Skocz do zawartości
Wyświetl w aplikacji

Lepszy sposób przeglądania. Dowiedz się więcej.

Forum Audi A4 Klub Polska

Aplikacja działająca w trybie pełnoekranowym na ekranie głównym, z powiadomieniami push, odznakami i wieloma innymi funkcjami.

Aby zainstalować tę aplikację na iOS i iPadOS
  1. Stuknij ikonę Udostępnij w Safari
  2. Przewiń menu i stuknij Dodaj do ekranu głównego.
  3. Stuknij Dodaj w prawym górnym rogu.
Aby zainstalować tę aplikację na urządzeniu z systemem Android
  1. Kliknij menu z trzema kropkami (⋮) w prawym górnym rogu przeglądarki.
  2. Kliknij Dodaj do ekranu głównego lub Zainstaluj aplikację.
  3. Potwierdź, klikając Zainstaluj.

Jak odpala Diesel

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
A teraz bez śmiechu. nawet nie wiecie ile ludzi nie ma o tym pojęcia. zdecydowana większość ! Większość myśli ze sa świece żarowe zawsze się nagrzewają i auto odpala.

a jeszcze więcej ludzi nie ma pojęcia o tym, że jeśli nie następuje grzanie świec przed rozruchem silnika gdy temperatura jest większa niż 5*C to po rozruchu świece i tak są grzane (nawet latem) i w zależności od sterownika silnika albo świece dogrzewają komory spalania aż silnik osiągnie 30*C albo przez 2 minuty od rozruchu by wyrównać pracę wystudzonego silnika. U mnie akurat w silniku ALH przekaźnik 103 wyłącza dogrzewanie świecami żarowymi po 2 minutach bez wzdględu na wartość temperatury płynu chłodzącego.

No tez mi sie to tak wydawalo, ale jeszcze nigdy nie mialem potrzeby tego sprawdzac.... :wink:

Opublikowano

lub po przekroczeniu 2500 obrotów :)

Opublikowano

Jesteś pewien, że 1989r a nie 1990r? Nie widziałem nigdy C3 z 1T z roku 1989.

W 1989 r został zaprezentowany silnik, a od 1990 r kladli go do C3.

I taka ciekawostka, w programie Sonda z początków lat 80'tych, jak omawiali tematykę silników wysokoprężnych (na przykładzie głowicy z 1.6 D/TD) pokazali ciekawy projekt silnika gdzie blok i głowica były jednym elementem. Dodatkowo, co najciekawcze, siedział tam pompowtrysk:wink: 30 lat temu.

Pompowtryski to znacznie starsze konstrukcje, niz sie moze wydawac. Juz po II wojnie, na poczatku lat 50-tych XX wieku byly produkowane z powodzeniem silniki z tym systemem zasilania. Przykladem moze byc tutaj CUMMINS.

Opublikowano
Dodatkowo, co najciekawcze, siedział tam pompowtrysk:wink: 30 lat temu.

....a to akurat żadna ciekawostka, ponieważ pierwszy jednocylindrowy silnik diesla umożliwiający w pełni kontrolowaną zmianę dawki paliwa zasilany był właśnie za pomocą pompowtryskiwacza - więc nie było to 30 lat temu tylko raczej w latach 30-tych :naughty:....

....Niestety przy konstrukcjach wielocylindrowych (w tamtych czasasch było to ograniczone możliwościami technicznymi i technologicznymi) zaczęto mysleć nad znalezieniem znacznie tańszego, prostszego i mniej awaryjnego rozwiązania, niż stosowanie iluś tam drogich pompowtrysków - tak właśnie powstał pomysł skonstruowania jednego urządzenia wytwarzającego właściwe ciśnienie (pompy), które za pośrednictwem osobnych wtryskiwaczy zasilały paliwem silnik....

.... Dziś taka oszczędność może budzić zdziwienie :shock3: - chociażby co z mocą i osiągami? co ze zużyciem paliwa? co z występującymi przy zasilaniu pompą wahaniami ciśnienia w zasilających je przewodach? co z kulturą pracy silnika? itp. Dlatego mając na uwadze, że konstrukcje diesli z lat 40 aż do początku 80 to silniki w 90% 6-8 cylindrowe o dużej pojemności, doładowane, ciężkie ale tanie w produkcji przy czym olej napędowy kosztował wtedy ułamek ceny benzyny (dodatkowo bariera technologiczna) nie dziwi fakt porzucenia w tamtych czasach prac nad udoskonaleniem pompowtryskiwacza. W latach 90 przy nowych możliwościach, lepszej technologii gwarantującej bezawaryjność (tu również z pomocą przyszły inne gałęzie - elektronika), zmieniających się cenach paliw i ciągłym wsparciu chociażby takich firm jak Bosch zaczęto się zastanawiać nad powrotem do początku i udoskonaleniem pompwtryskiwacza. Owocem tych prac są między innymi obecne silniki w naszych audi....

....Druga sprawa, że właśnie vw jako pierwszy wykorzystał tę okazję i bezsprzecznie odniósł jako pierwszy sukces na rynku pojazdów produkowanych masowo - stąd krótkowzrocznie postrzegamy TDI jako cud techniki i wynalazek tegoż własnie koncernu. Niestety, gdyby nie osiągnięcia innych takich jak chociażby Mann (w latach 30-tych pierwszy seryjnie produkował silnik z bezposrednim wtryskiem), szwajcarski Saurer, Fiat, Ford czy taki potentat jak amerykański Cummins o obecnych jednostkach z bezpośrednim wtryskiem, zasilanych pompowtryskami, cr, na różne sposoby doładowanych lub nie moglibyśmy chyba pomarzyć. Pamiętajmy zatem, że nie vw/oooo było wynalazcą owego "cudu techniki" jaki sprzedaje nam pod "magicznym" dla co niektórych skrótem TDI :wink:....

Opublikowano

....a to akurat żadna ciekawostka, ponieważ pierwszy jednocylindrowy silnik diesla umożliwiający w pełni kontrolowaną zmianę dawki paliwa zasilany był właśnie za pomocą pompowtryskiwacza - więc nie było to 30 lat temu tylko raczej w latach 30-tych :naughty:....

Tu akurat nie moge sie zgodzic. W latach 30-tych w silnikach diesla uzywana byla juz z powowdzeniem pompa wtryskowa. (1924 r zastosowano pierwszy raz pompe w MAN-ie). Silnik o ktorym piszesz, powstal duuuuuzooo wczesniej :wink: Poza tym, nie do konca byl to pompowtrysk, lecz uklad skladajacy sie wtryskiwacza i osobnej pompy, ktora wytwarzala tylko odpowiednie cisnienie paliwa. Rozwinieciem tej koncepcji bylo pozniejsze uzycie pomp olejowych (tzw. olejarek) do wytwarzania wysokiego cisnienia paliwa.

Opublikowano

no i z lamerskiego pytania zrodził się elaborat, na którym ktoś będzie mógł zrobić prace dyplomową....

a już chciałem zapytać autora wątku gdzie był jak na fizyce mówili o rodzajach silników...

Silniki spalinowe - Sciaga.pl

Najbardziej znanym podziałem silników spalinowych jest podział ze względu na zapoczątkowanie spalania-na silniki z zapłonem: iskrowym, samoczynnym i posiadające głowicę żarową.
Opublikowano

Pompy rzędowe od kiedy były stosowane w silnikach Diesla? Bo rozdzielaczowe to w latach 70 już.

Opublikowano

Pompa rzedowa, w podobnej formie, jaka znamy teraz, powstala na poczatku lat 20-tych XX wieku.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.