Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kodowanie PWM w światłach obniżające napięcie


Langista

Rekomendowane odpowiedzi

Natknąłem się na taki filmik :

 

 

Dla mnie to nowość, nie spodziewałem się, że programowo zaniża się napięcie na żarówkach aby oszczędzić zarówno żarówki jak i lampy. O ile przy halogenowych żarówkach jest to uzasadnione, bo mają jednak wysoką temperaturę podczas pracy, tak to samo jest w przypadku LED, które są dużo chłodniejsze i nie wydzielają tyle ciepła, co już byłoby jak najbardziej zalecane. Kwestia tylko czy taki LED przyjmie na klatę większe napięcie i wcześniej sie nie wypali:eusathink:

Edytowane przez Langista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę to, że tradycyjna żarówka jest przystosowana do pracy w wysokiej temperaturze (bo inaczej nie będzie działać) natomiast dla LEDów wysoka temperatura pracy jest zabójcza. Dodatkowo LEDy sterowane są prądowo. Mają zadane napięcie pracy a jasność kontroluje się sterując natężeniem. Dlatego właśnie LEDy powinny być zasilane dedykowanymi układami, które same dbają o poprawne wysterowanie diody niezależnie od napięcia wejściowego (oczywiście w granicach tolerancji). Podłączając LEDa pod zasilacz regulowany można zobaczyć, że nawet nieznaczne przekroczenie napięcia (bez włączonej stabilizacji prądu) skutkuje znacznym wzrostem temperatury przy relatywnie małym wzroście jasności i szybko zniszczy diode.

 

Co do samego sterowania PWM to w MCE (przynajmiej w B7) masz w adaptacjach opcje wyboru przyciemnienia poszczególnych żarówek, które sterowane są właśnie sygnałem PWM:

Channel 002: Brake Light Dimming
Channel 003: Tail Light Dimming
Channel 004: Rear Fog Light Dimming
Channel 005: Daytime Running Lights Dimming (Low Beam)
Channel 006: Daytime Running Lights Dimming (High Beam)
Channel 007: Daytime Running Lights Dimming (Fog Lights)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...