Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowy problem z ogrzewaniem


Mody09

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam nietypowy problem z moim ogrzewaniem w A4 B6 2001r 1,9TDI AWX. Próbowałem już kilku sposobów i nie wiem co może być przyczyną. Problem jest taki, że z nawiewów leci ciepłe, albo zimne powietrze i tylko takie, nie mogę osiągnąć temperatur pośrednich. Nie wiem czy mam rację, ale wydaje mi się, że problem się pojawia, gdy na dworze jest poniżej 10*C. Gdy dam na LO, np od strony kierowcy, a wyższą temperaturę u pasażera to wtedy jest różnica z lewej leci zimne, z prawej ciepłe, ale wystarczy, że dam w tej sytuacji 18* zamiast LO, to silniczek sterujący temperaturą powietrza ucieka w skrajnie w drugą stronę, nie ma małego przeskoku i wtedy już z obu stron leci ciepłe, nawet bardzo ciepłe powietrze, mimo, że jedna jest nadal ustawiona na 18*C. Testowałem VAGiem silniczki sterujące, to faktycznie, jeden był walnięty, wymieniłem go i teraz VAG nie pokazuje żadnych błędów, a problem jest nadal, nawet kupiłem panel klimatornika, bo może coś nie tak było z moim, czego komputer nie widział, też nic to nie dało, problem jest nadal. Termostat jest sprawny, auto sie nagrzewa normalnie i zostaje na 90*C. Ma ktoś jakieś pomysły? Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej temperaturze w samochodzie to sprawdzasz, poniżej 18°C ? Jeśli tak to normalne że nastawiając klimatronik na 18 on będzie próbował dogrzać jak najszybciej do 18 dla każdej strefy i każdego czujnika w pojeździe. Jak dasz LO leci zimne, a dasz 22 dogrzeje do 22 i jak później dasz 18 będzie lecieć zimne żeby wychłodzić do 18 stopni. Tak dziala automatyczna klimatyzacja. To normalne.:wink:

A przy okazji napiszę Ci że przy wyłączonym trybie Econ, przy zimnym silniku i temp. poniżej +5°C włącza się elektryczne dogrzewanie wnętrza (to jest tylko w TDI)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego, ale chodzi o to, że temperatura jest wysoka, ustawiając w trybie econ czy na klimatyzacji, temperatura jest jak na HI, grzeje na maksa mimo ustawionych 18*C w aucie nie da się wysiedzieć z ciepła. Zasadę działania klimatronika znam, chodzi właśnie o to, że on nie działa jak powinien. Nie rozumiem dlaczego temperatura zewnętrzna ma na to wpływ. Termometr pokazuje mi dobre wartości temperatury zewnętrznej, więc czujnik jest sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dasz na więcej np. 25°C albo nawet HI (żeby zagrzało się mniej więcej do takiej temp.), a potem ustawisz 18 to dalej grzeje?

Dziwne że nie masz błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nawet jak dam HI i zejdę do 18*C, dalej grzeje jakby było na HI. Błędów nie ma. Zastanawia mnie tylko dlaczego silniczek odpowiedzialny za regulacje temperatury działa tylko w dwóch skrajnych płaszczyznach, na LO i wystarczy dać 18*C i już ustawia się na HI, mimo, że na wyświetlaczu klimatronika jest 18*C. Może to on fiksuje? Ale wtedy na VAGu pokazałoby błąd.. :kwasny:

---------- Post dopisany at 19:33 ---------- Poprzedni post napisany at 17:18 ----------

Zauważyłem jeszcze, że dając na jednej strefie LO, a na drugiej np 18*C to obie strony dmuchają prawidłowo tzn. jedna zimna, druga ma te 18*C i wtedy regulacja działa, ale pod warunkiem, że na jednej pozostaje to LO i wtedy druga strefa działa płynnie do samego HI, ale jak juz dojdzie do HI i w strefie LO zmienię na np 18*C to obie dmuchają jakby były na HI. I tak samo jest gdy na obu mam ustawione np 18*C dmuchają jakby były na HI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś to http://a4-klub.pl/klimatyzacja-98/adaptacja-nastawy-klimatronika-57195/ ? Jak nie to spróbuj, może nastawy coś pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie, bo sam VAGa nie posiadam, a znajomy twierdzi, ze jego VAGiem nie da się tego zrobić, albo po prostu sam nie wie, że się da. Robiony był tylko jakiś test klimatronika, gdzie każdy silniczek po kolei był uruchamiany. Ja jestem praktycznie zielony z VAGa, więc może sam kabel wystarczy do laptopa, żeby sobie z tym poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że raczej każdy kabel powinien dać radę. Zapisz sobie instrukcje i podyktujesz znajomemu jak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś, tzn. wczoraj już mu to pokazałem, to zrobił wielkie oczy i zdziwioną minę :P Jeśli faktycznie każdy kabel da radę, to sobie taki kupię i sam będę działał, tak chyba najlepiej, najpewniej i najprościej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po zdiagnozowaniu i adaptacji klimatronika, VAG nie pokazuje żadnych błędów, wszystkie wartości wg opisu. Ogólnie w opcjach klimy, nic nie wykrywa, niby wszystko jest ok, ale leciałem całe auto po kolei i w sekcji silnika, wyszło coś takiego: 18043 - Powertrain Data Bus: Missing Message from A/C Controller

P1635 - 35-10 - - - Intermittent

Czy to może być przyczyną? Co to w ogóle oznacza?

---------- Post dopisany 16-12-2013 at 17:16 ---------- Poprzedni post napisany 13-12-2013 at 12:57 ----------

Koledzy i jak? Nikt nie ma żadnych pomysłów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swój panel i kupiony z forum inny, o tym samym oznaczeniu. Zaadaptowany, bez błędów. Problem jest dalej ten sam :kwasny:

Może ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie odnośnie błędu? Z czym to może być związane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten błąd 18043 - Powertrain Data Bus: Missing Message from A/C Controller najprawdopodobniej oznacza że jest brak komunikacji z kontrolerem klimy.

Być może gdzieś w kostce zaśniedziały przewody lub np. zebrała Ci się woda przy module komfortu. Czytałem że ludzie mieli podobne objawy kiedy ten moduł pływał w wodzie lub przewody zaśniedziały. Musisz posprawdzać instalacje. Zaczął bym od sprawdzenia modułu znajduje się mniej więcej pod nogami kierowcy dość blisko progu dość niefortunne miejsce ponieważ bardzo często zbiera się tam woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak brak komunikacji ale nie z MK tylko z ECU - w końcu błąd jest w sterowniku silnika, a woda to też możliwe ale właśnie w sterowniku silnika, bo tam tez potrafi się dostać jeśli ktoś kiedyś próbował odkręcić obudowę i nie wiedział że piąta śruba jest pod podszybiem i urwał. W module komfortu również potrafi zbierać się woda, ale wydaje mi się że raczej MK tu nic nie poradzi. Jeśli woda by była w sterowniku silnika, trzeba sprawdzić obudowę i odpływy czy niezapchane oraz tak samo odpływy jeśli woda jest w MK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał to sprawdzić, zwłaszcza, że wiem, że znajomy mechanik robił mi coś ze sterownikiem silnika, bo poprzedni właściciel zniszczył z niego obudowę z nieznanych mi powodów i właśnie dostawała się tam wilgoć czy woda. Może zrobił to źle. Dzisiaj zauważyłem, że jak jest cieplej, czyli te 5-6*C na plusie na zewnątrz, to nawiew zachowuje się normalnie, cały zakres temperatur działa, czyli wychodziłoby na to, że wilgoci nie ma i wszystko ok? Muszę zajrzeć do tego sterownika, jak wygląda obudowa i sam sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się może być i przy ECU jeśli kanały odpływowe są zapchane (należało by sprawdzić ich drożność) tylko żeby ta 5 śrubę odkręcić to najlepiej zdjąć wycieraczki a właściwie ramiona i wysunąć podszybie do "siebie" - zdjąć wtedy masz łatwy dostęp do tej 5 śruby i nie połamiesz obudowy.(jeśli masz ją już połamaną czy poklejoną to najczęściej naprawy nie dają efektu i najlepiej wymienić ją na sprawną) Jeśli faktycznie masz wodę czy to przy ECU czy przy module to na twoim miejscu nie czekał bym bo jak się skopci to za modułem np. może polecieć Ci sporo kolejnych modułów czy też sterowników jak zwał tak zwał i koszty będziesz miał nie małe ..

Znajomemu w pasacie MC który pływał w wodzie spalił wszystkie moduły w dziwach, sterowanie Klimą, szybami, zamki i jeszcze parę innych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyciągnąłem sterownik silnika, wszystko tam gra, odpływy ok, zero wilgoci czy wody. Ponownie podłączyłem VAGa i sprawdziłem błędy, na klimatroniku nic, w sekcji silnika to co było, tylko dodam jeszcze, że ostatnio nie napisałem wszystkich błędów. Ogólnie wygląda to tak:

Wednesday, 18 December 2013, 17:43:53

VAG-COM Version: Release 409.1-S

Control Module Part Number: 038 906 019 FP

Component and/or Version: 1,9l R4 EDC 0000SG 1467

Software Coding: 00002

Work Shop Code: WSC 63351

Additional Info: WAUZZZ8E92A114316 AUZ6Z0A0245068

3 Faults Found:

17994 - Engine Mount Solenoid Valves (N144/N145): Short to Plus

P1586 - 35-10 - - - Intermittent

18058 - Powertrain Data Bus: Missing Message from Instrument Cluster

P1650 - 35-10 - - - Intermittent

18043 - Powertrain Data Bus: Missing Message from A/C Controller

P1635 - 35-10 - - - Intermittent

Z tego co się domyślam, to pierwszy dotyczy zaworu, poduszki pod silnikiem, tak? Co do drugiego nie mam pojęcia, a trzeci był już podany przez Was.

Ogółem chyba dalej jestem w lesie.. Dziwi mnie to, że wystarczy +5*C na zewnątrz i wszystko działa normalnie.

Koledzy, co jeszcze sugerujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam problem że jak ustawie na 18 stopni to jest za gorąco i nie idzie wytrzymać na LO wiadomo już zimno.po podłączeniu vaga są dwa błędy. 00604 potencjometr V71(G113) i 01274 nastawnik klapy spiętrzającej V71 i teraz gdzie tego szukać to idzie wymienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie doszedłem do tego nie wiedząc który z silniczków jest padnięty w taki sposób, ze zdemontowałem schowek i podłączyłem VAGa, a następnie wyświetliłem błędy, wyskoczył jeden,ale już nie pamiętam co to było i po kolei odłączałem każdy z silniczków na wtyczkach i za każdym odłączeniem skan i po odłączeniu czwartego z kolei ilość błędów się nie powiększyła, czyli wiedziałem który jest padnięty. Wymieniłem na sprawny i bez błędów. Tylko jak widać u mnie jest co innego chyba przyczyną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...