Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AJM] Sposób jazdy na małe spalanie z automatyczną skrzynią biegów


Wachstiel

Rekomendowane odpowiedzi

Mój silnik to 1,9 TDI i automatyczna skrzynia biegów. Jaki jest sposób aby takim samochodem po mieście jeździć oszczędnie?

Biegi mi się zmieniają przy 3 tyś obrotów (dobre to jest, da się to mienić aby automatycznie były zmieniane np przy 2,5 tyś ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba delikatnie obchodzić się z pedałem gazu zwłaszcza przy ruszaniu. To co mówisz, że biegi zmieniają się przy 3 tys jest dziwne, te skrzynie są elektronicznie sterowane i dobierają moment zmiany biegu same, bez usterki nie będą ciągnąć twardo do danych obrotów jak stare, mechanicznie sterowane skrzynie. Spróbuj łagodniej traktować pedał i opisz jak wtedy wyglądają zmiany biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mieście przy bardzo spokojnej jeździe (ale dopiero się uczę jeździć z automatyczną skrzynią) to komputer mi pokazuje 8,5 - 9,5

Raczej sporo jak na 1.9TDi :mysli: A jak ciśniesz to ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za duzo zdecydowanie :thumbdown: ale nie szukał bym przyczyny w skrzyni. Roznica miedzy autami z manualem a automatem to max 1l/100km

pamietaj ze Jego skrzynia ma juz swoje lata, nie jest tez najnowoczesniejsza konstrukcja...

dla otuchy opwiem ze Corsa 1,2 ktora kiedys moja żona jezdzila, regularnie przepala 10 litrow na setke w miescie.

i bylo to zgodne z danymi producenta. na trasie juz byl luzik. po prostu stara konstrukcja skrzyni powodowala duze przepaly przy ruszaniu i tyle...

kolego jak nie masz doswiadczenia z automatami to popierwsze daj pojezdzic komus kto ma takie samo auto. trzeba stwierdzic czy skrzynia dobrze dobiera biegi oraz czy sie czasem nie zlizga, bo to na pewno draastycznie podniesie spalanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co może być powodem takiego spalania?

Problem występuje tylko w czasie jazdy po mieście (częste ruszanie i stawanie) bo wystarczy że wjade na trase (zmienie na komputerze na średnie spalanie i wyzeruje) to pokazuje spalanie 6,5 - 7,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że to jest niepotrzebne bicie piany. Ile niby to auto miałoby palić w mieście ciągle ruszając się i zatrzymując, 6 litrów? Do tego jest automat, czyli ten litr w górę spokojnie można liczyć. A na marginesie, skrzynia 4- biegowa, nie tip to praktycznie jest to konstrukcja z lat 80-tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje AJM z Tiptronicem zadowala się 6,7 litra w mieście i 5,1 - 5,5 w trasie. Zimą spalanie wynosiło około ośmiu litrów, ale miałem rąbnięty termostat a i zima była ostra :) Biorąc pod uwagę możliwy błąd komputera można założyć, że taki samochód powinien mieścić się w siedmiu litrach przy jeździe mieszanej.

Miasto to zakorkowany Szczecin. Do roboty 15 km w 15 minut (korków zbyt wiele nie mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa a trasa, miasto a miasto. Wszystko zależy od wielu czynników, stopnia zakorkowania, długości trasy ... Mi furacz na manualu w mieście mniej niż 7 spalić nie chce a tu ludzie piszą że AJM z tiptronicem 6.7.

U mnie zimą 8.5 to było normalne spalanie, termostat dobry. Robię trasy po 6 km, rano bez korków ale auto osiąga 90 stopni pod koniec jazdy, po południu to już potężne korki i wychodzi co wychodzi - 7-7,5 obecnie :).

Dlatego nie ma się co sugerować tym co inni piszą, wystarczą krótkie trasy, niedogrzany motor, problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, zakorkowane miasto i wszystko się sumuje na duże spalanie. Ktoś inny niby będzie jeździł też po mieście, ale jak kolega wyżej 15 km jednym ciągiem, dzięki czemu większość trasy na dogrzanym silniku, nie będzie miał korków i spalanie się zrobi mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od miasta, trasy , korków.. miasto miastu nie równe tak samo z korkami itp itd.....

jak czytam że komuś pali 6.5-7L w mieście i to jeszcze w korkach, to albo po prostu kłamie albo jeszcze korków nie widział...

zapraszam do Wrocławia , np z jego jednego końca na drugi w godzinach szczytu. jak zejdziecie poniżej 9L-10 to stawiam flaszke. tylko żeby nikt zawału nie dostał jak zobaczy średnia na fisie np 11,5L itp... a potem ludzie piszą bzdury że auta maja popsute bo za dużo palą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje że spalanie miejskie nie jest równe spalaniu miejskiemu. Jedna osoba za korek uważa dwa postoje na 5 km a inny uważa ze musi być 5 postojów na 2 km. :kox:

A powiedzcie mi jeszcze bo dziś jechałem na zimnym silniku do sklepu i na komputerze pokazywał mi 10 - 11,5 , ale tak jak mówię na zimnym silniku a trasa trwała 1,8 km. Możliwe że zimny silnik może na takiej małej odległości tak spalić? A do tego po drodze zatrzymanie się na 3 światłach i trochę pod górkę. :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskałbyś takie spalanie przejeżdżając 100 km w DOKŁADNIE takich warunkach- zimny motor, zatrzymania z ruszaniem itp. komputer liczy zużycie na podstawie bieżących warunków i potem uśrednia. Najlepiej policzysz sobie spalanie tankując pod korek, przejeżdżając 100 km i znowu tankując do pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najlepiej pod korek do zaswiecenia rezerwy i pod korek...100km to najczesciej bardzo malo do prawidlowego obliczenia sredniej. Mi przy malych tankowaniach wychodzilo 6-6,5. Dostal pod korek jak opisywalem wczesniej i srednie 5l :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem prawdo podobnie już z tym co winą jest takiego spalania.

Dokonałem kontroli temperatury na Climatroniku na kanale 49 i po rozgrzaniu wskazuje mi temperaturę z przedziału 74 - 77 st C, zmienia się w zależności czy jadę trasą czy przez miasto czy stoję. Wskazuje to na to że komputer myśli że silnik się nie dogrzewa a tym samym podaje więcej paliwa.

Mam tylko dylemat czy do wymiany jest czujnik temperatury czy termostat?

Czy mechanik może sprawdzić co jest zepsute? (nie mówię o ASO bo oni mają zabójcze ceny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...