Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Umowa zlecenie a "trzynastka"


Grzesiekkbc

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka. Koledzy mam takie pytanie, orientujecie się może czy ja mając umowę zlecenie od lutego 2009 do końca grudnia 2009 i podpisując kolejne przedłużenie tej umowy mogę liczyć na "13" Może to nie jest ważne tutaj ale jestem zatrudniony jako kierowca gminnego busa którym dowożę ludzi do Środowiskowego Domu Samopomocy. Umowa jest na 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku + nadgodziny wynikające z wyjazdów w/w busem w jakieś trasy. :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie jest tylko dla stałych-jak żona wróci z pracy to dam Ci znać,

pracuje w podobnej branży i ma 13-stki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przysługuje Ci "trzynastka". Umowa zlecenie nie jest umową o pracę tylko cywilnoprawną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie jestem pewien,ale "umowa-zlecenie",lub "umowa o dzielo", nie podlega dodatkom z jednego powodu-jest zawarta na czas okreslony-do wykonania zlecenia,lub dziela,"trzynastke" oblicza sie z wynagrodzenia w związku z umowa o prace stała,bo gdy jest "umowa o prace"-i w trakcie trwania umowy-zawrzesz "umowe o dzieło"-nie bedzie "doliczone" do "trzynastej" pensji http://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/rozliczanie_wynagrodzen/artykuly/114999,obliczanie_wysokosci_trzynastki.html

tu jest to jasniej "naswietlone"- http://www.abc.com.pl/?cmd=problem_wiecej,258&serwis=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo liczyłem na kilka zł :gwizdanie: Ale może jeszcze się ktoś wypowie. Kolego czekam na info od żony :wink4:

Nadzieja umiera ostatnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Koledzy mam takie pytanie, orientujecie się może czy ja mając umowę zlecenie od lutego 2009 do końca grudnia 2009 i podpisując kolejne przedłużenie tej umowy mogę liczyć na "13" Może to nie jest ważne tutaj ale jestem zatrudniony jako kierowca gminnego busa którym dowożę ludzi do Środowiskowego Domu Samopomocy. Umowa jest na 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku + nadgodziny wynikające z wyjazdów w/w busem w jakieś trasy. :hi:

kurde , nie wiedzialem ze takie rzeczy jeszcze istnieja jak 13stka;]

a z prawnego punktu widzenia to Twoja umowa spelnia warunki umowy o prace. na zlecenie nie mozna okreslic ze masz tyle i tyle godzin robic to i to codziennie, a juz nadgodziny to wogle skreslaja taka umowe jako zlecenie.

prawo jasno mowi ze wazny jest charakter wykonywanej pracy a nie rodzaj umowy.

tyle ze to jestes w stanie wyegzekwowac tylko na drodze sadowej. wiec pewnie od razu pozegnasz sie z praca ;] ale jak bardzo Ci zalezy to podejrzewam ze kazdy sad pracy uzna ze wykonywales umowe o prace i naleza Ci sie wszelkie swiadczenia z tego tytulu ;]

zart oczywiscie bo pewnie dobre uklady w pracy sa wazniejsze niz 13stka czy wyplata za niewykorzystany urlop ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory Grzechu,że teraz ale brakło czasu.

Wiadomości niciekawe-niestety nie należy Ci się 13-stka.

Gdyby to była umowa na czas określony to tak. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za porady. Do sądu raczej nie pójdę bo z taj pracy wszystko idzie na konto na które odkładam na wesele tak że każdy grosz się przyda. Mam dobre relacje z kierowniczką tak że nie będę nic naciskał, może sama wyjdzie z jakąś inicjatywą :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapierdzielałeś cały rok trzynastka musi być ;):cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że co niektórych ponosi fantazja i wspominają coś o sądzie :polew: Nie nalezy sie 13-tka przy umowie zleceniu i nawet SN tu nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy umowie o prace w prywatnym zakladzie nalezy sie 13stka? Bo juz malo kto wogole pamieta o 13stych pensjach. Ja na szczescie w tym roku dostane 13stke ale nie pracuje u prywaciarza... wpadna jakies gadzety do A4 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy umowie o prace w prywatnym zakladzie nalezy sie 13stka?

Trzynastki są tylko w budżetówce :decayed: Prywatny może dać jakąś premie, ale to jego dobra wola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że co niektórych ponosi fantazja i wspominają coś o sądzie :polew: Nie nalezy sie 13-tka przy umowie zleceniu i nawet SN tu nie pomoże.

chyba niedokladnie czytałeś bo widze ze sie nasmiewasz. o tym sądzie wspomnialem pol zartem bo przeciez nikt nie bedzie sie na wlasne zyczenie wyrzucal z pracy dla paru zeta... ale przeczytaj uzasadnienie jakiegos prawnika skoro mi nie wierzysz. taka furtka jest na pewno bo to co koelga wykonuje to nie jest umowa zlecenie chociazsie tak nazywa. i kazdy sad to uzna. napisalem to z przymrozeniem oka ale skoro twierdzisz ze mnie ponosi to zapoznaj sie najpierw z problematyka a nie wysmiewaj innych..

O problemie tym rozstrzyga art. 22 § 1 Kodeksu Pracy. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli pracownik zobowiąże się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez tego pracodawcę wyznaczonym, mamy do czynienia ze stosunkiem pracy i umową o pracę. Nie ma wtedy znaczenia, jaką nazwę nosi zawarta przez strony umowa. Czy pracodawca nazwie ją „Umowa zlecenia” czy „Umowa o dzieło” czy jeszcze inaczej, nie jest istotne. Kodeks pracy (art. 22 § 12 k.p.) wprowadza bowiem zakaz zastępowania umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi (czyli np. umową o dzieło), jeśli zachowane są wymienione warunki wykonywania pracy (a wiec wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę itp.). Ponieważ warunki te są zachowane w omawianym przypadku, zawarta umowa nosi znamiona umowy o pracę.

W tej sytuacji pracownik powinien wystąpić do sądu pracy o ustalenie stosunku pracy; sąd pracy stwierdzi wtedy istnienie stosunku pracy między stronami. Wtedy też będzie przysługiwał pracownikowi urlop wypoczynkowy i inne uprawnienia wynikające z umowy o pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...