Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka wiązki elektrycznej


wuPiotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że to temat bardziej na elektrodę, ale jest na forum dużo poradników DIY więc myślę że znajdą się osoby które znają się na rzeczy. Jak przerabiacie / robicie wiązki elektryczne? Jakieś ciekawe porady?

Największym dla mnie problemem jest zawsze usunięcie oryginalnej taśmy 'parcianej' (flizowej / wygłuszającej) z wiązki. Z resztą taśmę którą ja używam (Tesa) usuwa się równie ciężko. Jak usuwać / nakładać dość szybko tę taśmę na wiązki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to jak spirale czyli z prześwitem żeby te wiązki szło ułożyć bo jak ją całą zaizolujesz w taką szmaciankę to tego zgiąć się nawet nie da. 

Ja jestem fanem peszli na całej wiązce foto) ale przy robieniu takiej wiązki musisz mieć pewność że nigdzie się nie pomyliłeś a drugi minus tego jest taki że jak przyjdzie się kiedyś do niej dostać to trzeba ten peszel jakoś mądrze rozciąć co nie jest proste. 

I ostatnia ważna rada której nauczyłem się przy robieniu wiązek do EMU .... Zaczynaj zawsze od sterownika bądź modułu w stronę czujników. 

 

 

IMG_20211206_183202.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak się robi w spiralę z bardzo dużym 'kątem' to przy cieńszej wiązce zazwyczaj taśma zachodzi na siebie. Przy grubszych wiązkach wychodzi 'prześwit' i wtedy jest względnie ok (poza tym że niektóre taśmy zostawiają klej na przewodach). Peszle które pokazałeś są OK (wykorzystuję je czasami w komputerach PC) czy jak robisz grubszą przeróbkę. Przy standardowym doposażeniu to jednak taśma wygląda bardziej fabrycznie i jak się zrobi dobrze to ciężko taką wiązkę odróżnić od oryginalnej. 

Męczarnia tylko z tą taśmą, najbardziej w tych najcieńszych wiązkach (np wiązce drzwi/tapicerki).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cieńszych wiązek stosuj cięższe taśmy parciane, wtedy łatwiej się 'minąć'. 19mm to "standard" ale są też 15 i 9mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobra wskazówka, miałem tylko 19mm, zamówiłem sobie 15 i 9. A wiesz może jaki typ tej taśmy stosowany jest oryginalnie, gdzie taką dostać? Ta w sprzedaży (tesa i inne które miałem) jest taka bardziej 'materiałowa' - oryginalnie ta taśma jest bardziej śliska.

I nadal zostaje pytanie jak rozcinać oryginalne cienkie wiązki które są poklejone 'na zakładkę' i klej wiąże tak mocno że taśmy nie da się 'odkręcić'. Ja 'męczę' to zazwyczaj nożem do tapet ale łatwo kable pociąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do taśmy to nie wiem, uzywałem tesy i jakiś 'no name'. W sumie nie widze większej różnicy, ciekawe jak będzie z trwałością... A jeżeli chodzi o rozcinanie to zazwyczaj próbuję odwijać ale czasem na prawdę jest to mega upierdliwe i brudzące. Nożyk dość ryzykowny, ja wspomagam się cążkami tego typu:

image.png.dd11075380a66e30419888a1ea166574.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...