Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ''Dorejestrować'' współwłaściciela ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem otóż do tej pory udawało mi się załatwiać bardzo tanie OC jednak świetne czasy się skończyły i jako że jestem jedynym właścicielem samochodu i nie mam prawie żadnych zniżek kminię czy można zrobić teraz manewr ''dorejestrowania'' współwłaściciela samochodu (taty) tak aby polisa policzyła samochód na jego zniżkach. hjest taka możliwość ? proszę o szybką odpowiedź sprawę chciałbym załatwić od ręki. (kolega mówił że jest możliwość spisania umowy darowizny samochodu, dostarczenie jej do urzedu skarbowego, nastepnie kierujemy się do wydziału komunikacji, bierzemy wypis i możemy wtedy robić nowe oc na współwłaściciela)

jak to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jest możliwość dopisania współwłaściciela do samochodu. Faktycznie trzeba spisać umowę np. darowizny połowy samochodu (do pewnej kwoty darowizny jesteście zwolnieni z opłaty skarbowej jeśli np. chcesz darować auto ojcu) z taką umową idzie się do urzędu skarbowego, następnie do wydziału komunikacji i należy dopisać współwłaściciela i wymienić dowód rejestracyjny, oczywiście dostaniesz dowód tymczasowy.

W większości firm ubezpieczeniowych zniżki współwłaściciela mogą być użyte do wyliczenia tańszego ubezpieczenia auta. Liczyć trzeba się z tym że jeśli Ty zrobisz szkodę to współwłaścicielowi polecą zniżki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


należy dopisać współwłaściciela i wymienić dowód rejestracyjny

Nie trzeba wymieniać dowodu, dodana jest tylko adnotacja przez starostwo o dopisaniu współwłaściciela :)

Ja miałem nieco odwrotną sytuację bo początkowo auto było na mojego ojca, a ja nie miałem ukończonych 25 lat więc byłyby zwyżki OC. Po ukończeniu moich 25 lat, spisaliśmy umowę darowizny połowy samochodu. Po tym, udałem się do wydz. komunikacji z dowodem, kartą pojazdu i umową darowizny. Zostałem dopisany do dowodu jako współwłaściciel i zapłaciłem bodajże 10 zł opłaty. Potem tylko idziesz do skarbowego z umową darowizny na której widnieje pieczątka starostwa, wypełniasz odpowiedni PIT i składasz go w US. Opłata podatku Cię nie obowiązuje na drodze pokrewieństwa ojciec-syn.

Jak masz jakieś pytania do tego tematu wal śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba wymieniać dowodu, dodana jest tylko adnotacja przez starostwo o dopisaniu współwłaściciela

kolega z ubezpieczeń tez mi tak mówił ;)

jeżeli chodzi o przypisanie współwłaściciela auta to słyszałem również że wystarczy przepisać 10% i już ''tata'' staje się współwłaścicielem co upoważnia nas do jego zniżek.

czyli tak:

1) spisanie umowy darowizny części samochodu

2) zaniesienie jej do urzędu skarbowego ( co tam robią ? pieczątki dają i papa ? :) )

3) zgłoszenie się do wydziału komunikacji w celu wypisania adnotacji o współwłaścicielu

4) tworzenie nowego OC ciesząc się zniżkami współwłaściciela ;)

Edytowane przez TomOskroba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw idziesz z umową do wydziału komunikacji dopiero potem do skarbowego. Wypełniasz w skarbowym odpowiedni PIT, składasz go i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha czyli z umowami iść do komunikacji najpierw... ok, jak wygląda to dalej ? ona czyta umowe spisuje jakieś dane wystawia mi adnotację a ja potem idę do skarbowego wypełnić Pit i bajka ?

okej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak, ale jak to w PL bywa procedura może się różnić w urzędach Twojego miejsca zamieszkania... Najlepiej zadzwoń do WK i US dopytując o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już wiem, najpierw wydział komunikacji. urząd skarbowy to mój obowiązek, nie zdążyłem spytać jeszcze o jedno bo padł mi telefon... :facepalm: czy po adnotacji i wpisie w wydziale komunikacji mój tato jako współwłaściciel jest już prawomocny i mogę wyliczać OC już np; jutro z uwzględnieniem współwłaściela ? \

sorry za małso maślane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku jak byłem "dokładać" współwłaściciela to najpierw musiałem iść do urzędu skarbowego dopiero później do wydziału komunikacji, ale to tak jak koledzy piszą w zależności od urzędu i indywidualnego urzędnika procedura może się delikatnie różnić.

Ja w swoim przypadku zmieniałem też dowód więc dostałem tymczasowy ale tak jak pisze kolega audicoman faktycznie może tylko wystarczy wpis w dowód już posiadany.

Generalnie zniżki ojca powinieneś mieć możliwość uzyskać 5 minut po dokonaniu wpisu w urzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ja jej powiedziałem że mi wystarczy tylko wpis wiec powiedziała że nie ma problemu.

super o taką odpowiedź mi chodziło. wszystko jest tak jak opisał kolega audicoman i mateo85

dziekuje i pozdrawiam

Edytowane przez TomOskroba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...