Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klima Działa czy nie :)?


Sokołowianin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanie , jako , że nie wyczytałem konkretnej informacji na ten temat , a a4b6 jest moim pierwszym autem z segmentu aut z klimatyzacją .

Otóż nie mogę się dokładnie wczytać jak to w końcu jest z tymi sprężarkami klimatronikami itp, zasadę działania przeczytałem.

Po pierwsze czy wyłączenie przycisku ECON i zgaśnięcie jego diody , jest równoznaczne z WŁĄCZENIEM Klimatyzacji .

Przy jakiej temp powietrza sprężarka klimatyzacji się nie włączy ?

na dworzu było -5 , jechało nas 4 osoby , szyba czołowa zaczęła zachodzić parą , wyłączyłem ECON dioda zgasła , ale nic nie zesżło szyby... czyli nie dawało czynnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co wiem to fakt, że gdy wyłączysz Econ klimatyzacja się włącza i to nawet zimą, u mnie czuć lekki smrodek nie odgrzybionej klimatyzacji nawet przy minusowej temperaturze gdy włączę silniejszy nawiew na przednią szybę i klimatyzacja włącza się automatycznie (wyłącza się econ). Nie wiem jak jest z samą pompą, teoretycznie nie powinna się uruchamiać, ale z drugiej strony z autopsji wiem, że raczej chłodzi przynajmniej tak było w Astrze 2g i moim A4B5 też tak jest. Stwierdzam to tym, że gdy wyłącze econ w 2- 7 sekund mam odparowane szyby, gdzie z econem odparowuje je znacznie dłużej i nie obchodzi się bez wyżej wspomnianego silnego nawiewu przedniej szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ja czytałem, że w B6 przy jakiejś tam temperaturze , nie gania czynnika czyli nie uruchamia sprężarki , auto z 2004 r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W B6 z silnikiem TDI poniżej chyba 5 stopni Celsjusza jeżeli wyłączysz ECON dioda zgaśnie to włącza się elektryczna nagrzewnica musi być jeszcze spełniony warunek temp płynu chłodniczego nie może przekraczać chyba 70 C . Sprawdź może filtr kabinowy czy nie jest wilgotny, zasyfiały to często powoduje parowanie szyb. Dodatkowo pytanie czy klimatyzacja w ogóle jest sprawna. Teoretycznie tak ponieważ gaśnie dioda od ECON ale nie wiadomo jak ze sprzęgłem :P, które jak się uwali nie daje żadnego błędu.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Talib13 napisał:

W B6 z silnikiem TDI poniżej chyba 5 stopni Celsjusza jeżeli wyłączysz ECON dioda zgaśnie to włącza się elektryczna nagrzewnica musi być jeszcze spełniony warunek temp płynu chłodniczego nie może przekraczać chyba 70 C . Sprawdź może filtr kabinowy czy nie jest wilgotny, zasyfiały to często powoduje parowanie szyb. Dodatkowo pytanie czy klimatyzacja w ogóle jest sprawna. Teoretycznie tak ponieważ gaśnie dioda od ECON ale nie wiadomo jak ze sprzęgłem :P, które jak się uwali nie daje żadnego błędu.      

Mam rozumieć , że nawet jak jest -5 , -10 , to klima powinna normalnie działać ? I puszczać czynnik ? Bo piszą , że poniżej 5 stopni klima się włączy ale nie będzie podawać czynnika , Wiec tak jak by nie działała 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza na ten temat jest trochę inna, ale nie miałem informacji żeby było inaczej. Klimatronik w trybie ECO ma oszczędzać energię, jak jest wyłączony to może załączać układy chłodzenia i ogrzewania inne niż tradycyjne, tzn w trybie ECO steruje tylko wentylatorami i klapami, a jak dioda się nie świeci używa wyposażenia dodatkowego czyli klimy i ogrzewania dodatkowego typu nagrzewnice czy świece w układzie chłodzenia.  Wyłączenie diody nie jest jednoznaczne z załączeniem sprężarki. Działa to tak że jak jest powyżej 5 stopni działa klima, poniżej działa ogrzewanie (w bardzo wielkim skrócie bo algorytm sterowania wygląda na bardziej skomplikowany), ale jest to też zależne od temperatury zewnętrznej a nawet od obciążenia silnika.  W każdym aucie VAG z lat 1995-2005 zauważyłem że przy działającej klime, jak się wciśnie gaz do oporu zostaje ona wyłączona, żeby pełna moc szła na koła (to tak z ciekawostek)

Załączenie klimatyzacji (spięcie sprężarki na sprzęgle) w zimę zauważyłem że jest tylko przy wciśnięciu przycisku odparowywania przednich szyb, w innych pozycjach nie udało mi się uruchomić klimy. Nigdzie nie udało mi się znaleźć pełnego algorytmu sterowania układem, a przeszukałem z wujka google już chyba każdy zakamarek, więc powyższe informacje są udzielone tylko na podstawie własnych testów i informacji zawartych na forach.

Edytowane przez mily
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 4st pomimo tego, że masz WYłĄCZONY ECON (brak diody, czyli załączona klima) kompresor kilmy nie pracuje - takie zabezpieczenie, żeby nie zamarzło. Działa to wtedy tak, jakbyś miał WŁĄCZONY ECON (zapalona dioda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...