Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Twardość śruby sprzęgło-> koło zamachowe


Cinio199

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro masz producent stosuje 12.9 to nie 8.8.

Obrazujac, sruba 12.9 ma wytrzymalosc na rozciaganie wieksza o 50% od 8.8 i o 60% wieksza granice plastycznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej mądrze pisze - między śrubami 12.9 a 8.8 jest spora różnica jak chodzi o parametry wytrzymałościowe i zastosowanie innych śrub niż te fabryczne mogłoby spowodować zbyt duże naprężenia. W konsekwencji śrubki by się konkretnie uszkodziły ,a wraz z tym pewnie cały zespół sprzęgła. Nareszcie na coś się przydają te PKM-y. :decayed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wyjścia założę nowe 8.8 w fabrycznych ukręciły się prawie wszystkie kanty. wiadomo że oryginał to oryginał ale nie mam zamiaru przeklinać tych śrub gdy następny raz przyjdzie mi to rozkręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeliczyc z nastepujacymi danymi:

- moment obrotowy przenoszony przez sprzeglo

- powierzchnia styku okladzin

- wspolczynnik tarcia okladzina-kolo zamamchowe-docisk

Wynika z tego sila osiowa jaką docisk musi wywrzec na tarcze sprzegla zeby przeniesc bez poslizgu moment obrotowy od silnika.

Znajac ilosc srub, ktore trzymaja docisk, wychodzi ze sruba w klasie 8.8 wytrzyma obciazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge ci załatwić takie śruby nowe ale max to chyba 10.10 twardosci 3zł sztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamontowałem śruby 8.8 twardość oryginalne z pozbijanymi kantami wolałem usunąć, wiem że oryginał jest o niebo lepszy chociaż klasa ta sama, uszczelniacz na wale oczywiście został wymieniony (niestety z niewymiennym uszczelniaczem zapłaciłem 92 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeliczyc z nastepujacymi danymi:

- moment obrotowy przenoszony przez sprzeglo

- powierzchnia styku okladzin

- wspolczynnik tarcia okladzina-kolo zamamchowe-docisk

Wynika z tego sila osiowa jaką docisk musi wywrzec na tarcze sprzegla zeby przeniesc bez poslizgu moment obrotowy od silnika.

Znajac ilosc srub, ktore trzymaja docisk, wychodzi ze sruba w klasie 8.8 wytrzyma obciazenie.

Z jakim zapasem? ;-)

Weź pod uwage jeszcze drgania (co prawda nigdy nie projektowalem polaczen srubowych pod konstrukcje drgajace tylko pod statyczne, pod drgajace projektowalem tylko fundamenty).

I trzecia najwazniejsza sprawa, od ktorej powinno zaczac sie projektowanie - z czego wykonany jest material, ktory bedzie laczyc sruba. Wytrzymalosc sruby na rozciaganie musi byc wieksza od granicy plastycznosci elementow laczonych. Wszak przykrecamy srube do zamachu... i 12.9 nie wzielo sie od tak :-)

vp-tdi

Nie ma srub klasy 10.10, sa 10.9.

EDYTKA

Dopiero teraz doczytalem, ze sruby sa 8.8 a nie 12.9 Ale trudno... napisalem co napisalem :-) Moze komus moje informacje pomoga zrozumiec, ze twardosc sruby jest bardzo wazna i nie mozna stosowac innych niz zalecane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozliwe strzelałem bo tak zapamietałem ,u nas jest taki sklep ze gosciu ma wszystkie sruby i nakretki jakie sa. a coś innego to na zamowienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na chlopski rozum, nie mozesz miec sruby z koncowka x.10 bo bys wogole plastycznosci nie mial. Sruba by pekala po osiagnieciu odpowiedniego naprezenia bez typowego dla stali - rozciagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przeliczyc z nastepujacymi danymi:

- moment obrotowy przenoszony przez sprzeglo

- powierzchnia styku okladzin

- wspolczynnik tarcia okladzina-kolo zamamchowe-docisk

Wynika z tego sila osiowa jaką docisk musi wywrzec na tarcze sprzegla zeby przeniesc bez poslizgu moment obrotowy od silnika.

Znajac ilosc srub, ktore trzymaja docisk, wychodzi ze sruba w klasie 8.8 wytrzyma obciazenie.

Z jakim zapasem? ;-)

Weź pod uwage jeszcze drgania (co prawda nigdy nie projektowalem polaczen srubowych pod konstrukcje drgajace tylko pod statyczne, pod drgajace projektowalem tylko fundamenty ).

I trzecia najwazniejsza sprawa, od ktorej powinno zaczac sie projektowanie - z czego wykonany jest material, ktory bedzie laczyc sruba. Wytrzymalosc sruby na rozciaganie musi byc wieksza od granicy plastycznosci elementow laczonych. Wszak przykrecamy srube do zamachu... i 12.9 nie wzielo sie od tak :-)

vp-tdi

Nie ma srub klasy 10.10, sa 10.9.

EDYTKA

Dopiero teraz doczytalem, ze sruby sa 8.8 a nie 12.9 Ale trudno... napisalem co napisalem :-) Moze komus moje informacje pomoga zrozumiec, ze twardosc sruby jest bardzo wazna i nie mozna stosowac innych niz zalecane.

Pkt. 1. Najpierw czytamy ze zrozumieniem, dokladnie wszystkie wątki w poscie.

Pkt. 2. Nie teoretyzujemy pseudo-naukowo, tylko opieramy sie na wlasciwej wiedzy i doswiadczeniach (".... kiedyś coś tam projektowałem, co prawda to nie to samo, ale w sumie co to za różnica... ")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...