Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Synchronizacja wałka a poszarpywanie na 1 biegu


Lukasz_200616

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam dosyć dziwny problem mianowicie podczas ruszania z 1 biegu auto zaczyna poszarpywać tak jak by silnik podskakiwał sprawdziłem synchronizację i była w granicy 1.7CF postanowiłem wiec pobawić się ustawieniami najpierw na -1.7 efekt tylko się pogłębił, następnie przewaliłem synchro na +5.5CF i o dziwo poszarpywanie prawie zniknęło a silnik odpala i chodzi dużo ciszej nie stracił na mocy a spalanie na postoju wynosi 0.6l (dawka wtrysku 5.5mg) a przy -1.7CF wynosiło 1.2l (dawka wtrysku 12mg) i tu pytanie czy mogę jeździć na takiej synchronizacji i dlaczego im bliżej zera według Vag tym bardziej poszarpuje i spalanie wzrasta?

pozdrawiam

Edytowane przez Lukasz_200616
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżynierem mechaniki nie jestem ale juz pare razy nad tym myślałem i wydaje mi się ze po przestawieniu na duzy + zawory wydechowe szybciej sie otwierają względem cyklu a dolotowe są otwarte krócej i dlatego silnik chodzi ładniej/miekko.

Wiem też ze fachowcy zalecają ustawić na ok -0,5 i ja tak staram sie ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżynierem mechaniki nie jestem ale juz pare razy nad tym myślałem i wydaje mi się ze po przestawieniu na duzy + zawory wydechowe szybciej sie otwierają względem cyklu a dolotowe są otwarte krócej i dlatego silnik chodzi ładniej/miekko.

Wiem też ze fachowcy zalecają ustawić na ok -0,5 i ja tak staram sie ustawiać.

no tak zalecane jest niby lekko na minus z tym że jak ustawię na -0.6 to auto zaczyna poszarpywać przy ruszaniu i to tylko w momencie samego ruszania z miejsca ( Nie są to tzw żabki ) no i te spalanie ponad 1.2l/h przy ustawieniu na +5.5 poszarpywanie jest minimalne a spalanie spada do 0.6l/h nadmienię jeszcze że mam niby uszkodzoną lewą poduszkę silnika ( błąd na vag )

Edytowane przez Lukasz_200616
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wina synchro, sprawdz korekcje na wtryskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu ustawiłbym kąt na 0,0 a następnie wyregulował luz na pompo wtryskiwaczach.

Jeżeli napięcie paska rozrządu jest poprawne i pompa wody jest odpowiednia to nie ma co grzebać z ustawieniem kąta synchronizacji.

Teoretycznie czujnik na kole od rozrządu jest tylko po to by sterownik mógł zidentyfikować cylindry i ich fazy rozrządu.

Praktyka pokazuje jednak (i jest to tylko moja teoria), że przestawiając koło do wskazań na + mamy moment wtrysku jakby mechanicznie opóźniony z czym wiąże się wzrost spalania na postoju, przegrzewanie silnika, brak pełnej mocy, brak "szpunku" przy starcie i cichsza praca silnika.

silnik pracuje ciszej gdyż w komorze spalania moment wtrysku paliwa następuje po maksimum ciśnienia powietrza.

W takim przypadku korekcje w kanale 13 wyjdą Ci duże, nawet przy sprawnych wtryskach.

Dzieje się tak dlatego, że sterownik mierzy przyspieszenie kątowe wału już po ZZ i jeżeli moment wtrysku nastąpi za późno

sterownik będzie starał nadrobić utraconą wartość przyspieszenia.

Moim skromnym zdaniem przy takim ustawieniu koła rozrządu możliwa jest wstępna ocena stopnia kompresji w cylindrze.

Przestawiając koło do wskazań na - mamy moment wtrysku jakby mechanicznie przyspieszony z czym wiąże się

mniejsze niż poprzednio spalanie na postoju, dobra dynamikę przy ruszaniu i niestety twardszą pracę.

W takim przypadku korekcje w kanale 13 wyjdą Ci nadzwyczaj małe, nawet przy nie do końca sprawnych wtryskiwaczach.

Dodatkowo dochodzi kwestia stanu dolnych oringów uszczelniających, jeżeli będą przepuszczały spaliny do magistrali zasilającej pompo wtryski, a tak się może dziać przy odpowiednim ustawieniu luzu na wtryskiwaczach ( i dobra kompresja cylindrów) niestety spalanie będzie wzrastało gdyż sterownik stara się wydłużyć czas podawania paliwa by wtrysnąć jego odpowiednią ilość.

Wskazania spalanie chwilowego najlepiej jest rozpatrywać w kategoriach wydłużenia lub skrócenia otwarcia wtryskiwacza.

Oczywiście są to tylko dywagacje mechanika amatora i poproszę mądrzejszych o ocenę.

Edytowane przez CzarekJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzarekJ z tymi korekcjami to u mnie jest dziwnie jak dam w okolicy +1.7 to najgorzej wypada 3 wtrysk korekcja +0.9mg, gdy ustawię na 0 to jest jeszcze gorzej coś +1.3mg a jak idzie na minus to znowu jest około +0.9mg z tym że spalanie na postoju odpowiednio 0.8l/h, 1l/h, 1.2l/h no i pojawia się poszarpywanie, po nowym roku umówię się z mechanikiem w celu podmiany kompletu wtryskiwaczy i zobaczymy czy poszarpywanie zniknie, oczywiście synchro dam tak na -0.6CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nowa poszlaka zauważyłem wyciek oleju na łączeniu skrzyni biegów z korpusem silnika, podejrzewam że uszkodzony jest uszczelniacz wału korbowego gdyż przez otwory w obudowie skrzyni wycieka olej nie dużo ale zawsze kilka kropelek rano jest, jak myślicie czy przez tę nieszczelność olej może dostawać się na koło zamachowe i dlatego sprzęgło się poślizguje i poszarpuje ?

Edytowane przez Lukasz_200616
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...