Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Własna działalnść gospodarcza


Michallo33

Rekomendowane odpowiedzi

Warunki maja byc takie same (jak nie lepsze) od tych co masz teraz, czyli urlop, odprawa minimum 3 miesiące i co tam jeszcze wymyslisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie mozesz byc na niskim ZUS-ie jesli zamierzasz swiadczyc uslugi poprzedniemu pracodawcy, ale to musisz dopytac w zus

OK juz to ktoś rozjaśnil, nie doczytałem

Edytowane przez blejk83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez nikt nie bedzie sie chwalił ze bedzie pracowac u tego samego pracodawcy

od Kolegi zalezy czy bedzie chciał płacic mały czy duży

ja bez wahania zdecydowałbym sie na duzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dev Ci dobrze kolego pisze... wielokrotnie spotkałem się z popdobnymi schematami .. potem jak nie było roboty nie ma za co wystawić ex pracodawcy FV a Zus i tak trzeba zapłacić ... Taki schemat jest prostą drogą do wyruchania.... jakbyś dla niego świadczył usługi ale miał też coś w zanadrzu to już inna historia..

Edytowane przez talib1990
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o robotę to ja się nie martwię ani o urlopy bo sytuacja tu jest o tyle dobra że pracodawca też bedzie uzależniony ode mnie, sprawa urlopów jest jasna że bedą płatne okres wymówienia jest kwestia umowna i myślę że jesteśmy w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii a o tyle jestem w dobrej sytuacji że w tej firmie już pracuję pare lat więc wiem na co ich stać. :)


po za tym myslę że jest możliwość dogadania się i zagwarantują mi przez pewien okres czasu stała kwotę na fv lub kwotę minimalną jaka bede wystawiał fvat np. przez rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o robotę to ja się nie martwię ani o urlopy bo sytuacja tu jest o tyle dobra że pracodawca też bedzie uzależniony ode mnie, sprawa urlopów jest jasna że bedą płatne okres wymówienia jest kwestia umowna i myślę że jesteśmy w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii a o tyle jestem w dobrej sytuacji że w tej firmie już pracuję pare lat więc wiem na co ich stać. :)

po za tym myslę że jest możliwość dogadania się i zagwarantują mi przez pewien okres czasu stała kwotę na fv lub kwotę minimalną jaka bede wystawiał fvat np. przez rok

Kolego najprościej ustal sobie z pracodawcą kwote brutto na umowie o prace po podwyżce i zmianie stanowiska. Przykładowo bedzie to kwota 5000 brutto . Koszty pracodawcy z tytułu twojej umowy o prace na kwote 5000 brutto to 1.2x5000 brutto czyli 6000zł. Przechodząc na działalność umów się ze wystawiasz fakture na kwote "przykładowe" 6000 + VAT. Sam ten temat przerabiałem i ogólnie twój pracodawca finansowo wychodzi tak samo (jednocześnie zyskuje ze nie ma problematycznego pracownika na umowie o prace) a ty zyskujesz troche grosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jak byś chciał liczyć to wygląda w skrócie to tak:

Masz co miesiąc fakturę na 6000 netto ( vatu nie licze bo wiadomo , ze wystawisz fakturę brutto ) . Jezeli nie masz zadnych kosztów ( bezyna , jakies zakupy na firme , ksiegowa ) to twoim kosztem bedzie tyko ZUS ( tylko składka na ubezp społeczne ) = 167,47zl . ( taka kwota przez 2 lata , pozniej duzo wiecej ) .

A wiec do obliczenia podstawy do opodatkowania masz = 5832,53 zl . Podatek liniowy ( przy tych zarobkach nie ma sensu na ogolnych zasdach byc ) = 18% , a zatem 5832,53 x 0,18 =1049,85 . Od tego mozesz odjąc czesc składki na ubezpieczenie zdrowotne , czyli 1049,85 - 240,60 = 809,25zl -

Podsumowując , masz 6000zl netto od tego odejmujesz zus społeczne ( 167,47 ) oraz zus zdrowotne ( 279,41 ) i od tego 809,25 . Zostaje tobie na rekę 4743,87zl.

6000zl netto to jest koszt twojego pracodawcy jak zarabiasz okolo 3500zl na reke . , a wiec masz około 1200zl wiecej , jezeli bedziesz mial auto na firme to sa dodatkowe koszty a wiec bedzie jeszcze lepiej.

Mam nadzieje ze sie nie pomyliłem. :)

Edytowane przez trezor4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladnie mu to opisałes z tym ze on nie ma innej mozliwosci jak zasady ogolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ? BO nie rozumiem

W sumie to tylko rożnica ze na ogolnych masz 19% i nie mozesz odpisywac za dzieci itd /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o PKD

jezeli pracujesz na zasadzie "usługi handlowej" to jestes na zasadach ogolnych innej możliwości nie ma.

sam zatrudniam kilka osób na takich warunkach i one sa wlasnie na pelnym VACie

Edytowane przez Dev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasady ogolne to chyba tylko sposob opodatkownia i mozna sobie wybrac , ale nie jestem ksiegowym to nie bede sie klucil . Masz jakis opis , ze wykonujac uslugi handlowe nie mozesz byc na podatku liniowym ? Ja rozmumiem , ze ryczałt nie dla wszystkich jest , ale ogolne i linowy to chyba sam wybierasz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc na zasadach ogólnych wrzuca sobie wszystkie koszty i moze rozliczac sie razem z żoną, jest to dla niego bardziej korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli samochodu nie będzie miał na firmę może zrobić sobie użyczenie pojazdu i przynajmniej częściowo wrzucać koszty paliwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ? Kupi sobie seja z kratą (VAT1) i robi koszty :wink:

Edytowane przez Dev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko takie auta potrafią być kontrolowane przez US. Tak więc do prywatnych celów za bardzo z tego nie skorzystasz.

chyba na czapkę upadłeś :grin::grin::grin:

nikt nie kontroluje aut z kratą, ja sie nigdy nie spotkałem

jezeli masz auto 5-7 osobowe na firme to przy odliczeniu VATu od paliwa musisz miec udokumentowany przebieg auta

tankowanie itd itp i dlatego wiele firm decyduje sie na montowanie GPSu do auta

gdy US zakwestjonuje Ci faktury za paliwo wówczas bierze sie wydruki z GPSu, nakłada tankowania i do nich wysyła

przy takich dokumentach mogą Cie cmoknąc, nie mają jak tego ugryśc bo jest czarne na białym

mi jeszcze nie zdarzyło sie aby podpadła choc jedna faktura za paliwo

raz zakwestionowali mi że jedno auto spaliło 23litry paliwa a pozostałe 3 po 12l/100km

a ja przywiozłem karte gwarancyjną auta na której była informacja o gwarancyjnej wymienie wadliwej pompy paliwa

pani w okienku mocno była obruszona, choc jest to dla mnie dziwne bo czego sie spodziewała :grin::grin::grin:

a pompa faktycznie padła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...