Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spociki Łódzkie


Seba_LDZ

Rekomendowane odpowiedzi

Gość SpongeBob

może niech jakieś orurowanie walną tak dla bezpieczeństwa bo coś nie masz szczęscia do tego auta tak słyszałem

to chyba auto szczecia do mnie nie ma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76.8 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • Seba_LDZ

    14310

  • klysek

    8185

  • bartek1605

    6526

  • Kimi

    5681

Top użytkownicy w tym temacie

Kimi mogę spytać o jakich rozpórkach rozmawiacie :mysli: :mysli: :mysli: :mysli:

Dolnej rozpórce wózka :naughty: :naughty: :naughty:

a ja moge spytać po co Wam te rozpórki?

Oczywiście, rozpórka usztywnia auto na zakrętach zapobiegając "rozłażeniu" się auta w szwach, polepszając tym samym stateczność i zwiększając sztywność skrętną nadwozia wokół osi podłużnej. :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kimi mogę spytać o jakich rozpórkach rozmawiacie :mysli: :mysli: :mysli: :mysli:

Dolnej rozpórce wózka :naughty: :naughty: :naughty:

a ja moge spytać po co Wam te rozpórki?

Oczywiście, rozpórka usztywnia auto na zakrętach zapobiegając "rozłażeniu" się auta w szwach, polepszając tym samym stateczność i zwiększając sztywność skrętną nadwozia wokół osi podłużnej. :decayed:

:mysli: :mysli: :mysli: jedyne rozpórki jakie widziałem to takie :gwizdanie:

roz1.jpg

[br]Dopisany: 09 Marzec 2011, 21:17_________________________________________________lub coś tego typu :gwizdanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kimi, powiedzmy że rozumiem co do mnie napisałeś :D czyli że generalnie fajnie mieć coś takiego :D

ja to myśląłem że takie rozpórki to się wkłada tylko do jakiś podrasowanych ostro wozów ale nigdy nie wiedziałem po co :D

Nie, nie.

Widzisz, nadwozie ma ograniczoną sztywność, ze względu na fakt, że jest wykonane z materiałów, które się odkształcają pod wpływem przyłożonych do nich sił. W zakręcie na auto działają między innymi: siła odśrodkowa, siła, która znajduje się po wewnętrznej stronie zakrętu i skierowana do góry, próbuje wywalić auto na dach, przeciwnie do niej skierowana siła po zewnętrznej stronie zakrętu, dociskająca je do nawierzchni i jeszcze kilka innych.

Wypadkowe tych sił powodują, że auto jest nieustannie "skręcane" w poziomie. Od sztywności konstrukcji zależy, jak bardzo się ono "zegnie". To widać doskonale na przykładzie kabrioletów, w których brak dachu i bocznych słupków tak mocno zmniejsza sztywność skrętną nadwozia, że w skrajnych wypadkach widać gołym okiem wychylenia elementów nadwozia (najsłynniejszym przykładem było chyba Renault 19 Cabrio, które w teście "Motoru" wygięło się o kilka centymetrów względem swojej osi podłużnej - pamiętam ten test do dzisiaj :D )

Ograniczenie skłonności do "skręcania" nadwozia można osiągnąć poprzez np. odpowiednio skonstruowane nadwozie lub, poprzez zastosowanie dodatkowych elementów usztywniających. Do nich należą własnie rozpórki, montowane z reguły pomiędzy elementami zawieszenia i mającymi za zadanie ograniczyć wyginanie się nadwozia wokół swojej osi podłużnej w trakcie pokonywania zakrętów.

Innym przykładem może być klatka wspawywana we wnętrzu nadwozi samochodów rajdowych czy wyścigowych - poza funkcją zabezpieczenia kierowcy i pilota podczas wypadku, ma ona właśnie za zadanie usztywnić nadwozie.

A tu masz przykładowe animacje (znalazłem na forum Hyundai'a Coupe :D ), które obrazują to, co napisałem powyżej

Efekt zastosowania rozpórek górnej i dolnej:

56614093.gif

34243682.gif

21065261.gif

57597406.gif

Efekt zastosowania tylko rozpórki dolnej:

41087935.gif

34006642.gif

sebastian_marat i Kamil-Teo - rozumiem Waszą "fascynację" tjuningiem, ale akurat w tym przypadku to są czyste prawa fizyki oraz elementarna wiedza o siłach działających na samochód w trakcie jazdy :cool1: :cool1: :cool1: :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra i teraz już wiem o co chodzi w tym wszystkim :D dzięki wielkie Kimi za uświadomienie mnie w tym temacie :D

Sto ojro plus VAT się należy :decayed: :decayed: :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pier**le Kimi jaka litania :D szacun :D [br]Dopisany: 09 Marzec 2011, 21:41_________________________________________________no i zostalem sam :kox:

ja i moj zespół :decayed::naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wieczora :hi:

o jakie techniczne tematy tu ostatnio są poruszane :shocked:

sie zastanawiałem czy wątku nie pomyliłem :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhhyyh no no :D[br]Dopisany: 09 Marzec 2011, 22:54_________________________________________________no dobra lece spac pozdro :) :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kimi mogę spytać o jakich rozpórkach rozmawiacie :mysli: :mysli: :mysli: :mysli:

Dolnej rozpórce wózka :naughty: :naughty: :naughty:

czyli chodzi o tą rozpórke na rys.nr 36 :mysli:

czy jakiś tuningowy wynalazek :naughty:

dolna_rozp_rka.jpg

[br]Dopisany: 09 Marzec 2011, 23:20_________________________________________________

_________________________________________________no dobra lece spac pozdro :) :*

narka ja też uciekam :wink4:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJ miałem trochę pracy i dopiero teraz przeczytałem forum/IRCa........ co do znaku to prawdę mówiąc nie wiem o co chodzi.

Została zmieniona data zgłoszenia i okoliczności powstania szkody? Jutro temat przedstawisz dokładniej co tam wykombinowali...

:wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko :hi: :hi: :hi: :hi:

Czwartunio już :dance:

chriss, dokładnie o tę rozpórkę chodzi :good:

[br]Dopisany: 10 Marzec 2011, 07:57_________________________________________________

Czas lecieć, na razie :papa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...