Skocz do zawartości
IGNOROWANY

1.9TDI-PD 101KM AVB 2000r - brak mocy na 4 i 5 biegu.


KierowcaTadek

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziłem właśnie klapę. Faktycznie przecież strzykawką można ją sprawdzić no i stety / niestety trzyma podciśnienie ale ciągle jest szansa, że była źle sterowana przez N239. Czytałem o tym na necie jak klapa dusi ludziom silnik.  Tyle, że jeżeli trzyma podciśnienie to znaczy, że poprawa moich hamulców była chwilowa. Zobaczymy jutro na testach i w poniedziałek w trasie. 

 

Vacuum mam ten najnowszy model "Q" który nie ma tej przypadłości. Wszystko tam jest i tak sprawdzone 20 razy w poszukiwaniu przyczyny hebli. 

 

 

A tak głupio zapytam.  Jak odpinam wężyk od EGR i go zaślepiam to ten wystający fiutek z EGR też zaślepiać ?

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zaślep...

Były przypadki, że tak też upuszczał powietrze... Chociaż ciężka sprawa bo tam jest dość ciasny uszczelniacz na ośce grzybka domykającego, ale jak chemia poszła w ruch to wszystko możliwe...

 

A ten łącznik gumowy w ścianie grodziowej oglądałeś ? Były też przypadki, że samo serwo puszczało...

 

Mimo wszystko ja bym się podciśnienia nie czepiał, turbo wstaje przy normalnym wysterowaniu n75... Jakby była nieszczelność turbo by było ospałe i zawór by szedł w max wysterowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa sprawdzona na 100 sposobów sprawna, serwo nowe, tarcze, klocki nowe, zaciski full regeneracja, przez układ przepuszczone blisko 3 litry ATE SL6, przewody zdrowe, przewody pompa - serwo nowe, zaworki zwrotne nowe, odpowietrzane kilka razy, łącznik już nie łączy tylko trzyma bo przepuściłem przez niego przewód.   Pompa hamulcowa tylko chyba została ..

 

Tak czy srak, po odczepieniu zasilania klapy gaszącej poczułem, że jest lepiej i zobaczymy jutro czy znowu będę czuł lepiej czy to tylko auto chwilowo się ze mną bawi.  Zobaczymy logi.   

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

101 KM na taką budę to też nie jest wyścigówka i te dalsze biegi wiadomo, że słabiej będzie przyśpieszał, 130 KM w AVF czy AWX to też nie ma szału przy takiej budzie... To słabe przyśpieszanie porównujesz do jakiegoś wcześniejszego stanu auta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuje to do momentu przed wjazdem na czyszczenie turbo, kolektorów i egr'a. Przed wjazdem na operację nigdy nie miałem buta w podłodze aby skutecznie przyśpieszać, po wyjeździe mam but w podłodze i rozpędzam się wolniej, do tego wyraźnie czuje jak turbo włącza się do akcji dopiero od  okolic 2200 - 2400 RPM - a tak nie było. 

 

Po prostu wiem, że brakuje mi sporo mocy i na necie odnalazłem mnóstwo identycznych tematów typu: "tylko wyczyściłem to i tamto, nie mam mocy po złożeniu"

 

Muszę podjechać na kanał. Do turbiny od dołu wchodzi rura od intercoolera jak dobrze pamiętam. Może tam pękła rura, mocowanie, cokolowiek. 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, rozumiem. A nie możesz górnych śrub EGR popuścić od łącznika i na próbę wsunąć tam kawałek blaszki, skoro te dolne nie idą ? Wtedy by można wykluczyć EGR... Jak czyścili to turbo to nie ruszali cięgna od gruszki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGR to nie jest problem tak ogólnie.  Przecież nie pokona mnie jakaś śruba.

 

 Ja się zastanawiam czy właśnie nie próbować regulacji tego cięgna. Wiem, że w tym aucie to było grzebane nie raz. Może kiedyś ktoś tam paluchy wsadzał i kombinował. Ja auto mam 3 lata. W pieszym roku raz wpadło w tryb awaryjny, za rok drugi raz, w tym roku trzeci i czwarty raz no i poleciały graty na stół.  Może to turbo było kombinowane bo już mu się zdarzało szwankować i teraz jak jest poprawnie wyczyszczone i to nie współgra z ustawieniem cięgna które kiedyś ktoś majstrował.      Teraz przy czyszczeniu nikt nie ruszał tej regulacji. 

 

No bo na podstawie logów da się wywnioskować czy geometria turbo działa jak nalezy? Bo może zostało zwyczajnie źle zmontowane ?

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeże info. Przed ruszeniem w trasę zakleiłem mocną taśmą ten fiutek na EGR.  Okleiłem tak porządnie, wielowarstwowo, ścisło.  Po przyjeździe patrzę na EGR a taśmę zdmuchnęło.  Czyżby wydostawało się tamtędy powietrze z układu z takim ciśnieniem, że zerwało mocną taśmę montażową  ?   Nie robiłem logów ponieważ lało razem ze śniegiem przy temperatur 2 - 4 stopnie, a na letnich kapciach nie chciałem latać po 160 km/h w takich warunkach. 

Kapcie zimowe dziś przyjechały, jutro sobie zmienię, ale wracając do  tematu to auto w trasie było jednak słabawe jak zwykle tylko nie wiem czy nie odrazu zdmuchnęło tą taśmę z EGR.  Dziś zaślepiłem fiutka na EGR już na pewniaka i zobaczę w trasie czy ma to jakiś wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pisałem Ci, że zdarzały się przypadki, że puszczało tędy... najlepiej dać kawałek wężyka 6mm w niego wcisnąć śrubkę 6mm i oba końce zacisnąć opaskami... Ale jak wywala tędy, to nie wiem czy i z tych bocznych dziurek nie dmucha ? Tylko, że jak je zakleisz to EGR nie będzie działał i zostaje zaślepienie go na stałe... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymi dziurkami zawsze wywalało mi zawsze olej.  Po czyszczeniu do tej pory nie wywaliło a minęło coś około 2 tygodnie i nadal czysto hmm...   A zrobiłem jakieś 800km i sucho.   

 

 EGR już zrobiłem tak jak mówisz. Wężyk, śruba na wcisk, opaski itp.  Te otwory boczne zakleję taśmą piankową, grubą i zobaczę czy ją zerwie ale czytałem coś gdzieś kiedyś, że one tam są bo być muszą. Pełnią funkcje jakiegoś odpowietrzania albo coś w tym stylu. Zgłębię dziś temat co to jest i co można z tym zrobić.

 

Tak czy srak to niedługo się pozbędę EGR na stałe ale jeszcze nie teraz. Co dzień mam trasy i nie chce nic tam urwać na amen bo auto potrzebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

One są do upuszczania (pod)ciśnienia, jak je ktoś kiedyś zakleił, bo ciekło, i zostawił wąż na EGR to powodowało to, że EGR cały czas dopuszczał spaliny... Jak ściągniesz wężyk, i dasz zaślepki to możesz je wtedy zakleić, zanitować itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilową przerwę w diagnozowaniu auta ale niedługo jadę dalej z koksem.

 

Zostanie wreszcie zaślepiony ten EGR no i mam jedną pompę Vacuum Bosha w garażu. Model napewno nie Q ale jeden z tych troszkę starszych, ten bez wad. Rozmontuje ją i zobaczę czy nadaje się do regeneracji. Gdyby korpus był cały to w sumie wymieniając wszelkie uszczelki uzyskam fabryczne parametry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KierowcaTadek napisał:

Gdyby korpus był cały to w sumie wymieniając wszelkie uszczelki uzyskam fabryczne parametry ?

Trochę tematów było o tym i praktycznie zawsze potem ciekła... Także nie wiem czy po prostu te zamienniki uszczelniaczy do dooopy czy co... Jak Twoja jest OK z tłoczeniem paliwa, to można po prostu spróbować uszczelnić króciec jak lata - oblewałem kiedyś w A3 klejem dwuskładnikowym i trzymało naprawdę dobrze... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Króciec jest ok ale widzę olej w przewodzie podciśnieniowym do serwa. Poprzednia pompa pchała mi olej, kupiłem drugą i tak tak samo. 

Ciekawe czy do paliwa też puszcza olej ...

Mam coraz mocniejsze szarpnięcie przy nagłym dodaniu / puszeniu gazu.

 

Zastanawiam się więc czy tamtą poprzednią rozkręcić i spróbować zregenerować tyle, że skoro tak mówisz to szkoda mojej forsy bo zestaw uszczelek jest drogi, a z drugiej strony używane pompy też mogą już walić olejem ...

 

 

Ogólnie to bym chciał odpłatnie wypożyczyć pompę na testy bo ten losowy hebel jest już niemożliwy ...

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wpiąłem się wakuometrem w wężyk N75 <-> Grucha turbo i pojechałem

 

Podciśnienie wyglądało ogólnie tak:

 

Im szybciej tym podciśnienie malało.

Jadę sobie i było 0,4  0,5.   Im szybciej tym spadało do około 0,2

Przy wciśniętym sprzęgle skakało na 0,7 i tak się trzymało póki nie puszczę.

Puszczam sprzęgło - około 0,4 0,5

Przyśpieszam - spada 0,5 0,4 0,3 0,2 0,1  przy obrotach około 3000

 

Przy postoju na luzie - okolice 0,7

 

Wyłączam silnik - odrazu spada do 0

 

 

 

Przy teście 011 BS - trzyma 0,7 i spada do 0, wraca do 0,7, spada do 0 i tak ciągle. 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak uczepiłeś się tej turbiny ? ? ? Małe podciśnienie bo i doładowanie jest stabilne i N75 nie ma za bardzo co robić... Gdyby nie było podciśnienia wysterowanie n75 szło by w górę a u ciebie na logach jest stabilnie... ogólnie według tych logów jedynie co to przepływomierz trochę zaniża, ale nie na tyle by ciął dawkę paliwa... czekam nadal na log z zaślepionym EGR :P 

Ogólnie to robiłeś SWAP silnika na AVB ? ? ? Bo ten silnik nie wystęował w B5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profil źle wypełniłem, poprawię to B5.

 

Turbiny się uczepiłem no bo tylko ona razem z kolektorami i EGR poszła na stół do czyszczenia i wyjechałem bez mocy.

Kolektorom nic się stać nie mogło, EGR wydaje się działać normalnie więc co ? Turbo, jej sztanga i to tyle.   EGR wczoraj ręcznie ruszałem strzykawką i chodzi lekko, nie zacina się. N18 musiało by być uwalone żeby nim źle sterować nie ? 

 

EGR wczoraj chciałem zrobić ale za cholerę nie idzie odkręcić śruby. Nie da się i amen. Muszę dorwać narzędzia o lepszym przełożeniu siły bo tym co mam nie da rady. 

 

Powiedz mi jedno - czy te logi świadczą w 100%, że turbina działa wykorzystując pełen swój potencjał? Czy po tych logach możesz założyć się o milion $, że turbo jest złożone poprawnie, geometria działa bez zacięć i nic w tej turbinie nie wymaga poprawki ? Czy to da się wywnioskować czy jest jakieś "ale" że logi mówią tak i tak ale jest opcja, że coś tam nie gra?

 

Czy ja może najzwyczajniej w świecie mam podregulować sztangę by turbina zaczęła budzić się wcześniej? 

Czy mogę założyć scenariusz, że ktoś przede mną kręcił sztangą z jakiegoś powodu i teraz jak turbo jest wyczyszczone to obecne ustawienie sztangi nie pozwala jej działać optymalnie ?

No bo ja się zastanawiam czy nie robić malutkich kroków na sztandze i monitorować czy nie ma przeładowania itp ?   

 

 

Edytowane przez KierowcaTadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób mi porządny log - nie z różnorodnej jazdy tylko taki książkowy - 1200 obr pedał gazu do końca na 100% i do 4000 obrotów i stop logowania... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja dokładnie takie robiłem.  

Książkowo jak mówisz - obroty około 1500 i gaz w deche i lecimy do czerwonego.

 

BS 003

003 + 008 + 011 - biegi 3,4,5. Zlogowany niechcący jeszcze raz kawałek 4 biegu

003 + 008+ 011 z odłączonym od N18 EGR   biegi 3,4,5 - nie szło jechać szybciej niż 160 km/h

 

 

Zrobić te logi jeszcze raz?

Może koncentrować się bardziej na obszarze gdzie turbina śpi czyli obroty 1500 - 3000 i robić po kilka pomiarów na każdym biegu ?

Kusi mnie aby przejechać się na odpiętej przepływce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpięta przepływka da Ci stałe dajmy 550 mg i będzie cieła dawkę... także pomysł bez sensu moim zdaniem... 

Masz ten plik w ori formacie .csv ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...