Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Obniżanie zawieszenia w Audi A4 B6 i B7 sprężynami

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Sprężyny dobiera się do kategorii wagowej auta (są to dwa parametry, określające maksymalne obciążenie przedniej i tylnej osi). Dane wagowe naszego auta znajdziemy na wlepce serwisowej (książka serwisowa, pod kanapą w avancie lub we wnęce koła zapasowego w sedanie).


http://a4-klub.pl/index.php?/topic/42435-oznaczenie-sprezyn-i-amortyzatorow-1ba-1be-1bv/#entry562118

Aby przybliżyć temat: moja 1.9TDI FWD ma kategorie wagowe 0YJ dla osi tylnej i 0JH dla osi przedniej (gdybym miał Quattro, oznaczenie kategorii wagowej przedniej osi pozostanie to samo - natomiast ze względu na dodatkową wagę mechanizmu Torsena, tył miałbym cięższy więc adekwatnie wyższa kategoria wagowa czyli 0YL). Poniżej zaznaczone na niebiesko miejsce gdzie macie szukać na swoich wlepkach:

verzaw.JPG

Oznaczenia sprężyn dla FWD i Quattro są identyczne (ale tylko w obrębie tej samej kategorii wagowej!!!). Wyznacznikiem są zawsze dane z wlepki serwisowej (no chyba że rezaliście Q w FWD tak jak adamooo :decayed:)

Poniższy wykaz zawiera listę sprężyn dla seryjnego zawieszenia czyli 1BA oraz zawieszenia komfortowego/S-Line 1BE/1BV. W przypadku 1BE/1BV każdy z tych wariantów ma identyczne sprężyny - zawieszenie to różni się amortyzatorami oraz poszczególnymi elementami wahaczy, chodzi o dodatkowe usztywnienie w przypadku 1BV – w konsekwencji auto na każdym z tych zawieszeń siedzi tak samo wysoko (-20mm) jednak w przypadku 1BV jest jeszcze sztywniej. Symbol posiadanego zawieszenia także znajduje się na wlepce serwisowej (na zdjęciu zaznaczyłem ten kod na czerwono).

Założenie sprężyn z Waszej kategorii wagowej da obniżenie auta o -20mm. Ewentualnie można na własną odpowiedzialność eksperymentować ze springami z niższych kategorii wagowych – wtedy auto pójdzie niżej (ale o ile i jaki to będzie miało wpływ na pracę amortyzatora, nie wiadomo).

Klasy wagowe - PRZÓD B6:

0JB - klasa wagowa 2
- przy 1BA -710 kg
- przy 1BP -710 kg
- przy 1BD -721 kg
- przy 1BE -721 kg
0JC - klasa wagowa 3
- przy 1BA 711-738 kg
- przy 1BP 711-738 kg
- przy 1BB -738 kg
- przy 1BT -738 kg
- przy 1BC -738 kg
- przy 1BD 722-753 kg
- przy 1BE 722-753 kg
0JD - klasa wagowa 4
- przy 1BA 739-766 kg
- przy 1BP 739-766 kg
- przy 1BB 739-766 kg
- przy 1BT 739-766 kg
- przy 1BC 739-766 kg
- przy 1BD 754-787 kg
- przy 1BE 754-787 kg
0JE - klasa wagowa 5
- przy 1BA 767-794 kg
- przy 1BP 767-794 kg
- przy 1BB 767-794 kg
- przy 1BT 767-794 kg
- przy 1BC 767-794 kg
- przy 1BD 788-823 kg
- przy 1BE 788-823 kg
0JF - klasa wagowa 6
- przy 1BA 795-823 kg
- przy 1BP 795-823 kg
- przy 1BB 795-823 kg
- przy 1BT 795-823 kg
- przy 1BC 795-823 kg
- przy 1BD 824-860 kg
- przy 1BE 824-860 kg
0JG - klasa wagowa 7
- przy 1BA 824-853 kg
- przy 1BP 824-853 kg
- przy 1BB 824-853 kg
- przy 1BT 824-853 kg
- przy 1BC 824-853 kg
- przy 1BD 861-899 kg
- przy 1BE 861-899 kg
0JH - klasa wagowa 8
- przy 1BA 854-885 kg
- przy 1BP 854-885 kg
- przy 1BB 854-885 kg
- przy 1BT 854-885 kg
- przy 1BC 854-885 kg
- przy 1BD 900-940 kg
- przy 1BE 900-940 kg
0JJ - klasa wagowa 9
- przy 1BA 886-918 kg
- przy 1BP 886-918 kg
- przy 1BB 886-918 kg
- przy 1BT 886-918 kg
- przy 1BC 886-918 kg
- przy 1BD 941-982 kg
- przy 1BE 941-982 kg
0JK - klasa wagowa 10
- przy 1BA 919-952 kg
- przy 1BP 919-952 kg
- przy 1BB 919-952 kg
- przy 1BT 919-952 kg
- przy 1BC 919-952 kg
- przy 1BD 983- kg
- przy 1BE 983- kg
0JL - klasa wagowa 11
- przy 1BA 953- kg
- przy 1BP 953- kg
- przy 1BB 953- kg
- przy 1BT 953- kg
- przy 1BC 953-kg
0JM - klasa wagowa 12
0JN - klasa wagowa 13
0JP - klasa wagowa 14
0JQ - klasa wagowa 15

Klasy wagowe - TYŁ B6:

0YD - klasa wagowa 4
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): -429 kg
- przy 1BR (zawieszenie "zle" drogi): -429 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): -450 kg
0YE - klasa wagowa 5
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 430-450 kg
- przy 1BR (zawieszenie "zle" drogi): 430-450 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 451-472 kg
0YF - klasa wagowa 6
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 451-472 kg
- przy 1BR (zawieszenie "zle" drogi): 451-472 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 473-495 kg
0YG - klasa wagowa 7
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 473-495 kg
- przy 1BR (zawieszenie "zle" drogi): 473-495 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 496-519 kg
0YH - klasa wagowa 8
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 496-519 kg
- przy 1BR (zawieszenie "zle" drogi): 496-519 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 520-544 kg
0YJ - klasa wagowa 9
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 520-544 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 520-544 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 545-570 kg
0YK - klasa wagowa 10
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 545-570 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 545-570 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 571-597 kg
0YL - klasa wagowa 11
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 571-597 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 571-597 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 598-625 kg
0YM - klasa wagowa 12
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 598-625 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 598-625 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 626-654 kg
0YN - klasa wagowa 13
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 626-654 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 626-654 kg
- przy 1BE/BV (Zawieszenie Sport): 655- kg
0YP - klasa wagowa 14
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 655-685 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 655-685 kg
0YQ - klasa wagowa 15
- przy 1BA (Zawieszenie Standard): 686-716 kg
- przy 1BR (Zawieszenie na "zle"drogi): 686-716 kg

Nadwozie B6

Sprężyny przód 1BA:
8E0 411 105 BA – 0JC
8E0 411 105 BB – 0JD
8E0 411 105 BC – 0JE
8E0 411 105 BD – 0JF
8E0 411 105 BE – 0JG
8E0 411 105 BF – 0JH
8E0 411 105 BG – 0JJ
8E0 411 105 BH – 0JK
8E0 411 105 BJ – 0JL
8E0 411 105 BK – 0JM
8E0 411 105 BL – 0JN
8E0 411 105 BM – 0JQ
8E0 411 105 BN – 0JP


Sprężyny przód 1BE/1BV:
8E0 411 105 CA – 0JB
8E0 411 105 CB – 0JC
8E0 411 105 CC – 0JD
8E0 411 105 CD – 0JE
8E0 411 105 CE – 0JF
8E0 411 105 CF – 0JG
8E0 411 105 CG – 0JH
8E0 411 105 CH – 0JJ
8E0 411 105 CJ – 0JK
8E0 411 105 CK – 0JL
8E0 411 105 CL – 0JM

Sprężyny tył 1BA:
8E0 511 115 CL – 0YD
8E0 511 115 CM – 0YE
8E0 511 115 CN – 0YF
8E0 511 115 CP – 0YG
8E0 511 115 CQ – 0YH
8E0 511 115 CR – 0YJ
8E0 511 115 CS – 0YK
8E0 511 115 CT – 0YL
8E0 511 115 DA – 0YM
8E0 511 115 DB – 0YN
8E0 511 115 DC – 0YP
8E0 511 115 DD – 0YQ

Sprężyny tył 1BE/1BV:
8E0 511 115 DE – 0YD
8E0 511 115 DF – 0YE
8E0 511 115 DG – 0YF
8E0 511 115 DH – 0YG
8E0 511 115 DJ – 0YH
8E0 511 115 DK – 0YJ
8E0 511 115 DL – 0YK
8E0 511 115 DM – 0YL
8E0 511 115 DN – 0YM
8E0 511 115 DP – 0YN

Nadwozie B7

Sprężyny przód 1BA:
8E0 411 105 BB/DB – 0JC
8E0 411 105 BC/DC – 0JD
8E0 411 105 BD/DD – 0JE
8E0 411 105 BE/DE – 0JF
8E0 411 105 BF/DF – 0JG
8E0 411 105 BG/DG – 0JH
8E0 411 105 BH/DH – 0JJ
8E0 411 105 BJ/DJ – 0JK
8E0 411 105 BK/DK – 0JL
8E0 411 105 BL/DL – 0JM
8E0 411 105 BM/DM – 0JN
8E0 411 105 BN/DN – 0JP, 0JQ

Sprężyny przód 1BE/1BV:
8E0 411 105 CB/EB - 0JB
8E0 411 105 CC/EC - 0JC
8E0 411 105 CD/ED - 0JD
8E0 411 105 CE/EE - 0JE
8E0 411 105 CF/EF - 0JF
8E0 411 105 CG/EG - 0JG
8E0 411 105 CH/EH - 0JH
8E0 411 105 CJ/EJ - 0JJ
8E0 411 105 CK/EK - 0JK
8E0 411 105 CL/EL - 0JL
8E0 411 105 CM/EM - 0JM

Sprężyny tył 1BA:
8E0 511 115 CM - 0YD
8E0 511 115 CN - 0YE
8E0 511 115 CP - 0YF
8E0 511 115 CQ - 0YG
8E0 511 115 CR - 0YH
8E0 511 115 CS - 0YJ
8E0 511 115 CT - 0YK
8E0 511 115 DA - 0YL
8E0 511 115 DB - 0YM
8E0 511 115 DC - 0YN
8E0 511 115 DD - 0YP, 0YQ

Sprężyny tył 1BE/1BV:
8E0 511 115 DF/FF - 0YD
8E0 511 115 DG/FG - 0YE
8E0 511 115 DH/FH - 0YF
8E0 511 115 DJ/FJ - 0YG
8E0 511 115 DK/FK - 0YH
8E0 511 115 DL/FL - 0YJ
8E0 511 115 DM/FM - 0YK
8E0 511 115 DN/FN - 0YL
8E0 511 115 DP/FP - 0YM
8E0 511 115 DQ/FQ - 0YN

LEGENDA (dot. nadwozia B7)

Przód:

Bx, Cx - do marca 2006
Dx, Ex - od marca 2006

Tył:
Dx - do października 2006
Fx - od października 2006

Nie dotyczy zawieszenia w V8!!!

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Bartek-jestem w posiadaniu sprężyn 1BE

przód (końcówka CF-niebieski i trzy zielone paski,ciężar 7)

tył (końcówka DH-4 niebieskie paski,ciężar 7)

i teraz sprawdzam u siebie w książce i jest OJG na przodzie i OYH na tyle -1BA,

teraz sprawdzam na 1BE,

-jest OJG i w moim i w tym springu,co mam zamiar założyć - według mnie-wagowo jest to samo,tylko spring jest niższy o 20mm...

teraz tył 1BA,jest u mnie OYH,a spring 1BE jest OYG,czy to oznacza,że spring będzie twardszy,czy bardziej miękki?

podam jeszcze końcówkę numeru 1BA-DJ,a 1BE-DH...mam już mętlik w głowie... :mysli:

Opublikowano
  • Autor

Kategoria wagowa o stopień wyżej (=lżej). Fabrycznie jeździ w lżejszym aucie więc pod Twoim tyłkiem bardziej się ugnie - niestety nie wiem w jakich dokładnie kategoriach to rozpatrywać (ile mm?). Tutaj niestety ciągle eksperymentujemy :confused4:

Opublikowano

Fabrycznie jeździ w lżejszym aucie

były w AWXie,więc może nie będzie katastrofy... :wink4: szczególnie,że stablizator od S4 na tył też pójdzie :wink4:
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam,

Szukam porady mam a4 b6 1,8T q 140 KW avant - szukam zawieszenia s-line

mam kategorię wagową OYM OJJ oraz 1BA -- i najważniejsze można to kupić w rozsądnej cenie poza ASO ?

Marcin

Opublikowano

Witam,

Szukam porady mam a4 b6 1,8T q 140 KW avant - szukam zawieszenia s-line

mam kategorię wagową OYM OJJ oraz 1BA -- i najważniejsze można to kupić w rozsądnej cenie poza ASO ?

Marcin

zagadaj do kolegi mgtan :wink4:
Opublikowano

Witam :hi: Mam przygotowane do założenia niebieskie sparco-czy to wystarczy doobniżenia w IBA ,czy amory też zmieniac na twardsze?

Opublikowano

Witam :hi: Mam przygotowane do założenia niebieskie sparco-czy to wystarczy doobniżenia w IBA ,czy amory też zmieniac na twardsze?

wszystko zależy,w jakim stanie są amory i o ile chcesz to obniżyć :wink4:
Opublikowano

witam! mam A4 04r avant 1,9 tdi 130KM

planuje w najblizszym czasie obniżyć auto o jakies 30-35mm.

autko jezdzi teraz na 18', nie bedzie za nisko?

prosze o jakies porady

z gory dzieki :)

Opublikowano

witam! mam A4 04r avant 1,9 tdi 130KM

planuje w najblizszym czasie obniżyć auto o jakies 30-35mm.

autko jezdzi teraz na 18', nie bedzie za nisko?

prosze o jakies porady

z gory dzieki :)

w pierwszym wątku masz wszystko ładnie opisane-jak dobierać :wink4:
Opublikowano
:hi: już siedzi niżej o jakieś 40mm amory ok. trakcja i podskoki na dziurach super -nie przechyla na zakrętach a wizualnie duuuużo lepiej-jakl sport-line (wcześniej prawie jak allroad :>] Jestem zadowolony bardzo :cool1:
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

kolego kabriofan czy mozesz napisac jakie sprezyny zalozyles bo chce terz obnizyc autko bo stoi jak bocian

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam, nie będę oryginalny i zapytam co muszę zmienić aby moja Audi nie była wozem drabiniastym tylko luksusową limuzyną ? Czy wystarczy zmienić amorki czy też i sprężyny ? A może jest chętny na zamianę zawieszeń ? Moja Audi to A4 B7 Avant Quattro S-line 3,0 TDi

Opublikowano
  • Autor

Witam, nie będę oryginalny i zapytam co muszę zmienić aby moja Audi nie była wozem drabiniastym tylko luksusową limuzyną ? Czy wystarczy zmienić amorki czy też i sprężyny ? A może jest chętny na zamianę zawieszeń ? Moja Audi to A4 B7 Avant Quattro S-line 3,0 TDi

Pokaż fotki jak to aktualnie wygląda - masz S-Line z pakietem zawieszenie? Zerknij na wlepkę serwisową (1BE czy 1BV?)

Opublikowano

kolego kabriofan czy mozesz napisac jakie sprezyny zalozyles bo chce terz obnizyc autko bo stoi jak bocian

:hi: Założyłem niebieskie sprężyny sparco,nawet nie spisywałem symboli,ponieważ były one wymontowane z takiej samej Audicy jak moja,tylko kumpel stwierdził,że będzie oszczędzał zawieszenie,bo tak mu zmierzły mechanik doradził :>Ja już nie wracam za cholerę do standardowego zawiasu teraz jest dla mnie idealne-nie za niskie,nie za twarde a trakcja zdecydowanie dużo lepsza- w końcu na zakrętachtrakcja mi nie wariuje jak ostrzej wchodzę :cool1:
Opublikowano

Witam, nie będę oryginalny i zapytam co muszę zmienić aby moja Audi nie była wozem drabiniastym tylko luksusową limuzyną ? Czy wystarczy zmienić amorki czy też i sprężyny ? A może jest chętny na zamianę zawieszeń ? Moja Audi to A4 B7 Avant Quattro S-line 3,0 TDi

Pokaż fotki jak to aktualnie wygląda - masz S-Line z pakietem zawieszenie? Zerknij na wlepkę serwisową (1BE czy 1BV?)

Mój jest 1BV

Opublikowano

masz 1BV i wciąż uważasz,że to wóz drabiniasty?

Opublikowano

A co są jeszcze bardziej drabiniaste :decayed:?

Opublikowano

A co są jeszcze bardziej drabiniaste :decayed:?

1BV-to masz sportowe i twardsze,niż 1BE(S-line -20mm) i 1BA(standart)

wklej fotkę-zobaczymy co tam masz :wink4:

Opublikowano

Straszna lipa ale nie potrafię wkleić fotek....chyba ,że na pw.[br]Dopisany: 30 Październik 2010, 22:17_________________________________________________Raczej na e-mail, chyba ,że mnie szybko doszkolisz.[br]Dopisany: 30 Październik 2010, 22:17_________________________________________________Czy nisko (-20) znaczy twardo ?

teNti.jpg

teSsA.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.