Skocz do zawartości
IGNOROWANY

[B5 AKN 2.5 tdi] świeżo po zakupie - na co zwrócić uwagę od zaraz


obserVator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tydzień temu kupiłem autko z silnikiem AKN, ponieważ wcześniej nie miałem styczności z tym silnikiem (pomijam złe opinie) to też dlatego proszę o porady wskazówki na co od razu zwrócić uwagę by zapobiec niepotrzebnym uszkodzeniom, chcę zareagować natychmiast by bezproblemowo cieszyć się nim dłuższy czas (uparty jestem więc szybko rozstawać się z tym autem nie mam zamiaru).

Na chwilę obecną mam do wymiany olej(poprzednik lał 10w40 castrola) i wszystkie filtry. Umówiony jestem na rozrząd bo pewności żadnej nie mam - dalszy znajomy od którego kupiłem ten samochód zapewnia że jeszcze wiele km przede mną ale ponieważ nie potrafić podać żadnego szczegółu za wymianę się biorę. Silnik ma zrobioną pompę i turbo (w niemieckim warsztacie - rachunków nie mam jedynie słowa) dlatego tam gdyż samochód pokonywał od siedmiu lat takie trasy. Obecnie na liczniku 369818km. Silnik pracuje równo, płynnie i nie kopci, b.dynamiczny, żadnych dziwnych dzwięków - jedynie melodia klekotu :) miły dla ucha świst turbiny. Spalanie nie wiem jakie winno być ale mi na mieście wychodzi 7.4 L/100km. Co zauważyłem na wstępie jedynie lekko przypocone wtryski. Planuje nim wyjechać za miesiąc nad morze i chcę się odpowiednio do tego przygotować. Proszę o wszelkie uwagi i porady (te drugie szczególnie :) ). Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozrząd , płyny , filtry, klima .. stan hebli do obadania i jedziesz :D


Przy okazji obadaj temat odprowadzania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak bedziesz wymieniał rozrząd to zainwestuj 250 zł w ASO i kup sobie ori Odme i mógłbys zerkną na wałki jak się trzymaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtryskiwacze sie poca pewnie gumki do wymiany i po klopocie.

poszukaj kogos ogarnietego niech zrobi Ci logi wszystko wyjdzie czarno na bialym

a co do spalania bez obrazy ale nie ma takiej mozliwosci aby 2,5 tdi palilo 7,4 l/100km po miescie!

w trasie ok ale miasto 11-13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania to musze się zgodzić :-) Nawet w manualnej skrzyni i bez quattro nie ma szans po mieście zejść poniżej 9 litrów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Rozrząd , płyny , filtry, klima .. stan hebli do obadania i jedziesz :D


Przy okazji obadaj temat odprowadzania wody

Na wymianę rozrządu umówiony jestem na poniedziałek, płyny i filtry zrobię w tym samym czasie. Z klimą problem, test szczelności pozytywny niestety nie załącza się sprężarka - będziemy badać temat przy okazji rozrządu. Hamulce nie dawno zmieniane przez poprzedniego właściciela - czuć i widać gołym okiem.

Kolego jak bedziesz wymieniał rozrząd to zainwestuj 250 zł w ASO i kup sobie ori Odme i mógłbys zerkną na wałki jak się trzymaja.

Muszę zasięgnąć wiedzy na forum ale pokrótce zrozumiałem tyle że zatkana powoduje nadmierne ciśnienie oleju w silniku i kupę problemów z tym związanych więc z pewnością wymienie. Jednak czy tylko oryginalna wchodzi w grę? Do poniedziałku raczej nie ogarnę oryginalnego.

wtryskiwacze sie poca pewnie gumki do wymiany i po klopocie.

poszukaj kogos ogarnietego niech zrobi Ci logi wszystko wyjdzie czarno na bialym

a co do spalania bez obrazy ale nie ma takiej mozliwosci aby 2,5 tdi palilo 7,4 l/100km po miescie!

w trasie ok ale miasto 11-13

Pod komputer będzie podłączony w najbliższy poniedziałek. Gumki w takim razie wymienie.

W kwestii spalania nie wchodzę w żadne spory, każdy wie ile jego motor spala i niech tak zostanie.

Dzieki za pomoc.

Jeśli jeszcze coś komuś się ciśnie na myśl proszę o podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne kompresor zatarty albo bezpiecznik ewentualnie sterownik padł ... vag ci prawdę powie także działaj puki czas i bezawaryjność

Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie Odma nie musi byc z ASO Ori ale jesli ma wytrzymac 60 tys.km od rozrzadu do rozrzadu to skloniłbym sie ku ori.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania to musze się zgodzić :-) Nawet w manualnej skrzyni i bez quattro nie ma szans po mieście zejść poniżej 9 litrów...

Moja tez pali okolo 7,5 w miescie. ( AFB manual bez Q )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...