Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komornik OC


Rekomendowane odpowiedzi

Pany pytanie z innej beczki , dostałem pismo od komornika ze kładzie łapy na moją kasę

a chodzi o to że ponoć nie zapłaciłem OC prawie 5 lat temu za auto , mam tylko umowę sprzedaży auta .

Sprzedaż zgłosiłem w wydziale tu mam potwierdzenie ale nie mam że zgłosiłem w ubezpieczalni , za pierona nie mogę znaleźć .

Wie ktoś jak z tego można wybrnąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro sprawa trafiła do komornika to wcześniej był wydany w sprawie wyrok. Wyrok jest prawomocny, jest zaopatrzony w klauzulę wykonalności, gdyż sąd nadaje klauzulę tylko na wyrok prawomocny ( poza szczególnymi wypadkami). Tak więc masz poważny problem. Jeśli nie wiedziałeś o wyroku można próbować wstrzymać egzekucję i wnosić o wznowienie postępowania. Ale to już wyższa szkoła jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli komornik ma wyrok to Ty tez powienienes go miec

dostałes go czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś w Polsce zameldowany?, według prawa pismo wysłane z sądu i nieodebrane mimo podwójnego awizowania uważa się za doręczone. Sprawa w sądzie mogła się odbyć bez twojego udziału i wydany wyrok jest prawidłowy.

Na piśmie od komornika powinna być oznaczona podstawa wszczęcia egzekucji ( wyrok, data, jaki sąd wydał), jeśli nie ma zadzwoń do komornika i on Ci poda, udaj się następnie do sądu i poproś o wgląd do akt sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze tak ;

komornik sadowy przy sadzie rejonowym dla warszawy zawiadamia ze przeciwko

Arkadiuszowi .......

jako dłużnik na wniosek wierzyciela

presco investments

zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego

nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

z dnia 24-01-2012 sygn. akt VI Nc-e 193847/11 zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 01 10 2012

kasa ile mam zapłacić i nic więcej nie ma

byłem zameldowany w PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrok wydany w postępowaniu upominawczym, zasadą w tym postępowaniu ( czy słuszną pozostawię do oceny unserów) jest sytuacja że wierzyciel (presco) składa do sądu wniosek o wydanie nakazu zapłaty załączając dowody zazwyczaj w formie dokumentów. Sąd po przeanalizowaniu dokumentów, uznając, iż żądanie jest zasadne wydaje nakaz zapłaty. ( ma takie same znaczenie prawne jak wyrok). Nakaz ten został wysłany do Ciebie, w nim było zawarte pouczenie, ze jeśli nie zgadzasz się z wydanym nakazem masz prawo wnieść sprzeciw terminie 14 dni, wówczas została by wszczęta normalna sprawa sądowa. Sprzeciwu nie wniosłeś, polecony nie odebrany z poczty a podwójnie awizowany został zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego potraktowany jak doręczony i nakaz zapłaty ( wyrok) się uprawomocnił.

Ludzie często myślą że jak nie odbiorą pisma z sądu to sytuacji prawna będzie dla nich korzystna, a to jest nieprawda. ( nie pisze tutaj o Tobie)

za jaki okres policzyli Ci te zaległe ubezpieczenie?

skoro Cię komornik poinformował o wszczęciu egzekucji to zapewne podjął już jakieś czynności ( typu zajęcie konta w banku, wysłanie zajęcia do urzędu skarbowego).

Według mnie nie ma dla ciebie korzystnego rozwiązania i będziesz musiał spłacić zaległość, chyba że chodzi o sporą kwotę, jesteś pewny że zgłosiłeś sprzedaż w ubezpieczalni to można próbować wstrzymać egzekucje i szukać podstaw do wznowienia postępowania, ale to bardzo trudna droga, może być kosztowna i nie ejst pewne czy przyniesie pozytywny efekt :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce mi zająć 1300 zł wysłał do urzędu skarbowego .

Piszę na dole że mogę wnieść skargę na zajęcie komornicze ( koszy 100 ) ale czy to coś da ?

Jutro wybiorę się do radcy prawnego zobaczę co powie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skarga na zajęcie komornicze nic nie da bo jest to instrument którym skarży się niezgodnie z prawem działanie komornika ( komornik działa zgodnie z prawem, nie popełnił żadnego błędu, nie złamał żadnego przepisu i wniesienie skargi to wyrzucenie kasy w błoto.

Jak masz jakiegoś znajomego, który jest radcą to możesz iść i zapytać, jak masz za to płacić to podobnie jak wyżej, radca weźmie kasę za poradę która nic nie wniesie. Jak coś to umawiaj się z nim że mu zapłacisz za poradę 2 razy więcej ale jak wygrasz sprawę, ale na to on raczej nie przystanie:wink:

Jak chce Ci zająć 1300 zł to podejrzewam że należność główna z tego to mniej niż połowa reszta to koszty sądowe, komornicze, pełnomocnika i inne opłaty jak za wydanie klauzuli wykonalności:kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maagik za zainteresowanie

a mogę odwołać się na to ;

zgodnie z art.795§2 kpc z chwilą doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji rozpoczyna się bieg terminu do wniesienia przez dłużnika zażalenia na postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności . Zażalenie wnosi się do sadu okręgowego za pośrednictwem sądu I instancji , która nadała klauzulę wykonalności (art.394-398 kpc.)w terminie tygodniowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności w twoim przypadku nic nie da gdyż fakt nadania klauzuli wykonalności odbył się zgodnie z prawem.

W twoim przypadku jedyne wyjście to wniosek o wznowienie postępowania, ale na art. 401 kpc, ze względu na pozbawienie możliwości działania, ale to są duże koszty, trzeba znać się dobrze na sprawie i szansa na wygrana nie jest duża, chociaż są orzeczenia Sądu Najwyższego korzystne Jak bronić się przed prawomocnym nakazem zapłaty | rp.pl , jednak moim zdaniem nie tędy droga.

Proponuje raczej wniosek o przywrócenie terminu, do wniesienia sprzeciwu, może twój dług jest przedawniony, długo by opisywać wiec podsyłam pomoc:wink:

Tutaj masz pomoc: § Dług w firmie PRESCO INVESTMENTS s.a.r.l. czy przedawniony?? - w zasadzie to przeczytaj od 98 strony i druga cześć wątku § Dług w firmie PRESCO INVESTMENTS s.a.r.l., INTRUM JUSTITIA lub innej FW cz. II

Jak byś miał pytania to wal śmiało, ale ja będę na forum dopiero jutro wieczorem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u prawnika , trzeba zapłacić . Nie mam potwierdzenia że było zapłacone, można się sądzić ale koszty mogą się tylko powiększyć i to sporo .

Chyba ze się ma 100% dowodu na wpłatę , to warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, ze jak firma ubezpieczeniowa wstępuje na drogę sądową to na 99% wpłaty nie otrzymała. W twoim przypadku jedyna obrona to zarzut przedawnienia, ( przedawnienia sąd nie bada z urzędu,), być może by chwyciło, ale teraz na to już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o przedawnieniu zapłaty z tytułu umowy ubezpieczenia OC. Świadczenie z umowy ubezpieczenia przedawnia się z upływem 3 lat. Termin liczymy od dnia wymagalności świadczenia. Tak jak pisałem wcześniej sąd bada czy świadczenie jest przedawnione jedynie na zgłoszony przez dłużnika zarzut przedawnienia. Jeżeli od dnia wymagalności roszenia ( tj. daty kiedy miałeś zapłacić składkę z OC) do dnia złożenia pozwu przez ubezpieczyciela ( dzień złożenia pozwu przerywa bieg przedawnienia) jeżeli upłynęło 3 lata, zarzut przedawnienia złożony w ciągu 14 dni od odebrania nakazu zapłaty był by skuteczny i sąd oddalił by powództwo.

Ty nie odebrałeś nakazu zapłaty i wyrok się uprawomocnił. Ewentualna propozycja wyjścia z sytuacji to:

- złożenie wniosku do sądu o przywrócenie terminu do wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty, wraz z złożeniem sprzeciwu do nakazu zapłaty w którym podnosi się zarzut przedawnienia. Tyle że takie wnioski sądy uwzględniają bardzo rzadko, muszą wystąpić szczególne okoliczności, dlatego w pierwszych postach pytałem o zameldowanie, bo gdybyś był faktycznie zameldowany za granicą to szansa była by spora, tak to tylko musisz argumentować, że nie miałeś możliwości odebrać ponieważ........, jeśli sąd sie przychyli to wówczas jest rozprawa, i na rozprawie sąd uznając, iż doszło do przedawnienia oddala powództwo - sprawa wygrana.

- problem kolejny to fakt, iż komornik ma wyrok z klauzulą i tylko to go interesuje, więc on nadal może egzekwować dług, chociaż często się zdarza, ze komornik dobrowolnie wstrzymuje się z egzekucją po piśmie dłużnika, obrazującym jaki jest stan faktyczny sprawy.

- w sytuacji gdy nawet komornik ściągnie dług, ty w przypadku wygrania sprawy możesz domagać się zwrotu od ubezpieczyciela zapłaconej kwoty z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. Tyle tylko, że z kwoty 1300 zł do ubezpieczyciela trafi dużo mniej i tylko możesz ewentualnie się domagać kwoty o jaką ubezpieczyciel się wzbogacił. Dlatego przy wyższych sumach można myśleć o wyżej wskazanej drodze.

Może w Twojej sprawie wystąpić wiele zagadnień prawnych, wiec sam sobie nie dasz rady, trzeba by zatrudnić prawnika, tak wiec ze względu na wysokość roszczenia moja rada to odpuścić sobie.

Jeżeli chodzi o roszczenie zasądzone wyrokiem sądu to takie roszczenia przedawniają się z upływem 10 lat, tyle tylko, że należy pamiętać, iż każda czynność komornika przerywa bieg przedawnienia i biegnie ono od nowa, więc może być sytuacja że takie świadczenie nie przedawni się nigdy:wink:

Trochę się rozpisałem, ale może komuś się przyda taka wiedza, chociaż oby nie:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 3 grosze branżowe - Raczej musisz zapłacić, nie opłaca sie fatygować za 1300zł z czego 15% to zysk komornika, a wierzytelność przysługuje 100% zajeciu. Co do przedawnienia można przedawnić w okresie roku jeżeli egzekucja jest nie skuteczna a wierzyciel nie wnosi o kontynuowanie :wink:. Co do skargi, to skarga wcale nie zawiesza czynności komorniczych. Jak coś to zapraszam na priv w celu porad branżowych, jaki to komornik z Warszawy może znam :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maagik jesteś dobry , moje uznanie

to co Ty napisałeś powiedział mi radca prawny . Tak że odpuszczam , mam nadzieje tylko że weźmie 1300 i pójdzie w siną dal .

Maagik tak z ciekawości czym Ty się zajmujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracuje w wymiarze sprawiedliwości i jeszcze się ucze :wink:

@ Kuna

nie chce wchodzić tutaj w polemikę prawną z osobą z branży ale:

- przy kwocie podanej przez kolegę snajper75 opłata dla komornika to nie 15% ale stała coś ok. 297 zł

- co masz na myśli pisząc " wierzytelność przysługuje 100% zajeciu "

- a to zdanie "można przedawnić w okresie roku jeżeli egzekucja jest nie skuteczna a wierzyciel nie wnosi o kontynuowanie" jest kompletną bzdurą:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...