Skocz do zawartości
IGNOROWANY

RNS-D zamiana na RNS-E


dawid.bary

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, posiadam audi a4 B6 z nawigacją RNS-D chciałbym się dowiedzieć czy się da i czy warto zamienić na RNS-E, oraz jakie sąróżnice między tymi Nawigacjami:) Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze się da, różnica jest ogromna, wystarczy poszukać a się znajdzie :wink:

np. tu możesz się trochę dowiedzieć :

http://a4-klub.pl/nawigacja-car-audio-cb-radio-17/rodzaje-rns-e-228510/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przechodziłem z RNS-D na RNS-E nie tak dawno . Jakbyś potrzebował porady to wal. Ogólnie nie ma dużo grzebania, wszystko praktycznie podłączasz plug&play za pomocą adapterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super:) dziękuję Wam za odpowiedź, muszę nazbierać coś funduszy bo taka wymiana chyba dosyć kosztowna jest ;/

niekoniecznie

mnie taka zamiana kosztowała niewiele, ale miałem dużo szczęścia bo sprzedałem dobrze zestaw: RNS-D + zmieniarka i znalazłem tanio RNS-E w wersji LED + koszt adapterów ok 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

turzol warto pchać się w RNS-E LED ? Duża jest różnica pomiędzy led a zwykłym ? To po zamontowaniu RNS-E zmieniarka nie jest potrzebna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po zamontowaniu RNS-E zmieniarka nie jest potrzebna ?

zmieniarka z RNS-D nie zabangla z RNS-E, potrzebna zmieniarka z literką D na końcu. Było już o tym na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po zamontowaniu RNS-E zmieniarka nie jest potrzebna ?

zmieniarka z RNS-D nie zabangla z RNS-E, potrzebna zmieniarka z literką D na końcu. Było już o tym na forum.

dzięki, nie doczytałem jeszcze tego bo dopiero się zagłębiam w temat RNS-a :wink: ale mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie, bez zmostkowania tych pinów w module TMC nie będziemy mieli po prostu wyświetlonych danych na fisie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po zamontowaniu RNS-E zmieniarka nie jest potrzebna ?

zmieniarka z RNS-D nie zabangla z RNS-E, potrzebna zmieniarka z literką D na końcu. Było już o tym na forum.

dzięki, nie doczytałem jeszcze tego bo dopiero się zagłębiam w temat RNS-a :wink: ale mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie, bez zmostkowania tych pinów w module TMC nie będziemy mieli po prostu wyświetlonych danych na fisie tak ?

Tuner TMC nie jest już potrzebny przy przejściu na RNS-E, więc można go wypiąć z instalacji (trzeba wtedy spiąć ze sobą oba końce anten) i wykorzystać z wolnej kostki kabelki CAN HI i CAN LO jak komuś się nie chce ciągnąć sygnałów CAN z licznika. U mnie wszystko poszło bez lutowania bo zmostkowałem sobie kable za pomocą szybkozłączek tzw. wampirków .

Jeśli nie będziesz ruszał TMC tunera to CAN-y prowadzisz z wtyczki licznika.

Tak czy siak CANy musisz poprowadzić, albo z wtyczki TMC Tunera (wersja łatwiejsza) albo z liczników. Bez tego nie będziesz miał info na FIS, RNS-E nie będzie podświetlone, i po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki nie będzie gasło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ukradłem Twoje foto i pozwolę sobie je wykorzystać tu :

tmc3.jpg

tu już masz złączone te anteny, tylko z tej kostki wykorzystać CAN i zmostkować, bo z licznika nie będę ciągnioną. Możesz tylko powiedzieć na czym polegają te szybkozłączki ? Albo masz jakieś foto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki z kostki biegnącej do TMC

PIN 2 i PIN 8 łączysz ze sobą - CAN LO

PIN 1 i PIN 9 łaczysz ze sobą - CAN HI

we wtyczce 26PIN (duża szara) która zostanie ci po wypięciu z RNS-D na PIN 13 masz CAN HI a na PIN 26 masz CAN LO. Łączysz te kable z adapterem do RNS-E - o ile pamiętam wtyczka D PIN 8 i PIN 9

tak wyglądają te szybkozłączki . Wkładasz 2 kable, które chcesz zmostkować, zaciskasz i gotowe.83028.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMC ogarniam :decayed: a ta wtyczka 26 pinowa nie podchodzi bezpośrednio pod adapter ?

Tylko Ty miałeś RNS-E z exeo a jak jest z A4 to też takie operacje trzeba robić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Ty miałeś RNS-E z exeo a jak jest z A4 to też takie operacje trzeba robić ?

bez różnicy , do starego RNS-E też musisz cany poprowadzić. Adapter, który kupisz masz ISO1 na ISO2 a wtyk 26PIN ten duży zostaje niewykorzystany, a ja go wykorzystałem bo ma wyprowadzone CAN-y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki wielkie za info, w miarę wszystko bym wiedział, najgorzej wyjmowanie tych pinów z kostek to jest masakra :doh: a kostka D w adapterze z kad mam wiedzieć która to D ?:eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pinow nie wyciagalem zadnych ,po to wlasnie stosowalem szybkozlaczki

Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no racja :decayed:

"we wtyczce 26PIN (duża szara) która zostanie ci po wypięciu z RNS-D na PIN 13 masz CAN HI a na PIN 26 masz CAN LO. Łączysz te kable z adapterem do RNS-E - o ile pamiętam wtyczka D PIN 8 i PIN 9"

połączyć za pomocą adapterów i gra i to jest chwile roboty jak się poszuka te piny :decayed: łopatologicznie ale wszystko wiem, dzięki za chwile cierpliwości :thumbup1:

---------- Post dopisany 09-10-2012 at 21:58 ---------- Poprzedni post napisany 08-10-2012 at 20:33 ----------

a czy z a3 LED różni się tylko panelem z przodu, niczym innym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelki z kostki biegnącej do TMC

PIN 2 i PIN 8 łączysz ze sobą - CAN LO

PIN 1 i PIN 9 łaczysz ze sobą - CAN HI

we wtyczce 26PIN (duża szara) która zostanie ci po wypięciu z RNS-D na PIN 13 masz CAN HI a na PIN 26 masz CAN LO. Łączysz te kable z adapterem do RNS-E - o ile pamiętam wtyczka D PIN 8 i PIN 9

tak wyglądają te szybkozłączki . Wkładasz 2 kable, które chcesz zmostkować, zaciskasz i gotowe.http://www.cbelektron.pl/images/83028.JPG

Prześledziłem adapter ISO - ISO2, który mam podłączony i okazało się że tam gdzie do RNS-E mają być CAN'y (pin 9 i 10 wtyczka D) w tej chwili mam podłączone piny 7 i 12 starej kostki C, które są opisane też jako CAN, czy mam te piny wypiąć czy też te nowe z 26 stykowej kostki dolutować do nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...