slimok Opublikowano 16 Listopada 2019 Opublikowano 16 Listopada 2019 Witam. Niestety ale żona wymusiła pierwszeństwo i spowodowała wypadek. Poszkodowany wylądował w szpitalu prawdopodobnie ze złamaniem kolana albo jego uszkodzeniem(nie wiemy ale zabrała go karetka.) Żona nie wie jakim cudem ale nie widziała tego pojazdu (była noc). Posiada prawo jazdy 2.5 roku i na koncie brak punktów , madatów iitp. Orientuje się może ktoś jakie będą tego konsekwencje ? Miał może ktoś z was podobne zdarzenie ? Mamy się martić ?
hak64 Opublikowano 17 Listopada 2019 Opublikowano 17 Listopada 2019 Spowodowanie wypadku to przestępstwo: art 177 § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek., podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek. Jeśli zatem z dokumentacji medycznej (opinia biegłego) poszkodowanego będzie wynikać, że doznał on obrażeń ciała skutkujących naruszeniem czynności narządów ciała, opisanych w treści art 157 § 1 kk, to sprawca takiego czynu nie uniknie odpowiedzialności karnej (sprawa trafi do sądu). Istnieje jednak możliwość uniknięcia uczestnictwa w rozprawie, bowiem można skorzystać z prawa do dobrowolnego poddania się karze /art 387 k.p.k./ co upraszcza i znacznie skraca cały proces.
slimok Opublikowano 17 Listopada 2019 Autor Opublikowano 17 Listopada 2019 Ja sobie zdaję sprawę że sprawa będzie w sądzie ale z jakimi konsekwencjami. Jakiś mandat, kara w zawiasach ?
hak64 Opublikowano 18 Listopada 2019 Opublikowano 18 Listopada 2019 Mandat można dostać za wykroczenie. Spowodowanie wypadku jest przestępstwem, więc najpewniej wyrok w zawieszeniu.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się