Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AJM] Sensor AIRBAG


tomi-n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

W moim audi z nienacka zaczęłą palic się kontrolka airbag-g. Elektryk samochodowy oznajmił że przyczyną było to iz podczas rozruchu w duży mróz (okolo -20, w Suwałkach mieliśmy taka temperature tej zimy) na skutek słabego akumulatora nastapiła awaria sensora airbag. Kilka dni póżniej sprawdziłem akumulator na urzadzeniu pomiarowym i okazało sie że jest ok. Moje pytanie brzmi: czy taka diagnoza jest słuszna, czy mozliwa jest awaria sensora na skutek słabego pradu na akumulatorze?

I jeszcze jedno pytanie, nigdzie nie moge znależć sensora o identycznym numerze (8D0 959 655 F), a sprzedawcy na allegro i w sklepach z cześciami przekonują mnie że sensor z auta z tego samego rocznika o numerze "8D0 959 655 J" tez będzie odpowiedni. Czy jest możliwa wymiana sensora na podobny z auta z tego samego roku (po liftingu) którego numer różni się ostatnia literką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a vag_iem błędy sprawdzał ten mechanik? :mysli: może np jest gdzies "niedostyk" w kostce a to że było -20 i wtedy się zaświeciła kontrolka to tylko przypadek :wink4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

numer, ktory podales to numer sterownika poduszek, a nie czujnika

bledu nie udalo sie wykasowac? pojawia sie ponownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik a sensor to to samo.

Jest taka możliwość, że sensor się uszkodził z powodu znacznego spadku napięcia. Znam takie przypadki, spadek napięcia do 7-8 V uszkodził 3 sensory w 1 aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prosze o wyjasnienie

wg mnie, sensor to czujnik - chodzi o czujnik opoznienia, sterownik to sterownik, chyba ze czujniki dla poduszek pasazera i kierowcy znajduja sie wlasnie w sterowniku :mysli: :gwizdanie: proszę o oświecenie :)

przeciez oprocz sterownika wystepuja czujniki opoznienia, z tego co widze w etce, w B5 wystepuja dla poduszek bocznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od wersji czujniki opóźnień ( uderzeniowe mogą być w sterowniku lub na zewnątrz. W A4 B5 sensory boczne są na wzmocnieniu pod fotelami, a przednie w sterowniku. Przy spadku napięcia może ulec uszkodzeniu zawartość pamięci sterownika, raz miałem przypadek, że w czasie burzy nastąpiła taka usterka. Jeśli problem jest tylko w pamięci to można to przywrócić do życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AirBag Sensor- to sterownik poduszek powietrznych. Błąd mógł powstać na wskutek spadku napięcia bądz też na wskutek chwilowej przerwy w obwodzie poduszek. Chwilowa przerwa np. w taśmie poduszki w kierownicy czy też na którejś wtyczce spowoduje od razu zapisanie błędu w sterowniku airbag i świecenie kontrolki na desce rozdzielczej. Mimo, że przerwa była tylko chwilowa i aktualnie nie ma już przerwy kontrolka na desce oznaczona AIRBAG będzie się świeciła do czasu, aż nie skasuje się owego błędu. Jeśli któryś element w systemie AirBag został uszkodzony: Taśma, Pirotechniczny napinacz pasa, Któraś z poduszek, lub sam Sterownik AirBag to kontrolka nie zgaśnie dopóki nie wymienisz owego feralnego elementu.

Pierwsze co to trzeba podłączyć Vag-a rozpoznać błąd czego dotyczy(którego elementu systemu AirBag) i próbować skasować błąd. Jeśli błędu nie uda się skasować to znaczy to, że któryś element być może/jest uszkodzoy. Jeśli błąd uda się skasować to po skasowaniu błędu trzeba pojezdzić troche i zobaczyć czy kontrolka znów się zapali po jakimś czasie(znów załapie błąd).

Jeśli miałbyś uszkodzony sterownik AirBag to podstawowe pytanie, ile masz poduszek w swoim aucie, co odpowie na twoje pytanie czy możesz zastosować jakiś zamiennik(czy uda się go zakodować do twojego auta).

Teraz po zakupie i zamontowaniu go w twoim aucie trzeba go jeszcze zakodować do twojego auta. Bez zakodowania prawdopodobnie system nie będzie sprawny co będzie mimo wymiany sterownika na nowy-sprawny potwierdzone świeceniem kontrolki na desce rozdzielczej.

Według Etki:

8D0 959 655 F : Sterownik bocznych poduszek bezpieczeństwa i poduszek bezpieczeństwa głowy kierowcy i poduszki pasażera.

8D0 959 655 J : Sterwonik AirBagów: kierowcy ,pasażera oraz bocznych również do zastosowania dla pojazdów z poduszką kierowcy i pasażera.

Ja mam na sprzedaż sterownik: 8A0 959 655 C -sterownik poduszki powietrznej kierowcy i pasażera.

+

Jeśli jest tak jak napisał kobra7 , że sterownik stracił swoją pamięć to prawdopodobnie trzeba zakodować go na nowo i może to pomóc w uzdrowieniu systemu airbag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego czy vag_iem sprawdzał to nie wiem, robił to na komputerze, próbował wykasowac ale się nie dało![br]Dopisany: 11 Luty 2008, 10:27 _________________________________________________Poduszek w aucie mam sporo: kurtyny, boczne (w fotelach) oraz przednie.

Z tego co czytam wynika że sam tego nie zrobie bo widze że trzeba nowy sterownik jeszcze zakodować, o czym nie wiedziałem wydawało mi się że wystarczy go po prostu wymienić na nowy.

Dzięki za info!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tydzien temu wymienialem ten 8D0 959 655 F sterownik. Musialem kupic nowy w ASO (330 funtow w UK) bo przez ponad rok nie moglem znalesc takiego samego nigdzie. trzeba bylo go zakodowac . JUz sie AIRBAG nie swieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie - gdzie sprawdizć jak powinien być zakodowany airbag, jesli dobrze kukam to u mnie jest numer 00102 - audi A4 Avant 97 rok. mam 4 poduszki - 2 w fotelach. czy taki własnie powinien być numer w tym modelu i tej konfiguracji? nie mogę wykasować byka pomimo idkręcenia wtyczek i poprawy ich styków, jutro spróbuje jakimś kontaktem po popsikać, czy żółtą wtyczkęod poduszek można śmiało traktować tym kontaktem bez obawy o odpalenie? oczywiście po odpięciu aku. w taki razie pytanie jeszcze - do czego służy ta duża czerwona wtyczka pod siedzeniem? mam do niej jeden przewód.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę wykasować byka pomimo idkręcenia wtyczek i poprawy ich styków

Jaki to błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

00588

588- Zapalnik poduszki powietrznej kierowcy/obwód uruchamiania poduszki powietrznej 1.

Jeśli kontrolka się wcześniej nie paliła to znaczy, że któraś wtyczka prawdopodobnie nie przewodzi prawidłowo i trzeba poprawić łączenie. Wykręć poduszke kierowcy i sprawdz wszystkie łączenia(wtyczki). Od poduszki do Taśmy, od Taśmy do sterownika, przy sterowniku. Poprawienie styków sie spowoduje zgasnięcia kontrolki. Skasuj błąd Vag-iem i zobaczysz czy znów się pojawi. Jeśli się nie pojawi to kontrolka powinna zgasnąć. Jeśli się pojawi to może być coś rzeczywiście z zapalnikiem/lub uszkodzona taśma w kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie: tomi-n a u jakiego mechanika to robiłeś?

Sensora jeszcze nie wstawiłem bo nie moge znależć (teraz szukam za wschodnią granicą

), a błąd mi zdiagnozował "KRAMEK".[br]Dopisany: 12 Luty 2008, 21:56 _________________________________________________Odnośnie:hhacek- 330 funtów to jakieś 1600 zł, serwis zarządał za ten element 1730!!! :wallbash:

DROGO :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapaliła mi się kontrolka airbag, elektromechanik zbadał i stwierdził uszkodzenie procesora sensora. Auto A4 1.8T z 10-ma poduszkami. Na razie nie moge tego znaleźdź - jak widze rzadki symbol - 8D0 959 655 G. podobno to sie naprawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak wymieniałem żarówki na białe w przednich lampach to po złożeniu wszystkiego do kupy włączyłem zapłon i wyskoczyła mi kontrolka airbag. Jeździłem z tym jakiś czas i sama zgasła. Po ok 2 mieś. znowu sie zapaliła. Poruszałem wiązką kabli które idą do lamp i kontrolka zdechła od razu. Te czujniki są z przodu?? Dla mnie mech mówił że tam nic nie ma.... Nie wiem o co kaman ale pomogło i nie zapala sie, chociaż nie kasowałem błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapaliła mi się kontrolka airbag, elektromechanik zbadał i stwierdził uszkodzenie procesora sensora. Auto A4 1.8T z 10-ma poduszkami. Na razie nie moge tego znaleźdź - jak widze rzadki symbol - 8D0 959 655 G. podobno to sie naprawia?

Naprawia się chociaż jest to prawnie zakazane. Odezwij sie na priva jak jeszcze potrzebujesz pomocy w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem taki sam przypadek jak w opisie w wątku vagiem wykazało że spadek napięcia faktycznie tak było bo autko nie odpaliło podładowałem akus skasowałem błąd i wszystko było ok przez 15 min. gasiłem go i odpalałem i gasła ale potem wyjołem kluczyk na 3min i znowu się pali a a błąd waga pokazuje to samu(spadek napiecia) choć akumulator jest naładowany i autko pali od pierwszego strzału. ale kontrolka dalej swoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...