Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Własna działalnść gospodarcza


Michallo33

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie znalazłem podobnego tematu a stoję przed właśnie taką decyzją założenia własnej działalności gospodarczej i zwracam się do was z prośba doradzenia, pomocy.

W mojej obecnej pracy mam możliwość zmiany stanowiska ale co za tym idzie musiał bym założyć własną działalność i tym samym wystawiać Fvat mojemu obecnemu pracodawcy.

Co myślicie na temat działalności? Czy lepiej ryczałt czy vat? Moze macie jakieś rady dotyczące tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obecny pracodawca zmusza Cie do tego abyś sie zwolnił a następnie zalozył własną działalność gospodarczą to łamie prawo. I na taka forme na pewno bym się nie godził.

jezeli juz sie zdecydujesz to bedziesz musiał przejść na pełne odliczenia VAT.

Co miałbyś robic ? Co to za praca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zmusza mnie tylko propozycja jaka dostałem tylko z tym wiąże się własna działalność, praca to przedstawiciel handlowy... co prawda Fvat bym wystawiał o różnych kwotach ale dla oszacowania ew. kosztów niech bedzie przykładowo 5tyś netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawicielee tylko na full VAT

w US skarbowym Ci wyjasnia.

podaj skladowe Twojego wynagrodzenia to Ci policze ile z tego zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi tu piszesz netto :facepalm:

Napisz ile podstawy ile premii a małym ZUSem to sie nie ciesz bo to tylko uderza w Ciebie.

przy obliczaniu emerytury (jak dozyjesz) :wink: odpowiednio Cie potraktuja, wiec sie tutaj nie ciesz za szybko.

Zaraz sie okaze ze z tych 5tysi netto zostana Ci marne grosze.

wiec napisz tu ladnie ile czego a ja Ci napisze ile Ci zostanie i ile może Ci zostac wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dochody bedą wyliczane średnio albo z rocznego albo z kwartalnego wyniku ;) więc nawet teraz cięzko mi jest napisać ile to bedzie, wiadomo że jeśli zaproponują mi 2-3tyś zł to podziękuję, dlatego chciał bym wiedzieć przy jakich kwotach to już mi się bedzie opłacać i ile mi zostanie z jakiej kwoty..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiajac fakture masz takie skladniki:

1. Podstawa

2. Prowizja (premia)

3. ZUS

I teraz liczymy to tak:

(1+2+3) × 1.19 (dochodowy) i to wszystko × 1.23 (VAT) Czyli brutto

Z tego musisz oddac ZUS, VAT oraz dochodowy, zostaje Ci podstawa i prowizja

Musisz jeszcze odjac od tego księgową (100-200) chyba ze bedziesz robil to sam ale nie warto, szkoda czasu

Jak dobrze pomyslisz do zostanie Ci w kieszeni dochodowy, a jak pomyslisz bardzo dobrze rowniez VAT ale to nie łatwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale możesz też wystawić fv jako np. usługa marketingowa, i wtedy nie ma pojęć jak podstawa i prowizja ...

i wiadomo do takiej działalności bedzie mi potrzebny samochód który zarejestruję na firmę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jestes tępy :facepalm:

Co za roznica co napiszesz, wazna jest kasa

Ja Ci tylko napisalem jak to wyglada i jak sie liczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahaha... może i jestem tępy ale jak byś napisał w pierwszym swoim poście to co napisałeś teraz to zobacz ile postów byś zaoszczędził ;) a nie jakieś pytania o premię, podstawę bo to nie ma znaczenia jak sam zrozumiałeś chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty i tak nadal jestes w czarnej d... bo nie wiesz ile dostaniesz kasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko mi sie tutaj nie rozpłaczcie, walniecie ochlap i oczekujecie cudu.

Sami ruszcie glowami i zobaczcie jaki to miód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak! ale teraz jak mi to opisałeś to jestem w stanie sobie szybko policzyć jak na tym wyjdę i jak to wyglada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje Ci jeszcze temat unikniecia placenia VATu i dochodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, nie zrobiłem tego tematu żeby ktoś tu komuś wytykał niewiedzę bo chyba po coś to forum istnieje i jeśli tak ma być to równie dobrze mogę w każdym temacie mechanicznym napisać taki sam tekst ,, Czego znów nie potraficie zrobić w aucie?! to jest banalnie prostę! wystarczy jechać do mechanika i gotowe!``

ale DEV mi wytłumaczył i wiem jak policzyć i co ew. z tego może zostać w kieszeni jak sie dobrze pomyśli


Pozostaje Ci jeszcze temat unikniecia placenia VATu i dochodowego.

też mnie to właśnie interesuje ...


i dla przykładu można podać że.. np. przy zarobkach ok 3tyś zł miesięcznie ,,do ręki`` ktoś wam zaproponuje współpracę polegającą na zwolnieniu się i otworzeniu własnej firmy, comiesięcznie wystawiajac fv na kwotę np. 5tyś netto ( i wszystkie opłaty są po mojej stronie) czy to się opłaca?

Edytowane przez Michallo33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie masz co liczyć na mały zus czy odliczenia.

Zakładając działalność dostając dotację miałem jasno powiedziane że nie mogę wykonywać usług dla mojego poprzedniego pracodawcy.

Więc przygotuj się na pełne składki ZUS

Jeśli chodzi o opłacalność to przy 6 tysiącach bym się zastanowił bo możesz sobie wrzucić w koszty FV za różne rzeczy które sobie kupujesz czy np. wliczasz samochód i paliwo na dojazdy do pracy, przez co pomniejszasz sobie Vat należny ale to trzeba być kreatywnym i odpowiednio zarejestrować działalność z odpowiednimi kodami PKD i wiedzieć co można a czego nie bardzo

Przy 5 tysiącach to raczej nie myślał bym o takiej ofercie odliczając księgowość i opłaty nie wiem czy zostało by Ci tyle co masz teraz przy 6 tysiącach już lepiej to widzę.

Natomiast musisz wziąć pod uwagę że teraz jak cię zwolni to przysługują Ci określone prawa. Natomiast jak będziesz miał działalność i będziesz rozliczał się na zasadzie FV czy też umowy to taką umowę może ci wypowiedzieć z dnia na dzień i kolejnej FV już nie masz na koncie

Jak jest dobrze to jest dobrze a jak...

WIĘC TO PRZEMYŚL

Edytowane przez Robero321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez jest do tego potrzeba umowa w ktorej bedzie jasno zapisane co bedziesz wykonywał jakie masz prawa obowiazki co z Twoim urlopem ewentualna odprawa itd itp

Twoj pracodawca to cwaniak i w prostej lini chce Cie wyr....ć. da Ci 5 netto a o reszte sie martw sam a dla niego jestes idealnym jeleniem który będzie na niego zap...ł.

wiec jak widzisz temat wlasnej dzialalnosci wykonywanej dla jednego podmiotu to nie taka prosta sprawa.

zapytaj goscia w prost czy przystaje na takie a takie warunki Jak nie to niech sie buja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...