Skocz do zawartości
IGNOROWANY

auto + laweta Pytanie


mloody_s-line

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego nie myślisz logicznie.

3/3 sa wymienione wszyskie kategorie,że można tylko z lekką

Ty zaś opierasz się na stwierdzeniu,że jeśli nie przekracza zespół 3.5t,a może tak być z lekką jeśli na przykład pojazd który prowadzisz ma 3t+750kg ma więcej jak 3.5t

Co więcej możesz prowadzić pojazd który waży 600kg,do którego nie możesz podczepić 750kg,bo masa przyczepy przekracza masę pojazdu,a niema adnotacji w dowodzie rej,że może taką ciągnąć.

Więc proszę nie siej herezji.

Jeśli niema się kategori E nie można ciągnąć cięższej przyczepy niż 750kgdmc.

Jeśli zespół pojazdów nie porusza się po drodze z bramkami viatola,nie musi posiadać odpowiedniego urządzenia nawet gdy jest 40tonową ciężarówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie myślisz logicznie.

3/3 sa wymienione wszyskie kategorie,że można TYLKO z lekką

Ty zaś opierasz się na stwierdzeniu,że jeśli nie przekracza zespół 3.5t,a może tak być z lekką jeśli na przykład pojazd który prowadzisz ma 3t+750kg ma więcej jak 3.5t

Ty nie czytasz ze zrozumieniem. :wink:

Gdzie w przepisie 3/3 jest słowo TYLKO?

Resztę narazie zostawimy. Odpowiedz tylko konkretnie na powyzsze pytanie i z mojego poprzedniego postu.

Ps. Można na kat. B PJ prowadzić pojazd DMC 3500 z przyczepą lekką DMC 750, co razem da DMC 4250. Tak, można. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można, to jest już zestaw pojazdów o masie łącznej przekraczającej 3,5t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie można, to jest już zestaw pojazdów o masie łącznej przekraczającej 3,5t

A w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym wyraźnie jest napisane, że mozna:

3.Prawo jazdy:

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 88.1 Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2.Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

B) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

3.Prawo jazdy:

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,

zgadza się ale musi być spełniony również ten warunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodziłem na prawko,to na samo B 750kg i dziękuję i racja do 4t z kawałkiem,było już kiedyś,ale że z hamowaną do 3,5t zestaw,to już jest nowość dla mnie. może dla tego,że zawsze miałem zestaw cięższy niż 3,5t,a nawet jak miałem samo C. zatrzymał mnie policjant i pogroził,bo ciągnąłem za busem lawetę 2tdmc.

Więc dzisiaj zaciągnąłem wiedzy internetowej i takie coś znalazłem

Jeśli posiadacz prawa jazdy kategorii B ciągnie przyczepę lekką bez hamulców, to dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów może wynieść 4250 kg, przy czym dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie może być większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego. Na przykład: pojazd ciągnący o masie własnej 1500 kg i dopuszczalnej ładowności 2000 kg osiąga masę całkowitą 3500 kg. Nie ma przeszkód, aby do tego pojazdu dołączyć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg. Zespół pojazdów zamknie się wówczas w dmc 4250 kg. Posiadacz prawa jazdy kategorii B, jeśli kieruje zespołem pojazdów z przyczepą lekką (do 750 kg) z hamulcem bezwładnościowym, zobowiązany jest do przestrzegania warunku mówiącego, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego stanowi co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy dopuszczalna masa całkowita przyczepy ciągniętej przez pojazd, którego kierowca posiada uprawnienia kategorii B przekracza 750 kg. Otóż w przypadku, kiedy przyczepa posiada hamulec bezwładnościowy, dopuszczalna masa całkowita przyczepy może być większa od masy pojazdu. W takiej sytuacji dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego musi stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy. Na przykład: masa własna pojazdu ciągnącego wynosi co najmniej 1500 kg, dopuszczalna ładowność – maksymalnie 500 kg, a dmc przyczepy, wynosi 1500 kg. Razem dmc zespołu wynosi 3500 kg. Przy hamulcu uruchamianym z miejsca kierowcy, dmc przyczepy może być większa niż masa własna pojazdu ciągnącego. Np. masa własna pojazdu ciągnącego wynosi minimum 1700 kg, dmc – maksymalnie 1800 kg, a dmc przyczepy wynosi 1700 kg. Warunek dotyczący nieprzekraczania dmc zestawu 3500 kg został zachowany.

Posiadając uprawnienia kategorii B, można również kierować ciągnikiem rolniczym (pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych) lub pojazdem wolnobieżnym (pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoje audi ma DMC 1950kg to przyczepa, która zapniesz nie może mieć więcej DMC niż 1550kg bo wtedy suma przekroczy 3,5t i już musisz mieć BE sam się z nimi parę razy podczas kontroli męczyłem zrobiłem sobie E i od tego czasu mam spokój:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście polskie prawo musi być jakieś gumowate i sztucznie skomplikowane w niemczech masz na B 6t dmc obojętnie czego byś nie ciągnął.

---------- Post dopisany at 21:09 ---------- Poprzedni post napisany at 21:02 ----------

Jeśli Twoje audi ma DMC 1950kg to przyczepa, która zapniesz nie może mieć więcej DMC niż 1550kg bo wtedy suma przekroczy 3,5t i już musisz mieć BE sam się z nimi parę razy podczas kontroli męczyłem zrobiłem sobie E i od tego czasu mam spokój:wink:

okazuje się,że nie bo 1550x1.33=2061,5 :decayed:

tyle musi ważyć pojazd ciągnący,a jesli tyle będzie miał to przekracza 3,5t

masakra,to jest jakaś :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 88.1 Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2.Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

B) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

3.Prawo jazdy:

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką,

zgadza się ale musi być spełniony również ten warunek

Nie musi, choc okazuje się, że też nie mam już do końca racji od paru dni, bo 19 stycznia 2013 weszła nowa ustawa o kierujących, która to reguluje, co dopiero przed chwilą zarejestrowałem. :facepalm:

Do tej pory było:

ALBO pojazd kat B + przyczepa lekka (bez ograniczenia)

ALBO pojazd kat B + przyczepa, przy czym DMC przyczepy < MW samochodu oraz DMC przyczepy + DMC samochodu < 3500.

Teraz jest nieco inaczej i nieco jaśniej napisane:

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia

do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita

zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,

z zastrzeżeniem ust. 2,

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to ja juz nic nie rozumiem, dobrze że mam c i e to trochę to już lepiej wygląda :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to ja juz nic nie rozumiem, dobrze że mam c i e to trochę to już lepiej wygląda :decayed:

Teraz to ja też mniej rozumiem niz 10 minut temu. :decayed:

Wychodzi na to, że z przyczepą lekką mozna do 4250, a z przyczepą inną niż lekka do 3500, a majac jakiś dodatkowy wpis w PJ do 4250.

Mnie to też nie dotyczy, bo też mam C+E, ale warto być na bieżąco z przepisami. Jutro będę ogarniał te zmiany. :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no. dokładnie trzeba być na bieżąco.

Jeszcze niedawno,jeśli pojazd miał w dowodzie 42t,mógł w zestawie tyle ważyć,ma tak każdy przywieziony z NL,ale teraz już jest 40t obojętnie ile jest w dowodzie.

Chyba,że z kontenerami,ale to już inna historia.

Jeszcze jakiś czas temu wystarczyła przyczepka 4ośka,zarejestrowana na 750kg,bo tanie oc i 1 przegląd na zawsze,a ile załadowałeś,to już nikt nie wnikał,ale od kiedy itd się tak rozrosło,to już jest dużo gorzej. Bus lub auto terenowe z przyczepką jest ich ulubionym celem.

W razie kontroli nie muszą się mocować z tachem,a i tak coś znajdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj wage ładunku 1100kg czy 110 kg .. i moze to pisz morze :)

---------- Post dopisany at 21:39 ---------- Poprzedni post napisany at 21:34 ----------

no. dokładnie trzeba być na bieżąco.

Jeszcze niedawno,jeśli pojazd miał w dowodzie 42t,mógł w zestawie tyle ważyć,ma tak każdy przywieziony z NL,ale teraz już jest 40t obojętnie ile jest w dowodzie.

Chyba,że z kontenerami,ale to już inna historia.

Jeszcze jakiś czas temu wystarczyła przyczepka 4ośka,zarejestrowana na 750kg,bo tanie oc i 1 przegląd na zawsze,a ile załadowałeś,to już nikt nie wnikał,ale od kiedy itd się tak rozrosło,to już jest dużo gorzej. Bus lub auto terenowe z przyczepką jest ich ulubionym celem.

W razie kontroli nie muszą się mocować z tachem,a i tak coś znajdą.

kolego .. nie mieszaj . DMC konstrukcyjne to co innego niz DMC administracyjne..

co ma do masy kontener ?????

co do przyczepek .. do 750 kg czyli lekka jeden przeglad na cale zycie i tanie oc .. i nikt nie wnika czy ona maładownosci 50kg , 500kg a moze 5000kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się nie dziwie teraz że są wprowadzane zmiany i utrudnienia w testach na prawko jak ludzie tak rozumieją prawo o ruchu drogowym ....:decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to ja już nic nie czaje. :D pewniej jeździło mi się niż napisałem ten temat Hehe. Ale chociaż czegoś więcej teraz się dowiem.

Do kolegi wiedzmin masa ładunku to 1100kg a za błędy nie ścigaj mnie:) pisze słownikiem z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj wage ładunku 1100kg czy 110 kg .. i moze to pisz morze :)

---------- Post dopisany at 21:39 ---------- Poprzedni post napisany at 21:34 ----------

no. dokładnie trzeba być na bieżąco.

Jeszcze niedawno,jeśli pojazd miał w dowodzie 42t,mógł w zestawie tyle ważyć,ma tak każdy przywieziony z NL,ale teraz już jest 40t obojętnie ile jest w dowodzie.

Chyba,że z kontenerami,ale to już inna historia.

Jeszcze jakiś czas temu wystarczyła przyczepka 4ośka,zarejestrowana na 750kg,bo tanie oc i 1 przegląd na zawsze,a ile załadowałeś,to już nikt nie wnikał,ale od kiedy itd się tak rozrosło,to już jest dużo gorzej. Bus lub auto terenowe z przyczepką jest ich ulubionym celem.

W razie kontroli nie muszą się mocować z tachem,a i tak coś znajdą.

kolego .. nie mieszaj . DMC konstrukcyjne to co innego niz DMC administracyjne..

co ma do masy kontener ?????

co do przyczepek .. do 750 kg czyli lekka jeden przeglad na cale zycie i tanie oc .. i nikt nie wnika czy ona maładownosci 50kg , 500kg a moze 5000kg

Z kontenerem w transporcie kabotażowym,legalnie bez pozwoleń możesz ważyć 42t dlatego jest to zupełnie co innego.

Przyczepką lekką mogłeś jeździć do niedawna,bez żadnego problemu i ładować ile ta wytrzyma,bo nikt się nie czepiał,ale teraz nie ma szans na prześliźnięcie się kilku kilometrów z piaskiem do dziecięcej piaskownicy,bo trzeba mieć do tego celu viatol i konkretne prawko.

---------- Post dopisany at 07:52 ---------- Poprzedni post napisany at 07:41 ----------

To ja się nie dziwie teraz że są wprowadzane zmiany i utrudnienia w testach na prawko jak ludzie tak rozumieją prawo o ruchu drogowym ....:decayed:

Przecież,te nowe testy są niesamowicie łatwe.

Obecnie na lekcjach nauki jazdy uczą jak zdać egzamin,a nie jeździć.

Nie rozumiem,też po co,co chwila modernizować prawo o ruchu drogowym skoro wprowadza się coraz bardziej zagmatwane,a wcale nie lepsze od poprzedniego.

Dla mnie wychodzi,że auto dmc 1950kg możesz legalnie ciągnąć przyczepę o dmc 1466kg,z hamulcem najazdowym.

Tylko jeśli sprzęt waży 1100,ciężko będzie chyba znaleźć przyczepkę o wadze własne 366kg i ładowności 1100kg. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może ktoś wie ile waży laweta z DMC 1500kg? Bo znalazłem blisko siebie kolesia co ma taka lawete ale nie umiał mi odpowiedzieć ile waży. Albo może nie chciał uj wie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...