Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Interfejs Bluetooth (Elm327) + android = Bloki pomiarowe


brateq

Rekomendowane odpowiedzi

Słowem wstępu

W związku z wieloma pytaniami, oraz postami, postanowiłem napisać kilka zdań na temat tych interfejsów.

Wszyscy producenci aut mają obowiązek udostępniać podstawowe informacje oraz odczyt błędów z silnika według pewnego standardu za pomocą złącza OBD II.

Dzięki temu można pobrać błędy silnika, oraz pobrać jego podstawowe parametry ( z reguły niewiele więcej niż widzimy na desce rozdzielczej ).

Na tym standardzie opierają się obecnie dostępne aplikacje i dzięki nim w grupie VAG dostaniemy się TYLKO do silnika. Do sprawdzenia błędów wystarczy, choć z własnego doświadczenia wiem że np. w passacie b5fl 2.0 benzyna nie pokazał wszystkich występujących błędów.

Każdy producent w autach ma zaimplementowany swój własny sposób komunikacji dzięki któremu można pobrać dużo więcej informacji, w przypadku grupy VAG z takiej komunikacji korzysta np. VCDS

Mi brakowało w aucie temperatury oleju, wskaźnika doładowania i paru innych informacji, tak powstała pewna koncepcja...

Aplikacja korzysta z wewnętrznych protokołów auta udostępniając dużo więcej informacji o czym poniżej...

10 luty

W związku z brakiem w B7 wskaźników doładowania, temperatury oleju czy innych przydatnych informacji zacząłem rozglądać się za możliwymi rozwiązaniami. I tak w ręce wpadł mi osławiony Interfejs Bluetooth ELM 327 o którym wszyscy mówią jaki jest badziewny, ale po głębszym zastanowieniu i paru nieprzespanych nocach okazało się że można go do B7 w wyżej wymienionych celach wykorzystać ;D i tutaj załamuje się wszechświat...

Tak o to powstała apka ( o wyglądzie absolutnie testowym ) na androida dzięki której można przejrzeć bloki pomiarowe,

2rrxd13.jpg

oraz próba wskaźników - od góry:
ciśnienie doładowania, temperaturę oleju, poziom oleju w misce,zapełnienie DPF, temperatura przed turbo, temperatura na DPF.

np3ux1.jpg

15 maj

Powoli ale do celu :decayed:

Bloki pomiarowe działają i z obecnych testów wynika że jak na taki interfejs są mega stabilne :banan:

Zostało jeszcze kilka rzeczy do zrobienia aby użytkownikowi milej korzystało się z apki ( chociażby + i - przy numerze bloku )

Mały teaser: na drugim screenie ikonka ze strzałką będzie włączała logowanie grup :wink:

j5xw6c.png

o7oe12.png

Edytowane przez brateq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł, sam dysponuje takim modułem bt i jak coś służę pomocą do testów, z tego co wiem to żadna dostępna aplikacja nie pozwala na odczyt bloków pomiarowych.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie takiej apki brakowalo- da się podejżec każdy blok? - przydało by sie czasami jeszcze przepływke zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie to samo co "torque" na androida?

Edytowane przez ?ukasz13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne ale torku nie sprawdzisz bloków pomiarowych , zresztą tork w pełnej wersji to 15 pln :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie takiej apki brakowalo- da się podejżec każdy blok? - przydało by sie czasami jeszcze przepływke zobaczyć

W przypadku bloków obecnie jedyną przeszkodą jest poprawne jego wyliczenie, z reguły powtarza się 4-5 wzorów i na podstawie danych z prawdziwych interfejsów porównuje się wyniki ;) Na razie to faza bardzo testowa więc połączenie też potrafi się zerwać, a sam post ma być też dla mnie motywacją do skończenia tej apki ;) bo prawdę mówiąc to co chciałem osiągnąć już mam...

A to nie to samo co "torque" na androida?

W "torque" nie masz możliwości sprawdzenia np. temperatury oleju, czy wypełnienia DPF bo te wartości nie są wymagane na podstawowym OBD, zaś wskaźniki opierają się na odebranych danych z bloków pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nazywa ta aplikacja?

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Sam się zastanawiam ;) Choć mam już pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekam na wersję do b6 ;) super sprawa brakuje mi wskaźników najbardziej

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry pomysł, żebyś wrzucił apkę do testów. będzie wtedy łatwiej Ci podpowiedzieć, co z nią jeszcze można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło widzieć że odzew pozytywny ;) lecimy dalej z tematem. Zanim będą jakiekolwiek testy, trzeba się jeszcze zająć kilkoma kwestiami tylko czasu mało :/.

Dobrze rozumiem, że sam tworzysz app pod ten fejs, bo ori jest do d...?

Co masz na myśli pisząc ori?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości wlazłem na alle żeby zobaczyć o co z tym chodzi. 20 zł to nie koszta.tam jest ta kość i płyta chyba z apką. Dlatego się spytałem czy ty tworzysz nową, bo tamta jest słaba. Swoją drogą kupiłbym to tylko dla samego kasowania błędów i możliwości podglądu parametrów. Kompa nie zawsze mamy w trasie a tel. zawsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości wlazłem na alle żeby zobaczyć o co z tym chodzi. 20 zł to nie koszta.tam jest ta kość i płyta chyba z apką. Dlatego się spytałem czy ty tworzysz nową, bo tamta jest słaba. Swoją drogą kupiłbym to tylko dla samego kasowania błędów i możliwości podglądu parametrów. Kompa nie zawsze mamy w trasie a tel. zawsze

Apka powstała bo chciałem mieć podgląd parametrów ( olej, dpf etc. ), całe jej działanie opiera się na blokach pomiarowych, tymczasem wszystkie apki które są dostępne działają "ogólnie" po OBD ( dla każdego auta ) i nie mają dostępu do ciekawszych parametrów w grupie VAG, a jeśli nawet mają taką możliwość wymagają specjalnego interfejsu który nie kosztuje 20 zł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sie pytam. Skoro samo kupno tego wynalazku jest bez sensu to nie kupuje. A zamierzasz tą swoją apkę rozpowszechnić? Mi by wystarczyło żeby skasować błędy i mieć podgląd parametrów jak u ciebie. Mam vcds, ale jak pisałem, gdzieś w trasie trafi się szrek i można na szybko zobaczyć co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za ot ale chciałbym szybko uzyskać odp

Pytanie do posiadaczy interfejsu na bt

prosiłbym o sprawdzenie czy ten tani interfejs połączy się z yanosik connect ( można znaleźć na głównej stronie aplikacji yanosik )

za dedykowana przystawkę bluetooth obd2 yanosik chce 100zł, a na allegro najtańsze są za 7zł, a chciałbym wiedzieć zanim kupie czy to się połączy z yanosikiem

a swoją drogą czekam na aplikacje kolegi dla B6

Edytowane przez ZAPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym przetestował, zakupił taką aplikację dla B6. Czekammm na rozwój.......... Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdzę elma po bt czy połączy się z Yanosikiem ale na 90% jestem pewien że nie .Za dużo by chłopaki stracili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...