Skocz do zawartości
IGNOROWANY

auto + laweta Pytanie


mloody_s-line

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

prosze o pomoc. Mam do przywiezienia maszyne o masie całkowitej 1100kg. i moje pytanie czy moge spokojnie jechać po nią Audi b7 sedan + laweta? czy nie przekrocze DMC auta? jak to jest teraz z tymi przepisami, nie będą sie czepiać policmajstry? rosze o porady. Z góry dzieki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli całość zestawu, tj. Auto + laweta + ładunek nie przekracza 3,5t, to nic Ci nie zrobią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy w jakim kontekscie pytasz. Jesli chodzi o mozliwosc ciagniecia przyczep na kat. B, to DMC przyczepy nie moze przekraczac masy wlasnej audi oraz suma DMC nie moze przekroczyc 3,5t.

Wysyłane z mojego GT-I9070P za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli musze mieć B+E i spokojnie moge jechać?

---------- Post dopisany at 13:06 ---------- Poprzedni post napisany at 13:04 ----------

dokladnie to mam do przywiezienia opryskiwacz waży 110kg z nad moża czyki 800km w obie strony

---------- Post dopisany at 13:07 ---------- Poprzedni post napisany at 13:06 ----------

b7 ma 1950kg DMC w dowodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b7 ma 1950kg DMC w dowodzie

DMC auta jest mniej ważne. Jaka jest jego masa własna? 1450? Jeśli tak, to DMC przyczepy nie może przekroczyć 1450. Od biedy jak znajdziesz taką lawetę, która dodatkowo ma ładowność 1100, to możesz smiało jechać. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na samą kategorie B możesz ciągnąć przyczepe lekką a przyczepa lekka jest o DMC 750 kg. jak chcesz jechać na legalu wypożycz Wypożyczalnia aut dostawczych VAN PLANDEKA wynajem (2973332577) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. przerabiałem ten temat już kiedyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na samą kategorie B możesz ciągnąć przyczepe lekką a przyczepa lekka jest o DMC 750 kg.

Nieprawda. :wink:

Czyli muszę szukać lawete o dmc 1500kg?

Dokładnie. DMC przyczepy będzie mniejsze od masy własnej audi, a suma DMC nie przekroczy 3,5t. Wystarczy kat. B, nie trzeba viatolla.

Przy założeniu, że ta przyczepa DMC 1500, bedzie miała ładowność odpowiednią dla opryskiwacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki troche zamieszałem... do 750kg bez hamulca najazdowego a powyżej już z hamulcem najazdowym.. ale pamiętaj, że auto + max załadowana przyczepa do 3500 kg, przyczepa załadowana musi być lżejsza niż DMC samochodu oraz i max DMC ciągniętej przyczepy musi być spełnione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damnica ale to jeszcze nic pewnego. chcemy kupic ale za przywozke u nas biorą od 1.70 złod KM i w góre. więc wole jechąć samemu.

a jak cos konkretnego znajde to wszystko dalej niż 200 km ode mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przyczepa ma 2 osie i co najmniej jedna jest hamowana i wbite jest tak w dowodzie pojazdu,masa lawety przyczepy może przekraczać masę auta.

Miałem tak w T4 auto 1800masy własnej,a przyczepa 2000dmc.

Jeśli masa zespołu pojazdów,nieważne,czy w dowodach,czy rzeczywista wynosi ponad 3,5t pojazd powinien być wyposażony w doładowany automat viatol,oczywiście jeśli przejeżdżasz drogą obarczoną taką opłatą.

Prawko kategorii tylko B lub tylko BC,BCD obowiązuje z przyczepą lekką do 750kg,a nie jakieś mniejsze od dmc pojazdu.

Zeby ciągnąć większą trzeba mieć z dodatkowym E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego GILI, nie wprowadzaj innych w błąd. :kwasny:

Jeśli przyczepa ma 2 osie i co najmniej jedna jest hamowana i wbite jest tak w dowodzie pojazdu,masa lawety przyczepy może przekraczać masę auta.

Miałem tak w T4 auto 1800masy własnej,a przyczepa 2000dmc.

Owszem jest to mozliwe, ale nie dla kategorii B PJ i po pewnymi innymi warunkami:

Art. 62. 1.Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego,

Prawko kategorii tylko B lub tylko BC,BCD obowiązuje z przyczepą lekką do 750kg,a nie jakieś mniejsze od dmc pojazdu.

Zeby ciągnąć większą trzeba mieć z dodatkowym E.

Dalej Prawo o Ruchu Drogowym:

Art. 88.1 Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2.Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

B) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

3.Prawo jazdy:

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz dokładnie co wkleiłeś...:whistling:

Przyczepa lekka,to do 750kg dla uzupełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawko kategorii tylko B lub tylko BC,BCD obowiązuje z przyczepą lekką do 750kg,a nie jakieś mniejsze od dmc pojazdu.

Zeby ciągnąć większą trzeba mieć z dodatkowym E.

Przeczytaj, co ty napisałeś. :wink:

Jest to nieprawda. Żeby ciągnąć przyczepę większą niż lekka (DMC 750) nie trzeba mieć E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...