Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 ADR] Dziwne zjawisko...Kopie prądem.


Luka3s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...od pewnego czasu mam taki problem... po przejechaniu dowolnej odległości tzn. może bardziej po odpaleniu auta i zgaszeniu kiedy zamykam drzwi wychodząc z auta, za każdym (prawie) razem pierdzielnie mnie prąd ...i to całkiem sympatycznie...zupełnie nie mam pojęcia o co chodzi...czy gdzieś może być jakieś przebicie? jeżeli tak to gdzie? czy może to ja jakiś jestem porażony :>...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego gdyby było przebicie to pewnie łapałoby masę i akumulator padłby ci bardzo szybko, tak mi się zdaje podejrzewam że raczej coś sie elektryzuje ja dawno temu sprzedawałem w sklepie i wiem że nieżle potrafią paluchy boleć po kilku razach jak dotykałem metalowych stelaży na ubrania tak były naelektryzowane auto ma dwanaście wolt nie powinno być odczuwalne kopnięcie to za mało jeśli kopnięcie jest na drzwiach to dziwne one są przecież zmasowane z reszta auta poprzez zawiasy prawda? :mysli:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym żeby jakaś iskra podczas tankowania się pojawiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SHELL POLSKA BIULETYN 28/07/04

W nawiązaniu do rozpowszechnionego niedawno filmu wideo o elektryczności statycznej, pokazującego pożar, który przydarzył się młodej kobiecie, która w czasie tankowania paliwa wsiadła na chwilę do samochodu, po czym wysiadła i bezpośrednio po tym dotknęła pistoletu węża dystrybutora, przeprowadzona została analiza podobnych wypadków.

W związku z coraz powszechniejszą samoobsługą na stacjach benzynowych należy ostrzegać ludzi o możliwości wybuchu pożaru, wywołanego przez elektryczność statyczną w czasie tankowania paliwa do samochodu.

Przeanalizowano 150 pożarów tego rodzaju

i uzyskano zaskakujące wyniki:

Wśród wspomnianych 150 wypadków, więcej z nich przydarzyło się kobietom niż mężczyznom ze względu na to, że mają one zwyczaj wsiadania do samochodu

i wysiadania z niego, podczas gdy paliwo jest nadal tankowane.

W większości wypadów ludzie ponownie wsiadali do samochodu, w czasie gdy paliwo ciągle jeszcze przepływało wężem dystrybutora (jest to związane

z montażem blokad na pistoletach nalewowych).

Gdy po zakończeniu tankowania wysiadali z samochodu, aby wyjąć pistolet z wlewu paliwa, wybuchał pożar

w wyniku wyładowania elektrostatycznego.

Większość osób uczestniczących w wypadkach nosiła obuwie na gumowych podeszwach i odzież z włókien syntetycznych.

Podczas tankowania paliwa nie wolno używać telefonów komórkowych. Powszechnie wiadomo, że to opary wydobywające się z paliwa są czynnikiem, który się zapala i wywołuje pożar przy zetknięciu z ładunkami elektrostatycznymi.

W dwudziestu dziewięciu, spośród przeanalizowanych przypadków, ludzie ponownie wsiedli do swoich samochodów, a później dotknęli pistoletu węża podczas procesu tankowania. Dotyczyło to samochodów różnych marek i modeli.

Siedemnaście pożarów wystąpiło przed, w trakcie lub bezpośrednio po zdjęciu korka wlewu paliwa, jeszcze przed rozpoczęciem tankowania.

Gromadzenie się ładunków elektrostatycznych wynika często z tego, że odzież osoby wsiadającej lub wysiadającej z samochodu ociera się o tapicerkę siedzeń. Dla uniknięcia tego zjawiska zaleca się, aby NIKT nie wsiadał do samochodu ani z niego nie wysiadał podczas tankowania paliwa. Wsiadać do samochodu lub wysiadać z niego można wyłącznie PRZED rozpoczęciem lub PO zakończeniu tankowania i zamknięciu korka wlewu paliwa.

W razie wylania się lub rozpryśnięcia paliwa

NALEŻY ZASTOSOWAć MAKSYMALNE ŚRODKI BEZPIECZENSTWA.

Natychmiast po rozlaniu wydobywają się bowiem bardzo łatwopalne opary, które mogą ulec zapłonowi od iskry spowodowanej wyładowaniem elektrostatycznym lub iskry towarzyszącej włączeniu urządzenia elektronicznego (telefon komórkowy, pilot zdalnego sterowania itp.) czy też od elementów tankowanego pojazdu. PRZED ponownym uruchomieniem silnika rozlane paliwo musi być zebrane lub unieszkodliwione przez personel stacji.

PRZY TANKOWANIU

KIEROWCA: Powinien zatrzymać samochód, zaciągnąć hamulec ręczny oraz wyłączyć silnik, radio i światła.

NIGDY: Nie wolno ponownie wsiadać do samochodu, gdy trwa nalewanie paliwa do jego zbiornika.

ŚRODEK OSTROŻNOŚCI: Należy sobie wyrobić nawyk zamykania drzwi samochodu przy wysiadaniu

i wsiadaniu, bowiem w ten sposób ładunek elektrostatyczny zostanie rozładowany wskutek dotknięcia metalowych elementów nadwozia.

Po zamknięciu drzwi należy DOTKNĄĆ METALOWEJ CZĘŚCI NADWOZIA przed dotknięciem pistoletu dystrybutora. Dzięki temu ładunki elektrostatyczne, nagromadzone w ciele człowieka, rozładują się na metal nadwozia, a nie na pistolet dystrybutora.

NALEŻY PRZESTRZEGAĆ PRZEPISÓW BEZPIECZEŃSTWA

Jest to nasze zadanie codzienne, które podejmujemy zarówno w obrębie jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Niniejszy biuletyn ma na celu powszechne uświadomienie tego zagrożenia.

Prosimy o przekazanie tej informacji WSZYSTKIM znajomym i członkom rodziny, zwłaszcza gdy

w ich samochodach podczas tankowania mogą się znajdować dzieci. Dziękujemy za jej dalsze rozpowszechnianie.

Źródło: http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php?topic=677.0;wap2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego czy to kopie za każdym razem? Ja zauważyłem taką zależność: jak mnie coś wk :rant: po drodze, to jak wysiadam, to samochód kopie. Możesz się śmiać ale tak jest :) Więc jeżeli nie kopie za każdym razem, to może Ty powodujesz wyładowanie :kox: Coś w tym musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne zjawisko jak ktoś się kręci na siedzeniu :)

Od siedzenia elektryzujesz swoje ciuchy i ciało po dotknięciu się karoserii która jest "uziemiona" następuje rozładowanie ładunku i tyle.

Może masz jakieś elektryzujące się pokrowce??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kiedyś w innym aucie też tak miałem i ktoś mi powiedział żeby po umyciu samochodu spłukać wodą demineralizowaną (na myjni może to się nazywać woda nabłyszczająca lub nie pozostawiająca plam)- nie wierzyłem ale przeszło

pozdrawiam :hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych pokrowców, a wkurwiony to zawsze jeżdżę :tongue4: ...ale wątpię żeby to miało wpływ.

Kopie prawie za każdym razem, raz pomyślałem ciekawe czy kopnie jak wsadze kluczyk do zamka i zamkne nim drzwi (przeciez obudowa jest plastikowa) i powiem że nie zdążyłem dotknąć nawet kluczykiem zamka a tu JEB JEB. A to boli. Normalnie na odległość. Może mam jakieś moce? :polew: Raz d*pą jak dotknąłem drzwi jak wysiadałem to też nieźle mnie popieściło. Zdarza się to tak mniej więcej 7/10 razy, po którymś razie to cholernie boli :kox: ale zawsze miałem stracha przy wlewaniu paliwa co by nie było jakiegoś przeskoku. :thumbdown:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne zjawisko jak ktoś się kręci na siedzeniu :)

Od siedzenia elektryzujesz swoje ciuchy i ciało po dotknięciu się karoserii która jest "uziemiona" następuje rozładowanie ładunku i tyle.

Może masz jakieś elektryzujące się pokrowce??

Dokładnie tak się dzieje. Sucho i jest i dlatego :decayed:

Kiedyś ludzie stosowali taki paski uziemiające.... nie wiem czy jeszcze są :cool1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki sam problem jak kolega Luka3s tylko mnie kopie każde auto z którego wysiadam , może nie aż tak mocno ale naprawdę jest to odczuwalne , też nie zawsze lecz u mnie tkwi inny szczegół bo mam zespoloną nogę tytanem :kox:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamka a tu JEB JEB. A to boli.

EE Tam boli, ja jestem elektrykiem jak mnie nie jeb..e 230V raz w miesiącu to chory chodzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki sam problem jak kolega Luka3s tylko mnie kopie każde auto z którego wysiadam , może nie aż tak mocno ale naprawdę jest to odczuwalne , też nie zawsze lecz u mnie tkwi inny szczegół bo mam zespoloną nogę tytanem :kox:

Tytan nie jest dobrym przewodnikiem.

Powiedzcie swoim kobietom żeby płyn do płukania tkanin stosowały to ubrania nie będą się tak elektryzowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co Ty na to że np; pralka , bramki i filary w hipermarketach też mnie kopią lekarze tak to tłumaczą :mysli: a płyn to do każdego prania dolewam :tongue4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

230...raz dostałem :decayed:

Chodzi oto że to nieprzyjemne uczucie jest.

Są te paski..ale czytałem że chÓja dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te pas

a co Ty na to że np; pralka , bramki i filary w hipermarketach też mnie kopią lekarze tak to tłumaczą :mysli: a płyn to do każdego prania dolewam :tongue4:

Zbyt ruchliwy jesteś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo raczej ruchliwa czy tego fioletowego znaczka naprawdę nie widać :hahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przepraszam, za taki błąd będę chyba musiał przeprosić osobiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wolisz :wink4: ale nie piszmy w tym dziale o pierdołach bo za raz będzie :spam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak Cię kopie, to spróbuj z tym paskiem (może innym nie działa, bo przykręcają do plastikowego zderzaka :kox:) tylko przymocuj go do blachy gdzieś dalej pad autkiem, bo dziwnie będzie wyglądało A4 z tym paskiem z tyłu przy zderzaku :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...