Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kodowania Audi A4 B9 8W 2016-2020


wrclaguna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Mam następujący problem.

Kupiłem audi a4 b9 (przed lift) z 2016 roku z zamiarem przełożenia wnętrza. Wczoraj (po miesiącu walki) udało się to skończyć. Przekładałem welurowe wnętrze z elektrycznymi lędźwiami na wersję w pełni elektryczną z alkantarą. Dorwałem schemat na stronie https://cardiagn.com/audi-a4-b9-8w-ewd-from-july-2015/ i zrobiłem całą elektrykę, której brakowało. 7 nowych punktów sygnałowych z Onboard supply control unit, kilka z CAN BUS UNIT i nowe zasilania z dołożonych bezpieczników z modułu bezpiecznikowego z przodu i z tyłu. Ogólnie myślałem, że będę walczył tylko ze śrubkami, a okazało się, że trzeba było zrobić doktorat z elektryki samochodowej CAN i LIN. No ale to już za mną. Ogólnie to co mnie zaskoczyło, to obecność ambient light w kupionym środku i konieczność jego obsłużenia (bo szkoda było zostawiać niepodłączone). Jak już podłączyłem drzwi i konsole środkową, to głupio było nie wymienić CUP Holder na podświetlony (co prawda na razie tylko biały - bo tylko taki znalazłem - ale kable pociągnąłem już do full color). No i to samo przy podświetleniu nóg kierowcy i pasażera. Zrobiło się z tego trochę wiązek i dlatego zamiast zabawy na kilka dni zrobiło się na kilka tygodni.

Teraz już wszystko jest poskładane i mam problem z aktywacją następujących funkcji:

- pamięć foteli kierowcy

- ambient light + podświetlenie cup holder i nogi pasażera i kierowcy (u mnie te ostatnie są białe - ale schemat przewiduje takie rozwiązanie)

- wentylacja fotela kierowcy i pasażera.

Wiem, że trzeba to zrobić przez VCDS i długie kodowanie, i zapewne będzie to moduł  9 Central Electric - tyle, że mi wykrywa moduł o numerze 8W0907063 BG i do tego (nawet w najnowszej wersji VCDS nie ma helper'a). Nie mam więc pojęcia jak mogę aktywować te funkcje? Chyba, że źle myślę i powinienem to zrobić w innym miejscu lub w inny sposób. 

Możecie coś podpowiedzieć? Jeśli VCDS nie ma rozpiski tego modułu, to gdzie szukać informacji na temat long coding do tego modułu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam Raś napisał:

Witam wszystkich serdecznie.

Mam następujący problem.

Kupiłem audi a4 b9 (przed lift) z 2016 roku z zamiarem przełożenia wnętrza. Wczoraj (po miesiącu walki) udało się to skończyć. Przekładałem welurowe wnętrze z elektrycznymi lędźwiami na wersję w pełni elektryczną z alkantarą. Dorwałem schemat na stronie https://cardiagn.com/audi-a4-b9-8w-ewd-from-july-2015/ i zrobiłem całą elektrykę, której brakowało. 7 nowych punktów sygnałowych z Onboard supply control unit, kilka z CAN BUS UNIT i nowe zasilania z dołożonych bezpieczników z modułu bezpiecznikowego z przodu i z tyłu. Ogólnie myślałem, że będę walczył tylko ze śrubkami, a okazało się, że trzeba było zrobić doktorat z elektryki samochodowej CAN i LIN. No ale to już za mną. Ogólnie to co mnie zaskoczyło, to obecność ambient light w kupionym środku i konieczność jego obsłużenia (bo szkoda było zostawiać niepodłączone). Jak już podłączyłem drzwi i konsole środkową, to głupio było nie wymienić CUP Holder na podświetlony (co prawda na razie tylko biały - bo tylko taki znalazłem - ale kable pociągnąłem już do full color). No i to samo przy podświetleniu nóg kierowcy i pasażera. Zrobiło się z tego trochę wiązek i dlatego zamiast zabawy na kilka dni zrobiło się na kilka tygodni.

Teraz już wszystko jest poskładane i mam problem z aktywacją następujących funkcji:

- pamięć foteli kierowcy

- ambient light + podświetlenie cup holder i nogi pasażera i kierowcy (u mnie te ostatnie są białe - ale schemat przewiduje takie rozwiązanie)

- wentylacja fotela kierowcy i pasażera.

Wiem, że trzeba to zrobić przez VCDS i długie kodowanie, i zapewne będzie to moduł  9 Central Electric - tyle, że mi wykrywa moduł o numerze 8W0907063 BG i do tego (nawet w najnowszej wersji VCDS nie ma helper'a). Nie mam więc pojęcia jak mogę aktywować te funkcje? Chyba, że źle myślę i powinienem to zrobić w innym miejscu lub w inny sposób. 

Możecie coś podpowiedzieć? Jeśli VCDS nie ma rozpiski tego modułu, to gdzie szukać informacji na temat long coding do tego modułu?

or VCDS the long coding (07), open the central electric (09) and activate
Byte 11 – Bit 3

Open the adaption (10) in the information electronic (5F) and activate the adaption channel ,,Car_Function_Adaptions_Gen2-menu_display_ambient_illumination‘‘0

activate the channel...
‘‘Car-Function_List_BAP_Gen2-interior_light_0x08‘‘


active the channel...
‘‘Car_Function_Adaptions_Gen2-menu_display_ambient_illumination_over_threeshold_ high‘‘

change the vallue to ‘‘terminal 15‘‘ ‘‘Car_Function_List_BAP_Gen2-interieur_light_0X08_msg_bus‘‘
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj te kodowanie ! 

Ja chce u siebie dołożyć ambientu białe ale tylko 3 punkty podmiwetelenie tunel  i kubek i t pytanie czy  możesz dać opis gdzie się wpiąć pod sterownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic mu nie da bo kolorowe ambiente sterowane jest przez sterowniki drzwi i to wersji high. Jeżeli nie miał pakietu ambiente to ma wersje low i musi wszystkie 4 sterowniki drzwi wymienić na wersję high  i dodatkowo zakodować. 

Dodatkowo parametryzacja sterowników za pomocą VCP bo samym VCDS tego nie uruchomisz. 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Muskel1 napisał:

To nic mu nie da bo kolorowe ambiente sterowane jest przez sterowniki drzwi i to wersji high. Jeżeli nie miał pakietu ambiente to ma wersje low i musi wszystkie 4 sterowniki drzwi wymienić na wersję high  i dodatkowo zakodować. 

Dodatkowo parametryzacja sterowników za pomocą VCP bo samym VCDS tego nie uruchomisz. 

 

No tak , 

Możesz mi   napisać czy jest opcja dołożenia ambientu białe ? tylko w tunelu ? Tak aby była regulacja w mmi! 

sterownik to 8W0907063BC.!!

Obawiam się ze jeśli tak to musiało by też być wpięte ledy w drzwiach ( mogą wyskakiwać błędy ) 

Jeśli się da czy jesteś wtanie podpowiedzieć w które piny się wpiąć w bcm-ie  i jak wyglada kodowanie .

Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mody są źródłem zarobku więc raczej nikt tutaj Ci nie napisze, krok po kroku, na tacy co i jak musisz zrobić. To nie jest prosta rzecz jak jedno kodowanie w sterowniku, którą można komuś bez zobowiązań  podpowiedzieć. Są osoby zarabiające tym na chleb więc nie ma się co dziwić:wink:

Napisz jakie masz sterowniki w drzwiach bo one są najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Muskel1 napisał:

Takie mody są źródłem zarobku więc raczej nikt tutaj Ci nie napisze, krok po kroku, na tacy co i jak musisz zrobić. To nie jest prosta rzecz jak jedno kodowanie w sterowniku, którą można komuś bez zobowiązań  podpowiedzieć. Są osoby zarabiające tym na chleb więc nie ma się co dziwić:wink:

Napisz jakie masz sterowniki w drzwiach bo one są najważniejsze.

wiem o co chodzi , myśle ze po to są forum itp aby sobie pomagać:D:D  

Kamerkę cofania też sobie ogarnołem i śmiga to myślałem ze sobie oświetlenie ogarnę ale jak mówisz ciężko cokolwiek znaleść :D:D  na zagraniczych forach jest więcej  w PL jakieś TABU :D:D 

nr sterownika w drzwiach 8w0959592

Dzięki wielkie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że po to są i także tutaj można w bardzo wielu rzeczach otrzymać pomoc lub wskaźówki ale wszystko ma swoje granice:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Cikens napisał:

 

nr sterownika w drzwiach 8w0959592

To są sterowniki midline, do białego ambiente QQ1, jeżeli się nie mylę wystarczą ale do kolorowego już nie. 

 

Edytowane przez Muskel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Muskel1 napisał:

To są sterowniki midline, do białego ambiente QQ, jeżeli się nie mylę wystarczą ale do kolorowego już nie. 

 

OK  tak myślałem . to że jak pisałem chciałem dołożyć tylko  tunel plus krążki na popielniczkę i  pewnie jest tak że jak nie ma kompletnego to będą wyskakiwać błędy :D. Zastanawiałem się czy nie podpiąć tego pod oświetlenia np USB czy zapalniczki . 

Może nie jest to jakieś większe obciążenie . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem musisz mieć też przód kompletny żeby tunel i cup holder świecił. Czy da radę tak jak planujesz podłączyć nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  myślałem ze musiał by. być podpięty komplet , a tak jak ja kombinuję to już ktoś pisał że tak zrobili wtedy delikatne ścieiemnianie jest przez pokrętło przy przeciwmgielnych . To tak zarobie . paski w tunel kupiłem za pare groszy  z kubkiem i kos takimi całość około 200 zł :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że oświetleniem RGB seruje tylko BCM, nic nie podłączałem pod sterowniki drzwi,(mogę wygasić osobno tunel, nogi czy drzwi) kable przeciągałem przez harmonijki  w drzwiach i do BCM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak BCM steruje RGB ale po LIN BUS, jest połączony z sterownikiem drzwi. Ambiente jest połączone oryginalnie ze sterownikiem drzwi i z wiązką idącą do drzwi.

  • Pomoc techniczna 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Muskel1 napisał:

Tak BCM steruje RGB ale po LIN BUS, jest połączony z sterownikiem drzwi. Ambiente jest połączone oryginalnie ze sterownikiem drzwi i z wiązką idącą do drzwi.

Cześć, no chyba nie do końca. Ze schematu wynika, że ambient jest łączony bezpośrednio do J519 (czyli Onboard supply control unit). Ze sterownika drzwi bierze jedynie masę. Reszta jest łączono osobną wtyczką.

Drzwi

PIN 1 – PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 3 – MASA – na drzwiach

Przy robieniu instalacji wszystkie wymienione w schemacie punktu na J519 były obecne (wyprowadzone na gniazdo wtyczek). Trzeba było jedynie dołożyć piny do wtyczki i pociągnąć instalację do modułów LED. Teraz IMO pozostaje jedynie aktywacja tych funkcji w J519.

Poniżej przykład dla drzwi kierowcy i oświetlenia schowka. Jak widać osobna wtyczka 4 PIN i jak widać nie idzie do J386 - czyli sterownika drzwi.

image.png

Za to idzie bezpośrednio do wtyczki (łączącej drzwi z karoserią).

image.png

I po przejściu przez wtyczkę bezpośrednio do J519 - poniżej na przykładzie sygnału LIN. Na innym rysunku jest PLUS do innego miejsca J519.

image.png

Nie bardzo wierzę w to, że sterownik w drzwiach jest elementem wykonawczym dla J519 w tym zakresie - choć mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cikens napisał:

OK  tak myślałem . to że jak pisałem chciałem dołożyć tylko  tunel plus krążki na popielniczkę i  pewnie jest tak że jak nie ma kompletnego to będą wyskakiwać błędy :D. Zastanawiałem się czy nie podpiąć tego pod oświetlenia np USB czy zapalniczki . 

Może nie jest to jakieś większe obciążenie . 

 

Drzwi i tunel masz łączone z tego samego źródła.

Drzwi

PIN 1 – PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 3 – MASA – na drzwiach

 

Konsola centralna

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 4 – MASA – na tunelu centralnym

Dla Cup holder zmienia się źródło LIN'a (on jest klastrowany - chyba - do 16 urządzeń i pewnie tak im wyszło). 

 

Cup holder

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/28 !!!!!!!!

PIN 4 – MASA – na tunelu centralnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Cikens napisał:

spróbuj te kodowanie ! 

Ja chce u siebie dołożyć ambientu białe ale tylko 3 punkty podmiwetelenie tunel  i kubek i t pytanie czy  możesz dać opis gdzie się wpiąć pod sterownik ?

Drzwi

PIN 1 – PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 3 – MASA – na drzwiach

 

Konsola centralna

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 4 – MASA – na tunelu centralnym

 

Cup holder

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/28 !!!!!!!!

PIN 4 – MASA – na tunelu centralnym

 

Nogi lewe

Wtyczka 4PIN

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 – T54c(mała)/53

MASA – ciągniemy od słupka A

Wtyczka 2PIN

PIN 1 – MASA – ciągniemy od słupka A

PIN 2 – PLUS – J519 – T54c(mała)/3

 

Nogi prawe

Wtyczka 4PIN

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 – T54c(mała)/53

MASA – ciągniemy od słupka A lub łączymy na miejscu

Wtyczka 2PIN

PIN 1 - MASA – ciągniemy od słupka A lub łączymy na miejscu

PIN 2 – PLUS – J519 – T54c(mała)/2

Proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Cikens napisał:

or VCDS the long coding (07), open the central electric (09) and activate
Byte 11 – Bit 3

Open the adaption (10) in the information electronic (5F) and activate the adaption channel ,,Car_Function_Adaptions_Gen2-menu_display_ambient_illumination‘‘0

activate the channel...
‘‘Car-Function_List_BAP_Gen2-interior_light_0x08‘‘


active the channel...
‘‘Car_Function_Adaptions_Gen2-menu_display_ambient_illumination_over_threeshold_ high‘‘

change the vallue to ‘‘terminal 15‘‘ ‘‘Car_Function_List_BAP_Gen2-interieur_light_0X08_msg_bus‘‘
 

Wielkie dzięki.

Można jeszcze podpytać skąd to masz?

Jest jakiś opis jak to ktoś robił? Bo ja nie mam żadnego helpera do mojego modułu, zmieniam wartości totalnie na ślepo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Adam Raś napisał:

Drzwi

PIN 1 – PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 3 – MASA – na drzwiach

 

Konsola centralna

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/27

PIN 4 – MASA – na tunelu centralnym

 

Cup holder

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 - T73a/28 !!!!!!!!

PIN 4 – MASA – na tunelu centralnym

 

Nogi lewe

Wtyczka 4PIN

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 – T54c(mała)/53

MASA – ciągniemy od słupka A

Wtyczka 2PIN

PIN 1 – MASA – ciągniemy od słupka A

PIN 2 – PLUS – J519 – T54c(mała)/3

 

Nogi prawe

Wtyczka 4PIN

PIN 1 - PLUS – J519 – T73a/59 + 11 +36

PIN 2 – LIN – J519 – T54c(mała)/53

MASA – ciągniemy od słupka A lub łączymy na miejscu

Wtyczka 2PIN

PIN 1 - MASA – ciągniemy od słupka A lub łączymy na miejscu

PIN 2 – PLUS – J519 – T54c(mała)/2

Proszę bardzo.

Może jeszcze to Ci się przyda.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że się pomyliłem, patrzyłem na schemat i tam jest ambiente do sterownika drzwi podłączone.

20210504_225022.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...