Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł C.O.?


hooligan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W tym roku mam zamiar wymienić kocioł w swoim domu, bo stary już nie trzyma tak ciepła, zjada go ruda i lada dzień może się rozszczelnić. Do ogrzania mam ok 140 m2, domek jest ocieplony styropianem 100mm, wszystkie okna plastykowe, grzejniki ameliniowe, podpiwniczony, poddasze mieszkalne ale dach nieocieplony. Biorę pod uwagę jedynie piece zasypowe z elektroniczną regulacją. Kotły z podajnikiem najnormalniej nie zmieszczą mi się w miejscu przewidzianym na kocioł (niskie pomieszczenie itp.). Może kiedyś w przyszłości pogłębię trochę kotłownie ale... no nieważne. Paliwa jakiego używam do ogrzania domu to przede wszystkim węgiel, drewno czasami zasypię miałem. Na razie zainteresowały mnie oferty dwóch producentów: Defro oraz Piecbud.

Mam do Was prośbę, napiszcie jakich producentów macie kotły, jakie polecanie a jakie odradzacie (jako użytkownicy lub instalatorzy kotłów, albo nawet jako sprzedawcy), na co zwracać uwagę, czego unikać itp.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kocioł firmy Jastal z Pleszewa - bardzo dobrze wykonany. Kupiłem taki nowy o mocy 2.5kw na mieszkanie o powierzchni 180m2 i jest skwar. Jakbyś był z okolic to bym Ci załątwił taki kocioł za dobrą kasę:wink:

---------- Post dopisany at 21:58 ---------- Poprzedni post napisany at 21:58 ----------

Zwracaj uwagę za grubość materiału i czy jest spawany z dwóch stron:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kocioł firmy Jastal z Pleszewa - bardzo dobrze wykonany. Kupiłem taki nowy o mocy 2.5kw na mieszkanie o powierzchni 180m2 i jest skwar. Jakbyś był z okolic to bym Ci załątwił taki kocioł za dobrą kasę:wink:

---------- Post dopisany at 21:58 ---------- Poprzedni post napisany at 21:58 ----------

Zwracaj uwagę za grubość materiału i czy jest spawany z dwóch stron:wink:

2,5KW na 180m2 - niemożliwe.

Ja mam Ogniwo 17kw na 110m2 ale nie polecam. To nie to samo Ogniwo co kiedyś . Teściu ma Ogniwo z przed 8 lat i różnica w jakości jest widoczna dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego niby 2,5 nie?

Kocioł 2,5 kw to chyba zagrzeje jeden pokój . Takich pieców nie ma w ogóle w ofercie, coś Ci się pomyliło.

cytat.

"Różnice kotłów ze względu na moc i efektywność wykorzystania paliwa

MOC KOTŁA

Moc kotła wybiera się w zależności od tego jak izolowany jest budynek, jaka jest powierzchnia do ogrzania, czy będzie on również spełniał funkcję podgrzewacza ciepłej wody użytkowej, jakie grzejniki są w instalacji. Potrzebna moc może ulec znacznym wahaniom w zależności od tych czynników, ale znacznie upraszczając, można przyjąć, że:

1. kocioł o mocy ok. 20 kW ogrzeje powierzchnię około 150 m2

2. kocioł o mocy ok. 30 kW ogrzeje powierzchnię około 200 m2

3. kocioł o mocy ok. 40 kW ogrzeje powierzchnię około 280 m2

Średnio można liczyć nieco więcej niż 1kW mocy kotła na 10m2 powierzchni."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki kocioł to temat rzeka tak jak o samochodach. Idź na forum o tej tematyce, osobiście czytam takowe od 8 lat i trochę sie orientuję w temacie. Moja rada nie słuchaj sprzedawców i uważaj na instalatorów tak jak na mechaników samochodowych bo doprowadzą cię do łez. Kocioł musi być dobrze dopasowany z mocą do domu. Większość ludzi ma przewymiarowane kotły i walczą z sadzą bo kiszą węgiel i zatruwają okolicę. Na PW mogę dać namiar gdzie się sporo możesz dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam szwagra hydraulika i zakłada piece Viadrus:whistling: Chyba czeskie. żeliwna konstrukcja z gwarancją na 10lat:hi:

EDIT: gwarancja jednak chyba tylko 10lat:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega alf ma dużo racji. Przewymiarowany kocioł to porażka. Ogrzewam domek o pow. 150m + pow . gospodarcze+CW piecem o pow. 1,8m. W szczytowych okresach grzewczych(-20 do -30) muszę go "zakładać co 12 godź. W pozostałym okresie raz na dobę. Za ten okres grzewczy od września do teraz spaliłem ok 4.2 t miału .co daje koszt ok.2400 zł.Coś pewnie jeszcze spalę.Utrzymuję temp.na piecu 56 i w górę. Palę suchym miałem. Piec górnego spalania.Ważnym jest aby piec miał pionowe półki a nie poziome. Takie piece są łatwiejsze w utrzymaniu i nie trzeba ich tak często czyścić.Poprzedni piec identycznej konstrukcji kupiłem 12 lat temu i kosztował wtedy ok. 600 zł ,wywaliłem sprawny . koszt ok.50zł/rok. Użytkuję kolejny taki tylko trochę bardziej zmodernizowany-koszt 2000 wraz z osprzętem sterującym i dmuchawą . Jak wytrzyma jeszcze dziesięć lat to kupię następny bez żalu. I nie spuszczam się na jakieś wynalazki i koszta.Jak byś był zainteresowany to producent na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Panowie za zainteresowanie się tematem:banan:

czytam i czytam o tych piecach i szczerze mówiąc to coraz bardziej "baranieję". O kupnie kotła przewymiarowanego nawet nie ma co mówić, gdyż po co mi większa moc jak i tak jej nie wykorzystam i suma sumarum taki piec szybciej szlag trafi. Z tego co napisałem na wstępie to Defro chyba odpuszczę, firma przereklamowana, bez tradycji w produkcji kotłów (w porównaniu np. do "Zębca"), ziomek, który dorabia jako hydraulik itp. przyznał że sporo ich już zainstalował ale tylko dlatego że ludzie którzy się na nie zdecydowali nie słyszeli o innych producentach a jak słyszeli to bardzo niewiele i tylko Defro, Defro, Defro. Zaproponował abym przejrzał ofertę producentów: Klimosz oraz Irleh no i oczywiście Zębiec (sam ma taki kocioł ale z podajnikiem i zarzeka się że przez 7 lat nic się nie zjebało i nic nie wymieniał, jedynie co ma zamiar to wymienić sterownik na taki bardzie nowocześniejszy)

Kolego janusz_stg, jeśli można to poproszę na PW.

pozdrawia,

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam kotły firmy SAS z Buska Zdroju. Rodzice w swoim domu mają prawie 9 lat taki piec i są a.mega zadowoleni. Jakość wykonania bardzo dobra. Co prawda była przygoda z pękającymi drzwiczkami od rusztu, ale producent przysłał nowe na własny koszt. Kuzyn ostatnio w nowym domu też SAS wstawił i sobie bardzo chwali. Ja do swojego domu też pewnie zdecyduję się na ten kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mają piec Zębca na drzewo, niestety ze względu że mamy na placu ok 150m3 drzewa ściętego na dł. około 50cm musieli kupić piec przewymiarowany aby takie kawałki zmieścić w kotle. Przy niskich temp. na kotle piec stwarza same problemy: cieknie z niego woda pomimo suchego drzewa nie mówiąc o sadzy która jest wszędzie:thumbdown: Wcześniej mieliśmy piec Domgazu na holtzgaz (czy jak to się pisze) ale po 8 latach zaczął przeciekać w kilku miejscach, strasznie cienkie miał ścianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice mają piec Zębca na drzewo, niestety ze względu że mamy na placu ok 150m3 drzewa ściętego na dł. około 50cm musieli kupić piec przewymiarowany aby takie kawałki zmieścić w kotle. .

Nie lepiej było pociąć te kawałki na 25cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żebym był tak mądry wtedy jak dzisiaj to może bym rozważył taką ewentualność, druga sprawa że przy tak dużym kotle ładuje się go raz dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...