honda Opublikowano 15 Marca 2012 Opublikowano 15 Marca 2012 Witam, od dłuższego czasu zastanawim się nad kupnem akwarium (moje pierwsze). Nie znam się na tym kompletnie dlatego pisze może ktoś z was mi pomoże w wyborze. Akwarium ma stać w ścianie między salonem a kuchnia, myślałem o ok. 112-180 L. Rybki raczej "większe", filtr wewnętrzny (brak miejsca). Może lepiej kupić od kogoś kompletne?
rafalekx Opublikowano 15 Marca 2012 Opublikowano 15 Marca 2012 Co masz na myśli pisząc rybki "większe" między salonem a kuchnią to co karpia chcesz hodować a potem ubić na święta? 180 litrów ciut za mało na karpia nie urośnie do świąt... A poważnie to niby taka prosta sprawa - akwarium, ale trzeba mieć trochę wiedzy na ten temat. Ja mimo kilku/kilkunastu lat doświadczenia uważam że wiem bardzo mało. Zaczynałem od "słoika" kończyłem na akwarium w okolicach 200 l. Ryby od gupików po pyszczaki, pielęgnice i jakieś egzotyki co rechoczą jak żaba, jaszczurki wodne itp. Na początek określ się jakie ryby chcesz, bo np. niektóre ryby muszą mieć określoną "wolną" przestrzeń, czyli na jedną rybę 30 litrów czy jakoś tak, tak było w przypadku pielęgnic/pyszczaków, inaczej się wybiją jak będzie ich za dużo, zostaną najsilniejsze A jak chcesz zwyklaki po 1-5 zł to każda ilość aby nie do przesady. I koszty związane z akwarium też nie są małe Wszystko zależy od tego jakie ryby i jak duże to akwarium. Między 112-180 litrów jest spora różnica
honda Opublikowano 15 Marca 2012 Autor Opublikowano 15 Marca 2012 Co masz na myśli pisząc rybki "większe" między salonem a kuchnią to co karpia chcesz hodować a potem ubić na święta? 180 litrów ciut za mało na karpia nie urośnie do świąt... Aż takich dużych to nie chciałbym aby pływały za dwie ryby po dnie coś ala sumy (nazw ryb też nie znam:(), glonojad obowiązkowo, i kilka mniejszych kolorowych żeby się dzieciom podobały. Wiem, że pisze "pierdoły" ale dlatego założyłem ten temat aby uzyskać pomoc. z góry dzięki za pomoc.
chudineze Opublikowano 15 Marca 2012 Opublikowano 15 Marca 2012 W takim układzie najprostsze byłyby dla Twojej hodowli tak jak piszesz jakieś kiryśnik na dno ewentualnie kiryski różnego pokroju do tego glonojady na górę to najprościej molinezje, mieczyki ewentualnie gupiki. Do tego roślinki kryptokoryna, mech hawajski aby młode mogły się ukryć można dorzucić jeszcze trawkę(nurzaniec) Z wyposażenia to grzałka odpowiednia do litrażu, dobre oświetlenie ale to tu masz ładnie rozpisane KLIK Z filtrów wraz z napowietrzaniem również zależnie od litrażu firm Aquael lub Aqua Szut na początek wystarczy nie zapominając o termometrze Oczywiście potrzebna są również odpowiednie specyfiki do pielęgnacji ryb (witaminy oraz inne specyfiki wspomagające), roślin (nawozy różnego rodzaju), wody (uzdatniacze oraz utrzymujące wodę w dobrej kondycji).
KIKO80 Opublikowano 15 Marca 2012 Opublikowano 15 Marca 2012 kup neonki danio pregowane kiryski glonojady bedzie ok.pozdro
chudineze Opublikowano 15 Marca 2012 Opublikowano 15 Marca 2012 kup neonki danio pregowane kiryski glonojady bedzie ok.pozdro No mistrzostwo dla kompletnego amatora takie rybki (neon i danio) ani to łatwe w hodowli po drugie nie rozmnożą mu się. Szkoda, że mu nie poleciłeś kuli i welona:grin:, a te co podałem to przynajmniej jak się rozmnożą to jest jakaś satysfakcja i można podpatrzeć jak się kocą.
michass Opublikowano 15 Marca 2012 Opublikowano 15 Marca 2012 Po pierwsze to najpierw się wybiera ryby,a potem kupuje POD NIE akwarium się właśnie,i urządza je do ich wymogów.Proponuje poczytać o akwariach tzw ogólnych,czyli typisz 90% akwarystów amatorów takie ma.Wymagania rybek różnią się parametrami wody(temperatura,odczyn pH i takie tam).Proponuje ustalić kwotę na całą zabawę,a potem realnie zoriętować się w sklepie.Odradzam używane akwa,jak cieknie lub pęka to koszty rosną mocno,a pewności nigdy nie masz jak ktoś się z tym obchodził wcześniej.I pamiętaj,że prawdziwą ozdobą na pierwszy rzut oka są tak naprawdę roślinki(też powinny współgrać z rybkami).A do fajnie wyglądających roślinek potrzebny jest CO2 (dwutlenek z butli-"instalacja CO2") i zazwyczaj dodatkowa świetlówka w pokrywie.O roślinach poczytasz konkretniej w tematach o akwariach holenderskich.Osobiście nie polecam na początek rybek żyworodnych,bo łatwiej chorują i dzieci będą płakać.Jakąkolwiek chemię włóż między bajki,weż do sklepu w butelce po wodzie mineralnej,wodę z kranu w domu.W porządnym sklepie zbadają jej twardość i resztę gratisowo.I powiedzą ci co czy KONIECZNIE bawić się w uzdatniacze.Choć są i domowe sposoby.Jak pokupujesz to poczytaj o startowaniu akwarium,inaczej dojrzewaniu.To przed kupieniem rybek;)) A potem już tylko kilkumiesięczne dokupowanie niezbędnych gadżetów,zrzędzenie żony i walka z glonami początkującego miłośnika.Potem się normuje i idzie z górki,i pięknieje z roku na rok.I im większe akwarium tym łatwiej je utrzymać w dobrej kondycji-to dosyć ważne dla początkujących,poprostu wygodniejsze i środowisko trwalsze.Ale pamiętaj o swobodnym dostępie,żeby było jak łapy tam swadzić.Bo pisałeś że w ścianie.Powodzonka. ---------- Post added at 23:49 ---------- Previous post was at 23:38 ---------- A osobiście uważam że fajniej od dużych okazów w średnich akwariach,wyglądają ławice mniejszych rybek(niekoniecznie neonów,które wszyscy kupują).Niektóre rybki dopiero w większych stadkach czują się komfortowo(mają kolory,nie chowają się,lub gryzą).A do takich średnich i mniejszch rybek krewetki będą pasowały.Akwarium oczyszczą i radocha jest popatrzeć jak "fruwają" w toni. ---------- Post added at 23:53 ---------- Previous post was at 23:49 ---------- A jeszcze,czy na to miejsce gdzie ma stać akwarium nie pada bezpośrednio słońce?Jeśli tak to szyby będą szybko zieleniały od glonów.
honda Opublikowano 16 Marca 2012 Autor Opublikowano 16 Marca 2012 Wielkie dzięki za podpowiedzi szczególnie za linki człowiek jest wzrokowcem , trochę mnie to przeraża ale zagłębiam się w temat, swobodne dojście do akwa. myślałem o tym ściana ma 25cm a akwa. standardowe 35 -40 cm, myślałem wysunąć w jedną stronę i do tedo większa wnęka. Zastanawiam się jeszcze nad pokrywą czy jest konieczna? można by oświetlenie jakoś inaczej zainstalować tylko boję się że rybki spierdzielą.
Sqizzy Opublikowano 16 Marca 2012 Opublikowano 16 Marca 2012 Zastanawiam się jeszcze nad pokrywą czy jest konieczna? można by oświetlenie jakoś inaczej zainstalować tylko boję się że rybki spierdzielą. Mam "otwarte akwarium" i po wpuszczeniu stadka microrasbory galaxy przez pierwszy miesiąc znajdowałem 3-4 sztuki rodzynków na panelach :-) Krewetki również lubią się przewietrzyć poza akwarium. Ja również poleciłbym Ci gatunki na początek typu neon, danio, zwinnik, bystrzyk. Rybek typu gupik, mieczyk nie kupuj, mnożą się na potęgę, co przy wewnętrznym filtrze (jakiego chcesz użyć) nie jest dobrym pomysłem. W kilku postach wyżej zauważyłem rodzaj rybki "glonojad", co macie na myśli? Bo jeśli zbrojnika niebieskiego (potocznie nazywanego glonojadem przez pana miecia w akwarystycznym na rogu) to akurat ta rybka glonów nie usuwa. Gdybyś miał troszkę doświadczenia, to poleciłbym na ewentualne glony "otoski" i ew. krewetki amano, ale na początek ich nie polecam. Jeśli chcesz "większe" ryby, to zastanów się nad 180-200l akwarium i pyszczakami saulosi. Poza tym przy Malawi akwarium jest łatwe do utrzymania, a same pyszczaki odporne na twoje ewentualne błędy podczas obsługi akwarium. Od razu napiszę żebyś zastanowił się nad zewnętrznym filtem tzw. kubełkiem. Małe filtry wewnętrzne można stosować w akwariach z małą ilością rybek. Dodatkowo kubełek dobieramy "o rozmiar większy" czyli przy akwarium 200l, nie kupujesz filtra np. od 50-200l wydajności, tylko 200l-450l. Dobra filtracja to podstawa. W twoim przypadku poszedłbym w Malawi, koszty utrzymania i łatwość opieki na początek przygody z akwarystyką będą odpowiednie. a mam do ciebie pytanie, wiesz co to jest "cykl azotowy"?
honda Opublikowano 16 Marca 2012 Autor Opublikowano 16 Marca 2012 "cykl azotowy" mogę się domyślać, że chodzi o przygotowanie wody? (poszukam o co chodzi), co masz na myśli "Malawi" akwarium? Filtr zewnętrzny odpada bo nie będę miał go gdzie schować.
Sqizzy Opublikowano 16 Marca 2012 Opublikowano 16 Marca 2012 Filtr zewnętrzny odpada bo nie będę miał go gdzie schować. dobra filtracja jest podstawą bezproblemowego użytkowania akwarium. Poprzeglądaj działy dla początkujących na forach związanych z akwarystyką zanim postawisz pierwszy zbiornik. Akwarysytka jest jak diagnostyka Audi. "Kabel mam, komputer mam, no to do dzieła..., a później problemy" Mam kilku kolegów którzy próbowali zakładać akwaria, ale po pierwszych niepowodzeniach, między innymi związanymi z ich niewiedzą, szybko rezygnowali z akwarystyki. http://forum.klub-malawi.pl/index.php
honda Opublikowano 16 Marca 2012 Autor Opublikowano 16 Marca 2012 Wiem, że trzeba zwrócić uwagę na dużo czynników i z góry dzięki za wskazówki. ---------- Post added at 08:44 ---------- Previous post was at 08:28 ---------- Koledzy a co sądzicie o takim zestawie, poczytałem trochę i doszedłem do wniosku, że lepiej trochę większe http://allegro.pl/zestaw-200l-proste-pok-mata-ska-full-wyp-gratisy-i2190903293.html
moskal Opublikowano 17 Marca 2012 Opublikowano 17 Marca 2012 Filtr to podstawa , odpusc wewnetrzny i kup jakis kubełkowy.
Wandej Opublikowano 18 Marca 2012 Opublikowano 18 Marca 2012 Ej no straszycie kolege strasznie z tymi rybkami:wink4: Nie jest takie trudne utrzymanie ich tylko trzeba odpowiednia czysta wode , w miare stała temperature( grzałka z termostatem) i wybrać takie co się nie pozjadają Ja miałem małe akwarium(60l) i dosyc dobry filtr do tego. Coś takiego http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-do-akwarium-hailea-sl-306-i2207063117.html tylko był przeznaczony na 100l. Miałem skalary ,glonojady , molinezje , gubiki i inne ktorych nie pamiętam. Gubiki 2 razy mi się rozmnożyły a glonojad urósł do jakichs 15cm. Ogólnie mało trzeba przy tym chodzić a wygląda bardzo fajnie w pokoju i ze swoich doświadczen polecam wszystkim Rybki pomoże Ci dobrać każdy sprzedawca w zoologicznym i karmę dla nich też
honda Opublikowano 19 Marca 2012 Autor Opublikowano 19 Marca 2012 Witam po weekendzie, zgadałem się z sąsiadem i okazało się, że ma do sprzedania akwarium tylko, że 300L dzisiaj idę obejrzeć, rybki podobno karmi sercami wołowymi - trochę się obawiam , ale zobaczymy co i jak.
moskal Opublikowano 19 Marca 2012 Opublikowano 19 Marca 2012 Ja miałem małe akwarium(60l) i dosyc dobry filtr do tego. Coś takiego http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-do-akwarium-hailea-sl-306-i2207063117.html tylko był przeznaczony na 100l. Miałem skalary ,glonojady , molinezje , gubiki i inne ktorych nie pamiętam. Gubiki 2 razy mi się rozmnożyły a glonojad urósł do jakichs 15cm. Ogólnie mało trzeba przy tym chodzić a wygląda bardzo fajnie w pokoju i ze swoich doświadczen polecam wszystkim Rybki pomoże Ci dobrać każdy sprzedawca w zoologicznym i karmę dla nich też Powiem Ci tak , z ryb które wymieniłes i trzymałeś w akwa , tylko gupiki nadawały sie do tego litrazu , reszta potrzebuje 150l wzwyż , no i jesli doradził Ci je sprzedawca to gratulacje. Sprzedawca wcisnie Ci wszystko , żebyś tylko wziął to od niego ze sklepu i zostawił pieniadze. rybki podobno karmi sercami wołowymi - trochę się obawiam , ale zobaczymy co i jak. Zalezy jakie ma rybki , moj bojownik tez wciąga wołowe serce. No i mając na mysli "wołowe serce" nie mysl ze jest to ćwiartka serca , tylko zamrożony kawałek , starty na tarce to warzyw i w takiej formie podany rybom. Zanim zaczniesz z akwarium polecam poczytać i zapoznac sie z tematycznymi stronkami np : http://forum.superakwarium.pl/ tam maszwszystko odnosnie zakładania , karmienia, doboru obsady itp.
Sqizzy Opublikowano 19 Marca 2012 Opublikowano 19 Marca 2012 Ja miałem małe akwarium(60l) i dosyc dobry filtr do tego. Coś takiego http://allegro.pl/filtr-zewnetrzny-do-akwarium-hailea-sl-306-i2207063117.html tylko był przeznaczony na 100l. Miałem skalary ,glonojady , molinezje , gubiki i inne ktorych nie pamiętam. Gubiki 2 razy mi się rozmnożyły a glonojad urósł do jakichs 15cm. Ogólnie mało trzeba przy tym chodzić a wygląda bardzo fajnie w pokoju i ze swoich doświadczen polecam wszystkim Rybki pomoże Ci dobrać każdy sprzedawca w zoologicznym i karmę dla nich też Powiem Ci tak , z ryb które wymieniłes i trzymałeś w akwa , tylko gupiki nadawały sie do tego litrazu , reszta potrzebuje 150l wzwyż , no i jesli doradził Ci je sprzedawca to gratulacje. Sprzedawca wcisnie Ci wszystko , żebyś tylko wziął to od niego ze sklepu i zostawił pieniadze. miałem dosłownie to samo napisać. Co do samego karmienia, to zależne jest to od gatunków jakie chcesz trzymać w akwarium. Przy karmieniu mięchem problem może być ttego typu że niezjedzone kawałki mięsa zaczną się rozkładać powodując wzrost azotu. Ogólnie rzecz biorąc nie ustalaj czym będziesz karmił, tylko ustal gatunki i biotop w akwarium. Moskal wrzuć krewetkom kawałek banana i zobacz jak będą kuszać
moskal Opublikowano 19 Marca 2012 Opublikowano 19 Marca 2012 Moskal wrzuć krewetkom kawałek banana i zobacz jak będą kuszać wczoraj marchew dostały , a mam 4 amanki , których samice są wielkości bojownika , boi sie teraz wyłazić z krzaków
Sqizzy Opublikowano 19 Marca 2012 Opublikowano 19 Marca 2012 ja miałem kilkanaście sztuk amano, ale chyba im się wystrój akwarium nie podobał bo postanowiły "opuścić lokal"
marewel Opublikowano 19 Marca 2012 Opublikowano 19 Marca 2012 Ja nie mam ani napowietrzacza ani grzałki poj 100l.Jest za to filtr zewnętrzny 650 i CO2 roślin za to jest sporo Pozbyłem się tez kiryśników glonojadów bo rośnie to w szybkim tempie i ryje wszystko. Musisz przemyśleć sprawę czy chcesz duże ryby czy bujna roślinność,jeżeli ryby to litraż od 200 w wzwyż a bujna roślinność będzie ciężka do utrzymania.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się