Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Problem CB - co się mogło stać ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam radyjko TTI-880 antena Sirio ML-100 posiadam to radyjko od około 1,5 roku wszystko było ok do tego momentu. Jak malowałem samochód to wszystkie bebechy musiałem wyciągnąć. Po malowaniu założyłem cb i wszystko posprawdzałem i okazało się że cb nie chodzi walnięty był bezpiecznik na kablu zasilającym nie wiem dla czego jak go demontowałem było wszystko ok. Ale że mieszkam w takim mieście ciężko o taki bezpiecznik więc zrobiłem na takim bezpieczniku samochodowym tamten stary bezpiecznik miał 2A a ja teraz dałem na 15A. Radio zaczeło chodzić ale jest duży problem nie wiem co mogło się stać ma bardzo mały zasięg i odbiór można powiedzieć że kilkaset metrów to mnie zaniepokoiło że nikt nie chce odpowiadać a wcześniej miał odbiór super. Pojechałem do kumpla aby zobaczył SWR i odziwo swr wynosił do końca czerwonego pola około 5 chyba czy coś takiego. A wcześniej miałem SWR 1.4-1.5 i teraz nie da się w ogóle zdostroić anteny co się mogło stać czy ktoś wie jakie są objawy spalonej końcówki mocy może to to bardzo proszę o rady bo już nie wiem co robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś wie jakie są objawy spalonej końcówki mocy może to to bardzo proszę o rady bo już nie wiem co robić

Objawy spalonej końcówki mocy są takie, że pada sekcja nadawcza i po prostu nie masz nadawania.

Bezpiecznik też nie spalił się tak bez powodu i raczej na Twoim miejscu szybko bym zmienił z 15A na 2A, bo jeżeli tak zrobisz i znowu się spali to znaczy, że radio ma nagłe zapotrzebowanie na prąd czyli coś jest nie tak.

Druga sprawa z wysokim SWR (wskaźnik przeważnie wali w koniec skali) - często jest to spowodowane brakiem masy lub jeżeli jest słaba - jeżeli malowałeś auto to może radio przestało mieć dobry kontakt z masą - sprawdź to dobrze najlepiej podłączając radio bezpośrednio pod AKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz nadawanie można powiedzieć że jest w obrębie kilku set metrów może mniej.

Bezpiecznik podmienie dzisiaj i zobaczę. Ale on chyba nie ma wpływu na odbiór radia to jest tylko na kablu zasilającym tak mi się wydaje Radio jest podpięte pod nogami kierowcy jest taki gruby kabel czerwony i to pod niego się wpiołem a mase wziołem ze śróbki od karoseri też z tamtego rejonu zawsze odbierało i było ok. A co do malowanie to przecież antena jest na podstawie magnesowej więc nie bardzo rozumiem jaki ma wpływ na uziemienie jak na podstawie jest założona gumowa nasadka posprawdzam jeszcze dzisiaj wszystko i dam znać tylko dziwi mnie ten SWR bo przy wciśniętej gruszcze skacze do końca na czerwonym polu a wcześniej miałem 1.4-1.5 na wciśniętej i było super. Odziwo nie da się już tego zestroić Swr jest ciągle w tym samym polu praktycznie i nic nie daje wyciągnięcie bata albo skrucanie go. po robocie zobacze i posprawdzam wszystko jeszcze raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź antenę takim domowym sposobem.

Odkręć squelch na minimum tak żeby radio szumiało.

Następnie dotknij ręką antenę cb i słuchaj czy szum się zmienia.

Jeśli się zmienia to znaczy, że antena pracuje i jest ok - wtedy szukasz problemu w radiu.

Jeśli nic się nie dzieję szumiało tak jak szumi to znaczy nie jest jakiś problem z anteną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba rozwiązałem problem

na 100 % będe wiedział na wieczór bo wtedy będe kumpla wywoływał z 10 km wcześniej z nim gadałem i bez problem chodziło, a problem tkwi chyba we wtyczce przy antenie tej co się wkręca do radia albo w samym wejściu przy radiu jak dokręce mocno wtyczkę to słaby sygnał ale jak wezmę odkręce dość sporo to słychać ludzi z dalszej odległości i teraz jest tak że jak włącze ksenony to są straszne zakłócenia wcześniej też tak miałem oraz jak szyby opuszczam w szczególności tą moją Nie da się temu coś zaradzić i czy w ogóle tą wtyczkę da się naprawić czy ona się rozbiera. Pouinformuję na wieczór czy wszystko ok czy się z kumplem porozumie jeśli tak to zna że wszystko ok i tylko problem z wtyczką będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnij miernik do przewodu antenowego, może masz zwarcie.

Za dużo lepiej nie gadaj przy takim SWR bo uwalisz końcówkę

Kiedyś znajomemu robiłem coś podobnego, tylko, że on źle zamontował stałą antenę. Miernik wskazywał zwarcie na antenie a łaczność miał na 100-150 m.

Na starej antenie u siebie też miałem zworę przy samej wtyczce. Musiałem odciąć z 10 cm kabla i przelutować wtyk. Pomogło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja posiadam radyjko president harry II. Niedługo wybieram się nad morze i dlatego postanowiłem schować trochę radyjko i jednocześnie umożliwić osobie obok komunikacje w razie co z drugim autkiem dlatego postawiłem na wymyślony przez siebie patent (link w podpisie). Jeszcze dobrze nie przetestowałem tego a wydaje mi się że też mam podobny problem mianowicie taki iż po regulacji potencjometrem zasięgu gdy zmniejszę do minimum radyjko milczy całkowicie brak w ogóle jakich kolwiek szumów (nie pamiętam tylko czy te radyjko tak ma) dopiero w miarę zwiększania szumy zaczynają się pojawiać i wydaje mi sie również że coś mam krótki zasięg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem tkwi chyba we wtyczce przy antenie tej co się wkręca do radia albo w samym wejściu przy radiu jak dokręce mocno wtyczkę to słaby sygnał ale jak wezmę odkręce dość sporo to słychać ludzi z dalszej odległości i teraz jest tak że jak włącze ksenony to są straszne zakłócenia wcześniej też tak miałem oraz jak szyby opuszczam w szczególności tą moją Nie da się temu coś zaradzić i czy w ogóle tą wtyczkę da się naprawić czy ona się rozbiera. Pouinformuję na wieczór czy wszystko ok czy się z kumplem porozumie jeśli tak to zna że wszystko ok i tylko problem z wtyczką będzie

Dlatego mówiłem żebyś przejrzał dobrze czy instalacja ma dobrą masę. Antenę też sprawdź, bo mi się raz w magnesie odłamał przewód i miałem to samo co Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciągnołem wniosek taki że chyba będe musiał kupić nową antene bo jak ją dokręce przy radiu to nic nie słychać a jeżeli ją poluzuje i to sporo że wtyk prawie lata to jest ok ja mieszkam w takim mieście że tu nie ma servisu CB żeby ją zrobili bo ta końcówka jest chyba nie rozbieralna jeszcze sprawdzę dzisiaj dokładnie. Myślałem nad zmianą anteny na

Sirio ML-150 kumpel ma gdzieś w Krakowie po cenach hurtowych i mówi że 118 zł ona kosztuje oczywiście magnesówka tylko zastanawiam się jak malowałem samochód to może nie ma tej masy już takiej jak przed malowaniem i jak kupie nową amntene to będzie to samo, myślałem też o jakiejś stałej aby zamontować na klapie tylko trzeba by wiercić a nie jestem zwolennikiem dziurawienia co myślicie i co polecacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmierz miernikiem czy jest dobre połaczenie pomiędzy końcówką a podstawą anteny, ostatnio tak samo jak pisał Lukaszr urwała mi sie masa w magnesie, nie było zasięgu i okrpnie piszczało, klika minut z lutownicą w ręku i antena jak nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o mój przypadek to mam aktualnie antenę stalą na uchwycie a ostatnio został on malniety ocynkiem a następnie farbą więc istnieje możliwość że przez to brak zasięgu??

Taka możliwość istnieje. Sprawdź miernikiem, czy masz przejście pomiędzy anteną a uchwytem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze tak mi wypadło że musze jutro z rodzinką jechać na Kraków bu umyślało im się ZOO a ja jestem zielony w Krakowie a antena by się sprzydało spróbuje ją zamontować może będe wywoływał na na kilkaset metrów. Ma może ktoś zdjęcie jak wygląda antena na stałe w sedanie w A4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety mam to samo, brak masy na antenie, dlatego wywali mi non stop swr na max

u mnie w mieście też tacy fachowcy że powiedzieli, nic się nie da zrobić, cóż

będę musiał doprowadzić mase do klapy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety mam to samo, brak masy na antenie, dlatego wywali mi non stop swr na max

u mnie w mieście też tacy fachowcy że powiedzieli, nic się nie da zrobić, cóż

będę musiał doprowadzić mase do klapy...

Jak to nic nie da się zrobić?

Tu nie chodzi o zwykła mase (przecież taka prowadzona jest ekranem od radia, a przynajmniej powinna być). Tu chodzi o masę galwaiczną (wyśrodkowaną). Nie wiem jak to wytłumaczyć bez rysunków i poprzez treść. Klapa zawsze ma jakąś masę (nie raz rzędu 50 ohm, ale ma). Teraz trzaba zobaczyć czy radio (obudowa ma masę). Jak są podobne to fajnie, gorzej jak nie trzeba wtedy gdzieś ją poprawić.

PS Nadawanie na SWR powyżej 3 grozi spaleniem radia CB (końcówek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Nadawanie na SWR powyżej 3 grozi spaleniem radia CB (końcówek)

Doprecyzuję: nadawanie dłuższy czas z krótkimi przerwami może zakończyć się spaleniem tranzystora końcowego mocy - jeżeli ktoś nadaje raz na kilka minut po to żeby zapytać o drogę to wiadomo, że szanse na spalenie końcówki są małe.

Oczywiście taka instalacja CB z dużym SWR odbija się głównie na samej łączności więc warto jest ustawić go na możliwie jak najmniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...