Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Technika HDR - kilka pytań


michu93

Rekomendowane odpowiedzi

Fajna technika, czytałem troche o tym w necie i wzialem sie za to. Ale po pierwsze czytalem ze najlepiej miec statyw i zrobic 7 zdjec od - do +3EV a mój aparat (PANASONIC-LS60) ma tylko skalę do -/+2EV. Kolejny problem to właśnie używanie tej opcji. Zawsze gdy chce przyciemnic lub rozjasnic robione zdjęcie wychodzi tak jakby było ustawione na 0EV. Czy muszę miec inny aparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczą 3 zdjecia

jedno ev -2

drugie ev 0

trzecie ev +2

statyw musi byc

w rawie czy jpg bedziesz miał pełnoprawnego hdra

istnieje tez mozliwosc robienia pseudohdrów z jednego jpga, tez mogą wygladac dobrze :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego aparatu, to poszperaj tutaj:

http://www.lumix-forum.org/

Ogólnie powinny 3 zdjęcia wystarczyć, ale jak nie jesteś pewien to pstryknij więcej... Lepiej mieć jak nie mieć i później żałować :)

W linku który Ci podałem znajdziesz wątek o HDR'ach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze tez cos sobie majstruje z HDRami ale nie wychodza mi taj wypasnie jak koledze Sokolnh to prosilbym o rade.

Ja jeszcze majstrujesz zeby uzyskac takie fajne efekty? Nad czym sie pastwisz, krzywe, poziomy miksujesz czy jeszcze cos innego.

Jezeli oczywiscie chcesz zdradzic technike, nie chodzi mi o to aby kopiowac Twoj styl tylko, zeby poglebiac wiedze.

Ja uzywam Lightrooma i tam jest dos ograniczona mozliwosc ingerencji a PS to i wydatek i mysle ze na moje potrzeby to armata na muchy.

Z gory dzieki za pomoc jezeli zechcesz sie z nami podzielic tajnikami ustawien :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sciagnalem easyHDR pro ... jest platny, lecz mozna z niego korzystac bezplatnie tylko pozostawaja znaki wodne, ale mysle ze do pierwszych krokow moze byc. [br]Dopisany: 25 Luty 2009, 13:46_________________________________________________i tak nic zrobic nie moge... :disgust:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam photomatix - wpiszcie w googlach darmowe wersja i ściągajcie :)

nie ma żadnych znaków wodnych :gwizdanie:[br]Dopisany: 25 Luty 2009, 14:48_________________________________________________

Ja uzywam Lightrooma i tam jest dos ograniczona mozliwosc ingerencji a PS to i wydatek i mysle ze na moje potrzeby to armata na muchy.

To jest raczej program do RAW-ów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sciagnalem sobie i juz mi cos wychodzi... moge sie anwet pochwalic ale niestety mam znak wodny :disgust: sciagnalem zla wersje? i nie mam po polsku... jak by ktos wiedzial skad po polsku sciagnac bylbym wdzieczny :hi:

p10703701500x1001and2mo.jpg

jak to wygląda? :tongue4:[br]Dopisany: 25 Luty 2009, 15:15_________________________________________________zapomniałem dodac ze robilem to z jednej fotki :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerb jest :good:

Teraz wszyscy będą mieli HDRy w galeriach :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop począwszy od wersji CS2.0 ma opcję zlepiania fotek o różnej ekspozycji do HDRów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop począwszy od wersji CS2.0 ma opcję zlepiania fotek o różnej ekspozycji do HDRów.

Tak ma, ale mnie sie jakoś lepiej pracuje na photomatixie - chyba robi to lepiej i ładniej :mysli:[br]Dopisany: 25 Luty 2009, 15:57_________________________________________________

zapomniałem dodac ze robilem to z jednej fotki :good:

Spróbuj zrobic tak: trzy zdjecia pod hdr i dla porównania najpierw zrób hdr z jednej fotki, a później z trzech :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerb, tu masz z forum panasonica jak ludzie robią hdr zwykłym sprzętem :)

Brighton w HDR

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Pan FZ7 - best statywu ;)

Od siebie wstawiam moje pierwsze próby w tej technice. Poniżej:

1. Wzgórze wawelskie przed zachodem słońca...

wawelkopiafilteredvt9.jpg

2. ...i Wawel po zmroku...

wawel1hffilteredau9.jpg

3. Podróż myślami gdzieś daleko...

toryhfhfbc0.jpg

Zdjęcia pochodzą z forum http://www.lumix-forum.org/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem jarko widzialem je, problem twki w tym ze nie mam statywu do aparatu a z jednego zdjecia robie w ten sposob ze

-mam jedno zdjecie kopiuje je 3 razy do innego folderu

-wlaczam phoitomatixa i tam otwieram je wszystkie 3

-pozniej wyskakuje mi okienko i tam zmieniam ze pierwsze zdjecie -2EV drugie 0EV a trzecie +2EV

-drobne poprawki i jest ok :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tam też robił bez statywu...

Wejdź na allegro, poszperaj troszku i na pewno coś znajdziesz, nawet taki za 20-30zł Ci spokojnie wystarczy :)

Efekt jest dużo lepszy :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra powiedzmy ze mam statyw ale chyba aparat musi miec jeszcze jakies ustawienia zeby zrobil te 3 fotki z przestawnym EV... bo nawet gdy bedzie aparat na statywie to przy przełączaniu moge poruszyc aparatem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cerB- trzeba delikatnie ustawienia zmieniać ;) Jest do tego taka opcja-Bracketing.

Jest do tych HDRów jakiś program, w którym po przerobieniu zdjęcia nie ma strat jakości?

W Photomatix'ie się pobawiłem chwilę, ale pojawia się groch i znaki wodne :disgust:

dsc00437and2more.jpg

Mój twór na szybko, robiłem tak jak cerB wcześniej pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cerB- trzeba delikatnie ustawienia zmieniać ;) Jest do tego taka opcja-Bracketing.

Niestety nie każdy aparat ma taka opcję :disgust:

Co do photomatixa to pisałem wcześniej już:

google - photomatix pełna wersja

nie będzie znaków wodnych :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj takiegoz ustawienia nie ma wiec chyba nie ma sansu kupowac statywu... :disgust:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj takiegoz ustawienia nie ma wiec chyba nie ma sansu kupowac statywu... :disgust:

Ale co, nie masz mozliwości ustawiania ev :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...