Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana przednich amortyzatorów (fotostory)


Xavierous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio wymieniałem amory ze sprężynami w swojej bestii i przy okazji cyknąłem parę fotek może komuś się przyda.

Dodam że nie jestem mechanikiem i robiłem to sam w domowych warunkach, foto z wymiany lewej strony.

Co będzie potrzebne:

2 x 18

2 x 16

2 x 19

13

śrubokręt gwiazdkowy i płaski

Wszędzie praktycznie dojdziemy przynajmniej jedną średnią/dużą grzechotką, więc warto na pewno mieć jakiś komplet + przedłużki.

W pierwszej kolejności oczywiście podnosimy cały przód i odkręcamy koła. Ja mam u siebie niewielki kanał ale bez też myślę że bez problemu da się to zrobić.

Odkręcamy dolny wahacz od strony silnika (klucz 18)

c9914a0ae720.jpg

Następnie odkręcamy górną śrubę łącznika stabilizatora, dolną wystarczy tylko popuścić, i skręcamy go w dół żeby nam nie przeszkadzał (klucz 16)

Możemy już odkręcić widełki od wahacza i uwolnić amor (19).

49bfe4b3a297.jpg

Przechodzimy wyżej i odkręcamy prawy górny wahacz do którego dojdziemy spokojnie płaskim i grzechotką (16). Lewy nam możemy na razie zostawić wkręcony w obudowę nie będzie nam w niczym przeszkadzał.

e8560d0ad10f.jpg

Podnosimy maskę i dla wygody odkręcamy zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego gwiazdką (3 śruby). Nie musimy odpinać węży itd wystarczy go uwolnić jak do wymiany filtra oleju. I odkręcamy grzechotką na przedłużce 3 śruby 16.

e6046b735ccf.jpg

Mamy już wolny zestaw wystarczy go tylko wyciągnąć z tej ciasnoty. Gdy mamy go już na zewnątrz wystarczy tylko odkręcić ostatni wahacz od obudowy (16)

Odkręcamy z góry obudowę (2 nakrętki na 13)

1897d7885b1d.jpg

I dalej to już według uznania czy wymieniamy komplet czy same sprężyny/amortyzator w gre wchodzą ściągacze itd. Ja wymieniałem komplet więc nie mam więcej fotek. Starą obudowę po prostu przykręciłem tak samo do nowego zestawu.

Montujemy w odwrotnej kolejności. Analogicznie jest z prawej strony z tym że od komory silnika, dla wygody, odkręcamy tylko plastikowe podszybie (płaski śrubokręt)

Foto własne cykane fonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsio fainie ale:

Jest jeszcze zawleczka o której nie pisałeś.

Wahaczy ja bym nie ruszał tj tych górnych bo po co???

Nalezy uwazac na to jak wkrecamy górne śruby te od strony komory bo lubia sie ukrecac :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym je zostawił dla uzyskania prawidłowego ułożenia.

Nawet warto tej zawleczki nie montować bo nie ma sensu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem dwa razy w B5 i raz w C5 - nigdy nie ruszyłem śrub dolnego wahacza od sanek , jak kolega nie chciał ruszyć tej długiej śruby od sworzni to zamiast kombinować z odkręcaniem górnych wahaczy to w komorze silnika są dwie zaślepki i dostęp do śrub które trzymają kolumnę do tej płyty z wachaczami ( tu są zanaczone http://www.audiworld.com/tech/wheel49.shtml )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne są różne sposoby, ja podałem swój konkretny z opisem co i jak i z foto ;)

PS: U mnie nie ma żadnych zaślepek z góry, sama blacha więc musiałem tak to wymienić.

Edytowane przez Xavierous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z ustawieniem kątów?

Poprostu wymiana amora i spreżyny???

Przecież trzeba ustawić spręzynę tak żeby mocowania górne i dolne sie zgadzały (nie na każdych amorach i tych tależach pod nimi są znaki)...


Edytowane przez omzig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczasz sobie wszystko i skladasz tak samo - robiłem to dwa razy bez problemu

Edytowane przez Banan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a np jak żle ustawie talerz to co trzeba zbieżność ustawiać???

Edytowane przez rafal9119
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy później ścisnąć sprężynę na tyle, żeby dało radę obrócić dół amorka i można ustawić idealnie pasując ucho do wahacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy mechanik mi zakładał sprężyne i jest od wszystko pasuje .

a moim sciagaczem nie dałem rady sprężyny scisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...