Skocz do zawartości
IGNOROWANY

RC-modele zdalnie sterowane


wladca_pierscieni

Rekomendowane odpowiedzi

witam

probowalem znaleźć cos na forum o modelarstwie

gównie chodzi mi o samochody zdalnisterowane, wiadomo marzenie nie jednego klubowicza jak byl maly

ja mam dwie córeczki ale postanowiłem kupić HPI SAVAGE X + silnik XTM jeszcze sie nie pobawiłem nim, troszkę za zimno i ciężko go ustawic bynajmniej dla mnie laika ale zabawa super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś już tutaj:http://www.rcauto.pl/ ? Polecam zwłaszcza forum, jest tam kilkaset postów o Twoim modelu. Życzę przyjemnej lektury.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Schumachera Mi2ec I Ofne CD3.

Startowałem 4 lata w zawodach modeli spalinowych i elektrycznym, jak ktoś potrzebuje pomocy to polecam sie na przyszłość :)[br]Dopisany: 18-01-2010, 18:15:32_________________________________________________Drobny artykuł, może komuś pomoże w decyzji na co sie zdecydować :)

Od 4 lat zajmuję się modelarstwem samochodowym, chciałbym Wam pokrótce przedstawić jak to wszystko wygląda od strony technicznej :)

Modelarstwo RC - ( radio control ) - modelarstwo, w którym używa się fal radiowych do sterowania modelami.

Nadajnik wysyła komendy, zakodowane radiowo, do odbiornika, który przekazuje je mechanizmom sterowania modelem (serwomechanizmy, regulator obrotów silnika itd.).

Podstawowe wyposażenie wszystkich modeli spalinowych to:

Silnik: Zależnie od modelu wyróżniamy 3 rodzaje silników:

* silniki elektryczne - najczęściej stosowane do modeli o masie nieprzekraczającej 1-2 kg,

* silniki spalinowe (na specjalną mieszankę) - stosowane do modeli od 1 kg do 10 kg,

* silniki benzynowe - stosowane najczęściej do modeli przekraczających masę 10 kg,

Elektronika:

* odbiornik - posiadający co najmniej 2 kanały,

b87671352903834bm.jpg

* nadajnik (aparatura) posiadająca co najmniej 3 kanały

9aaf2806c76f483bm.jpg

* akumulator do zasilenia odbiornika oraz nadajnika

faadfa1868996457m.jpg

* wyłącznik zasilania,

* grzałka świecy

1be5d5fadbffd21am.jpg

* rozrusznik do silnika ( roto, szarpanka, rozrusznik stołowy tzw. start maszyna )

4d03f8b5a70b897am.jpg

687c76ede1152a78m.jpg

* serwomechanizmy - standardowo 2 sztuki ( skręt, przepustnica ), są 2 rodzaje: analogowe i cyfrowe

c039f4c064221cffm.jpg

76ef0fb43856a9b6m.jpg

* regulator obrotów - dotyczy tylko modeli elektrycznych

c8dbafcb5ba40692m.jpg

* silnik elektryczny bezszczotkowy - dotyczy tylko modeli elektrycznych

3cc2ee782d240972m.jpg

* silnik elektryczny szczotkowy - dotyczy tylko modeli elektrycznych

2c6fe19780a5b7d3m.jpg

Paliwo: Specjalna mieszankę otrzymujemy z następujących składników:

# 16-25 % oleju rycynowego

# metanol,

# nitrometan

Najbardziej popularne paliwo: 954d891c99262d30m.jpg

Wyróżniamy następujące rodzaje modeli samochodów:

* Buggy/Truggy (różnią się głównie rozstawem osi kół długością i wielkością kół, różnice oczywiście dotyczą modeli tej samej skali) są to modele średnio terenowe. Są szybsze od Monster Trucków ale mają mniejszy skok ramion zawieszenia. Zawieszenie w nich jest szerokie. Osiągają prędkość 50-110km/h. Mogą być napędzane silnikami elektrycznymi szczotkowymi i bezszczotkowymi oraz oczywiście spalinowymi . Tak samo jak Monster Truck ścigają się w organizowanych w Polsce imprezach.

Truggy:

Przykładowe modele:

f443e67a0c0fab3fm.jpg

Buggy:

Przykładowe modele:

82c070ea4013f2f7m.jpg

* Monster Truck są to modele zwykle nie przeznaczone do wyścigów, lecz do jazdy w trudnym terenie i po wybojach, kamieniach itp. Napędzane są zwykle silnikami spalinowymi i silnikami elektrycznymi szczotkowymi, nie spotyka się w nich silników bezszczotkowych. Osiągają prędkość 40-100 km/h.

Przykładowe modele:

08e0b5968819cf68m.jpg

Modele on-road, które ścigają się w zawodach modelarskich:

1. napędzane silnikiem spalinowym:

* klasa ic-10: skala 1:10, silniki pojemności 2.11, prędkość - ok. 100 km/h. Klasa najbardziej powszechna wśród spalinówek.

64e7228169849390m.jpg

a65a5d3e1fc5b529m.jpg

* klasa ic-8: skala 1:8, prędkości ponad 120 km/h, poniżej 2,5 s do 100 km/h

f3480fb79d204fbdm.jpg

98708b641ae24255m.jpg

2. napędzane silnikiem elektrycznym:

* klasa E-10 TC Modified : skala 1:10, najszybsze elektryki. silniki elektryczne bezszczotkowe

Przykładowe modele:

3a2b87439eb757c1m.jpg

6c4f01a76ea7ebc1m.jpg

* klasa Spec: skala 1:10,wolniejsze od klasy modified, silniki bezszczotkowe

Przykładowe modele:

631b939983ddccb1m.jpg

45f9c659c1a1f6e5m.jpg

* klasa 540: skala 1:10, nierozbieralny silnik elektryczny typu 540- praktycznie tylko HPI saturn 20T

e8923f02bccf7896m.jpg

* klasy micro, osobne zawody odbywające się tylko w zawodach po hali na wykładzinach, skala 1:18:

-standard: silniki typu 180, nierozbieralne. najliczniejsza klasa w micro

-open: silniki szczotkowe i bezszczotkowe do rozmiaru 370

Przykładowe modele:

46f3024f0272e7f9m.jpg

6cf7446286b416bcm.jpg

Jeśli kogoś temat zaciekawił, wstawiam kilka przydatnych linków:

www.rcauto.pl - przepisy, forum, zdjęcia, wyniki zawodów, nowości

www.rccars-poland.eu - info o zawodach, sprawy zawodników

Sklepy internetowe: można kupić w nich wszystko co jest potrzebne do zaczęcia zabawy z modelarstwem RC

www.rcworld.pl

www.hpi.pl

www.sklep.rcracing.pl

www.rcwroblik.pl

www.defena.pl/sklep

www.rcbziom.pl

Będę się starał w miarę możliwości uaktualniać temat i wstawiać nowe zdjęcia :)

Teraz tak: jeśli ktoś chce zacząć się bawić musi postawić sobie pytanie ile chce przeznaczyć kasy na model + cały potrzebny sprzęt :) Wiem po sobie że jest to studnia bez dna... Następne pytanie to czy chcemy spalinowy model czy elektryczny - model spalinowy musi być dokładniej serwisowany ponieważ jest w nim więcej części które mogą się zepsuć, wymaga większej uwagi ( szybciej zużywają sie opony, potrzeba więcej różnego rodzaju olejków i smarów), elektryk natomiast wymaga posiadania kilka akumulatorów i dobrej ładowarki, jeśli chodzi o silnik to polecam kupić zestaw bezszczotkowy ( cena około 800- 1000 zł ) i mieć spokój ( silnik nie do zajechania, nie trzeba go wymieniac jak silnika szczotkowego ) jedynie może się zepsuć lub spalić regulator obrotów, przydało by się również kilka olejków do konserwacji niektórych elementów modelu np. łożyska, panewki. Jeśli mamy już model kompletny to potrzebuje elektronikę ( serwa, grzałka świecy, akumulatory, ładowarka, silnik, regulator obrotów ) Jak wszystko mamy możemy zacząć się bawić ;)

Jeśli chodzi o ceny sprzętu to wszystko zależy od tego ile chce się pieniędzy przeznaczyć :)

Trzeba tylko pamiętać żeby nie kupować najtańszego sprzętu poniewaz szkoda pieniędzy jak i tak za jakiś czas trzeba będzie kupić coś porządniejszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...