Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5]Opony zimowe - jak dobrać...


Radza28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.....

Noszę się z zamiarem zmiany opon na zimówki. Obecnie na alu mam opony letnie 205/60 R 15...

jaki rozmiar opon zimowych byście polecili? Czy opony zimowe powinny być węższe? czy też o tym samym wymairze co letnie?

Proszę o rady i spostrzeżenia... a może znacie gdzieś w okolicach Tychów(Śląsk) dobrą firmę z dużym wyborem opon z możliwością montażu po dokonanym zakupie.

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję 195/65R15 - szerokie koła na zimę nie mają sensu. Co do serwisu, to może wypowie się ktoś z okolic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szerokie koła na zimę nie mają sensu

tak z czystej ciekawości... bo już mnie zaczyna drażnić ta obiegowa opinia... jakie to ma znaczenie?

jeśli jeżdżę po mieście (w znacznej większości odśnieżonym... lub z niewielką ilością puchu) to lepiej mieć łyżwy czy walec? bo mi się wydaje że zawsze więcej znaczy lepiej w oponach - bez względu na porę roku... przyczepność przede wszystkim. A jak ktoś mi chce pisać że węższa opona jest lepsza bo się szybciej przebija przez większy śnieg to ja się pytam ile razy się taka jazda przydarza... a ile razy czujecie bujanie na wyższych balonach na odśnieżonej nawierzchni... no i jeszcze te teksty o odprowadzaniu wody... każda nowa opona radzi sobie z tym poprawnie - problem w tym że u nas raczej większość jeździ na używkach (wliczając mnie - choć 6mm to jeszcze nie tragedia) a te używki to zwykle kilkuletnie (stwardniałe i zużyte) odpady z bardziej cywilizowanych krajów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego GRazny tu nie chodzi tylko o większy śnieg lecz też o błoto pośniegowe. Więc chyba normalnym jest, że węższa opona musi go odprowadzić mniej niż szersza bo ma mniejszą powierzchnię styczności z drogą, a co zatem idzie szybciej uzyska przyczepność. Są to opinie oparte na testach i potwierdzone prze ekspertów. Chociaż moim zdaniem opona 205 na zimę to jeszcze nie tragedia.

Przede wszystkim zdrowy rozsądek bo chyba przyznasz, że przesadą by było założenie jakiejś zimówki 255 czy większej :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o odprowadzanie, to nie są bajki. Szerokie opony zakładamy głównie ze względu na wygląd. Zima to trudne warunki i praktyka powinna wziąć górę nad estetyką (stalowe felgi, wąskie opony)

Mój kolega jeździ zimą mało, głównie po mieście i nie zakłada zimówek...

Opona 195/65 to odpowiednik 205/60 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda z tą szerokością opon. W moim przypadku w zimie dużo jeżdzę po błocie pośniegowym. Miałem okazję jeździć na szerszych oponach i moich 195. I wierz mi że nie ma porównania. Wąska opona świetnie dawała sobie radę, czego nie mogę powiedzieć o szerokiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem że też zawsze się ktoś znajdzie że będzie podważał to co od dawna jest wiadome sprawdzone i udowodnione.

Na zimę węższa opona jest lepsza i po co zamęt wprowadzać.

Masz ochotę to możesz jeździć na jakich chcesz oponach ale nie wmawiaj ludziom że to jest lepsze skoro tak nie jest.

Nie wiesz jaka będzie zima i po jakich drogach ktoś będzie jeździł.

Po co kombinować jak odrazy można założyć 195/65/15 i się nie martwić czy będzie śnieg czy go nie będzie.

A jeżeli ktoś kupuje opony dla wyglądu a nie do jazdy albo wypisuje że 10 czy 15 letnia opona zimowa Michelin jest super to ręce opadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na zimę rozmiar 195/65R15. Co do modelu to znajdziesz dużo informacji na forum

NYNA tak już ten świat, każdy by chciał żądzić... :polew: Niech jeździ nawet 215, zobaczymy co zrobi jak będzie miał błoto pośniegowe, wtedy może pomyśli... :gwizdanie: Oczywiscie inna sprawa jak twierdzi, że są lepsze od 195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie może wtedy zrozumie ale znając życie to powie że zimówka była już do bani albo coś innego się wymyśli :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo, że snieg za mokry. Jak ktos nie umie pływac to powie, że woda za rzadka :gwizdanie:

Na poważnie

Radza28 bierz 195/65R15. Poczytaj jakie ludzie opony zakupują i zrób sobie statystykę, 75% forum na tym jeździ i nikt nie narzeka. Jakby było coś lepsze to penie większość by jeździła na czymś innym niz 195

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź Dunlop SP Winter Sport 3D albo Goodyear UG7+. To sprawdzone opony, wiele osób jeździ na forum na takich :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...