Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dekoder VIN - POMYSŁ


ja74687

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Nasunął mi się pomysł napisania dekodera VIN :) Tylko bym potrzebował waszej pomocy w odnalezieniu jakiegoś naprawdę fajnego opisu tego numeru już kilka opisów mam więc w niedługim czasie połączę je razem :) I co myślicie w ogóle na temat tego pomysłu. Wiem że są dekodery VIN w necie ale nigdzie nie ma takiego naprawdę dobrego a jak jest to jest płatny :) Sprawdzałem kilka tych darmowych dekoderów i każdy pokazuje mi co innego :P Od razu wytłumaczę się moderatorom nie za bardzo wiedziałem gdzie umieścić ten post a w tym dziale spędzam najwięcej czasu więc się na niego zdecydowałem :) I jeżeli pomysł by się spodobał to bym bardzo prosił może o przyklejenie tematu żeby go nie szukać gdzieś daleko :) Dekoder był by napisane w trybie strukturalnym czyli w DOS (jak narazie w miarę możliwości przechodził by w tryb graficzny :) ) I jak co myślicie o tym ?? Warto czy nie ??

---------- Post dopisany 06-07-2013 at 15:40 ---------- Poprzedni post napisany 05-07-2013 at 22:07 ----------

Witam zamieszczam wersję demo programu pokazuje on tylko markę samochodu :) Czekam cały czas na opinie :P:)

link do wersji demo: Darmowy hosting plików, zdjęć i obrazków - Hostuje.net

hasło do archiwum: a4-klub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł za***isty , wiem z własnego doświadczenia będąc użytkownikiem innych forów motoryzacyjnych że na każdym takim forum jest człowiek bądź stworzony programik który daje nam pełne dane dotyczące kodów wyposażenia i wszystkiego co można po numerze VIN odczytać ze szczegółami , super pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepiej by się to sprawdziło w formie aplikacji webowej. Jeżeli jestes początkującym programistą i szukasz wyzwania do nauki to chyba nie wypali. Jesli będziesz chciał to zrobić na "if-ach" to temat nie do przejścia na szybko.

Trzeba napisać aplikację która by sie wspomagała jakąś baza danych. A samo stworzenie takiej bazy i z głowa jej oprogramować to będzie kupa roboty.

Jesli jest tak jak myślę to co najwyżej spróbuj napisać dekoder kodów wyposarzenia dla grupy VAG lub samego AUDI i to tez będzie wyczyn na początek.

Sory jeśli Cię uraziłem ale od razu na wstępie widac jak jest napisany ten programik. Mimo wszystko pomysł ciekawy i życzę powodzenia w postępach.:hi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pastaldo masz rację można powiedzieć że mistrzem w programowaniu nie jestem ale wiedzę że i ty się w CPP orientujesz :P masz rację program ten demo jest w większości na ifach :P ale studiuje właśnie programowanie i bazy danych, program oczywiście w miarę mojej powiększającej się wiedzy będzie na bieżąco aktualizowany, myślę że najpierw będzie w wersji DOS, potem oczywiście oczywiście obiektowo (aplikacja) z bazą danych :) Tylko nie od razu i dlatego potrzebował bym pomocy przy szukaniu opisaniu tego kodu VIN w necie kilka znalazłem i jak już napisał postaram się to połączyć w całość, pastaldo ty widać że znasz język programowania więc wiesz że to nie piszę się od razu i to do tego jedna osoba :) i oczywiście mnie niczym nie uraziłeś sam przyznaję że jestem początkujący ale cały czas się uczę, a co najważniejsze lubię to więc dość szybko odkrywam nowe rzeczy dotyczące języka C++ :) A jeżeli chodzi o aplikację WEB to znam w miarę jeżyki JAVA i PHP ale nie przypadły mi do gustu (choć niektórzy powiedzą że to niby to samo co Cpp no ale jednak nie spodobały mi się) i jeszcze dochodzi do tego serwer, wiem że są też płatne ale wiadomo jak z nimi jest działają jak chcą :) A ja chcę aplikację stworzyć darmową a za dobrej klasy serwer niestety trzeba płacić :) A w sprawię aplikacji to myślę że do końca tygodnia powinienem dodać model, rok produkcji, fabrykę i może coś jeszcze jak mi się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt to mój fach stąd te uwagi. Chwali Ci się że chcesz się uczyć. Chciałem tylko odrobinę przestrzec żebyś się nie narobił a w efekcie wyjdzie bez rewelacji. JAVY to i ja nie lubię ale PHP juz jest całkiem ciekawa alternatywą. Co do serwera to nie potrzebny jest z niewiadomo jakimi możliwościami. Myślę że jeśli to ma być darmowy programik i zdecydowałbyś się na PHP to o ile by to działało to HUGO wrzuciłby go na serwer forum i wszyscy byli by zadowoleni. :wink:

Co do ifów to zajeździsz się chłopie bo każda kolejna informacja którą będziesz chciał dołożyć to będzie mnożenie instrukcji warunkowych.

Jesli moge coś doradzić to skup się teraz na poznaniu relacyjnych baz danych i wywoływania zapytań do bazy z programu. W kwestiach ideologicznych coś Ci będe mógł podpowiedzieć bo nie ukrywam że w pisanie kodu nie chce mi się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Sorki że tak późno odpisuję ale na urlopie byłem :) Z bazą danych raczej nie będę miał problemów nie będę robił takiej bardzo rozbudowanej jak narazie :) Dekoder zrobię na chwilę obecną tylko dla AUDI potem wsadzę resztę, jak narazie to tak jak napisałeś postaram się połączyć żeby program zaczął działać z bazą danych :) Tylko jak byś mógł mnie naprowadzić jak połączyć program z bazą ms Access, z napisaniem bazy problemów nie będę miał ale z połączeniem to już troszkę tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw pomysł, jednak zadam pewne pytanie, skąd chcesz brać dane dotyczące kodów wyposażenia? Bezpośrednio w VINnie nie jest to zakodowane. Kiedyś była taka możliwość aby przez ETKĘ to pobrać, jednak od jakiegoś czasu dane te nie są udostępniane bezpłatnie.

Co ro programowania, to jakiego środowiska używasz? Sam w programowaniu nie jestem może zbyt biegły, ale pewne pojęcie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Sorki że tak późno odpisuję ale na urlopie byłem :) Z bazą danych raczej nie będę miał problemów nie będę robił takiej bardzo rozbudowanej jak narazie :) Dekoder zrobię na chwilę obecną tylko dla AUDI potem wsadzę resztę, jak narazie to tak jak napisałeś postaram się połączyć żeby program zaczął działać z bazą danych :) Tylko jak byś mógł mnie naprowadzić jak połączyć program z bazą ms Access, z napisaniem bazy problemów nie będę miał ale z połączeniem to już troszkę tak :)

Co do pisania aplikacji to poza językiem Visual Basic nie widze sensownej współpracy z Accessem. poczytaj i zainteresuj się baza danych SQL. Są graficzne narzędzia do obsługi a jest o wiele lepsza niż ms access. Większość środowisk ma gotowe wtyczki lub zapytania do baz SQL czego raczej do Accessa nie znajdziesz.

Właściwie w jakim środowisku piszesz? bo z tego co widzimy to język C++.

Uwaga kolegi pox jest też istotna skąd chcesz zdobyć dane do programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TZN. dane chce zdobyć z neta są tam jakoś opisane te numery VIN więc ja chce to zlepić w jedną całość i żeby automatycznie się to działo, a jeżeli chodzi o wyposażenie to później coś pomyślę i poszukam na temat tych kodów jak narazie to chciałby zrobić taki prosty program który by czytał informację tylko z VIN czyli: marka, model, rok produkcji, silnik, itp :)A pisze w CodeBlocks :) Bazę SQL jak narazie miałem tylko w podstawach więc jak narazie chyba planuje zrobić każdą czynność w osobnych plikach i w main tylko funkcje wywoływać żeby jakoś troszkę było prościej a potem program przebuduje już żeby z bazy informację czerpał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok gromadź dane oby wszystko się udało. :wink:

Co do programowania to CodeBlocks zupełnie nie znam i nie wiem co to.

Z ciekawych środowisk które sporo pomagają szczególnie w programowaniu z interfacem graficznym to C++ Builder z Borlanda albo Visual Studio od Microsoftu. Tych uzywałem i te polecam. Wiem że w późniejszym etapie można się przerzucic na inne środowisko ale po co później tracić czas na zmianę przyzwyczajeń.

Ja nauke zaczynałem od Pascala i programownia aplikacji konsolowych i to chyba mnie najwięcej nauczyło z samego programowania. Później zaczyna się programowanie zorientowane obiektowo i tu Pascal odpada mimo to że mechanizmy do tego posiada. Całe życie strukturalnie nie da się programowac więc kiedys i Ciebie to czeka jesli to planujesz robić w zyciu.

Co do baz danych bardzo fajnie jest to rozwiązane w Visual Studio i ja bym sróbował się w tym pobawić bo warto. Sporo pomaga środowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiście że nie będę całe życie aplikacji konsolowych pisał ale programowania od roku się zacząłem uczyć więc za wiele nie umiem jeszcze, można powiedzieć że podstawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiście że nie będę całe życie aplikacji konsolowych pisał ale programowania od roku się zacząłem uczyć więc za wiele nie umiem jeszcze, można powiedzieć że podstawy :)

od razu Krakowa nie zbudowali. Nauczysz sie wszystkiego po kolei. Zaznaczam tylko na co warto zwrócić uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja coś dodam od siebie :wink:

Jeśli studiujesz to zapytaj na uczelni o dostęp do MSDNAA (aktualnie platforma DreamSpark) i ucz się od razu środowiska Visual Studio + MS SQL Server :wink:

Środowisko jest przyjazne zarówno dla zaawansowanych programistów jak i początkujących. Ponadto jeśli to lubisz to poznawaj od razu środowisko komercyjne którego na 99% będą od Ciebie w przyszłości wymagali pracodawcy.

Jeśli kręci Cię open source to pobaw się Mono Develop ale i tu polecam porównanie do możliwości oferowanych przez VS (wtedy wszystko stanie się jasne).

Co do samego pomysłu na "dekoder" - w okresie nauki każdy pomysł jest dobry, a za ten konkretny nikt Cię na tym konkretnym forum z całą pewnością nie okrzyczy :good:

Tak czy inaczej hasła klucze to "programowanie obiektowe" oraz "relacyjne bazy danych" :hi:

Zainteresuj się też językiem C#, przyjazna i przejrzysta odmiana a w połączeniu z VS jest to język niezwykle intuicyjny.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do VS Pro (lub tez okrojona wersja VSExpress która do nauki w zupełności wystarczy) i C# (taki powiedzmy mix C++ i Javy). Sporo mozna w nim "wyklikac", a sam jezyk jest stosunkowo prosty.

Sent from my Windows Phone 8S by HTC using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sokal i poxi bardzo dobrze Ci radzą. Ja tez używam C# bo jest mniej klepania kodu gdyz jest bardzo duzo gotowych metod do wykorzystania i programowanie jest przyjemnością. Na prace MGR pisałem program w C#. W 3 tygodnie napisałem teorie i program więc coś to mówi :decayed: No i druga sprawa co tez sokal poruszył C# + VS + MS SQL to jak ukladanie z klocków lego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z accesem było by łatwiej :P

Pewnie tak choć nie wiem bo ostatni raz Accessa używałem w liceum :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...