Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak polaczyc Glosnik z wzmakiem?


Grzechu31KF

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka ostatnio zakupiłem głosnik Alphard Hannibal 350Rms głosnik jest dwu cewkowy i tu mam problem... Nie mam zielonego pojecia jak go podlaczyć do wzmaka Xplod xm-sd22x... narazie mam go podlaczonego jedna cewka na lewy kanal wzmacniacza... zostaje druga cewka i drugi kanal wzmaka ale latajac po necie wyczytalem ze tak glosnik sie zajedzie podpinajac dwie cewki do oddzielnych kanalow na wzmacniaczu... Prosze o podpowiedz ludzi bardziej kumatych te sprawy jak to podlaczyc zeby wykorzystac potencjal sprzetu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mały problem kolego bo wzmak nie dobrany masz pod subwoofer. Twój sub ma 2 cewki po 4 ohmy impedancji a ten wzmak co masz może zmostkowany tylko na 4 ohmy być podpięty wiec tu kicha bo chcąc podłączyć cewki suba równolegle da to impedancje 2 ohm lub podłączajac je szeregowo da wspólną impedancje 8 ohm. Tak czy tak kicha. Rozwiązanie albo inny wzmak ktory potrafi w po zmostkowaniu 2 ohmy obsłużyć albo ale tu koniecznie musisz być 100 % pewny że jest tak jak na dole napisze:

Wzmacniacz musi grać w trybie mono, czyli sygnał na lewym i prawym kanale musi być ten sam. Wtedy mozesz jedną cewkę pod jeden kanał druga pod drugi kanał podpiąć. (tak jak masz teraz ale sygnał musi być mono bo sie sub pożegna).

Masz mały problem kolego bo wzmak nie dobrany masz pod subwoofer. Twój sub ma 2 cewki po 4 ohmy impedancji a ten wzmak co masz może zmostkowany tylko na 4 ohmy być podpięty wiec tu kicha bo chcąc podłączyć cewki suba równolegle da to impedancje 2 ohm lub podłączajac je szeregowo da wspólną impedancje 8 ohm. Tak czy tak kicha. Rozwiązanie albo inny wzmak ktory potrafi w po zmostkowaniu 2 ohmy obsłużyć albo ale tu koniecznie musisz być 100 % pewny że jest tak jak na dole napisze:

Wzmacniacz musi grać w trybie mono, czyli sygnał na lewym i prawym kanale musi być ten sam. Wtedy mozesz jedną cewkę pod jeden kanał druga pod drugi kanał podpiąć. (tak jak masz teraz ale sygnał musi być mono bo sie sub pożegna).

Tyle że przy drugim rozwiązaniu moze sie okazać że trochę mało mocy ma ten wzmak bo zgodnie z danymi producenta powinien miec 2x200 W RMS @ 2ohm a ty będziesz podłączł 2 x 4 ohm wiec ze wzrostem impedancji zmaleje moc wzmacniacza.

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz na wejście pod oba kanały podłączyć tylko jeden kanał z radia przez rozdzielacz, i wtedy jedna cewka głośnika pod jeden kanał na wyjściu wzmaka, druga cewka pod drugi. Wydaje mi się że powinno być ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ze sygnal musi byc mono ?? jak mam to sprawdzic ??

A tak wgl to dzieki ze ktos odpisal bo szukalem po necie i naprawde ciezko znajsc cos na ten temat i ogolem moj wzmak juz chyba staroc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mono to znaczy na obu kanałach ten sam sygnał.

Czyli mam kupic rozdzielacz sygnalu i np. prawy kanal idacy z radia rozdzielic i podlaczyc pod dwa kanaly na wzmaku?? i pozniej podlaczyc kazda cewke do osobnego kanalu wyjsciowego z wzmaka i bedzie gralo ?? dobrze zrozumialem ?? A i oczywiscie czy da to lepsza sile niz tak jak mam teraz podlaczony czyli na jednej cewce pod jeden kanal ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Kupujesz rozdzielacz "Y" i z jednego kanału od radia podłączasz pod dwa wejścia wzmaka ten sam sygnał. Następnie na wyjściu wzmana każdą cewke pod jedno wyjście. Tak jak masz teraz możesz tylko uszkodzić suba. Wyżej juz napisałem Ci, że to rozwiązanie z każdą cewkę pod jeden kanał z Twoim wzmakiem jest najprostszym ale nie najlepszym rozwiązaniem. Twój wzmak może sie okazać za słaby gdy na wyjściu bedzie teraz 2* 4 ohm. Zagrać zagra ale w pewnie przy większej głośności bedzie tracić już na jakość dźwięku. Najlepiej byłoby gdybyś sie rozejrzał za monoblokiem, który obsłuży 500 W RMS @ 2 Ohm. Następnie podłączyć cewki suba równolegle co da wspólną impedancje 2 ohm. Wtedy bedzie dobrze pchało.

Zanim padnie pytanie a jak podłączyć równolegle :

Pierwszy szkic równolegle drugi (dolny) szeregowo.

420db4-1443213114.png

BTW

Nie zapomnij zgodnie z prośbą moderatora uzupełnić profil ;-)

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze mi to wytlumaczyles podepne to na tym rozdzielaczu tylko pytanie takie czy jak bede mial rozdzielony sygnal i wzmak nie bedzie pchal tak jak powinien to nie musze sie martwic o suba ?? a i czy da to lepszy bass niz na jednej cewce jak mam teraz ?


Byl bym wstanie kupic ten monoblok tylko ze to dosc droga zabawka, mogl bys mi podsunac cos niedrogiego co by porzadnie ruszylo tym glosnikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze mi to wytlumaczyles podepne to na tym rozdzielaczu tylko pytanie takie czy jak bede mial rozdzielony sygnal i wzmak nie bedzie pchal tak jak powinien to nie musze sie martwic o suba ?? a i czy da to lepszy bass niz na jednej cewce jak mam teraz ?

Byl bym wstanie kupic ten monoblok tylko ze to dosc droga zabawka, mogl bys mi podsunac cos niedrogiego co by porzadnie ruszylo tym glosnikiem ?

Jeżeli podłączysz tak jak mówione nie musisz się obawiać o suba. Dwie cewki beda zawsze lepiej grały niż jedna. Jak znajdę troche czasu to coś wyszukamy. Jaki budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet to max 350-400zl


jeszcze zobacze jak to zagra na dwoch cewka

ch i w innym pudeleczku bo zrobilem troche wieksze, czekam tylko na terminal i skladam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dwa w zakresie "niskobudżetowym" na które warto zwrócić uwage. Pierwszy to już troche starszy ale sprawdzony (analogowy) firmy Crunch.

http://www.audiosklep.pl/crunch-gts-1100-p-2046.html

Drugi nowy cyfrowy firmy Pioneer. Gabarytowo mniejszy ale mocniejszy niż ten powyżej. Sczerze powiedziawszy mój faworyt bo nawet cenowo znacznie mniej.

http://www.audiopioneer.pl/pioneer-gm-d8601.html

Obydwa wzmaki obsługują @2 Ohm i @1 Ohm, gdybys w przyszłości miał zamiar wymienić suba na 1 Ohm. Zapas mocy też jest wiec nie ma problemu.

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...