BARDZO NIEBIEZPIECZNY CZYNNIK DO KLIMATYZACJI R1234yf

piotraudi

Na wstępie dodam ,że ten czynnik oprócz szkodliwości jest o wiele droższy niż stosowany obecnie!!!(monopol)

Batalia pomiędzy Mercedesem, a Komisją Europejską najprawdopodobniej trwa nadal. Poszło tutaj o odmowę stosowania nowego czynnika klimatyzacji o nazwie R1234yf. Od popularnego poprzednika (R134a) jest bardziej ekologiczny, droższy i wytwarza go jedna firma.

Niestety ma też inną bardzo dużą wadę. Przy temperaturze 405 stopni Celsjusza ulega samozapłonowi. Testy przeprowadzone przez Mercedesa dobitnie pokazały, że podczas wypadku może dojść do zapalenia się tego czynnika. Tworzy się wówczas fluorowodór, który jest trujący.

To ogromny problem dla strażaków przybyłych na miejsce zdarzenia. Najczęściej bowiem gasi się samochód wodą. Niestety połączenie jej z unoszącym się fluorowodorem jest bardzo niebezpieczne. Dochodzi wówczas do powstania kwasu fluorowodorowego, który drażni drogi oddechowe, jest rakotwórczy i może powodować ciężko gojące się rany. Rozcieńczony roztwór bez problemu przenika przez skórę i atakuje kości oraz chrząstki.

Oparzenie po kontakcie z kawasem o stężeniu 50% widać natychmiast. Jeśli jest ono niższe (20-50%), objawy pokazują się w ciągu 1-8 godzin. W przypadku stężenia mniejszego niż 20%, skutki można zaobserwować w ciągu 24 godzin.

Trudno zatem uzasadnić decyzję o zmianie czynnika chłodzącego. Jedyny argument za to ten o ekologii. Przeciwko niemu są przynajmniej trzy - monopol producenta, zagrożenie życia i zdrowia oraz wyższe koszty utrzymania samochodu. Niepodporządkowanie się nakazowi stosowania R1234yf skutkowało w przypadku Mercedesa zakazem rejestracji nowych aut we Francji.

i niech nikt nie mówi ze UNIA EUROPEJSKA dba o ekologi dba o swój portwel tak samo jak ze świetlówkami

Unia Europejska i ich durne pomysły... Głowach im się &ojebało od siedzenia na stołkach... Z tym czynnikiem to już od kilku miesięcy trwa batalia.

Ostatnio w wiadomościach było, że w przyszłym roku chcą zakazać sprzedawania odkurzaczy o mocy powyżej 1600W, bo za dużo prądu żreją... i chcą wprowadzić odkurzacze bardziej oszczędne... :facepalm::doh:. Ekologia... :grin:

Więcej tu -> Kolejne unijne ograniczenie. Odkurzacze tylko do 1600 W, potem do 900 W

usa i chinole maja ekologie w d*pie ropa i gaz sa 3 razy tańsze a gospodarka sie rozwija a unni recesja w koncu wykupia unie i bedzie jak chiny zagraja

Umrzeć w imię ekologii:facepalm:

Nawet niezniszczalni chińczycy nie chcą wytwarzać tego świństwa u siebie.

Może zakochani w tym specyfiku Francuzi tak lobbują bo chcą u siebie rozwiązać problem kolorowych?