Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsza pomoc przedmedyczna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkie osoby :audi: odwiedzające forum A4.klub.pl.

Postaram się w tym dziale przybliżyć tematy związane z udzielaniem pierwszej pomocy przez osoby, świadków zdarzenia drogowego lub innego stanu zagrożenia życia.

Wątek ten będzie na bieżąco uaktualniany - proszę tylko o trochę cierpliwości.

W miarę wolnego czasu chciałbym tutaj umieścić szereg informacji, a także odpowiedzieć na pytania zadawane przez uczestników FORUM.

Jeżeli tylko będziecie mieli jakieś pytania, niejasności lub wątpliwości w miarę moich możliwości odpowiem na wszystkie z nich.

Życzę dużo zdrowia i powodzenia.

Bartłomiej[br]Dopisany: 14 Styczeń 2009, 11:56_________________________________________________Witam, postaram się w tym krótkim opisie wstępnej pomocy przedstawić w jaki sposób możemy pomóc osobie będącej w stanie zagrożenia życia lub nie oddychającej i nieprzytomnej.

Sami wiemy że rocznie dochodzi bardzo dużo do zatrzymania krążenia u człowieka albo z przyczyn zdrowotnych albo to doznanych pod czas wypadku drogowego lub innego zdarzenia.Niestety nadal mały odsetek dzięki niejednokrotnie małej wiedzy którą my posiadamy dociera żywych do SOR`u czyli w skrócie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego .Wczesne podjęcie podstawowych czynności ratujących życie zwiększa szanse przeżycia takiej osoby która jest w mechanizmie zatrzymania krążenia nawet o 60 %.

Żeby móc w jakiś sposób pomagać należy posiadać poukładany plan działania i postępować zgodnie z wytycznymi .

Dlatego Europejska Rada Resuscytacji określiła szereg ogniw zwanych ŁAŃCUCHEM PRZEŻYCIA.

Sama definicja łańcucha jest :

Łańcuch przeżycia - umowne określenie stosowane w medycynie ratunkowej odnoszące się do działań mających na celu zwiększenie przeżywalności u osób po nagłym zatrzymaniu krążenia. Skuteczność tych interwencji zależy od wytrzymałości najsłabszego ogniwa łańcucha.

Łańcuch przeżycia możemy porównać do znaczka naszych samochodów oczywiście AUDI występują 4 ogniwa które jedno od drugiego jest zależne .

Na łańcuch przeżycia składają się:

1. Wczesne rozpoznanie osoby/osób będących w stanie zagrożenia życia i wezwanie służb ratowniczych.

2. Wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

3. Wczesna defibrylacja (jeśli zachodzi taka potrzeba).

4. Szybkie wdrożenie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych i odpowiednia opieka po resuscytacyjna.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1.Sprawdzenie bezpieczeństwa - pod tym pojęciem rozumiemy zagrożenie które mogą dotyczyć nas jak i poszkodowane osoby np. w wypadku samochodowym wylewające się paliwo lu pożar, niebezpieczne przedmioty wiszące nad nami.Jeżeli stwierdzimy że jest bezpiecznie i możemy zacząć pomoc to należy przejśc do punkty 2.

2.Sprawdź przytomność - sprawdzamy czy dana osoba której udzielamy pomocy jest przytomna i czy może nam coś powiedzieć.W tym celu należy delikatnie potrząsnąć za ramiona osobę nie pochylając się bezpośrednio nad głową osoby potrzebującej pomocy.Gdy stwierdzimy że nie odpowiada czyli napewno jest nieprzytomna zapewniamy sobie pomoc.

3.Zawołaj o pomoc. - Wołamy o pomoc najbliższe osoby stanowczym zdaniem "Pani/Pan np. w koszuli czerwonej proszę mi pomóc","będzie mi pan/pani za chwile potrzebna lub potrzebny .

4.Udrożnij drogi oddechowe. - Manewrem takim że palce jednej dłoni chwytają pod brodę a druga ręka spoczywa na czole udrażniamy drogi oddechowe do tyłu.

5.Sprawdź oddech. - Pochylamy się nad osobą nieprzytomną jednocześnie trzymając głowę w pozycji odgiętej do tyłu.Należy sprawdzać 3 zmysłami czyli WZROKIEM - czy unosi sie klatka piersiowa , SŁUCHEM czy słyszymy wydobywający się szmer powietrza z ust lub nosa i CZUCIEM - czujemy wydobywające sie ciepłe powietrze na policzku naszym.Należy tę czynność sprawdzać przez 10 SEKUND ponieważ należy wysłuchać czy podczas tych 10 sekund są chociaż więcej niż 2 oddechy co się wiąże że podczas minuty osoba oddycha prawidłowo czyli około 12/minutę . Pojedyncze westchnięcie traktować należy jako zatrzymanie krążenia

6.Zadzwoń na 999 lub 112 .Dlatego dopiero teraz dzwonimy ponieważ dyspozytor Pogotowia Ratunkowego będzie miał w wyższym priorytecie wysłanie karetki do osoby nieprzytomnej nieoddychającej niż do osoby która jest nieprzytomna ale oddycha.Przekazujemy gdzie się znajdujemy , co się wydarzyło, jaki rodzaj wypadku lub innego zdarzenia.dyspozytor w razie konieczności wypyta o potrzebne dane i pomoże w razie braku wiedzy na temat postępowania ratującego życie.

7.30 razy uciskaj klatkę piersiową - Czyli : Należy umieścić nasadę dłoni na środku klatki piersiowej .W wyznaczenie środka klatki piersiowej może nam pomoc przeprowadzając u mężczyzny linię biegnącą przez od jednego sutka do drugiego i na środku tej linii należy uciskać splatając palce ze sobą . Należy uciskać z częstotliwością 100 ucisków na minutę .Wiadomo niewprawione osoby które na co dzień nie mają do czynienia z ratowaniem życia nie mają wyrobionych odruchów i szybkości uciskania dlatego nie będzie błędem jak osoba będzie uciskać ponad 100 lub poniżej 100 ucisków na minutę .Co do głębokości to zalecana jest przez Europejską Radę Resuscytacji 4-5 cm. i tutaj sytuacja podobna z niewprawnym człowiekiem .Jeżeli będziemy uciskać do momentu wyraźnego ugięcia się klatki piersiowej to nie będzie to potraktowane jako błąd.Zalecane także jest zmienianie się jak to możeliwe co 2 minuty z osobą która nam pomaga ratować .

8. 2 razy podaj oddech. - W celu podania odechu poszkodowanemu należy zatkać nos poszkodowanego , oczywiście po wcześniejszym udrożnieniu dróg oddechowych, złapać normalny oddech tyle ile my nabieramy do oddychania , obejmujemy usta poszkodowanego i wdmuc**jemy powietrze do momentu uniesienia się klatki piersiowej.Wytyczne ERC mówią że powienien oddech trwać 1 sekundę po czym pozwalamy żeby klatka piersiowa opadła a następnie 2 wdech wykonać .

I tak czynności ucisku i wdmuchnięcia powietrza powtarzamy do momentu kiedy przybędą wykwalifikowane słyżby ratownicze ,kiedy poszkodowany zacznie się ruszać , rozmawiać..., a także kiedy nikt nam nie jest w stanie pomóc i my opadniemy z sil .

W przypadku braku chęci stosowania wdmuchiwania powietrza poprzez metodę usta-usta ,przed obawą o swój stan zdrowia możemy odstąpić od oddechów ratowniczych stosując metodę ciągłego uciskania klatki piersiowej, wtedy płuca które się znajdują w człowieku zadziałają jak tzw. mich powietrzny i gdy usiśniemy klatkę piersiową powietrze zawarte w płucach wydostanie sie na zwenątrz a gdy odpuścimy (bez odrywania rąk od klatki piersiowej) to powietrze zostanie zassane do płuc.

Ta metoda jest mniej skuteczna ale liczy się pomoc i wywołanie minimalnego ciśnienia krwi w organizmie a co za tym idzie KUPUJEMY CENNE minuty na czas przybycia Z.R.M. (Zespołu Ratownictwa Medycznego)

Zapraszam chętne osoby do odwiedzenia strony Europejskiej Rady Resuscytacji na któej znajdują się najświeższe wytyczne obowiązujące z ratowaniem ludzkiego życia .

http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html

Niebawem postaram się napisać dalsze informacje dotyczące ratowania i opieki ludzkiego życia i zdrowia.

W razie wątpliwości udzielę pytań i pomogę w miarę możliwości .

POZDRAWIAM - Bartłomiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry post Bartłomieju :good:

Nie zamierzam polemizować.

Jedyna moja uwaga to:

ad. 8

Oczywiście Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa jest skuteczniejsza od Resuscytacji Krążeniowej... jednak czasy kiedy to metoda "usta - usta" była jedyną, dawno odeszły. Gdy brzydzicie się i nie chcecie dotykać ust nieznajomej osoby (może zalegać tam krew, wymiociny, nie znamy statusu serologicznego osoby poszkodowanej), skupcie się na uciśnięciach klatki piersiowej. Wiele prac kładzie zdecydowany nacisk na tę część resuscytacji, niż na oddech. W płucach jest dostateczna ilość powietrza, które dostało się tam w sposób fizjologiczny przed zdarzeniem, podczas normalnego oddychania. To zalegające powietrze zapewnia dostateczną wymianę gazową przez kilka minut. Brak ucisków klatki piersiowej nie daje szans w ogóle.

Inne dane z kolei mówią, że na całym świecie udokumentowano jedynie kilka zakażeń podczas akcji ratunkowej z wykorzystaniem metody "usta - usta" i była to gruźlica płuc, lecząca się w obecnych czasach dość dobrze. Wybór należy do Was :)

Zatem polecam maski twarzowe z zastawką (Pocket Mask) w wersji (jakkolwiek to zabrzmi) z gumką, dokłanie jak na zdjęciu poniżej.

Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Apteczka

800px-CPR_mask_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, odpowiedź w przygotowaniu... Twój post jakoś mnie ominął.[br]Dopisany: 08 Luty 2010, 21:41_________________________________________________Nie wiem jak wygląda idealna apteczka, ale mogę napisać jaką wożę ze sobą.

Po pierwsze skomponowałem ją sam. Nie jest to typowy produkt, jaki widać w Marketach. Tam praktycznie nie ma nic.

Kupiłem skrzynkę na narzędzia i tam mam wszystko, czego potrzebuję, czyli:

standard DIN 13164:

- 1 szt. opatrunek indywidualny G

- 1 opak. plastry 10x6 cm (8 szt.)

- 1 szt. plaster 500x2,5 cm

- 2 szt. opaska elastyczna 6 cm

- 3 szt. opaska elastyczna 8 cm

- 2 szt. chusta opatrunkowa 40x60 cm

- 1 szt. chusta opatrunkowa 60x80 cm

- 3 szt. kompres 10x10 cm

- 3 szt. opatrunek indywidualny M

- 2 szt. chusta trójkątna

- 1 szt. nożyczki 14,5 cm

- 4 szt. rękawice lateksowe

- 1 szt. koc ratunkowy 160x210 cm

- 1 szt. instrukcja udzielania pierwszej pomocy

Ponadto:

- Plastry opatrunkowe (droższe z lepszym klejem), 2 pudełka które są w każdym markecie czy też aptece, masz różne wielkości plastrów w środku. Vicoplast?

- Gaza opatrunkowa (sterylna, do opatrywania dużych ran i urazów)

- Kompresy z gazy (sterylne, do opatrywania mniejszych ran)

- Bandaże dziane i elastyczne (2 długie i szerokie, 2 wązkie)

- Chusta trójkątna

- Koce termiczne x4 (dobra izolacja od dołu i góry to 2 koce, pamiętaj, żółtym na zewnątrz "słońce do słońca" gdy zimno, odwrotnie gdy chcesz chronić przed przegrzaniem, ale to rzaaadkość, nie zaśmiecaj sobie tym głowy)

- kompres chłodzący "CITO", zgniatasz i jest zimny

Leki:

- Paracetamol przeciwbólowo (sam wybierz preparat z tej listy)

- Loperamid (Stoperan)

- Smecta

- Baton Snickers, czekolada w razie hipoglikemii (lub Twojego głodu)

Gadżety:

- Lampa czołowa

- Maska Pocket Mask z gumką

- Agrafki

- Nóż (introligatorski? taki co się odłamuje kawałki z niego do cięcia pasów i nietylko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze wiekszość osób wie jak postępować ale na wszelki wypadek wrzucam by sobie przypomnieć i utrwalić

(jesli moder uzna ze warto a ja sadze ze tak to prosze o podwieszenie) :)

PODSTAWOWE ZABIEGI RESUSCYTACYJNE.

RKO-resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do dalszych powikłań,do chwili przybycia lekarza bądż karetki pogotowia ratunkowego.Od właściwego postępowania osób na miejscu zdarzenia zależeć może,czy poszkodowany będzie miał szansę utrzymać się przy życiu do czasu udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej.Liczy się każda sekunda!

Najpierw należy dokładnie zorientować się w sytuacji,tj.w jakim stanie jest lub są poszkodowani-świadomość,obecność lub brak oddechu.Dopiero mając tę pewność-zawiadamy służby medyczne i wszystkie inne,które muszą wziąść udział w ratowaniu(np.pogotowie gazowe,wodociągowe,energetyczne).Należy to zrobić w bardzo krótkim czasie,bowiem jeśli poszkodowany nie oddycha,jego mózg i pozostałe narządy są niedotlenione!.Po upływie 4 minut,jeśli nie dostarczymy powietrza do płuc,mózg może już nie podjąć swoich funkcji,następuje śmierć mózgu.

1)Pierwszy krok to ocena własnego bezpieczeństwa!Rozejrzyj się w bezpośrednim otoczeniu,czy nie ma jakiś widocznych zagrożeń,które mogłyby uniemożliwić działania ratownicze

2)Upewnij się,czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni.

Zabezpiecz miejsce wypadku

3)Sprawdz reakcję poszkodowanego:

-delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj:

"Czy wszystko w porządku?"

4a) Jeżeli reaguje:

-zostaw poszkodowanego w pozycji,w której go zastałeś,o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo

-dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc(jeżeli będzie potrzebna),regularnie oceniaj jego stan.Nie opuszczaj miejsca zdażenia!

4b)Jeżeli nie reaguje:

-głośno wołamy o pomoc,czyli usiłujemy zwrócić na siebie uwagę innych osób,by jeszcze kogoś prosić o pomoc w działaniu

-odwróć poszkodowanego na plecy,a następnie udrożnij jego drogi oddechowe,wykonując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy

-umieść jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu,pozostawiając kciuk i palec wskazujący tak,aby zatkać nimi nos(gdy potrzebne będą oddechy ratunkowe)

-palce drugiej ręki umieść na żuchwie poszkodowanego,a następnie unieś ją w celu udrożnienia dróg oddechowych.

5)Utrzymując drożność dróg oddechowych,wzrokiem,słuchem i dotykiem,poszukaj prawidłowego oddechu:

-oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej

-przyłóż ucho do ust poszkodowanego(czy oddycha)

-staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku(lub zewnetrznej stronie dłoni)

Na ocenę wzrokiem,słuchem i dotykiem przeznacz nie więcej niż 10 sekund.Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy,działaj tak,jakby był nieprawidłowy.

6a)Jeżeli oddech jest prawidłowy:

-ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej

-wyślij kogoś,a jeśli jesteś sam-udaj się po pomoc-wezwij służby medyczne

-regularnie kontroluj oddech

6b)Jeżeli oddech nie jest prawidłowy(brak oddechu):

-wezwij pomoc,a następnie uklęknij obok poszkodowanego

-połóż-splecione palcami-obie dłonie na środku klatki piersiowej

-wyprostuj ramiona w łokciach i rozpocznij rytmiczne uciskanie klatki piersiowej,częścią dloni bliższą nadgarstka

-uciskaj 30 razy z częstotliwościa bliską 10/'

-głębokość ucisków to ok.4-5 cm.

-po 30 uciśnięciach,udrożnij drogi oddechowe i przystąp do wykonywania sztucznego oddychania(połóż jedną dłoń na czole poszkodowanego,a drugą wsuń pod szyję i przesuń w górę tak,by broda odsunęła się od klatki piersiowej)

-wysuń dłoń spod szyi i chwyć żuchwę tak,by otwożyć usta,a palcami(kciuk i wskazujący)dłoni leżącej na czole zatkaj nos

-swoimi ustami szczelnie obejmij otwarte usta osoby poszkodowanej i wykonaj 2 wdechy.Aby uniknąć kontaktu z wydzieliną z jamy ustnej,zaleca się stosowanie maseczki reanimacyjnej.Jeżeli jej nie masz,możesz nie wykonywać oddechów ratowniczych ale musisz nieprzerwanie masować serce!

Zaleca się 30 uciśnięć i 2 wdechy jako podstawowy wariant.

W trakcie RKO(resuscytacja krążeniowo-oddechowa),czynności wykonuj starannie i dokładnie.Nie ulegaj panice,która-jeżeli Cię ogarnie-

uniemożliwi skuteczne działanie,jeżeli w ogóle będziesz w stanie takie podjąć!Staraj się swoim spokojem i opanowaniem wpłynąć na innych,którzy na ogół ulegają panice.

Zawsze proś o pomoc przy RKO,unikniesz szybkiego zmęczenia a tym samym zmniejszenia skuteczności podjętych działań.

WAŻNE

Wzywając Pogotowie Ratunkowe podajemy następujące informacje:

1)rodzaj wypadku(np.wypadek samochodowy,upadek z drabiny,utonięcie,itp.)

2)miejsce wypadku(ulica,nazwa zakładu pracy,itp.)

3)liczba poszkodowanych

4)stan poszkodowanych(np.nieprzytomny,brak oddechu)NIE STAWIAMY DIAGNOZY!

5)informacja o udzielonej do tej pory pomocy

6)swoje dane personalne(numer telefonu)

PAMIĘTAJ!!!NIGDY NIE ODKŁADAJ PIERWSZY SŁUCHAWKI!!!

Udzielając pierwszej pomocy osobie poszkodowanej należy pamiętać również o aspekcie psychologicznym.Wszelkie czynności ratujące powinny być powiązane z udzieleniem pomocy psychologicznej mającej na celu zmniejszenie subiektywnego dyskomfortu ofiary wypadku i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

-podejdz do poszkodowanego,przedstaw się, powiedz kim jesteś i co się wydarzyło.Powiedz mu,że będziesz z nim do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego

-zasłoń poszkodowanego przed widzami,spokojnie i stanowczo poproś ich,aby nie przeszkadzali

-przyjmuj pozycję na tej samej wysokości co poszkodowany-uklęknij lub kucnij przy nim.Delikatnie połóż swoją rękę na ramienu lub na głowie,co podziała uspokajająco.Okryj go np.kocem,bluzą

-przeprowadz czynności ratujące płynnie i sprawnie

-informuj poszkodowanego o podejmowanych czynnościach i efektach z tym związanych

-mów spokojnym tonem i cierpliwie go wysłuchaj.Nie krytykuj,nie wypowiadaj pesymistycznych opinii.Zapytaj,czy kogoś powiadomić o wypadku

-jeśli musisz opuścić poszkodowanego poinformuj go o tym.Poproś kogoś,aby przy nim został

W przypadku,gdy poszkodowanym jest dziecko,potraktuj je bardziej emocjonalnie.Najważniejszy jest kontakt cielesny.Jeżeli jest to możliwe,daj mu maskotkę i zapewnij obecność rodziców lub kogoś bliskiego.

WSTRZĄS POURAZOWY

Grożnym zjawiskiem występującym u osób poszkodowanych w wypadkach jest pojawienie się objawów wstrząsu.Mogą one wystąpić z przyczyn masowego krwotoku(wstrząs krwotoczny),zmiażdżeń,złamań,stłuczeń(wstrząs urazowy),oparzeń(wstrząs oparzeniowy).

Podstawowymi objawami każdego wstrząsu są:

-szybko słabnące,a nawet niewyczuwalne tętno

-bladość skóry i sinienie

-temperatura ciała obniża się,poszkodowany może pokryć się tzw."zimnym potem"

-rozszerzenie żrenic

-płytki,przyśpieszony oddech

-niepokój poszkodowanego

-apatia i senność

Przy wystąpieniu początkowych objawów wstrząsu,poszkodowany najczęściej jest przytomny.Objawy wstrząsu pogłębiają strach,ból,zimno.Ponieważ wstrząs jest niebezpiecznym zjawiskiem,zagrażającym bezpośrednio życiu poszkodowanego,postępowanie przeciwwstrząsowe należy wdrożyć na miejscu wypadku.

Polega ono na:

-zapewnieniu poszkodowanemu spokoju,ciepła,opieki

-osłonięciu przed zimnem,deszczem,wiatrem

-zapewnieniu poszkodowanemu prawidłowego oddechu

-opanowaniu krwotoku

-założeniu opatrunku lub unieruchomieniu złamania

-ułożeniu poszkodowanego na wznak,z kończynami dolnymi uniesionymi ku górze

-uspokojeniu psychicznym-nie zostawiaj go samego!!!

-ewentualnym podaniu do picia ciepłych płynów,jeżeli poszkodowany jest przytomny

-szybkim wezwaniu kwalifikowanej pomocy medycznej.

Numery alarmowe:

997-Policja

998-Straż Pożarna

999-Pogotowie Ratunkowe

112

najlepszy opis tego co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej. Trudno znaleźć tak wypasioną apteczkę ale można samemu ją poskładać przy okazji będzie się wiedziało co mamy a czego nie. Niejednokrotnie jest tak że kupujemy w sklepach apteczkę wrzucamy do auta i nie wiemy co mamy.

Przykładowe wyposażenie apteczki AK10 :

Cena : ok 160zł

3 x opaska dziana (bandaż) 15cm x 4m

3 x opaska dziana (bandaż) 10cm x 4m

2 x opaska elastyczna 10cm x 4m z zapinką

2 x opaska elastyczna 15cm x 4m z zapinką

1 x bandaż elastyczny siatkowy „CODOFIX” – 3 rozmiary x 30 cm

1 x chusta trójkątna

3 x kompresy jałowe 5 x 5 cm (3 szt.)

3 x kompresy jałowe 7 x 7 cm (3 szt.)

3 x kompresy jałowe 9 x 9 cm (3 szt.)

2 x gaza opatrunkowa sterylna 0,50 m kw.

1 x gaza opatrunkowa sterylna 1 m kw.

1 x folia termoizolacyjna NRC

1 x opatrunek indywidualny jałowy typ A, pyłoszczelny

1 x opatrunek indywidualny jałowy typ W, wodoszczelny

5 x rękawiczki lateksowe (para)

1 x maseczka do sztucznego oddychania usta-usta z ustnikiem i zastawką

5 x gazik nasączony spirytusem „LEKO”

2 x komplet plastrów z opatr. „MINIFOL” – 6 sztuk, 4 rozmiary

1 x plaster na rolce 2,5cm x 5m „POLOVIS”

5 x agrafka

1 x nożyczki ratownicze

1 x aparat do płukania oka

1 x młotek ratowniczy z nożem do cięcia pasów

by jaszczur forum vw golf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film pomagający się nauczyć, macie TUTAJ... (wg wytycznych AHA) :>

Kadr z filmu:

Sexy_CPR_Fortnight-600x331.jpg

[br]Dopisany: 28 Maj 2010, 12:27_________________________________________________Jest też nowy film, o zadławieniu i tzw. rękoczynie Heimlicha :>

Kadr:

18115_300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze młotek bezpieczeństwa powinien znajdowac sie w miejscu szybko i latwo dostepnym. Wrzucenie go do apteczki mija sie z celem biorac pod uwage to, ze apteczka znajduje sie w podlokietniku z tylu lub w bagazniku.

Ja u siebie mam zamiar przymocowac go do uchwytu na tel. kom. ktory i tak poza tym, ze przeszkadza nie ma zadnego innego zastosowania.

Moze macie inne pomysly na umiejscowienie?

Mlotek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej do schowka wrzucić jak już tak bardzo chcesz go mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej do schowka wrzucić jak już tak bardzo chcesz go mieć?

Moze i lepiej ale jak ci poducha wystrzeli to mozesz miec problemy z dostaniem sie do schowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz czuć się jak w Volvo 7700 - jest okej ;)

Nie no bez przesady, co to za porownanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej do schowka wrzucić jak już tak bardzo chcesz go mieć?

Moze i lepiej ale jak ci poducha wystrzeli to mozesz miec problemy z dostaniem sie do schowka.

chodziło mi o ten na drzwiach :wink4:

zreszta tego i tak nie użyjesz dla siebie tylko ewentualnie jak chiałbys komus pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...