Skocz do zawartości
IGNOROWANY

DEFRO Eko Duo Uni 25KW - Wysuwa się podstawa paleniska optymalne ustawienia


YATES

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie dwa problemy z kociołem DEFRO Eko Duo Uni 25KW. Dodam,. że kocioł jest nowy zamontowany przez wyspecjalizowaną firmę we wrześniu 2015 roku.

Po pierwsze na zdjęciu poniżej zaznaczyłem to żółtą strzałką, jest to taka gruba żelazna podstawa paleniska , po niej spalony popiół przesuwa się do szufladki. Od czasu do czasu ona się przesuwa w lewo i spada na dół. Czy ona ma jakąś blokadę żeby się nie przesuwała ? Czy trzeba wygasić palenisko, wybrać popiół żeby ją zamontować prawidłowo ?

Drugi problem to optymalne ustawienia tego pieca. Mam wrażenie , że piec bardzo dużo spala opału jak na ogrzanie 7 letniego domu dobrze ocieplonego z nowymi oknami. Na dobę przy stosunkowo lekkiej zimie spalane jest około 35-40 kg ekogroszku co daje na sezon grzewczy przynajmniej 6-7 ton. W poprzednim piecu Ogniwo 28KW na sezon starczało 4 tony flotu i 2-3 metry drzewa na rozpałkę. Może ktoś z was ma doświadczenie i metodą prób i błędów doszedł do bardziej ekonomicznych ustawień tego pieca. Ja obecnie mam ustawienia fabryczne nic nie przestawiałem od dnia montażu pieca.


4417225400_1483440310_thumb.jpg 3688342900_1483440312_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie dwa problemy z kociołem DEFRO Eko Duo Uni 25KW. Dodam,. że kocioł jest nowy zamontowany przez wyspecjalizowaną firmę we wrześniu 2015 roku.
Po pierwsze na zdjęciu poniżej zaznaczyłem to żółtą strzałką, jest to taka gruba żelazna podstawa paleniska , po niej spalony popiół przesuwa się do szufladki. Od czasu do czasu ona się przesuwa w lewo i spada na dół. Czy ona ma jakąś blokadę żeby się nie przesuwała ? Czy trzeba wygasić palenisko, wybrać popiół żeby ją zamontować prawidłowo ?
Drugi problem to optymalne ustawienia tego pieca. Mam wrażenie , że piec bardzo dużo spala opału jak na ogrzanie 7 letniego domu dobrze ocieplonego z nowymi oknami. Na dobę przy stosunkowo lekkiej zimie spalane jest około 35-40 kg ekogroszku co daje na sezon grzewczy przynajmniej 6-7 ton. W poprzednim piecu Ogniwo 28KW na sezon starczało 4 tony flotu i 2-3 metry drzewa na rozpałkę. Może ktoś z was ma doświadczenie i metodą prób i błędów doszedł do bardziej ekonomicznych ustawień tego pieca. Ja obecnie mam ustawienia fabryczne nic nie przestawiałem od dnia montażu pieca.
4417225400_1483440310_thumb.jpg 3688342900_1483440312_thumb.jpg

sterownik z PID czy PIDbez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ustawień pieca musisz sam sobie na chybił trafił ustawiać wszystko zależy od opału jaki jest kaloryczny ja w zeszłym roku miałem pierwszy sezon grzewczy i tez siedziałem całe godziny i ustawiałem i patrzyłem jak sie spala itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik z PID-em. Mam strasznie niedopalony węgiel w popielniku, nikt nie ma tego pieca żeby podać swoje ustawienia ? Sam nie wiem czy teraz jest na funkcji PID czy ręcznej , jony 2 może wiesz jak to sprawdzić ?


3472760200_1483785990_thumb.jpg 8419763200_1483785992_thumb.jpg 2341589700_1483785993_thumb.jpg 5508160900_1483785995_thumb.jpg 6312453000_1483785996_thumb.jpg 4829959800_1483785997_thumb.jpg 3741747400_1483785998_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do niedopalonego węgla spróbuj podnieść temperaturę kotła o jakieś 10'C i zmniejszyć częstotliwość podawania paliwa o 1-2 sek. i obserwuj. Ja tymi dwoma parametrami doszedłem do dobrego spalania w kotle Ogniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jednego. Mam sterownik z PID model KIPR v2 i nie rozumiem czy obecnie cały czas jest on w trybie PID czy w trybie ręcznym. Czy w trybie PID można w sterowniku regulować parametrami spalania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jednego. Mam sterownik z PID model KIPR v2 i nie rozumiem czy obecnie cały czas jest on w trybie PID czy w trybie ręcznym. Czy w trybie PID można w sterowniku regulować parametrami spalania ?

dopiero czytam na te tematy bo zamierzam kupic taki piec ale można w małym zakresie chyba +- 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko jednego. Mam sterownik z PID model KIPR v2 i nie rozumiem czy obecnie cały czas jest on w trybie PID czy w trybie ręcznym. Czy w trybie PID można w sterowniku regulować parametrami spalania ?

dopiero czytam na te tematy bo zamierzam kupic taki piec ale można w małym zakresie chyba +- 10%

No właśnie na moim sterowniku można regulować w pełnym zakresie i nie jestem pewny czy to jest funkcja PID czy ręczna. Niby PID to jest pełna automatyka , a da się zmieniać różne parametry więc sam już nie wiem czy sterownik jest w stanie PID czy ręcznym. Jak wchodzę w menu to jest tylko zakładka "ustawienia ręczne" , a nie ma PID czyli domyślnie jest chyba sterownik ustawiony na tryb automatyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem wszystko, bo był u mnie teraz ten fachowiec co montował mi ten piec. Sterownik był w trybie ręcznym , teraz nauczyłem się z MENU załączać tryb PID , zobaczymy czy w tym trybie poprawi się spalanie. I oczywiście w trybie PID nie da się niczego regulować. Algorytm sterownika sam bada wszystkie parametry łącznie z temperaturą na wylocie do komina i sam dobiera. parametry spalania

Edytowane przez YATES
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką pow. opalasz -jaka temperatura wew. Masz zawór trój lub czterodrożny

Po co Ci tyle drewna ? wygaszasz piec codziennie ?

Na zdjęciach widać że masz podawane za dużo paliwa ,za często dlatego tyle niespalonego masz w popielniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełączyłem sterownik na PID i niestety piec się wygasza. Zadana temperatura pieca 60 stopni , a w piecu temperatura coraz niższa , spadła do 35 stopni. Ten PID u mnie nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yates, nie będziemy tu wróżyć z fusów.

Pierwsze lepsze forum o ogrzewaniu, zapodaj fotkę, zapytaj o PID i tryb ręczny, opisz dobrze problem.

Chciałbym pomóc, ale mam inny sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wczoraj udało mi się uruchomić funcję PID . Okazało się, że fachowiec który montował piec po pierwsze nie wpiął dobrze wtyczki idącej od czujnika spalin do sterownika TECH, po drugie założył czujnik odwrotnie. Funkcja PID nie może działać poprawnie jak żle jest zamontowany czujnik temperatury spalin na wylocie do komina. Zobaczymy jak teraz piec będzie spalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w menu serwisowym możesz korygować PID (kod 5162), tylko spisz sobie szybciej fabryczne ustawiania bo jak rozregulujesz to będzie jedna wielka lipa, jeśli nie musisz to tego NIE DOTYKAJ. W serwisie masz realne dane takie jak prędkości obrotowe wentylatora w danym stanie, minimalny i maksymalny czas przerwy, podawania, alarmy, wygaszenie / rozpalanie itd. Współczynniki (menu instalatora) procentowo korygują te wartości a PID robi resztę i wszystko ładnie trybi.

Ja wyłączyłem hallotron wentylatora, znacznie obniżyłem maksymalne obroty wentylatora i lekko zwiększyłem maksymalną przerwę podawania, robiłem to kilka lat temu i od tego czasu czego nie zasypie lekka korekta współczynnikiem i jest ok.


jak majster taki partacz to sprawdź jak Ci zainstalował przeciwwagę dla klapy wentylatora, jeśli instrukcja mówi że klapa powinna być na 100% otwarta.. nie rób tego zwłaszcza jeśli w kotłowni masz dopływ świeżego powietrza, zdejmij przeciwwagę a śrubę ustaw tak by wentylator na niższych obrotach był w stanie otworzyć klapę. Nie pracuje = klapa zamknięta.


60 st to za nisko, daj 65-68 i najwyżej skoryguj zawór (jaki masz?) tak by w rurach było 45-50C. Współczynnik mocy kotła zdejmij o 50% (stawiam na -15) i zobacz co się stanie, nie koksuj wentylatorem bo zwiększasz zadymienie i stratę kominową.

Edytowane przez marcin4x4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego za nisko?

Normalnie 45-50 w rury ok, jeśli są termostaty przy grzejnikach. Albo przy takich mrozach jak teraz, ale w przypadku nieocieplonej chałupy. Choć jeszcze dochodzi kwestia na jakim biegu chodzi pompa.

Edytowane przez erchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo niszczysz piec, nie dopalasz gazu, nie wpylasz zanieczyszczeń. Najwięcej opału tracisz na nadrabianiu start, nagrzanie samego kotła. PID nie pali ciągle 100%, nawet jak nie może osiągnąć temp robi przerwy na dopalenie, jak ma zadane 65st to stara się osiągnąć i utrzymać 65 st a nie pałować aż osiągnie target, dzięki temu nie przechodzi w podtrzymanie i nie wychładza kotła. Czyli goni np do 55st potem powolutku dobija do 60, więc temp jest po prostu niższa (choć to zależny od zapotrzebowania i opału).

Po za tym temperatura w kotle powinna być równa, większe spadki tylko w instalacji, mając te kilka stopni więcej piec szybciej nadgoni straty czyli zużyje mniej opału i się nie wychłodzi.



Normalnie 45-50 w rury ok, jeśli są termostaty przy grzejnikach
od korygowania temperatury w układzie masz zawór wielodrożny, nie piec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...