Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Żywotność opony zimowej


maciekg

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sie zastanawiam jak dlugo opona zimowa zachowuje swoje właściwości. Normy stanowią, że nowa opona nie moze byc starsza od 36 miesiecy. Co z firmowymi, używanymi oponami, ktore mozna kupic za grosze w idealnym stanie, ale np. 6-5 letnie ?

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normy stanowią, że nowa opona nie moze byc starsza od 36 miesiecy.

Tu chyba chodzi tylko o to ze po tych 36 miesiacach taka opona nie moze byc sprzedana jako nowa, a nie ze traci swoje wlasciwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Polską Normą PN-C-94300-7:1997 "Ogumienie. Pakowanie, przechowywanie i transport", za opony pełnowartościowe uważa się opony nie starsze niż 36 miesięcy od daty produkcji.

http://www.opony.com/regulamin_zakupow.asp#jakosc_produktow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 miesięcy od daty produkcji, ale nie od daty kiedy zostały założone, wtedy opona starzeje się szybciej /bo pracuje/ ja miałem kiedyś opony zimowe które w momencie zakupu miały dwa lata /a więc spełniały normy/ i po trzecim sezonie zaczęły pękać, mimo, że bieżnik był jeszcze ok. W sumie 5 lat, nigdy już nie kupię opon leżakowanych, obecnie mam przyszykowane nowe z 2006 UltraGrip 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie 5 lat, nigdy już nie kupię opon leżakowanych

101 % racji !

ja tez raz popełniłem błąd kupienia lażakowanych (nie pamietam ile było dokladnie... )

po 1 sezonie je wywaliłem (tak, wywaliłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z oponami "odzyskanymi" tzn. bieżnikowanymi, brać je wogóle pod uwagę :razz: .Jestem teraz na zakupie i też mi to chodzi po głowie, ale chciałbym poznać zdanie bardziej doświadczonych :mrgreen:

odradzam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślcie o takich Dębica Frigo 2, oczywiście nowych :mrgreen: , są godne polecenia?

Ja jeżdziłem na Dębica Frigo 1 i były bardzo przyzwoite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej kupić gorszej firmy nowe niż lepszej stare i używane, pamiętajcie że guma szybko się starzeje :!:

dla niedowiarków proponuje eksperyment z "gumką recepturką" zostawcie ją na parapecie (ale tak żeby nie uciekła) na miesiąc i zobaczycie co z niej zostanie :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z gumką, chyba lekko hardcorowy-skład chemiczny opon, jednak chyba jest inny.

Z własnych doświadczeń:

- "trochę" leżakowane mogą być OK. Akurat zwsze jeżdżę na takich (również latem) i nigdy nie było problemu (a jeżdze b. ostro), a cenowo było troche przyjaźniej.

- bieżnikowane - NIE, jeśli cenisz swoje życie. 2Xdałem się ojcu przekonać do "zajefajnych" bieżnikowanych, tanich i kupowanych jescze u znajomego (baaaaaaaaaaardzo daleka rodzina) gumiarza - obydwa komplety zwrócone do sprzedawcy. NIE dało się jeździć.

- chyba jednak bardziej ufam dobrej marce starszym :roll:

Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że starszawe będą z pewnością krócej jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zakup UG7, ale dziś dostałem reklamy Makro i są po 230 brutto takie opony 195x65 15

czy warto je kupić ?

http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=130235575

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Ci te http://www.opony.com/opony/632_dunlop_sp_winter_sport_3d.html

Ja na nich smigalem w tamtym roku i sa bardzo dobre, zdobyly chyba w tym rozmiarze 1 miejsce w tescie ADAC. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Ci te http://www.opony.com/opony/632_dunlop_sp_winter_sport_3d.html

Ja na nich smigalem w tamtym roku i sa bardzo dobre, zdobyly chyba w tym rozmiarze 1 miejsce w tescie ADAC. :mrgreen:

Czy są lepsze od Ultra grip 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są lepsze od Ultra grip 7

Nie mam pojecia bo ten Dunlop jest z tamtego roku. Poszukaj gdzies testow opon to bedziesz wiedzial jakie sa najlepsze.

Nie ten temat zeby tu o tym dyskutowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś dostałem reklamy Makro

w życiu nie kupuj z Makro, na 99% to leżaki...

i to grubo.

Zresztą, pojedź i sprawdź rok produkcji na oponce z Makro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...