Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[ALL B5] Montaż elektrycznych szyb tył.


krzysztof198919891989

Rekomendowane odpowiedzi

U MNIE ROZPISKA PRZEDSTAWIA SIE TAK

beztytuudvf.jpg

Shot at 2012-03-31

---------- Post added at 12:09 ---------- Previous post was at 12:06 ----------

jedynie co mi pomoże w podłaczeniu tego siuwaksu to rysunek . schematów nie umim czytac.

---------- Post added at 12:18 ---------- Previous post was at 12:09 ----------

schowek01x.jpg

Shot at 2012-03-31

---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:18 ----------

20120317138.jpg

Shot at 2012-03-31

20120317137.jpg

Shot at 2012-03-31

20120317136.jpg

Shot at 2012-03-31

20120317135.jpg

Shot at 2012-03-31

20120317134.jpg

Shot at 2012-03-31

20120317139.jpg

Shot at 2012-03-31

sorki za jakość zdjęć(robione telefonem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U MNIE ROZPISKA PRZEDSTAWIA SIE TAK

http://img442.imageshack.us/img442/3061/beztytuudvf.jpg

Shot at 2012-03-31

---------- Post added at 12:09 ---------- Previous post was at 12:06 ----------

jedynie co mi pomoże w podłaczeniu tego siuwaksu to rysunek . schematów nie umim czytac.

---------- Post added at 12:18 ---------- Previous post was at 12:09 ----------

http://img812.imageshack.us/img812/1016/schowek01x.jpg

Shot at 2012-03-31

---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:18 ----------

http://img220.imageshack.us/img220/7291/20120317138.jpg

Shot at 2012-03-31

http://img713.imageshack.us/img713/8537/20120317137.jpg

Shot at 2012-03-31

http://img191.imageshack.us/img191/9484/20120317136.jpg

Shot at 2012-03-31

http://img12.imageshack.us/img12/8305/20120317135.jpg

Shot at 2012-03-31

http://img141.imageshack.us/img141/9043/20120317134.jpg

Shot at 2012-03-31

http://img854.imageshack.us/img854/931/20120317139.jpg

Shot at 2012-03-31

sorki za jakość zdjęć(robione telefonem)

Jest jeszcze sporo niewiadomych, żeby to ruszyć.

Wiązka którą dołożyłeś jest z modelu od roku '97 wzwyż, gdzie były montowane silniki podnoszenia szyb 8-pinowe. W Twoim aucie jak się domyślam w przednich drzwiach siedzą podnośniki 7-pinowe (nie podałeś rocznika auta), z tyłu na pewno włożyłeś podnośniki od tej wiązki czyli 8-pinowe. Także jeśli udało by się to ruszyć to i tak zostaną wolne przewody.

A co z wiązką drzwi kierowcy zostaje i będziesz ciągnął potrzebne przewody do przycisków i blokady otwierania tylnych szyb?

W jaki sposób będziesz się podłączać do czerwonej kostki?

Sprawdź numery pinów zielonej kostki tej "z auta", bo coś mi się nie zgadza. Wg. schematów wychodzi:

pin1 czerwono-brązowy

pin3 brązowo-żółty

pin4 czarny

Czy ta zielona kostka "z auta" jest podpięta do instalacji czy jest wolna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje auto jest z 95 roku.wiazke drzwi kierowcy wymieniłem także. tylko że z te jwiqzki idzie niebieska kostka a druga jest jak by to pwoiedziec ucięta nie ma jej trzeba by ja dosztukować. ale wiazka pod 4 el szyby w drzwi jest.zielona kostka z auta jest podpięta pod instalacje w aucie. nie jest wolna. i ma 3 piny jak piszesz. teraz temat jest jak połączyc kostki drzwi kierowcy z kostkami z instajacji idacej po aucie i jednoczesnie wpiac sie w auto zeby to działało. przypominam że zadna kostka nie pokrywa sie równomiernie pinami a nawet kolorami. moze ktorys mi by to rozrysował ?

---------- Post added at 20:08 ---------- Previous post was at 20:07 ----------

Jeśli ktos robił zmiane z korb na el szyby tył i by mi to podłączył za rozsadna cene prosze o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze:

1) czy te ucięte przewody w wiązce drzwi pokrywają się z przewodami w czerwonym złączu.

2) interesują mnie przewody z niebieskiej kostki wiązki dokładanej co idzie po aucie, przewód biały pin 2 i czarno-zielony pin 3 (są to przewody łączące oba przyciski szyby pasażera przód i występują także przy instalacji pod 2x elektr. szyby), jak one są zakończone, co jest na drugim końcu?

3) czy kolory przewodów wiązki drzwi i i wiązki dokładanej co idzie po aucie w niebieskich kostkach też się nie pokrywają? Jak nie to daj jakieś foto kostki niebieskiej z wiązki drzwi, bo wrzuciłeś fotkę kostki niebieskiej z wiązki dokładanej co idzie po aucie, oraz foto kostki niebieskiej wiązki drzwi pod 2x elektr. szyby.

Mam już prawie wszystko rozpisane, ale jeszcze nie wrzucę zanim nie wyjaśnię wszystkich wątpliwości. :smiley:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie niepokrywaja sie

2.instalacje mam juz włożona w auto i ciezko to teraz sprawdzic.

3. tez sie nie pokrywaja.ta kostka niebieska z wiazki drzwi tez jest dosztukowana .podłaczyłem ja kolorami ale jak wpiołem pod instalacje 2 el szyby to działało wszystko.zdjecie jej wstawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie niepokrywaja sie

2.instalacje mam juz włożona w auto i ciezko to teraz sprawdzic.

3. tez sie nie pokrywaja.ta kostka niebieska z wiazki drzwi tez jest dosztukowana .podłaczyłem ja kolorami ale jak wpiołem pod instalacje 2 el szyby to działało wszystko.zdjecie jej wstawiłem.

No to jest mega zamieszanie, nie wiem jak mógłbym Ci pomóc na odległość w podłączeniu tej instalacji :eusathink:

Ta wiązka drzwi jest pod 4x elektr. szyby, nie była brana z tego samego auta co wiązka którą puściłeś po podłodze?

Zdjęcia niebieskich kostek, które wrzuciłeś to: od strony auta jest pod 4x elektr. szyby, a kostka od strony drzwi jest zdjęciem kostki pod 2x elektr. szyby, skoro ją sztukowałeś to zostały wolne przewody, nie podałeś kolorów tych przewodów.

Nie napisałeś nawet jak wrzucałeś zdjęcia kostek, że niebieska kostka w wiązce drzwi kierowcy jest sztukowana, a to komplikuje rozwiązanie Twojego problemu :facepalm:.

Czyli masz jedną niebieską kostkę od strony drzwi kierowcy (ta sztukowana), niebieską kostkę która była w aucie od samego początku i niebieskąkostkę dołożoną z wiązką w podłodze pod 4x elektr. szyby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie była brana z tego samego auta. z dwóch różnych. ostatnie pytanie : tak zgadza się, czy było by to jakimśrozwiązaniem jak bym wziął lepszym aparatem zrobił zdjęcia krok po kroku jak idzie np wiazka w drzwiach jakie kolory kabli itp ?? czy to by cos pomogło ? zawsze obrazowo jest łatwiej dojsc niz po opisie. czy moze dorwac cała kompletna wiazke z jednego auta podlaczyc i bedzie smigac ? ktos wstawiałtu schematy el szyb. moze jak umiecie je "rozszyfrowac" to moze po tym bym jakos doszedł. no ciezka sprawa jak zestaw 4 el szyb hest z paru aut nie z jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie była brana z tego samego auta. z dwóch różnych. ostatnie pytanie : tak zgadza się, czy było by to jakimśrozwiązaniem jak bym wziął lepszym aparatem zrobił zdjęcia krok po kroku jak idzie np wiazka w drzwiach jakie kolory kabli itp ?? czy to by cos pomogło ? zawsze obrazowo jest łatwiej dojsc niz po opisie. czy moze dorwac cała kompletna wiazke z jednego auta podlaczyc i bedzie smigac ? ktos wstawiałtu schematy el szyb. moze jak umiecie je "rozszyfrowac" to moze po tym bym jakos doszedł. no ciezka sprawa jak zestaw 4 el szyb hest z paru aut nie z jednego.

Podaj kolory przewodów z wiązki drzwi kierowcy przed miejscem gdzie była sztukowana niebieska kostka, powinno być 13 przewodów.

Fabryka wprowadzała zmiany w schematach elektr. szyb przynajmniej trzy razy, nie były to może duże zmiany, ale wiązki z różnych aut plus podłączanie na odległość i można sporo namieszać, dlatego tyle pytań z mojej strony. :smiley:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dziś będę porównywał swoje kostki i jak kolory kabli by mi się pokryły to wystarczy je przepiać i wszystko będzie śmigać a wiecie co z ta zielona kostka ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dziś będę porównywał swoje kostki i jak kolory kabli by mi się pokryły to wystarczy je przepiać i wszystko będzie śmigać a wiecie co z ta zielona kostka ?????

Dużo kolorów przewodów pokrywa się są tylko w inne miejsca lub kostki są wpinane, ale nie wszystkie. Przy wiązce drzwi kierowcy i wiązce dokładanej w podłogę, będących z jednego samochodu jest to łatwiejsze, bo nie ma ryzyka, że coś nie przypasi. Dwie niebieskie kostki, z obu wiązek (drzwi i dokładana w podłogę ) będą do siebie pasować.

Przy założeniu, że w aucie nic nie było jeszcze robione pod kątem elektrycznych szyb.

Trzeba przepiąć tylko kilka przewodów.

Podaję całą rozpiskę pinów i kolory przewodów na przykładzie wiązek kolegi krzysztof198919891989, oraz w których miejscach trzeba coś zmienić.

Być może jeszcze coś mi umknęło także zaznaczam, że nie biorą odpowiedzialności za szkody w aucie także róbcie to z rozwagą. :grin:

złącze niebieskie 4x szyby ( wiązka dokładana w podłogę )

pin 1 - pusty

pin 2 biały ten przewód wypinamy i w jego miejsce wpinamy przewód biały pin 2 z niebieskiej kostki 2x szyby (przycisk w drzwiach kierowcy szyba pasażera)

pin 3 czarno-zielony ten przewód wypinamy i w jego miejsce wpinamy przewód czarno-zielony pin 6 z niebieskiej kostki 2x szyby (przycisk w drzwiach kierowcy szyba pasażera)

pin 4 - pusty

pin 5 brązowo-czerwony do przycisku blokady otwierania tylnych szyb pin3 tego przycisku

pin 6 żółto-czarny do przycisku w drzwiach kierowcy (szyba lewy tył) pin 1

pin 7 czarny do przycisku w drzwiach kierowcy (szyba lewy tył) pin 2

pin8 - pusty

pin9 zielono-żółty do przycisku w drzwiach kierowcy (szyba prawy tył) pin1

pin10 biało-czarny do przycisku w drzwiach kierowcy (szyba prawy tył) pin2

Złącze czerwone

pin 1 czarno-żółty, odłączyć pin 3 z niebieskiej kostki 2x szyby przewód czerwono-szary i je połączyć ze sobą.

pin 2 czerwono-brązowy, wypiąć pin 4 z niebieskiej kostki 2x szyby, przewód biało-żółty i połączyć je razem, dalej ten przewód za złączem czerwonym

przechodzi do drzwi jako przewód biało-żółty.

pin 3 czerwono-zielony wypiąć i w jego miejsce, wypiąć przewód czerwono-zielony pin 8 z niebieskiej kostki 2x szyby(stały plus z bezpiecznika)

pin 4 brązowy wypiąć. i w jego miejsce wpiąć przewód brązowy pin 1 z niebieskiej kostki 2x szyby (masa) .

pin 5 czarny wypiąć pin 5 z niebieskiej kostki 2x szyby, kolor ten sam (plus po stacyjce) i połączyć je ze sobą.

pin 6 czerwono-czarny ten przewód powinien być podłączony do pinu 8 silnika podnoszenia szyby w drzwiach kierowcy, którego to pinu może nie mieć podnośnik w Waszym aucie.

złącze zielone ( to z dokładanej wiązki )

tej kostki nie podłączamy, przepinamy tylko jeden przewód.

pin 1 czarno-żółty ???, fabrycznie idzie do modułu centralnego zamka. (nie podłączamy)

pin 2 czerwono-czarny połączenie pinów 8 silników podnoszenie szyb z modułem centralnego zamka (nie podłączone z wiadomego powodu)

pin 3 czerwono-brązowy ???, fabrycznie przewód idzie do modułu centralnego zamka (nie podłaczamy)

pin 4 czarny ten przewód łączymy z czarnym przewodem pin 4 zielonej kostki która jest w aucie.

Z tego co się zdążyłem z orientować, do działania szyb potrzebny jest czarny kabel z czwartego pinu ( piszę oczywiście o zielonej kostce z dokładanej wiązki ), trzeba połączyć z czarnym przewodem pin 4 zielonej kostki która jest w aucie, reszta przewodów może być nie potrzebna, ale nie jestem tego pewien.

______________________

Poprawiłem kolor przewodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kostka niebieska wychdzaca z drzwi ( dosztukowana -tak jak w oryginale)

dsc0176dh.jpg

Shot at 2012-04-03

zielone kostki złączone w oryginale

dsc0170jz.jpg

Shot at 2012-04-03

kable kostki zielonej

dsc0170jz.jpg

Shot at 2012-04-03

kostka niebieska od tyłu ta co idzie w auto ( oryginalnie)

dsc0168fpu.jpg

Shot at 2012-04-03

kostka zielona z instalacji pod 4 el szyby

dsc0165qy.jpg

Shot at 2012-04-03

kostka czerwona z instalacji pod 4 el szyby

dsc0164ja.jpg

Shot at 2012-04-03

kostka niebieska z instalacji pod 4 el szyby

dsc0160kf.jpg

Shot at 2012-04-03

kostki idace do przycisków panelu drzwi keirowcy

dsc0159b.jpg

Shot at 2012-04-03

dsc0158sr.jpg

Shot at 2012-04-03

dsc0157t.jpg

Shot at 2012-04-03

zdjęcie wiązki pod 4 el szyby.idaca w drzwiach kierowcy i koncząc powinna się 2 kostkami. ja dosztukowałem tylko niebieska dalej nie umiałem

( prosiłeś o zdjęcie tej wiazki jakie ma kolory kabli)

dsc0154mx.jpg

Shot at 2012-04-03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bromchit przeanalizowałem Twój opis i w zasadzie pokrywa się z tym co i ja miałem zaproponować krzysztofowi ale uprzedziłeś mnie. Brawo. Ja mam małe uwagi i proszę jak możesz przeanalizuj to co ja wymyśliłem.

Jesli chodzi o Twój opis połączeń to dodam tylko celem podpowiedzi dla krzysztofa że pin2 przewód biały to jest zamykanie dzwi pasazera, a pin3 przewód czarno/zielony to otwieranie drzwi pasażera. Jeśli chodzi o pin5 to z tej kostki wychodzą 2 przewody brązowo/czerwone co też widać na zdjęciu zamieszczonym przez krzysztofa to przewody do kostek drzwi tylnych lewa i prawa strona pin7 i to jest plus sterujący dla tylnych szyb. To tylko podpowiadam celem dopełnienia danych. Natomiast dalej w Twoim opisie chyba jest mały błąd bo wg schematu to z tej niebieskiej kostki pin6 przewód żółto/czarny idzie nie na pin1 tylko na pin2 tylnej kostki a z pin7 idzie na pin6 tylnej kostki. Podobnie pin9 niebieskiej kostki idzie nie na pin1 tylko na pin2 a pin10 idzie na pin6 tylnej kostki drzwi. Sprawdź mnie proszę, choć może nie mieć to znaczenia bo jesli krzysztof ma oryginalne kostki w sensie nie ucięte to tylko trzeba wpiąc te tylne i powinno działać.

Jesli chodzi o opis kostki czerwonej to tu mały błąd w kolorach przewodów. Pin1 czarno/żółty, odłączyć pin3 z niebieskiej kostki 2x szyby przewód nie czarno/szary tylko jest to przewód czerwono/szary wychodzący z wiązki drzwi. Może to tylko chochlik drukarski?. Poza tym reszta jest OK. Pin2 to funkcja domykania szyb (komfort) a pin6 to otwieranie szyb (komfort) ale faktycznie pierwsze wersje A4 miały przednie silniki na 7pinów i tu nie wiem może u krzysztofa działała tylko funkcja domykania szyb? A z kostki zielonej to najważniejszy jest przewód czarny pin4 który trzeba przepiąc tak jak napisałeś choć nie ukrywam że jak i Ty nie mam pewności czy te przewody pozostałe nie powinny być jakoś wykorzystane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobiłem taka rozpiskę, może się przyda

Przód lewy (kierowcy)

Kostka czerwona 6 pinowa

pin

1 plus po zapłonie (podtrzymywany czasowo przez ori przekaźnik)

2 domykanie (masa) funkcja komfort

3 plus - stały

4 masa - stały

5 plus po kluczyku

6 otwieranie (masa) funkcja komfort

Przód lewy (kierowcy)

Kostka niebieska 10 pinowa

pin

1

2 zamykanie prawy przód (pasażera)

3 otwieranie prawy przód (pasażera)

4

5 plus sterujący dla tylnych szyb

6 zamykanie tył lewy

7 otwieranie tył lewy

8

9 zamykanie tył prawy

10 otwieranie tył lewy

Przód prawy (pasażera)

Kostka czerwona 10 pinowa

pin

1 masa - stały

2 zamykanie (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

3 plus po zapłonie (podtrzymywany czasowo przez ori przekaźnik)

4 domykanie (masa) funkcja komfort

5 plus po kluczyku

6 otwieranie (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

7 otwieranie (masa) funkcja komfort

8 plus - stały

9

10

Tył lewy

Kostka czerwona 10 pinowa

pin

1 masa - stały

2 zamykanie (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

3 plus sterujący (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

4 domykanie (masa) funkcja komfort

5 otwieranie (masa) funkcja komfort

6 otwieranie (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

7 plus po zapłonie (podtrzymywany czasowo przez ori przekaźnik)

8 plus - stały

9

10

Tył Prawy

Kostka czerwona 10 pinowa

pin

1 masa - stały

2 zamykanie (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

3 plus sterujący (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

4 domykanie (masa) funkcja komfort

5 otwieranie (masa) funkcja komfort

6 otwieranie (z kostki niebieskiej 10 pinowej)

7 plus po zapłonie (podtrzymywany czasowo przez ori przekaźnik)

8 plus - stały

9

10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Twój opis połączeń to dodam tylko celem podpowiedzi dla krzysztofa że pin2 przewód biały to jest zamykanie dzwi pasazera, a pin3 przewód czarno/zielony to otwieranie drzwi pasażera.

Te dwa przewody łączą przyciski w obu drzwiach, są one mostkami między przyciskami.

Natomiast dalej w Twoim opisie chyba jest mały błąd bo wg schematu to z tej niebieskiej kostki pin6 przewód żółto/czarny idzie nie na pin1 tylko na pin2 tylnej kostki a z pin7 idzie na pin6 tylnej kostki. Podobnie pin9 niebieskiej kostki idzie nie na pin1 tylko na pin2 a pin10 idzie na pin6 tylnej kostki drzwi. Sprawdź mnie proszę, choć może nie mieć to znaczenia bo jesli krzysztof ma oryginalne kostki w sensie nie ucięte to tylko trzeba wpiąc te tylne i powinno działać.

Dobrze, że ktoś zorientowany to przejrzał :thumbup1: z pośpiechu wrzuciłem opis gdzie idą przewody bezpośrednio od przedniego złącza do tylnych przycisków ( numery pinów gdzie są wpinane ) z pominięciem kostek w tylnych słupkach.

Jesli chodzi o opis kostki czerwonej to tu mały błąd w kolorach przewodów. Pin1 czarno/żółty, odłączyć pin3 z niebieskiej kostki 2x szyby przewód nie czarno/szary tylko jest to przewód czerwono/szary wychodzący z wiązki drzwi. Może to tylko chochlik drukarski?. Poza tym reszta jest OK.

Zgadza się chochlik drukarski :grin: dzięki Robert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem wszystko sumiennie i starannie według waszej rozpiski i d*pa nie działa. .zauważyłem ze ze starej wiazki co wychodził bezpiecznik w takiej beżowej oprawce wchodził w przekażnik w niego tez się wpiołem i tez nic zero reakcji.nawet przyciski się nie podświetlaja od szyb... co tu może byc grane ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem wszystko sumiennie i starannie według waszej rozpiski i d*pa nie działa. .zauważyłem ze ze starej wiazki co wychodził bezpiecznik w takiej beżowej oprawce wchodził w przekażnik w niego tez się wpiołem i tez nic zero reakcji.nawet przyciski się nie podświetlaja od szyb... co tu może byc grane ??

Powypinałeś wszystkie przewody z ori niebieskiej kostki 2x elektr. szyby i powpinałeś jak w opisie w niebieską kostkę 4x elektr. szyby i w czerwoną kostkę, a potem podłączyłeś wiązkę drzwi wg. rozpiski do obu kostek i nic nie działa? :confused4:

Dwie osoby sprawdzały opis powinno działać :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje mnie ta zielona kostka .poniewaz jak mialem podlaczone wszystko pod 2 el szyby a wypiolem kostke to szyby nie dzialaly..wracajac do tematu podlaczania to czy wina moze lezec w zasilaniu? Moze te kable z bezpiecznikami zle podpiolem pod mase i plus?ale z drugiej strony to najbanalniejsze do podlaczenia.no niechce brykac.sproboje w sobote raz jeszcze podlaczyc wedlug wasźej rozpiski moze cos przeoczylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurtuje mnie ta zielona kostka .poniewaz jak mialem podlaczone wszystko pod 2 el szyby a wypiolem kostke to szyby nie dzialaly..wracajac do tematu podlaczania to czy wina moze lezec w zasilaniu? Moze te kable z bezpiecznikami zle podpiolem pod mase i plus?ale z drugiej strony to najbanalniejsze do podlaczenia.no niechce brykac.sproboje w sobote raz jeszcze podlaczyc wedlug wasźej rozpiski moze cos przeoczylem.

Krzysztof tej ori zielonej kostki nie wypinasz, podłączasz do niej tylko czarny przewód z tej zielonej kostki, która jest w wiązce 4x szyby i to tej kostki nie podpinasz.

Co do plusa tak jak piszesz, tu jest wszystko jasne, bo kolory przewodów pokrywają się.

Ale co do masy to spróbuj ten brązowy przewód wypięty z czerwonej kostki połączyć z tym drugim brązowym co już tam siedzi (może być potrzebna masa do tylnych drzwi, chociaż przód i tak powinien chodzić ).

Zapomniałem dopisać wcześniej, dla przejrzystości opisu, że przewód plusa z czerwonej kostki oraz dwa z niebieskiej kostki wiązki w podłodze 4x elektr. szyby, po wypięciu z kostek zostają nie podłączone ( w ich miejsce są wpinane przewody z ori instalacji 2x elektr).

A jeszcze jedno przepinając przewody w ori niebieskiej kostce 2x szyby, analogicznie musisz poprzepinać przewody w tej niebieskiej sztukowanej kostce w wiązce drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...