Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL] Kołysanie/bujanie auta po zmianie opon


Kowal

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu założyłem letnie felgi i opony. Weszło 235/40/18 zamiast 205/55/16. Po zmianie przejechałem dopiero 200km ale mam wrażenie, że auto się trochę buja. Bardzo delikatnie ale jednak. Tak jakby koła miały kształt elipsy czy coś w tym stylu. Koła były przechowywane na płasko, osobno nie na sobie a przed założeniem wyważone.

Zastanawiam się czy to minie czy może to tylko wrażenie po zmianie z 16' na 18'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakladam ze pony sa uzywki niedawno kupione.

moga wygladac dobrze ale moga miec popekane poszycie.

lub sa za szerokie no i buja, ale niech sie wypowiedza znawcy

tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opony kupiłem razem z autem z Niemiec. myślę że poprzedni właściciel zakupił je jako nowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie leżakowałeś przypadkiem tych kółeczek w dziwnych pozycjach??Może się odkształciły poprostu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leżały poziomo jedna obok drugiej. sam już nie wiem czy to mi się przypadkiem ie wydaje. na naszych drogach duże felgi i szerokie opony mogą bardziej przekazywać drgania na kierownicę :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeździłeś wogóle wcześniej na tych kołach, czy pierwszy raz?

Ja jak przechodzę (na 15') z letnich na zimowe i z zimowych na letnie to zawsze pierwsze wrażenie jest tragiczne.

Ściąga, wozi, buja itd. itp.

Jeżeli leżały na boku, ym bardziej osobno, to przynajmniej teoretycznie nic im się stać nie powinno.

Poza tym samochód zrobił się napewno twardszy, więc bardziej czujesz każdy wybój i nierówności, pofałdowania.

To może właśnie wywoływać uczucie bujania.

Jeżeli opony byłyby jajowate, to samochód raczej by podskakiwał - w końcu koła kręcą się bardzo szybko.

Poczekaj jeszcze chwilę, może wrażenie zaniknie.

Ewentualnie daj się komuś przejechać, może wyczuje coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce prawie na nich nie jeździłem. Przyjechałem na nich z Helmutowa i zaraz była zima.

Wykluczam mechaniczne uszkodzenia więc to pewnie tylko wrażenie po zmianie kół. Zrobię jeszcze pare kilometrów i mam nadzieję, że to minie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się tez wydaje że to wrażenie po przesiadce o 2 rozmiarówki. Na nasze koślawe po zimie trasy nieco większy i szerszy rozmiar jest niestety okropnie wyczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydawało,że coś buja,ale pojechałem na nowy asfalt i porządnie depnołem :rolleyes: okazało się ,że nie buja ,więc twój problem też może leżeć w złym stanie nawierzchni :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydawało,że coś buja,ale pojechałem na nowy asfalt i porządnie depnołem :rolleyes: okazało się ,że nie buja ,więc twój problem też może leżeć w złym stanie nawierzchni :hi:

Święta prawda.

Ja po przesiadce z zimówek na letnie 225/40/18" też mam wrażenie, że coś jest nie tak z oponami lub felgami (nówki sztuki). :mysli:

Ale jak wjadę na nowy, prosty kawałek asfalta wszystkie drgania, bujanie, czy ściąganie na boki mija.

Jedyna więc nadzieja, że z czasem będą lepsze drogi :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda.

Ja po przesiadce z zimówek na letnie 225/40/18" też mam wrażenie, że coś jest nie tak z oponami lub felgami (nówki sztuki). :mysli:

Ale jak wjadę na nowy, prosty kawałek asfalta wszystkie drgania, bujanie, czy ściąganie na boki mija.

Jedyna więc nadzieja, że z czasem będą lepsze drogi :kwasny:

Coś mi się niestety wydaje, że to próżna nadzieja.... :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowal, a wywazales kola, czy poprostu przelozyles?

Tak, koła były wyważone przed założeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się być na kolejnym to będzie okazja :)

Myślę jednak, że to nasze drogi tak wpływają na zachowanie auta. W koleinach pływam jak łosoś :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koleinach to normalka. Myslalem, ze chodzi Ci o plywanie na prostej rownej drodze, bo wtedy byloby cos faktycnie nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem to samo wrażenie po przesiadce z zimówek 205/55/16" na letnie 245/45/17" - pierwsze odczucia = MASAKRA. Buja, znosi - kierownicę trzeba czasem mocniej przytrzymać... Myślałem że coś nie tak z oponami ale test na dobrym odcinku drogi pokazał że wszystko jest OK. Auto po puszczeniu kierownicy jechało równiutko - rzuca furakiem tylko jak asfalt kijowy (szczególnie koleiny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...