Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotografia - jakim sprzętem osiągnąć taki efekt


Rekomendowane odpowiedzi

mój Kodak za 4 stówki nowy też takie pstryka

1001242p.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tylko ze Ty zrobiles zdjecie w trybie macro z bliskiej odleglosci... zrob foto z odleglosci powiedzmy 3-5 metrow tak zeby ostre bylo tylko to co znajduje sie w srodkowej odleglosci albo na pierwszym planie. Cyfrowka niestety jakos tego nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim sposobem zrobic takie zdjecia ?

http://moto.allegro.pl/item1165531383_czarny_ford_focus_1_8_td_90ps_5_drzwi_oplacony.html

Da rade zwykla cyfrowka ?

przeciez to normalne zdjecie, nic w nim nie ma niesamowitego oprocz (prawdopodobnie) uzycia statywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim sposobem zrobic takie zdjecia ?

http://moto.allegro.pl/item1165531383_czarny_ford_focus_1_8_td_90ps_5_drzwi_oplacony.html

Da rade zwykla cyfrowka ?

przeciez to normalne zdjecie, nic w nim nie ma niesamowitego oprocz (prawdopodobnie) uzycia statywu

A ja jestem przekonany ze foty zrobione sa lustrem. Delikatne rozmycie tla ktorego niestety nie uzyskamy zwykla cyfrowka. Poza tym niektore zdjecia wnetrza zrobione przy uzyciu innego, szerokokatnego obiektywu. Nie ma opcji zrobic takich fot cyfrowka.

Na pierwszym foto w galerii widac w tle Renault Kangoo... fotografa. Gosc zlapal dobra fuche i wielu handlarzy z Plocka i okolic korzysta z jego uslug.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, widzę że jeszcze nikt konkretnie się nie wypowiedział:

Rozmycie tła tzw."bokeh" występuje zawsze, tylko czym mniejsza matryca tym słabszy efekt, dodatkowo jest zależny od użytej ogniskowej (czym większa tym łatwiej), odległości aparat-obiet-tło (im dalej tło, tym bardziej rozmazane) oraz przesłony w obiektywie im większy otwór (1.4, 2, 2.8) tym mniejsza głębia ostrości i bardziej rozmyte tło.

Zdjęcie motocykla jest wykonane lustrzanką Pentax K100D i obiektywem 70mm/f4 - dodatkowo jest prawdopodobnie zachód słońca co daje "miękkie" światło dlatego tak ładnie się błyszczy wszystko i nie ma ostrych świateł i cieni, możliwe że nakręcony jest też filtr polaryzacyjny ale raczej nie.

Jak szukasz lustra tylko do fotografii samochodów i motocykli na aukcje to szukałbym czegoś pokroju Pentax Kx wraz z obiektywem 55-200mm, tylko wtedy nie masz szerokiego kąta i widoczków sobie nie zrobisz, wtedy byś potrzebował dodatkowo 18-55mm, z tymi dwoma obiektywami na początek możesz próbować fotografii, jak załapiesz o co chodzi to będziesz wiedział co dalej dokupić - Pentaxa dałem świadomie gdyż w swoim przedziale cenowym jest na pewno liderem.

Jakbyś coś więcej potrzebował to pisz śmiało :)

Lustro to też cyfrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, widzę że jeszcze nikt konkretnie się nie wypowiedział:

Rozmycie tła tzw."bokeh" występuje zawsze, tylko czym mniejsza matryca tym słabszy efekt, dodatkowo jest zależny od użytej ogniskowej (czym większa tym łatwiej), odległości aparat-obiet-tło (im dalej tło, tym bardziej rozmazane) oraz przesłony w obiektywie im większy otwór (1.4, 2, 2.8) tym mniejsza głębia ostrości i bardziej rozmyte tło.

Zdjęcie motocykla jest wykonane lustrzanką Pentax K100D i obiektywem 70mm/f4 - dodatkowo jest prawdopodobnie zachód słońca co daje "miękkie" światło dlatego tak ładnie się błyszczy wszystko i nie ma ostrych świateł i cieni, możliwe że nakręcony jest też filtr polaryzacyjny ale raczej nie.

Jak szukasz lustra tylko do fotografii samochodów i motocykli na aukcje to szukałbym czegoś pokroju Pentax Kx wraz z obiektywem 55-200mm, tylko wtedy nie masz szerokiego kąta i widoczków sobie nie zrobisz, wtedy byś potrzebował dodatkowo 18-55mm, z tymi dwoma obiektywami na początek możesz próbować fotografii, jak załapiesz o co chodzi to będziesz wiedział co dalej dokupić - Pentaxa dałem świadomie gdyż w swoim przedziale cenowym jest na pewno liderem.

Jakbyś coś więcej potrzebował to pisz śmiało :)

Lustro to też cyfrówka!

Niekoniecznie ;) Byly lustrzanki na klisze i robily i robia przesliczne zdjecia jednak technika idzie do przodu i mamy w tej chwili cyfrowe lustrzanki.

Ja piszac cyfrowka mialem na mysli aparat kompaktowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój Kodak za 4 stówki nowy też takie pstryka

1001242p.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tylko ze Ty zrobiles zdjecie w trybie macro z bliskiej odleglosci... zrob foto z odleglosci powiedzmy 3-5 metrow tak zeby ostre bylo tylko to co znajduje sie w srodkowej odleglosci albo na pierwszym planie. Cyfrowka niestety jakos tego nie widze.

fota była robiona z około 3-4 m. Użyłem zoom'u optycznego i tylko patrzyłem żeby pomiar ostrości był robiony z cewki anteny a nie z całego otoczenia

ps. to ten aparat http://www.euro.com.pl/kompakty/kodak-easyshare-z8612-is.bhtml?gclid=CNeL5YydrKMCFQYeZwodATdU4A polecony przez Keżor'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, odnosiłem się do czasów teraźniejszych :)

mój Kodak za 4 stówki nowy też takie pstryka

1001242p.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tylko ze Ty zrobiles zdjecie w trybie macro z bliskiej odleglosci... zrob foto z odleglosci powiedzmy 3-5 metrow tak zeby ostre bylo tylko to co znajduje sie w srodkowej odleglosci albo na pierwszym planie. Cyfrowka niestety jakos tego nie widze.

fota była robiona z około 3-4 m. Użyłem zoom'u optycznego i tylko patrzyłem żeby pomiar ostrości był robiony z cewki anteny a nie z całego otoczenia

ps. to ten aparat http://www.euro.com.pl/kompakty/kodak-easyshare-z8612-is.bhtml?gclid=CNeL5YydrKMCFQYeZwodATdU4A polecony przez Keżor'a

Tak, ale jest tutaj duży zoom, +3m odległość to nie jest daleko + tło było dość daleko :)

Napisz jeszcze jaki to zoom? Jeżeli była to maksymalna ogniskowa czyli 432mm, to jest to duża ogniskowa i takie rozmycie to nie problem, ale spróbuj taki efekt osiągnąć na zoom x2 czyli ogniskowa 70mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto fota co dawno zrobiłem mojej żonce zwykłym Lumixem http://marcinjasinski.files.wordpress.com/2009/02/basia2.jpg

a zatem da rade ? pewnie, że da. Oczywiscie lustrem robimy lepszy bokeh oraz w sposob przemyslany przez nas. Nalezy pamietac aby nie dac za małej wartosci przysłony ponieważ nie cały obiekt bedzię ostry należy odpowiednio ustawić głębie ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"bokeh".. to "kształt" przysłony, jaki przyjmuje to rozmycie... nowe są 16 listkowe i jak najbardziej otwór jest okrągły.. też tym (rozmyciem tła) się kierowałem przy zakupie aparatu.. kupiłem Nikona D5000 i obiektyw 18-105 VR.. chodziło mi o LiveView którego nie używam... dokupiłem Pentacona i pierścienie Macro i też nie ma kiedy się tym bawić... przymierzałem się też do zakupu Nikona P100... superzoom z manualem..(z tymi literkami na pokrętle MASP) nie miałem możliwości porównania zdjęć w większej rozdzielczości ale wydaje mi się iż do zabawy w zupełności wystarczy i masz 1.5 kpln-ów na wakacje.. a filtry Nikon ma jako dodatki do PS'a (i to za free :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

g_egorz dlatego lepiej najpierw się zastanowić co się kupuje i do czego :)

Ja na początku bawiłem sie Nikonem 995, świetny "kompakt" łamany, jakością przewyższa większość dzisiejszych kompaktów.

Złapałem bakcyla i teraz siedzę w systemie Pentaxa...

Napisz proszę które obiektywy mają 16 listkową przesłonę? Bo nie siedzę aż tak w sprzęcie - wolę robić zdjęcia, ale raczej mało który obiektyw ma 16 listkową przesłonę - są to raczej rodzynki. Ten który Ty wybrałeś miał 7 listków...

Czyli bokeh to rozmycie i tyle - albo ma się ładny równy bokeh - jasne portretówki, albo ostrzejszy - jasne szersze szkła (szczególnie Tamron) albo migrenowy bokeh - Helios :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... zastanawiałem się ... i to właśnie "bokeh" był głównym kryterium w wyborze lustra... chociaż jak już pisałem nie miałem porównania (np:na TV lub monitorze) jak wyglądają zdjęcia z lustra i kompaktu z pełnym manualem... i po pół roku zabawy z lustrem jako laik i amator mogę stwierdzić, że część "rzeczy" się nie używa i nie jest (mi) potrzebne.. np: LiveView, iluś tam polowy AF, bardzo wysokie ISO, nagrywanie filmów.. z zakupu jestem zadowolony ponieważ jak dla mnie zdjęcia są OKI.. (chociaż mogłem kupić D90 :>) .. nie wiem jak w KX-ie ale w Nikonie 18-200, 50 (stałka) i jakieś tele z macro 70-300 zaczyna się od 5000 pln.. (z sigmą) i to nie wiem czy to nie za mało... nie próbuję nikogo odwodzić od lustra.. tylko to droga "zabawa".. dlatego podałem tego P100.. (jest jeszcze HS10 z 30 zoom-em)...

.. raczej 6 :> ... http://img835.imageshack.us/i/bokehpentacon.jpg/

tu z nikona 18-105 .. http://img337.imageshack.us/i/bokehnikon.jpg/

a tu z ISO 800 ... http://img36.imageshack.us/i/iso800.jpg/

... aha... i robię na "literkach" (szczególnie "A") nie obrazkach :> .. tzn. uczę się....... i jeszcze co do kompaktu... .RAW "wybacza" błędy.. :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że 5000 to spora przesada na początek - sam mam dość zabytkowe D50 które na Allegro chodzi po 700zł (body), do tego Sigma 18-200 za 800zł i stałka 50 1.8 - za 400zł. Jakby nie liczyć wychodzi 2000, a nawet gdyby było 3000 to i tak do 5000 daleko. Uważam że lepiej nauczyć się obycia z lustrem na niekonieczne megadrogim sprzęcie który i tak za rok stanieje o połowę... Za pozostałe pieniądze lepiej dokupić porządną lampę i statyw i nade wszystko zapomnieć że istnieje taki tryb jak AUTO :)

A co do Lumixów typu superzoom FZ-28, FZ-38 to miałem okazję nastrzelać tym z 400 fotek przez tydzień w różnych warunkach i jedno wiem - jest nieźle - naprawdę nieźle - w tej cenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. i właśnie od czegoś takiego trzeba zacząć.. chodzi mi o tego D50

.. a moje 5000 wziąłem:

- Nikkor 18-200 VR (z silnikiem AF-a) jako główny (uniwersalny) - każdy powyżej - 2000 pln \

- Nikkor (stałka) 50/1.8.. (ta powyżej 500 i pewnie wystarcza) jest jeszcze f/1.4... tu cena idzie w górę - 1200 pln - 550 pln -- 4000

- Sigma APO Macro 70-300 bez VR... 850 ... ta z "Vibratorem" (OS) .. - 1300 pln /

- lampa .. wydaje mi się iż coś warte zaczynają się od SB600 ... SB400 ok.300 ... -1000 pln

- statyw.. (mam Velbona DF-60 za 150) ... - 150 pln

- każda torba na te "szpargały" .. ok. 200 - 200 pln

- są jeszcze filtry.. też nie tanie.. ( UV ok.50.. "polar" 100) a okaże się że każdy obiektyw ma inny "gwint" i dla każdego

by trzeba kupić filtr.. przynajmniej UV jako zabezpieczenie... - 300 pln

- no i jakieś "body"... tu jest pole do popisu... :> zacznijmy od dobrego D50 za 700 a..... jak ktoś ma ochotę w przyszłości

"to" kompletować i taszczyć "to" wszystko to proponuję body z silnikiem ... szkła dużo tańsze... - 700 pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"to" kompletować i taszczyć "to" wszystko to proponuję body z silnikiem ... szkła dużo tańsze... - 700 pl

No właśnie jak 3,5 roku temu kupowałem swoje D50 to wybór padł głównie przez wbudowany "śrubokręt"

Co do lampy to ja akurat kupiłem Sunpaka PZ40X za coś koło 450zł, a ma i-TTL i generalnie na moje potrzeby jest ok (testowana głównie na kilku weselach :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, zabawe z lustrzankami polecam zaczac od nawet czegos uzywanego z niewielkim przebiegiem (do 30-40 tysięcy klapnięć). Jesli ktos bedzie wymagac od aparatu i siebie czegos więcej niż tylku zdjec na ustawionym zielonym prostokącie to polecam bardziej zaawansowane modele z pelnym manualem. Poza tym lepiej leza w dłoni. No i oczywiscie w gre wchodzi tylko Canon i Nikon... reszta no coz... daleko w tyle. Z modeli tych obu marek polecam uwadze serie xxD (canon) i Dxx (nikon).

w razie czego służę poradą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, zabawe z lustrzankami polecam zaczac od nawet czegos uzywanego z niewielkim przebiegiem (do 30-40 tysięcy klapnięć). Jesli ktos bedzie wymagac od aparatu i siebie czegos więcej niż tylku zdjec na ustawionym zielonym prostokącie to polecam bardziej zaawansowane modele z pelnym manualem. Poza tym lepiej leza w dłoni. No i oczywiscie w gre wchodzi tylko Canon i Nikon... reszta no coz... daleko w tyle. Z modeli tych obu marek polecam uwadze serie xxD (canon) i Dxx (nikon).

w razie czego służę poradą

W takim razie co dla laika na początek? Jakie nowe body i podstawowy obiektyw? Najchętniej za obiektyw, body i jakieś proste akcesoria typu statyw około 2000-2500zł da radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np Nikon d80 + obiektyw 18-105, aparat uzywkę kupisz do 1500, szklo ok. 1000 i na poczatek masz bardzo przyzwoity sprzet, jesli canon to 30d (ok. 1500zl) + obiektyw sigmy lub tamrona (jakis 18-200). Niestety do 1000zl jedynym porzadnym obiektywem ze stajni canona bedzie tylko 28-105 ale na tym aparacie nie będzie on dawał szerokiego kąta. Mozesz tez sie pokusic o canona nowszej generacji, 40d ale jego cena jako uzywki zaczyna sie od ok. 2000zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np Nikon d80 + obiektyw 18-105, aparat uzywkę kupisz do 1500, szklo ok. 1000 i na poczatek masz bardzo przyzwoity sprzet, jesli canon to 30d (ok. 1500zl) + obiektyw sigmy lub tamrona (jakis 18-200). Niestety do 1000zl jedynym porzadnym obiektywem ze stajni canona bedzie tylko 28-105 ale na tym aparacie nie będzie on dawał szerokiego kąta. Mozesz tez sie pokusic o canona nowszej generacji, 40d ale jego cena jako uzywki zaczyna sie od ok. 2000zl

A jak ma się do Twoich propozycji Canon 450D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...