Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zdjęcie z fotoradaru po sprzedaży auta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Miał ktoś kiedyś sytuację jak w temacie?

Żona sprzedała auto ok 6 m-cy temu i dzisiaj przychodzi kartka z pozdrowieniami.

Wygląda na to, że nowy właściciel nie przerejestrował i pewnie też nie ubezpieczył swojego już auta.

Po sprzedaży auta standardowo zgłosiliśmy zbycie do PZU a w wydziale komunikacji otrzymaliśmy info, że takiego zgłoszenia nie musimy u nich dokonywać.

Dajcie proszę jakąś radę jak wyjść z tej sytuacji. Oczywiście na fotkę odpowiem skanem umowy kupna-sprzedaży ale co dalej zrobić żeby więcej się to nie powtarzało?

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Oczywiście na fotkę odpowiem skanem umowy kupna-sprzedaży ale co dalej zrobić żeby więcej się to nie powtarzało?
Krótkie pisemko z wyjaśnieniem i skan umowy sprzedaży powinien wystarczyć, by odpuszczono Ci ten "grzech". Co do przyszłych, to sytuacja może się niestety powtarzać, bo poszczególne jednostki Straży Miejskich, czy ITD nie będą miały wiedzy, kto jest obecnym właścicielem pojazdu.

wydziale komunikacji otrzymaliśmy info, że takiego zgłoszenia nie musimy u nich dokonywać.

Istotnie nie jest to wymagane, bo w dokumentacji systemu KSIP, nowy właściciel pojawi się dopiero po zarejestrowaniu przez nabywcę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sam sobie zaszkodziłeś. Dziwię się, że w Wydziale Komunikacji poinformowali Cię, że nie musisz zgłaszać faktu zbycia pojazdu.

Jak najszybciej idź do urzędu z umową sprzedaży, Dostaniesz potwierdzenie, że auto zmieniło właściciela i masz święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dostaniesz potwierdzenie, że auto zmieniło właściciela i masz święty spokój.
Nie wydają takich potwierdzeń. Co najwyżej zeskanują kopię umowy i dołączą do informacji systemowej. Święty spokój będzie miał dopiero po zarejestrowaniu pojazdu przez nabywcę. Do tego czasu nadal będzie figurował w systemie, jako właściciel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o polise kupiec ma czas na ubespiecznie 30 dni na okreslenie czy bieże twoją polise i naniej jedzi dalej i dopłaca do tej polisy czy rezygnuje jesli nic nie zgłasza autoatycznie mu ją przedłużają i tak zapłaci a co do zdjecia to wyslij skan umowy i wystarczy tylko musi byc kiedy auto był sprzedane a kiedy był zdjecie zrobione bo jesli sie okaze ze w ten sam dzien to masz delikatny problem bo kupujący może powiedzieć że to nie on kierował samochodem bo go jeszcze nie kupił i w tedy ty zapłacisz mandat bo w żadnej umowie nie napisanej godziny sprzedarzy wiedz to może zaważyć o zapłacie


radze sprawdzić date zrobienia zdjęcia bo jak ja sprzedałem furke to mi przyszło zdjęcie ale 4 m-cy tylko było zrobione dzien po sprzedarzy auta i to mnie uratowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polisa przechodzi na rzecz kupującego (o ile jej się nie zrzeka na piśmie w dniu zakupu) z chwilą zakupu auta, więc nie musisz się martwić czy ubezpieczył czy nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nie wydają takich potwierdzeń. Co najwyżej zeskanują kopię umowy i dołączą do informacji systemowej. Święty spokój będzie miał dopiero po zarejestrowaniu pojazdu przez nabywcę. Do tego czasu nadal będzie figurował w systemie, jako właściciel.

To dziwne, bo ja dwa miesiące temu poszedłem do wydziału z umową i dostałem potwierdzenie na piśmie z pieczątkami itd, że pojazd został wypisany z rejestru i zmienił właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w dniu zakupu tylko ma 30 dni z godnie z ustawą taki ma czas na podjęcie decyzji co do polisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za odpowiedzi. Data sprzedaży 6 listopad 2014 a zdjęcie 2 maj 2015 ;)

Jutro dzwonię do tego urzędu dopytać. To jet 3 auto, które sprzedałem i pierwszy raz takie cyrki.

Nie miałem pojęcia że muszę taki fakt zgłosić do Wydziału Komunikacji.

Jutro to potwierdzę i dam znać jak ma się sprawa.

P.S. Zastanawiam się jakim cudem nowy właściciel ubezpieczył auto skoro dalej stoi na żonę. Mam na myśli to że nr rej pozostał ten sam.

Edytowane przez myrmex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma 30 dni :) zaktualizuj dane :) zmienialem auto 1.5 miesiąca temu i się troche pozmieniało...w dniu zakupu auta przejmujesz też polisę, możesz z niej ZAWSZE zrezygnować i zmienić, jednak zmieniając ją po 30 dniach firma ubezpieczeniowa poprzednia może Ci wystawić rachunek za ten miesiąc.

Potwierdzone 100%

Cytat :

"4. Wypowiedzenie umowy OC po poprzednim właścicielu samochodu

Jeśli kupiłeś samochód i polisa OC poprzedniego właściciela nadal obowiązuje, możesz wypowiedzieć ją w każdym momencie. Musisz też pamiętać, że ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu okresu, na który było wykupione! Oznacza to, że jeśli po tym terminie nie sprawisz sobie nowej polisy, Twój samochód nie będzie ubezpieczony.

Pozostanie przy polisie OC poprzedniego właściciela może być ryzykowne, ponieważ ubezpieczyciel ma prawo ponownie przeliczyć składkę dla osoby, która kupiła auto. Ubezpieczenie będzie droższe, jeśli np. nie obowiązują Cię zniżki poprzedniego właściciela lub nałożone zostaną na Ciebie dodatkowe zwyżki. "

Edytowane przez Joziek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbywca pojazdu po spisaniu umowy kupna-sprzedaży ma obowiązek przekazać nabywcy aktualne ubezpieczenie OC pojazdu (dokumenty potwierdzające zawarcie umowę) oraz w ciągu 30 dni poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Dopełnienie tego obowiązku leży w interesie sprzedającego, ponieważ jeśli nabywca nie zgłosi do towarzystwa faktu kupna auta, dla ubezpieczyciela właścicielem pojazdu nadal będzie zbywca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu sprzedałem auto.

po miesiacu przyszło foto ze SM.

odpisalem ze tego i tego dnia zostalo sprzedane a auto wyrejestrowane w UM.

po tygodniu przyszło straszonko ze sąd i inne pierdoły wiec odpisałem ze jest ochrona danych osobowych.

nic juz nie dostałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz Pawel w poprzednim poście napisałeś że to kupujący ma 30 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za odpowiedzi. Data sprzedaży 6 listopad 2014 a zdjęcie 2 maj 2015 ;)

Jutro dzwonię do tego urzędu dopytać. To jet 3 auto, które sprzedałem i pierwszy raz takie cyrki.

Nie miałem pojęcia że muszę taki fakt zgłosić do Wydziału Komunikacji.

Jutro to potwierdzę i dam znać jak ma się sprawa.

P.S. Zastanawiam się jakim cudem nowy właściciel ubezpieczył auto skoro dalej stoi na żonę. Mam na myśli to że nr rej pozostał ten sam.

jeśli chodzi o tablice

Według obowiązujących przepisów wymiana tablic rejestracyjnych przy zmianie właściciela samochodu jest konieczna, jeśli samochód rejestrujemy w innym powiecie, niż był zarejestrowany do tej pory.

Gdy poprzedni właściciel zarejestrował auto w "naszym" powiecie - wystarczy przy zmianie dowodu pamiętać o naklejkach legalizacyjnych.

ale i to mają zmienić że tablice bedą przypisane do pojazdu

tylko nie wiadomo kiedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczysz auto bez problemu bez przerejestrowania, wystarczy umowa kupna sprzedaży i dowód rejestracyjny.

Numer vin jest ważny bo ubezpieczasz auto z tym numerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka miesięcy temu byłem świadkiem podobnego zdarzenia tylko zamiast fotki z radaru był wypadek i ucieczka z miejsca wypadku,

siedzimy ze znajomymi na ogródku przed domem i wjeżdża radiowóz do nas po przedstawieniu się policjanta, oznajmił że szuka właściciela pojazdu oraz osoby kierującej nim która zrobiła kuku i uciekła z miejsca wypadku pozostawiając rannych oraz pojazd na miejscu, po krótkiej konwersacji kolega oznajmił że auto sprzedał ponad miesiąc temu i zgłosił ubezpieczycielowi oraz komunikacji zbycie pojazdu lecz z komunikacji nie dostał żadnych dokumentów Pani twierdziła że nowy właściciel się zgłosi i będzie wszystko ok.

policjant kazał nam od razu wsiąść w auto jechać do komunikacji i żądać kopi umowy która ma pobrać komunikacja oraz pieczątki potwierdzającej wpis do rejestru aby nie miał kłopotów...

jak powiedział tak zrobiliśmy otrzymaliśmy pieczątkę czerwoną na umowie nie pamiętam jak tam było napisane coś w stylu zgłoszono i sporządzono wpis w rejestr i zbycie pojazdu...

po jakimś czasie kolega dostał pismo z sądu na wstawienie się na sprawie poszedł przed sprawą do sekretariatu okazał umowę kupna sprzedaży z datą kiedy to było oraz pismo ubezpieczyciela, porobili kopie podziękowali i tak skończyła się dla niego ta historia na szczęście pozytywnie i bez ciągania latami po sądach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za zainteresowanie tematem.

Dzwoniłem dzisiaj do dwóch Wydziałów Komunikacji i pracownicy stanowczo potwierdzili, że konieczne jest zgłoszenie zbycia pojazdu do 30 dni od sprzedaży....

Szkoda, że mi tego nie powiedzieli 6 m-cy temu jak byłem z dokumentami na miejscu :/

Idę jutro załatwiać tą sprawę kolejno na Wydziału jak i nadawcy "kartki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak pisałem. Idziesz z umową do WK, dostajesz potwierdzenie, że pojazd zmienił właściciela i śpisz spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stawiają pieczątkę na umowie ze sprzedaż zgłoszona .

Jak nie byłeś też tragedii nie ma, masz dowód zbycia więc Straż Miejska skseruje dokument i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...