Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o rozkodowanie VIN


paw_eu_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to chyba właściwy dział na takie pytanie, czy jest ktoś w stanie pomóc przy rozkodowaniu numeru vin? Znam podstawowe info jak rok prod czy fabryka, chodzi mi jednak kompletne rozkodowanie, chciałbym poznac wyposażenie auta? Numer: WAUZZZ8DZXA238532 . Z góry dzięki za każdą pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tłumaczeniem chyba dasz sobie rade:

Activated carbon canister 1E1 Activated carbon canister Additional child seat anchors 3B0 Without additional child seat anchor Additional dust seals 6U0 Without additional seals outside Additional tires (winter tires) 2WA Without additional tires Air bag 4UE Air bag for driver and front seat
passenger Alternative drive module 0K0 Without alternative drive module Anti-theft protection system 9V7 Electronic vehicle immobilization device
with anti-theft alarm system and
passenger compartment control Antifreeze 1C1 Antifreeze up to -25 degree celsius
tolerance up to -30 degree C Base engine T7T 6-cylinder gasoline engine 2.4 L
unit 078.7 Batteries J0L Battery 340 A (70 Ah) Body measures 5C0 Without special body measures Body style K8D Station Wagon Variant/Avant Brake type, front 1LB Disc brakes, front Brake type, rear 1KD Disc brakes, rear Braking systems 1AC Anti-lock brake system (ABS) Breakaway interior mirror 4L6 Breakaway interior rear view mirror,
automatically dimming Bumper systems 2K1 Reinforced bumpers Carrier frequency for radio remote control 5D1 Trägerfrequenz 433,92 MHz Cassette and CD storage unit 4W0 Without cassette and CD storage unit CD changer/CD player 7A2 CD changer CD ROM/DVD/SD card 7QA Without CD/DVD for navigation Center armrest 6E3 Front center armrest Center rear seat belts 3C7 3-point seat belt for center rear seat Color of dashboard/door and side trim panel 6RA Dashboard and door trim panel
one-piece, single color Component part sets with country-specific design requirements B0A Component parts set without
country-specific design requirement Components with special surface appearance 6FB Body-colored exterior mirror housings Controls (steering wheels/steering column) 4LA Without controls Cruise control 8T1 Cruise control system (CCS) Cup holder 4M6 Cup holder Dashboard 4N0 Standard dashboard Delivery equipment 2A4 Delivery equipment for shipment (transit
coating) with thick seat cover Door and lid locking system 4K4 Zentralverriegelung m. Funkfernbedienung
Innenbetätigung und separater
Kofferraumentriegelung Double-size standard radio/dual-view display 2T0 Without double-sized standard (DIN) Drive layout 1X0 Front wheel drive Engine cooling system 8Z5 Motorkühlung Ausführung 1 Engine specifications MT5 6-cyl. gasoline engine 2.4 L/121 kW V6
EU 3 (provisional solution)
base engine is T7T Equipment levels A8S Standard equipment Exterior mirror setting 6XD Exterior mirrors: electrically
adjustable/heated Exterior noise suppression measures 2B0 Without additional exterior noise
suppression First aid kit / warning triangle 1T3 First aid kit with warning triangle Floor mats 0TD Front and rear floor mats Front fog light/additional headlight 8WB Front fog lights Front license plate carrier 6W5 Front license plate bracket Front seats Q1D Sports front seats Front underbody guard 1SA Without additional front underbody guard Fuel quantity for initial filling 1Z0 Initial standard fuel filling Gearshift boot/cover 6R0 Selector lever cover Gearshift knob/handle 6Q2 Leather gearshift knob/handle General operating permit, alterations C12 Operating permit, alteration Generators 8GL Alternator 120 A Hand brake lever handle 6PC Leather hand brake lever handle Handling standard production and pre-production series FA0 Control of standard production Headlight 8JG Headlight with gas discharge lamp for
driving on the right Headlight activation 8K0 Without special headlight
activation Headlight washer system 8X1 Headlight washer system Headlight-range adjustment 8Q2 Automatic headlight-range adjustment
static Heated door lock cylinder 9X6 Heated door lock cylinder left with
micro switch Heated washer nozzles 9T1 Heated washer nozzles, front Heating and air conditioning system 9AK Climatronic with impact pressure
control free of cfc Identification plates 1EX Spezielles Typschild für EG Insert for the filling up of unleaded fuel/fuel type 2G1 Insert for the filling up of unleaded
fuel Inserts 5MY Dekor-Einlagen,Alu,stars,graphit Installation parts for engine (engine mount system) 1VH Installation parts for six-cylinder
engine Instrument inserts U1C Instrument insert with km/h speedometer,
clock, tachometer, trip odometer and
add. instruments (volt., oil temperat.) Label for central electric 0W1 Label for central electric
German-speaking countries Label for radio remote control 7CA Without label for radio remote control Left exterior mirror 5SL Left exterior mirror: aspherical Left vanity mirror 4SB Vanity mirror left Lock operation for tailgate/trunk lid 4E0 Tailgate/trunk lid unlocking
from outside Lockable wheel bolts 1PA Standard wheel bolts Luggage compartment lining 5A5 Trunk lining, with stowage trays Lumbar support 7P1 Power adjustable lumbar support in front
seats Moldings 4ZB Bright moldings Mud flap 6N0 Without mud flaps Multi-function display/trip computer 9Q2 Multi-function display/on-board computer
with check control Navigation device 7Q0 Without navigation device Outdoor temperature gage 9Y1 Outdoor temperature gage Owner's manuals 0VC Information kit in German Paint preservative/transit coating 5K0 Ohne Lackkonservierung Park distance control 7X0 Ohne Einparkhilfe (Parkpilot) Partition 3CB Removable net partition Platform module floor pan, rear 4P0 Rear floor panel module, type 1 Radios 8UD Radio "concert" Reading light 8S4 Two reading lights front, two rear Rear fog light 8TC Rear fog light for driving on the right Rear headrests 3Q6 Three rear headrests Rear seats 3NZ Rear seat bench unsplit, backrest split
folding Rear trim panel 6V1 Rear trim panel (ECE) Remote-controlled garage door opener VC0 W/o remote-controlled garage door opener Right exterior mirror 5RQ Right exterior mirror: convex Right vanity mirror 4TB Vanity mirror right Roll-up sun screen for rear and side windows 3Y0 Without roll-up sun screen Roof insert/convertible top 3FA Without roof insert (standard roof) Roof rails/roof load rack 3S1 Bright roof rails Safety certificate 0LW Special plates/stickers/
safety certificates for Germany Scuff plates 7M1 Scuff plates in door apertures with
metal inserts Seat adjustment 3L3 Manual height adjustment for front seats Seat belt check 9P0 Without seat belt reminder Seat covering N1H Leather seat covering Seat heater 4A3 Seat heater for front seats
separately controlled Shock absorption/suspension, chassis 1BA Standard suspension/shock absorption Side air bag 4X3 Side air bag front with curtain air bag Sill top/sill cover 5E1 Without sill top with door cover Ski bag 3X0 Without load-through provision Spare wheel/breakdown set 1G3 Alloy spare wheel with original
equipment tires Speaker installation 8RY Speakers with BOSE sound Special editions E0A No special edition Special labels/plates 0ST Labels/plates in German and French Speedometer cable and seal 8CC Speedometer sensor without seal
(electronic speedometer sensor) Steering system arrangement L0L Left-hand drive vehicle Steering wheels 1MU Leather trimmed sports steering wheel
for air bag system with Tiptronic Telephone/telematics 9W0 W/o car phone preparation/installation Throttle actuation 0L2 Electric throttle actuation Tie down straps/net/pocket 6M0 Ohne Gepäck-Spinne/Netz Tire pressure warning light 7K0 Without tire pressure warning light Tires H6S Tires 195/65 R15 V Tool kit and jack 1S7 Tool kit and aluminum jack Trailer hitch 1D0 Without trailer hitch Transmission shafts 1WD Transmission shaft for tripod joints Transmission shafts, rear axle 1YA Without transmission shafts f. rear axle Transmission specifications G0F 5-speed automatic transmission Transmission types/gearshift mechanisms 0G7 Tiptronic Type approval countries/countries with special requirements B99 Type approval EC Type sign 2Z0 Deletion of model designation Vehicle class differentiation units/platform components 0DY Installation differentiation for build
status of vehicle class B5 (AUDI)
unit components Vehicle specifications F0Y Vehicle with optional features Weight category front axle 0JK Weight category front axle
weight range 10 Weight category rear axle 0YF Weight range 6
installation control only, no
requirement forecast Wheels C8N Leichtmetallräder 6J x 15
4B0 601 025L-Design, ET 45 Window regulator 4R3 Power windows with comfort operation Windshield glass type 4GH Windshield in heat-insulating glass
with sunshield Windshield wiper intermittent control/ light/rain sensor 8N4 Windshield wiper intermittent control
with potentiometer (four speeds) PCE CD changer installation PFA remote control for central locking PH5 automatic air conditioning,
sun-positioncontrolled PI1 Driver Information System (DIS) PSV seat heating with heated seat side
sections PW1 winter package I PX1 xenon headlights RCM "concert" radio with BOSE sound system WL4 tiptronic leather-covered sports
steering wheel, three spokes WM4 Ambition, Buffalino leather WS1 front sports seats

f*ck - nie przyjęło formatowania :facepalm:
Na PW Ci to wyśle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam tą samą prosbe co kolega jeżeli nie byłoby kłopotu to proszę o rozkodowanie vin WAUZZZ8E33A237661 z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglbym poprosic o rozkodowanie wyposazenia auta po VIN? Mam nadzieję ze z zerami się nigdzie nie pomyliłem :) z góry dziękuję!

WAUZZZ8E040A23602

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy pomoże ktoś rozkodować mi Vin żeby zobaczyć szczegółowe wyposazenie?

Nr Vin WAUZZZ8E55A403116

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc mam takie pytanie czy jest ktos w stanie rozkodowac nr vin ?? bez podawania jakis chu... stron ?? potrzebuje to zrobic bo mam male podejrzenia co do swojego auta 

 

Pozdrawiam i czekam na odp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASO tam Ci powinni wydrukować listę kodów PR jak poprosisz. I jeśli jesteś właścicielem to sprawdzą też historię serwisową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak dokladnie to mi chodzi zeby sprawdzic jakis silnik jest pod tym nr vin 1.9/1,8 itp.  /bo cos mi nie pasuje.... 

Edytowane przez seba55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to już pisałem tylko ASO jest w stanie Ci wydrukować listę wyposażenia jaką fabryka uraczyła Twoje auto i tam też będzie rodzaj silnika

ew. jeśli masz pod kanapą lub w bagażniku wlepkę to możesz sam sprawdzić co było wsadzone w fabryce

w avancie powinna być pod kanapa (kanapę musisz szarpnąć do góry, wtedy wyskoczy z zaczepów i będziesz widział czy jest wlepka czy też nie. (czasem były też pod podłogą w bagażniku.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasni w aucie brak wlepek itp... silnik jaki teraz mam to ja wiem ale podejrzewam podmiane na inny motor... ok bede probowal w aso dzieki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasni w aucie brak wlepek itp... silnik jaki teraz mam to ja wiem ale podejrzewam podmiane na inny motor... ok bede probowal w aso dzieki. 

Podaj VIN to Ci sprawdze co fabryka wlozyla

Wysłane z mojego LG-H736 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaTeo85 napisał:

"....w avancie powinna być pod kanapa (kanapę musisz szarpnąć do góry, wtedy wyskoczy z zaczepów i będziesz widział czy jest wlepka czy też nie. (czasem były też pod podłogą w bagażniku.)...."

A ja się nieraz zastanawiam co sie dzieję u niektórych osób z tymi nalepkami z kodami...- u moich kilku znajomych jest ich brak, u jednego jest jedna... - a ja u siebie mam pod kanapą , w bagażniku oraz trzecią mam wklejoną do książki serwisowej...- taka sytuacja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o rozkodowanie nr vin wauzzz8dzya154516

z góry dzięki

 

Czy tak trudno wyszukać temat i do niego się dopisać, zamiast kolejny klepać!? /tematy połączyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mietko napisał:

A ja się nieraz zastanawiam co sie dzieję u niektórych osób z tymi nalepkami z kodami...- u moich kilku znajomych jest ich brak, u jednego jest jedna... - a ja u siebie mam pod kanapą , w bagażniku oraz trzecią mam wklejoną do książki serwisowej...- taka sytuacja

pytanie czy jakiś Janusz biznesu nie wydrukował wlepki dla poprawy "wizerunku" auta podczas sprzedaży i nie wkleił w bagażnik bo nie wiedział że jest pod kanapą?

Zobacz czy wszystkie 3 są takie same czy nie różnią się czcionką itp.

Edytowane przez MaTeo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak pod maska nie ma wlepki pod kanapa tez brak a w bagazniku w ktorym miejscu to jest ?? pod tymi plastikami pod kolem itp ??? bo mam podejrzenia co do swojego auto ze to jest swap i to z benzyny na diesla/ 

Zawartość dodana 32 minutes later
16 godzin temu, Gregory87 napisał:


Podaj VIN to Ci sprawdze co fabryka wlozyla

Wysłane z mojego LG-H736 przy użyciu Tapatalka
 

Podaje nr VIN : WAUZZZ8E73A030075 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, seba55 napisał:

powiem tak pod maska nie ma wlepki pod kanapa tez brak a w bagazniku w ktorym miejscu to jest ?? pod tymi plastikami pod kolem itp ??? bo mam podejrzenia co do swojego auto ze to jest swap i to z benzyny na diesla/ 

Zawartość dodana 32 minutes later

Podaje nr VIN : WAUZZZ8E73A030075 

A4 av 1,9 tdi  AVF
Rok. produkcji 13.06.2002
Rok modelowy 2003
Kod przekładni: FRL
Kod lakieru: LZ9W

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gregory87 napisał:

A4 av 1,9 tdi  AVF
Rok. produkcji 13.06.2002
Rok modelowy 2003
Kod przekładni: FRL
Kod lakieru: LZ9W

 

Dzieki kolego odrazu lepiej na sercu.. potwierdza sie z tym co jest teraz  a powiedz mi sa szanse zebys mi powiedzial   jakie wyposazenie posiada auto orginalnie ?? bo teraz mam s-line na skorach / bi-xeonanach /lodowka itp ....  Z gory dzieki wielkie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kolego odrazu lepiej na sercu.. potwierdza sie z tym co jest teraz  a powiedz mi sa szanse zebys mi powiedzial   jakie wyposazenie posiada auto orginalnie ?? bo teraz mam s-line na skorach / bi-xeonanach /lodowka itp ....  Z gory dzieki wielkie 

Napisz pw jutro powiem co i jak

Wysłane z mojego LG-H736 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rozkodowanie WAUZZZ8E43A215989

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...