Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimówki czy letnie?


alpin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o Poradę, sprawa dotyczy auta żony, Toyota RAV4 obecnie ma założone opony zimowe (bieżnik prawie nowy) za tydzień wyjeżdżamy na kilka dni do Francji, i zastanawiam się czy zmieniać opony na letnie które są dość znacząco zużyte około 2 mm ponad ogranicznik, wiem że zimówki przy obecnych temperaturach, będą się szybciej zużywać, ale to sprawa marginalna bardziej mi zależy na bezpieczeństwie, czy są jakieś przepisy w zachodnich krajach które by zakazywały jazdy na zimówkach, w obecnych warunkach pogodowych?

czy to bobry pomysł jechać na zimówkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jak sa jakies przepisy to nakazuja jazde na zimówkach w zimie ale zeby jeździć w lecie tylko na letnich to nie słyszałem...poprostu zimówki szybciej Ci sie bede zdzierały w tej temperaturze...no i na zimówkach jezeli masz "T" to max 160 km/h czy tam 180 nie pamietam.....ale skoro nie masz letnich to jedz lepiej na zimowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zimówki będą bezpieczniejsze też nie był bym taki pewny. To całkiem inna guma więc w wysokiej temp jej przyczepność będzie znikoma. Kup jakieś letnie używki w granicy przyzwoitości i będziesz miał spokojną głowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2mm ponad ogranicznik czyli grubość bieżnika wynosi 3,6mm.

Bez problemu można na tym jechać tym bardziej do francji gdzie jest cieplej niż u nas. Co najwyżej w mocnym deszczu trzeba będzie być ostrożniejszym ale bez przesady - te opony jeszcze są do jazdy.

Jak najbardziej powoli kwalifikują się to wymiany ale nie popadajmy w paranoję.

Na zimówkach samochód będzie trzymał się gorzej niż na tych oponach letnich jeżeli nie są mocno stare.

Dodatkowo jeżeli na zimówkach masz niższy współczynnik prędkości niż zakładany przez producenta - musisz mieć nalepkę na liczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolałbym na letnich tym bardziej, że już są dość mocno dodatnie temp. a wiadomo jak popada przy takiej temperaturze to zimówka nie ma zbytniej przyczepności takie moje zdanie :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zimowej w takich temp to i hamulców nie będziesz miał jak trzeba - popieram że nie bardzo to bezpieczna opcja tyle km do Francji cisnąć na zimówkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

opony na letnie które są dość znacząco zużyte około 2 mm ponad ogranicznik,

czyli masz jeszcze ok 4 mm opony to zakąłdaj letnie (źle zrozumiałem wczesniej co napisałeś...bo myslałem ze 2 mm ponizej ogranicznika )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...