Skocz do zawartości
IGNOROWANY

STROJENIE CB I ANTENY


Rekomendowane odpowiedzi

ostatnio byłem oebrac z serwisu moje CB po naprawie i podłsuchalem jak koles doradzal klientowi antene magnesówke, na pytanie czy trzeba stroic, powiedział, że tylko te tanie a tych zprzedziału cenowego w granicach 150 zeta sie nie stroi (oczywiscie pewnie zalezy jeszce od modelu). I cos w tym musi być, bo przciez kolo mógl powiedzieć, tak trzeba stroić i skasować kolesia na te pare złociszy za zestrojenie, bo to leżało w jego interesie, żeby zarobić.

Moja antena jest na kuferku zazwyczaj tylko w piątki i poniedziałki a tak to sobie leży w bagażniku i nie mam z nia problemów, oczywiście stawiam ja zawsze w tym samym miejscu z dokładnością +/- 5mm, jak patrze w tylne lusterko i pól czarnej kopółki wystaje zza zagłówka to znaczy że jest tam gdzie powinna być :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedział, że tylko te tanie a tych zprzedziału cenowego w granicach 150 zeta sie nie stroi (oczywiscie pewnie zalezy jeszce od modelu).

Dawno takich bzdur nie słyszałem - jakbym trafił na takiego sprzedawcę to roześmiałbym mu się głośno i powiedział żeby nie opowiadał takich głupot klientom i nie wprowadzał w błąd - każdą praktycznie antenę się stroi, albo przynajmniej sprawdza się jak wygląda jej SWR.

I cos w tym musi być, bo przciez kolo mógl powiedzieć, tak trzeba stroić i skasować kolesia na te pare złociszy za zestrojenie, bo to leżało w jego interesie, żeby zarobić.

Masz racje - nie coś, ale brak kompetencji sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należy wyjasnic o co chodzi w strojeniu anteny.

Generalnie anteny są strojone, ale w warunkach laboratoryjnych.

SWR, to nic innego, jak współczynnik dopasowania anteny do miejsca jej zamontowania. Tak więc antena raz zestrojona, a zamontowana w innym miejscu bedzie wymagała ponownego strojenia.

Nie słuchakcie wiec idiotów opowiadajacych, ze drogie anteny nie wymagają strojenia. nawet najlepsza, czy też najdroższa antena zamontowana w niekorzystnym miejscu bedzie strojenia wymagała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkopuję, może głupie pytanie ale lepiej zapytać niż pozostać w niewiedzy :tongue4: czy jest duża(zauważalna) różnica po zestrojeniu anteny :wstydliwy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest duża(zauważalna) różnica po zestrojeniu anteny :wstydliwy:

Tak. To jest dokładnie to samo jakbyś nie dostroił anteny do TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważylem ze w niektorych sklepach z CB podpinają radio do SWR miarki i po 3 sekundach szeptają ze jest ok ... raz koledze tak zrobili i kiedys przy okazji wymiany uchwytu spr. mu SWR'a i miał 1,6 oczywiscie nowy uchwyt byl w tym samym miejscu wiec jak widac niektórzy wezmą to 10-20 zł za nic tak naprawde...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkopuję, może głupie pytanie ale lepiej zapytać niż pozostać w niewiedzy :tongue4: czy jest duża(zauważalna) różnica po zestrojeniu anteny :wstydliwy:

Tak, tą różnica gdybyśmy nie wystroili anteny, w skrajnym przypadku może być uszkodzenie końcówki radia (SWR grubo powyżej 3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tą różnica gdybyśmy nie wystroili anteny, w skrajnym przypadku może być uszkodzenie końcówki radia (SWR grubo powyżej 3)

Jest taka możliwość, ale to nie radio stacjonarne, że nadajesz ciągle więc spalenie tranzystora końcowego mocy jest mało prawdopodobne ... chyba, że ktoś przez przypadek naciśnie TX i będzie tak dość długo trzymał (zresztą przy małym SWR bardzo długie przytrzymanie też ją może dość mocno rozgrzać). Poza tym w obecnych radiach są albo powinny być zabezpieczenia termiczne tych elementów także problemu nie ma :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale niestety co do sprawdzania poziomu swr reflektometrem w 80% polskich serwisów CB w jakich bylem , uzywa sie tych bublowatych "swr-miarek" , jeżeli ktoś tak naprawde chciałby zmierzyć swoj poziom SWR dokladnie to polecam zorientować sie czy ktoś od was z okolicy nie dysponuje analizatorem antenowym :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale niestety co do sprawdzania poziomu swr reflektometrem w 80% polskich serwisów CB w jakich bylem , uzywa sie tych bublowatych "swr-miarek" , jeżeli ktoś tak naprawde chciałby zmierzyć swoj poziom SWR dokladnie to polecam zorientować sie czy ktoś od was z okolicy nie dysponuje analizatorem antenowym :decayed:

Analizator widma, to juz inna klasa sprzętu. To tak jakby kupić s-klasse do jeżdżenia po zakupy do supermarketu.

Wystarczy porządna SWR miarka.

Np. moja :tongue4: :

http://www.radioworld.co.uk/~radio/catalog/sx1000-diamond-vswr-power-meter-pi-489.html?osCsid=f56ac81656401d943a19ee5c6707f9c1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...