Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłaty za sprowadzony samochód - nietypowa sytuacja


Lukasz1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Tak na początek - Szczęśliwego Nowego Roku :)

A po drugie - znajomy kupił dzisiaj w Berlinie samochód, który sprzedawał Polak. Dostał maly i duży brief, umowę spisali dwujęzyczną i zadowolony pojechał do domu, jednak coś mu nie dało spokoju dzisiaj i poprosił mnie o pomoc.

Sytuacja wygląda tak, że spisał umowę między osobą widniejącą w małym i dużym briefie (polak był tam wbity, z miejscem zamieszkania w Polsce, a nie Niemczech) ale dostał też duży brief z datą 21.10.2014r, gdzie kolejny brief był na tego samego Polaka (dokładnie te same dane), tyle że adres był niemiecki, a nie polski.

On chce teraz zrobić normalne opłaty, jednak w VAT 24 i AKC-U wpisuje się dane sprzedającego, więc wpisał te dane, które sa na Briefie, a na Briefie są dane osoby zarejestrowanej w Polsce... Czy on może normalnie sobie wszystkie opłaty porobić?

Niestety mamy sylwestra i Nowy Rok, więc nie mogę zadzwonić i się upewnić w Celnym, dlatego też napisałem na forum, bo na Google nigdzie nie znalazłem podobnej sytuacji jak ta jego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem auto w rzeszowie ale zarejestrowane na francuza.polak który mi je sprzedawał wpisał na umowie miejsce zakupu rzeszów..w UC gosciu mi powiedział ze nie moze tak byc,i ze moge miec przez to problemy.musiałem jechac jeszcze raz do rzeszowa zmienic umowe.musiałem wpisac francuskie miasto i jeszcze przez które przejscie graniczne wwoziłem auto do PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jakie ma dokumenty i ile bo nie rozumiem za bardzo o co chodzi. Ma 2 duże briefy z rożnymi adresami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

Koleś (Polak od którgo zakupiłem auto) normalnie mieszkał w Niemczech i jeden Brief ma na stałe, niemieckie tablice, jednak wiedział, że chce go sprzedać, więc wymeldował go tam i zakupił miesięczne czasówki (z czerwonym paskiem). Ja kupiłem i dostałem od niego:

1. Mały Brief z jego danymi, aczkolwiek adres wpisany jest polski.

2. Duży brief - dokładnie tak samo

3. Duży dodatkowy brief z informacją, że miał stałe tablice (dokładnie te same dane, ta sama osoba, tylko adres jest niemiecki), które zdał i wykupił czasówki na 30 dni (znowu na te same dane, tyle że wpisał swój polski adres).

Ten ostatni Brief ma informacje, że został wymeldowany w dniu 23.10.2014r, dostał tablice czasowe na zjazd (Ausfuhrkennzeichen gultig 21.11.14 - wpisane to jest w małym briefie z danymi tego samego włąsciciela, tylko z polskim adresem. Na dużym Briefie z polskim adresem jest wpisane w adnotacjach: Der bisherige FZ-Brifef / ZBii: wurde eingezgoen / entwer-tet und zuruckgegeben.

Umowę mam wpisaną z tym Polakiem, który był właścicielem tego autka non stop, tylko najpierw miał tablice stałe niemieckie, jednak wymeldował je i wprowadził swój polski adres, żeby otrzymać czasowe (dostał na miesiąc). Ja kupiłem te autko w Niemczech od niego, bo tam mieszka, mam umowę dwujęzyczną z nim, więc wg. mnie wszystko jest ok, tylko jak to się ma faktycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podjechać do wydziału komunikacji,pokazać wszystkie papiery i ci powiedzą na czym stoisz.

Powiem tak.

Co wydział to inne, chore interpretacje tego samego przepisu mają.

Dla jednego będzie ok a drugi się przywali do pierdoły.

Przerabiałem u siebie motocykl i wiem ile mi krwi napsuli.

Edytowane przez Fido
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WK się nie boję, bo tam nie będzie raczej problemu, bo wszystko się zgadza, gorzej będzie jednak z opłaceniem cła czy podatku w US...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak sprawa się zakończyła?
Wg mnie najlepiej spisać umowę z Kupującym i wpisać niemiecki adres.

Tak samo jakbyś sam sprowadzał auto z DE, bierzesz czerwone tablice i także widniejesz juz w briefie jako właściciel, a umowę piszesz na Niemca i na jego niemiecki adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak sprawa się zakończyła?

Wg mnie najlepiej spisać umowę z Kupującym i wpisać niemiecki adres.

Tak samo jakbyś sam sprowadzał auto z DE, bierzesz czerwone tablice i także widniejesz juz w briefie jako właściciel, a umowę piszesz na Niemca i na jego niemiecki adres.

Ne było żadnego problemu, jednak dobrze, że miałem duży brief z poprzednim adresem tego polaka, który mieszkał w Niemczech. Po 2 godzinach siedzenia, pokazywania dokumentów i tłumaczenia, akcyza podbita, a w WK nie mieli już żadnych problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaci się jeszcze ten recykling 500zł i 160zł w Skarbówce czy już nie ?

Edytowane przez YATES
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W US składa sie tylko VAT23, w celnym tez zmiany, od grudnia mozna sobie wydrukować potwierdzenie zapłaty akcyzy. W Nfosigw tydzien temu powiedzieli mi, ze depozyt raczej nigdy nie wejdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem z wnioskiem VAT 24 w US i Pani w okienku mi powiedziała, że skoro nabyłem od osoby prywatnej i umowa jest na osobę prywatną, to US w ogóle już nie interesuje i żadnego wniosku nie trzeba składać (od 1 stycznia 2015r), a rejestracja odbywa się bez zaświadczenie VAT 25, tylko handlarze są nadal zmuszeni składać VAT 23, żeby VAT opłacić.

Recykling nadal jest, aczkolwiek jest planowane jego zniesienie na lipiec 2015, tak się dowiedziałem w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...