Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana soczewek - mały DIY


Tyrath

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Do niedawna borykałem się z bardzo powszechnym problemem w naszych poliftach - słabe światła mijania.

W moim przypadku nie świeciły one praktycznie w ogóle, po włączeniu zachodziły tylko mlecznym światłem bez względu na to jaką żarówkę +120%, superultramegalight itd. bym do nich nie włożył.
Postanowiłem się z tym uporać, jednak było sporo sytuacji w których miałem duże wątpliwości, a na forum nie było konkretnej odpowiedzi na moje problemy.
Poniżej przedstawiam mały opis, który skromnie naskrobałem kierując się doświadczeniem jakie zyskałem wymieniając soczewki we własnym zakresie.

Potrzebne narzędzia:
-piekarnik lub opalarka
-zestaw kluczy typu torx
-zestaw kluczy typu imbus
-śrubokręt krzyżakowy
-śrubokręt z szeroką końcówką

-śrubokręt z wąską końcówką

-coś dłuższego (może być dłuższy śrubokręt) do podważania elementów w głębi lampy
-klej do szyb lub silikon
-pistolet kleju w tubach

Krok 1 - demontaż lampy.

Demontaż lampy jest bardzo prosty. Lampa przymocowana jest na 3 śrubkach typu torx i jednej tulejce. Dwie śrubki znajdują się u góry lampy, trzecia śrubka bardziej z dołu po stronie migacza. Od strony chłodnicy lampa jest wsunięta w tulejkę więc żeby ją zdemontować po odkręceniu śrubek należy ciągnąc w stronę migacza.


Krok 2 - rozklejanie

Są dwie szkoły - jedni twierdzą, że piekarnik niszczy lampy i rozklejać należy za pomocą opalarki, drudzy, że pierkarnik jest okej.
Ja dysponuję dobrą stacją hot air, więc próbowałem rozkleić lampę za jej pomocą, jednak nie bylo to na moje nerwy.
Polecam piekarnik. Rozklejenie lampy jest dużo szybsze, łatwiejsze, bezpieczniejsze dla obudowy bo jest równo nagrzana, a lampom nic nie grozi.
Temp 50-70 stopni, czas 20-25min. (uprzednio należy z lampy wyjąć żarówki i kabelki z kostkami)

Po wyjęciu lamp z piekarnika należy działać szybko. Odginamy śrubokrętem plastikowy rant obudowy dookoła klosza, bez obaw plastik jest bardzo elastyczny, ja miejscami odginałem rancik nawet o 90 stopni.
Następnie należy podważać śrubokrętem sam klosz, równomiernie dookoła. Dobrym sposobem na sprawdzanie czy klej puszcza jest obserwowanie kleju pod kloszem podczas podważania - można zaobserwować pęcherzyk powietrza który powiększa się razem z podważaniem klosza.
Jeżeli cały klej dookoła już puści, klosz powinien łatwo odejść od obudowy lampy.
(tutaj niestety zdjęć nie mam bo musiałem szybko zasuwać z rozklejaniem)

Krok 3 - odłączenie dużego odbłyśnika świateł drogowych od reszty lampy.

I teraz uwaga, nie popełnijcie tego samego błędu co ja. Nie próbujcie wyciągać na siłę odbłyśnika z przegubu regulacji (białe drążki wchodzące w odbłyśnik).
Filmik instruktażowy pod tym adresem


to jakaś bujda, a lampy to marny zamiennik. Nieruszana Valeo nigdy nie da się tak łatwo odkleić.

Drugi błędny sposób, który niestety też usiłowałem praktykować to podważanie śrubokrętem tulei przegubu regulacji w celu wyrwania jej z odbłyśnika.
Po takim zabiegu odbłyśnik może nie nadawać się do ponownego montażu, a zamontowanie go do lampy może powodować drgania soczewki a nawet wypadnięcie odbłyśnika.

wp-20150208-002.jpg
Efektem będzie luźno walający się odbłyśnik wraz z soczewką po wnętrzu klosza.

Jedyną słuszną operacją jest kręcenie regulacją świateł do oporu póki biały drążek nie wyjdzie z gwintu. Jednocześnie należy zaglądać pod odbłyśnik i obserwować czy drążek z silniczka regulującego poziom wysuwa się z prowadnicy, jeżeli nie to pomagamy mu dłuższym śrubokrętem lub jakimś pręcikiem
wp-20150208-14-47-51-pro.jpg

wp-20150208-16-09-40-pro.jpg

wp-20150208-14-48-18-pro.jpg

Krok 4 - demontaż soczewki

Najgorsze mamy już za sobą, wystarczy teraz odkręcić soczewkę od odbłyśnika, który właśnie zdemontowaliśmy. Przykręcona jest do odbłyśnika przy pomocy trzech śrub krzyżakowych. Odkręcamy soczewkę i jeżeli mamy nowe soczewki na wymianę to przykręcamy je do odbłyśnika, a jeżeli wysyłamy odbłyśnik do regeneracji to należy soczewkę rozkręcić. Soczewka skręcona jest za pomocą 4 śrub krzyżakowych i nie ma w jej rozebraniu absolutnie żadnej filozofii.
wp-20150208-16-38-57-pro.jpg
Stara soczewka:
wp-20150208-15-25-11-pro.jpg
wp-20150208-15-25-21-pro.jpg
Nowa soczewka:
wp-20150208-15-25-58-pro.jpg

Krok 5 - składanie lamp do kupy

Przed złożeniem i sklejeniem lampy polecam porządnie wszystko wypucować i wypolerować. Efekt będzie niesamowity, lampy będą wyglądały jak nowe. Z odbłyśnikami radzę postępować ostrożnie i delikatnie pucować je jakąś bardzo miękką szmatką. Ja używałem takiej do wycierania okularów - lustrzana warstwa jest bardzo delikatna, łatwo można ją przetrzeć.

wp-20150208-14-47-21-pro.jpg

Gdy wszystkie części są już czyściutkie i ładnie pachną, proponuję wrzucić ponownie klosz do piekarnika lub podgrzać czymś same ranty w celu uformowania ich do pierwotnej postaci.
wp-20150208-14-47-40-pro.jpg
Lampę składałmy dokładnie w odwrotnej kolejności, trochę z tym zabawy, ale nie jest to nic wielce skomplikowanego.
Kiedy wszystkie elementy są poskładane do kupy, należy jakoś przykleić klosz do obudowy.
Do tego celu najlepiej użyć kleju do szyb, ja użyłem czarnego silikonu, ponieważ przewiduję w przyszłości modyfikacje lamp. Silikon będzie równie dobrze trzymał, a jest na pewno łatwiejszy w ponownym demontażu lamp.
Jeżeli zdecydujecie się na użycie kleju do szyb proponuję przed rozpoczęciem prac położyć tubę z klejem na grzejnik lub na słońce, inaczej będziecie musieli wzywać pudziana do wyciskania kleju.
wp-20150208-18-39-36-pro.jpg
wp-20150208-18-39-43-pro.jpg
wp-20150208-18-39-53-pro.jpg

Klejem wypełniamy porządnie szczelinę i mocno wciskamy klosz. Radzę robić to powoli i ostrożnie wypełniając szczelinę klejem centymetr po centymetrze, w przeciwnym wypadku klosze mogą parować.
Klej/silikon który wypłynął na zewnątrz lampy można zagładzić palcem umoczonym w płynie do naczyń. Nie przyklei się do palca, a spoina będzie wyglądała bardzo ładnie.

Efekt prac jest niesamowity. Oprócz tego, że wygląd samochodu znacznie się poprawił, to światło jakie daje lampa po wymianie soczewki jest niewiarygodnie mocne w porównaniu do światła, które dawała soczewka z wypalonym odbłyśnikiem.
wp-20150209-15-18-44-pro.jpg
wp-20150209-15-21-30-pro.jpg
wp-20150209-19-03-45-pro.jpg

Zachęcam do majsterkowania ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo proszę o odnowienie linków ze zdjęciami :)

Pozdrawiam,

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś się wypowiedzieć? Mi się zdjęcia wyświetlają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wyświetlają zdjęcia. Będę wieczorem w domu to przehostuję je

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tylko odbłyśnik jest do regeneracji (wypalony), soczewka nie . Gdzieś ktoś pisał żeby tego "srebra" nie dotykać bo na palcach zostaje. czy nie lepiej całej lampy oddać do speca ,czy rozmontowane taniej bedzie?

A ja myślałem że wzrok trace !

Edytowane przez xork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyrath, przerzuciłeś zdjęcia na inny serwer ? Bo nadal nic nie widać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do prośby o przerzucenie fotek na inny hosting, mnie też dotknął problem słabo świecących świateł aż do tego stopnia,że jadać w deszczu nocą muszę halogeny włączać :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

panowie żeby wymienić. projektory z lampach b5. czy b6 nie trzeba ich wcale rozklejać.

da się cała operację zrobić przez dekiel z tyłu lampy., myk polega na tym ze cały projektor po odkręceniu nie wychodzi.

ale jak rozepniemy 4 spinki łączące odbłyśnik z soczewką to wtedy wyjmujemy odbłyśnik, potem przesłona i na koniec soczewkę.

tak samo z montażem. najpierw soczewka. potem przesłona spinamy w środku lampy i przykręcamy.

jak by były jakieś problemy w podpisie jest tel. to w razie problemów podpowiem dokładnie co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę fotki w wolnej chwili. Gwerty ma rację, ja się dowiedziałem o tym po fakcie, ale nie ma tego złego... Wyczyscilem, wypucowalem odbłyśniki i lampa wygląda jak nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

panowie żeby wymienić. projektory z lampach b5. czy b6 nie trzeba ich wcale rozklejać.

da się cała operację zrobić przez dekiel z tyłu lampy., myk polega na tym ze cały projektor po odkręceniu nie wychodzi.

ale jak rozepniemy 4 spinki łączące odbłyśnik z soczewką to wtedy wyjmujemy odbłyśnik, potem przesłona i na koniec soczewkę.

tak samo z montażem. najpierw soczewka. potem przesłona spinamy w środku lampy i przykręcamy.

jak by były jakieś problemy w podpisie jest tel. to w razie problemów podpowiem dokładnie co i jak.

Wszystko super ale jak później spiąć te spinki w środku?! :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie...

Długie cążki, ewentualnie wkrętak do przytrzymania/manewrowania i po sprawie.

Po ki czort rozklejać całe światła do wyjęcia soczewek/odbłyśników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem jedną śrubę trzymającą odbłyśnik i rozpiąłem spinki. Odbłyśnik niczego się już nie trzyma, a nadal nie mogę go tyłem wyciągnąć, nie mieści się w otwór... Jedyne co mi przychodzi do głowy to odkręcić jeszcze soczewkę, albo przetwornicę.

Podpowie ktoś, kto już sobie z tym poradził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go w środku obróciłem zdaje się i pod skosem da się go wyciągnąć. Nigdy nic więcej nie rozmontowywałem i ciężko, bo ciężko, ale wychodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręciłem jedną śrubę trzymającą odbłyśnik i rozpiąłem spinki. Odbłyśnik niczego się już nie trzyma, a nadal nie mogę go tyłem wyciągnąć, nie mieści się w otwór... Jedyne co mi przychodzi do głowy to odkręcić jeszcze soczewkę, albo przetwornicę.

Podpowie ktoś, kto już sobie z tym poradził?

musisz spiłowac brzeszczotem próg otworu na dole i wyjdzie najpierw odbłyśnik bokiem, potem przesłona poziomo i na końcu soczewka także poziomo, szkłem do góry

Edytowane przez Undisclosed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś wymiary soczewki, chodzi mi o to czy taka podejdzie. https://hidretrofit.pl/sklep/hella-classic-bi-halogen-h7-bi-xenon/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2016 o 21:35, Serweroo napisał:

Zna ktoś wymiary soczewki, chodzi mi o to czy taka podejdzie. https://hidretrofit.pl/sklep/hella-classic-bi-halogen-h7-bi-xenon/

UP. Jak wygląda sprawa z tymi projektorami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam kotleta-

jaka soczewkę BI można bez problemów zamontować w miejsce oryginalnej?

Jakies przeróbki instalacji?

Edytowane przez Marcin Gugu33
Poprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...