Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rejestracja auta + OC + przegląd


stawek1

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc odnośnie rejestracji auta.

Kupiłem auto w którym przegląd kończy się w przyszłym tygodniu a oc jest do końca września. W jakiej kolejności powinienem dokonywać zmian aby było ok ? Jeśli przez zarejestrowaniem auta zrobię przegląd to czy wbija mi go w nowy dowód jeśli auto zarejestruje tydzień po zrobieniu przeglądu ? Ta sama kwestia dotyczy OC. Jeśli auto zarejestruje teraz a nowe OC wykupie na koniec września to będę mógł jeździć na starym skoro numer rejestracyjny będzie na oc inny niż ten na aucie ?

Przepraszam za być może głupie/banalne pytania ale to moja pierwsza rejestracja auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przegląd możesz zrobić jako pierwszy w nowy dowód ci go normalnie wbija a jeśli chodzi o oc to jeśli zmienisz tablice to musisz zadzwonić do ubezpieczyciela i podac nowy numer auta i wydaje mi się ze powinieneś wyjeździć do końca oc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OC przejmujesz po poprzednim właścicielu i możesz na nim jeździć do końca ważności polisy. Przy czym niektóre ubezpieczalnie robią rekalkulację składki (jak nie masz zniżek a polisa np. jest w pzu to nawet na ten miesiąc jest to nieopłacalne dla Ciebie). W takim przypadku wypowiedz polisę i kup tańsza dla siebie. Chyba że TU nie robi rekalkulacji składki to jeździj na niej do końca.

Robisz tak:

1) przegląd (wbiją Ci go później do nowego dowodu)

2) Urząd Skarbowy - podatek od czynności cywilnoprawnych 2% - jeśli auto od os. fizycznej (chyba że kupiłeś auto od firmy, komisu - to nie płacisz). Masz bodajże 14 dni.

3) Wydział Komunikacji - rejestrujesz na siebie. Masz 30 dni na to. Dostajesz "miękki dowód"

4) Ubezpieczalnia - kupujesz OC na siebie /ew. dzwonisz do TU i zmieniasz nr rej. auta obecnej polisy

5) Jeśli kupiłeś nową polisę NIE ZAPOMNIJ WYPOWIEDZIEĆ STAREGO OC nawet jak Ci zostało kilkanaście dni - bardzo ważne !

6) Wracasz do Wydziału Komunikacji (z ważnym OC) po odbiór "twardego dowodu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za dokładne wyjasnienie. Chciałbym jeszcze zapytać czy we wniosku muszę wypełnić wszystkie pola np. numer silnika czy też rodzaj pojazdu i przeznaczenie ?

Aktualne OC jest do końca września w PZU, tam na pewno nie będę chciał zawrzeć umowy ze względu na wysokie koszty.

Jeśli chce zmienić ubezpieczyciela to najpierw idę wypowiedzieć umowe z PZU i dopiero podpisuje umowe z nowym ubezpieczycielem czy na odwrót ?

Czy przy wypełnianiu PCC w polu nr 9 wpisuje obie osoby jeśli tata jest właścicielem a ja współwłaścicielem ? W linku można podejrzeć to pole.

Jak wypełnić PCC-3 i PCC-3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualne OC jest do końca września w PZU, tam na pewno nie będę chciał zawrzeć umowy ze względu na wysokie koszty.

Jeśli chce zmienić ubezpieczyciela to najpierw idę wypowiedzieć umowe z PZU i dopiero podpisuje umowe z nowym ubezpieczycielem czy na odwrót ?

Nie ma znaczenia - ważne żeby zachować ciągłość. Idź do PZU - wypowiedz umowę (możesz z dnia na dzień - nie musisz czekać do końca września, bo za te dni policzą Ci dopłatę. Będziesz miał wypowiedzianą polisę z dniem X - nową zawrzyj od tego samego dnia X.

Odnośnie PCC-3 z tego co pamiętam wpisujesz chyba jedną osobę - nie ma znaczenia nawet czy ojca czy siebie. (dla nich liczy się że dostaną kasę) - ale to już upewnij się w US. Wpisz ojca i Ty zanieś dokumenty - w razie "w" dopiszesz się na miejscu.

Co do wniosku rej. wpisujesz VIN, sam. osobowy, użytkowanie prywatne. nr silnika nie musisz wpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładac nowego tematu zapytam tutaj.

1. Macie kogoś sprawdzonego kto za rozsądne pieniądze obszyje kierownice z dobrej jakości materiałów ?

2. Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać ? Pierwszy lepszy czy lepiej wybrać coś markowego ? Co możecie polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładac nowego tematu zapytam tutaj.

1. Macie kogoś sprawdzonego kto za rozsądne pieniądze obszyje kierownice z dobrej jakości materiałów ?

2. Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać ? Pierwszy lepszy czy lepiej wybrać coś markowego ? Co możecie polecić ?

Ad.1 Ja nie mam, ale załóż osobny temat w odpowiednim dziale, a pewnie ktoś coś podpowie :)

Ad.2 Dobry jest Sonax. Ale tez dużo innych, użyj opcji :szukaj: a na pewno znajdziesz odpowiedź na forum. Nie używaj takich najtańszych, bo potrafią "weżreć" się w maskę i zostawić zacieki bardzo trudne do usunięcia (oczywiście nie wszystkie, czasami tanie również są ok - ewentualnie ich zapach nie jest zbyt przyjemny, ale nie sieją spustoszenia..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki kolego. Udało się dzisiaj bez żadnych problemów zarejestrować i opłacić auto w US.

Ze wszystkim zeszła mi może godzinka, dzięki temu że miałem wcześniej wszystko przygotowane. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

---------- Post dopisany 29-08-2013 at 04:54 ---------- Poprzedni post napisany 28-08-2013 at 15:08 ----------

Mam jeszcze jedno pytanie. Tak jak napisałem wcześniej auto już zarejestrowane na mnie i w związku z tym chciałem zapytać czy nadal mogę jeździć na aktualnym OC skoro widnieją tam inne dane ? (Np. Numer rejestracyjny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Tak jak napisałem wcześniej auto już zarejestrowane na mnie i w związku z tym chciałem zapytać czy nadal mogę jeździć na aktualnym OC skoro widnieją tam inne dane ? (Np. Numer rejestracyjny)

Możesz, natomiast musisz to zgłosić w PZU. A jak to zrobisz to policzą Ci dopłatę.. (rekalkulacja składki). Jeśli nie zgłosisz przy kontroli będą problemy, a przy jakim kolwiek zdarzeniu uznają że nie masz OC..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha rozumiem.

Jest jeszcze jedna sprawa nad którą się zastanawiam. Tylko jak to napisać aby było dla was zrozumiałe.

Tata rok temu był sprawcą kolizji i raczej 60% zniżki, które wtedy posiadał, dzisiaj jest już nieaktualne.

Dzisiaj po odwiedzeniu kilku ubezpieczalni, jedna z nich zaproponowała mi abym przyniósł jakąś starą umowę taty na której widnieje % zniżki jaką posiada/posiadał i najlepiej aby to było 60%, wtedy podepną kopię tej umowy to OC które mam zamiar z nimi podpisać i wtedy policzą mi 60% zniżki na nowe OC. Czy takie rozwiązanie jest dobre ? tzn. czy nie będę miał przez to jakiś problemów w przyszłości ? Bo w innym przypadku miałbym łączną zniżkę 40% (taty kolizja, ja nie mam 25 lat) i zapłaciłbym ok 700zł. Co możecie poradzić w tej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Umowa już zawarta u nowego ubezpieczyciela.

Czy stara umowa OC poprzedniego właściciela, która kończy się pod koniec września musi zostać przeze mnie wypowiedziana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Umowa już zawarta u nowego ubezpieczyciela.

Czy stara umowa OC poprzedniego właściciela, która kończy się pod koniec września musi zostać przeze mnie wypowiedziana ?

Uważnie :read:

5) Jeśli kupiłeś nową polisę NIE ZAPOMNIJ WYPOWIEDZIEĆ STAREGO OC nawet jak Ci zostało kilkanaście dni - bardzo ważne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

Mam jeszcze jedno pytanie w związku z wypowiedzeniem umowy.

We wniosku, w polu "nr rejestracyjny pojazdu" wpisuję numer rejestracyjny na który było brane ubezpieczenie, a nie aktualny numer rejestracyjny tak ?

Tak jak pisałem wcześniej auto jest już przerejestrowane na nowe numery stąd to pytanie :)

tomcio1600 podziwiam za cierpliwość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... dobre pytanie.. :grin: jeśli nie dzwoniłeś do nich i nie zmieniałeś rejestracji po przerejestrowaniu auta to stary numer. U mnie zawsze szło to z automatu - tzn. przychodziłem z umową kupna sprzedaży, pani/pan kserowali sobie umowę i przybijali pieczątkę i po sprawie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze popełniłem błąd, że nie załatwiłem tego od razu po przerejestrowaniu auta.

Auto ma już nowe tablice i OC. Teraz nie wiem co robić, a muszę to załatwić przez kogoś z rodziny ponieważ nie mam kiedy w tygodniu tego ogarnąć.

Wypełnię wniosek i najwyżej nr rej. wpisze się przy okienku ale coś mi się wydaje, że na 99% będzie to ten stary numer rejestracyjny na który było OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz na 99,9 % hehe :) nigdy wniosków nie wypełniałem - tak jak pisałem, tylko podchodziłem do ubezpieczalni, pokazałem umowę i resztę "oni" już załatwiali. Jak przerejestrowywałem auto (darowizna) oraz zmieniałem ubezpieczyciela na tańszego to tak samo. W Allianz raz tylko musiałem złożyć podpis pod gotowym drukiem.

Spokojnie dasz sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...