Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B6] Radio Concert II - przestał grać tył.


steve69

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze niedawno wszystko działało jak trzeba. Dzisiaj zmieniając ustawienia radia stwierdziłem, że głośniki w tylnych drzwiach oraz subwoofer nie grają (przy "FADER" ustawionym na "0" słychać tylko przód, przy max w prawo w głośnikach cisza).

Pierwsze co zrobiłem, to wyciągnąłem radio i sprawdziłem jak siedzi kostka mini-iso - wydaje się, że tak jak trzeba. Parę razy wyjąłem ją i włożyłem z powrotem. Za każdym razem słychać było jak łapie zatrzask.

Nie widać też, by piny w kostce były jakoś luźno osadzone i w związku z tym nie kontaktowały w gnieździe.

Przewody przy kostce wyglądają na całe, nigdzie nie są załamane. FIS wyświetla wiadomości RDS.

Jak w domu, nie dysponując specjalistycznym sprzętem, dojść co padło: radio, wiązka czy wzmacniacz?

Nie mam możliwości podmiany na próbę innego radia ani wzmacniacza.

--

Pozdrawiam.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w kostce od wzmacniacza, czy masz zasilanie plus i minus, dwa duże piny nr. 22 i nr. 23 oraz czy po włączeniu radia pojawia się przyłączane +12v (remote) na pinie nr.9.

Jak tu wszystko będzie pożądku i nie słuchać cyknięcia wzmacniaca po uruchomieniu radia to wygląda na uszkodzenie wzmacniacza. :thumbdown:

______________________________

Jak już się okaże, że dopadło Cię to nieszczęście to pomyśl o wymianie tuby na Bose nie jest to takie trudne :wink4:

tu masz opis co jak: [b6/B7]Etap (Stage) pierwszy i drugi - zmiany wzmacniacza na Bose

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, na Twoim miejscu sprawdziłbym, czy po włączeniu radia w głośnikach tylnych pojawia się charakterystyczny, cichy szum. Jeżeli go nie ma, to sprawdź , czy na pinie od włączania wzmacniacza (_/ _+) występuje napięcie, gdy włączasz radio . Jeśli tak, to sprawdź samo zasilanie wzmacniacza (pinout dostępny na forum) - miernik w dłoń i jazda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki waszym podpowiedziom chyba znalazłem przyczynę.

Zacząłem od sprawdzania napięć we wtyczce wpinanej do wzmacniacza.

I tak:

  • Między pinem nr 22 "-", a nr 23 "+" jest 11,78V, czyli OK, zasilanie jest.
  • Między pinem nr 22 "-", a nr 9 "+" jest 11,76V, czyli też OK

Skoro we wtyczce wszystko "gra", to odkręciłem wzmacniacz i sprawdziłem gniazdo. Oto co zobaczyłem:

wzmacniacz.jpg

W miejscu pokazanym przez czerwone kółko powinien znajdować się bolec nr 23. Jak widać został upalony/ułamany przy samej podstawie.

Teraz wiem już skąd wcześniejsze problemy z dźwiękiem z tylnych głośników :wallbash:

Czyli szukam nowego wzmacniacza (BOSE na razie nie wchodzi w grę).

--

Pozdrawiam.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć gdzieś nieszczelność, masz sucho w okolicy wzmacniacza, bo kostka jest strasznie zaśniedziała :mysli: musisz to sprawdzić, bo szlak trafi kolejny wzmacniacz.

Rozkręć wzmacniacz i zobacz czy nie da się dolutować do płytki i wyprowadzić przewodu od tego pinu na zewnątrz wzmacniacza, będziesz wtedy mógł podłączyć plus.

Trochę druciarstwo :wink4:, ale wtedy zaoszczędziłbyś parę groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że jak rozbierze, to przylutuje;) Jeśli jednak będziesz chciał kupić wzmacniacz, to użytkownik rkwon ma i pewnie tanio sprzeda, bo zrezaliśmy u niego Bose:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Trochę druciarstwo :wink4:, ale wtedy zaoszczędziłbyś parę groszy.

Może i taniej, ja jednak wolę jak jest "po bożemu". :wink4:

... Jeśli jednak będziesz chciał kupić wzmacniacz, to użytkownik rkwon ma i pewnie tanio sprzeda, bo zrezaliśmy u niego Bose:)

Wzmacniacz już zamówiony u kolegi czaki22. Może w sobotę już dojdzie. :)

--

Pozdrawiam.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa miesiące temu to samo.Od razu posłuchałem kolegów z forum,podjechałem na szrot i podłączyłem na próbę drugi wzmacniacz - wszystko zadziałało! Ale powiem tobie że kostki w porównaniu do Twojej były super.Musisz to sprawdzić czemu tam jest wilgoć...

Reasumując,teraz jak pada komuś nagłośnienie na tyle to prawie w każdym przypadku jest to wzmacniacz w bagażniku.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Musisz to sprawdzić czemu tam jest wilgoć...

Na tym cały figiel polega, że jest tam sucho (przynajmniej teraz). Np. dzisiaj samochód stał na deszczu 9 godzin. Po powrocie do domu od razu sprawdziłem miejsce mocowania wzmacniacza i nie znalazłem nawet kropli wody! Będę jeszcze musiał sprawdzić to miejsce po wizycie na myjce. Zobaczymy jak wtedy będzie...

Samochód mam 2,5 roku. Przypominam sobie, że kłopoty z dźwiękiem z tylnych głośników występowały od chwili zakupu. Rzadko, ale jednak.

Np. kiedyś podczas jazdy subwoofer nagle zaczął potężnie "pierdzieć" (pewnie iskrzyło na stykach). Wyłączenie radia nic nie dawało. Ucichło dopiero wtedy, gdy wyciągnąłem wtyczkę ze wzmacniacza. Nie wiedząc co się dzieje i nie mając za bardzo czasu na zatrzymywanie się i szukanie przyczyny gdzieś na poboczu, zostawiłem wtyczkę rozłączoną i pojechałem dalej.

Po powrocie do domu włączam wtyczkę z powrotem i... ciiiisza! Sub nie "pierdzi"!

Przyznaję, że olałem sprawę. Podejrzewałem, że to coś ze wzmacniaczem, ale skoro grało już bez zakłóceń, to nie dociekałem przyczyny.

Być może problemy te zaczęły się już u poprzedniego właściciela auta. Zalał w jakiś sposób wtykę i dalej już "poszło z górki", bo przy zwarciu na prądzie stałym erozja następuje szybko. Styki się grzały, utleniały, aż do całkowitego upalenia.

No nic. Po zmianie wzmacniacza trzeba będzie częściej tam zaglądać i kontrolować sytuację.

_________________________________________________

No i znalazłem przyczynę:

cieknie.th.jpg

Jak widać, cieknie gdzieś z rurki doprowadzającej płyn do tylnego spryskiwacza. Spływa po tapicerce, potem po wiązce przewodów i do wtyczki wzmacniacza.

Trzeba będzie zerwać tapicerkę, żeby znaleźć skąd dokładnie leci, bo zakładanie nowego wzmacniacza w tym stanie nie ma sensu. Tylko robota przy obecnej temperaturze... :wallbash:

Zastanawiam się, czy nie poczekać z tym do wiosny?

--

Pozdrawiam.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanko. mam avanta przedlifta i jak na fotce powyzej kolega ma po prawej stronie suba to ja tam mam zbiornik z plynem i pompke centralnego a sub jest po lewej stronie. czy wzmacniacz bedzie pod subem zamontowany ? wczoraj padło mi granie na tyle zarówno glosniki w drzwiach tylnych jak i sub w bagazniku. idac waszym tropem chce zbadac wzmacniacz ;) pytanie tylko gdzie go szukac. pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...