Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do więzienia za korzystanie z GPS?


Wihajster

Rekomendowane odpowiedzi

Do więzienia za korzystanie z GPS?

Już wkrótce wszyscy kierowcy, którzy posiadają w swoich samochodach nawigację GPS będą musieli posiadać przy sobie certyfikat potwierdzający jej legalność. Komenda Główna Policji już zapowiedziała wzmożone kontrole na drogach. Dla przypomnienia warto dodać, że za posługiwanie się piracką kopią mapy w samochodzie grozi do pięciu lat więzienia.

Funkcjonariusze policji już od dłuższego czasu przechodzą regularne szkolenia z zakresu ochrony praw autorskich - informuje Komenda Główna Policji. Kontrola legalności GPS będzie przeprowadzana na drogach w całym kraju. W akcji poza policją uczestniczy służba celna i inspektorat transportu drogowego.

"Kierowcy muszą brać pod uwagę, że podczas rutynowej kontroli może być także zakwestionowana legalność oprogramowania GPS. Sprzęt zostaje wówczas odebrany kierowcy za pokwitowaniem, zabezpieczony i poddany ocenie biegłych. Wybierając się w podróż, radzę zabrać ze sobą dokumentacje sprzedaży programu wraz z certyfikatem" - mówi Joanna Kącka, podinspektor z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Kierowcy coraz chętniej korzystają z nawigacji GPS - niestety nie wszyscy wybierają do tego legalne oprogramowanie. Jak przewidują prawnicy, sprawy o korzystanie z "piratów" wkrótce wzrosną.

"Obawiać się mogą jedynie kierowcy, którzy posiadają automapy nielegalnie ściągnięte z Internetu. Przecież zabranie do samochodu karteczki z potwierdzeniem oryginalności produktu nie stanowi większego problemu, więc uczciwi kierowcy nie mają się czego obawiać" - mówi prawnik Adam Jaskóła.

Jak dodaje Jaskóła, operacja policji nie jest skierowana przeciwko kierowcom. Głównym celem są osoby handlujące automapami bez licencji producenta. Na terenie Łodzi z tego powodu już zatrzymano dwie osoby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to będzie martwy przepis.Ilu tych specjalistów będzie do tego sprawdzania legalności :gwizdanie: i co każdego sprawdzą :gwizdanie: jak mnie sprawdzą w Gdańsku i co po odbiór tam jechać ?

Ciekawe jak to będzie .

Dziwna kraina ta Polska :gwizdanie:[br]Dopisany: 21 Listopad 2008, 20:52_________________________________________________i co jeszcze telefony pozabierają :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

telefony to juz mają mozliwosc sprawdzenia po imei-u przez radio. jak nie figuruje to ci oddają a jak tak to masz paserke :confused4:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

telefony to juz mają mozliwosc sprawdzenia po imei-u przez radio. jak nie figuruje to ci oddają a jak tak to masz paserke :confused4:

wiem ale chodzi o mamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ,jesli ktos kupil i wyrzucil pudelko i rachunek,bo uznal,ze nie potrzebne mu to?ciekaw jestem,co wymysla na to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo co jak ci znajdą telefon kradziony i powiesz ze kupiłes na giełdzie... paserka :evil:[br]Dopisany: 21 Listopad 2008, 21:04_________________________________________________poztym chodzi o legalnosc oprogramowania a nie sprzetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie przesadzaj , słyszałem od kumpeli że jej siostry chłopak ma kumpla którego brat kupił mape w ASO. :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem o tym kilka dni temu w radiu. Masakra. Ja akurat mam legalną mapę i stawiając się w sytuacji jej autora, też bym się wkurzał, że ktoś za darmo wykorzystuje owoce mojej ciężkiej pracy, lecz to już jest bardziej kwestia uczciwości, niż ścigania przez prawo. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę - proste. Moim zdaniem, ktoś zaraz się sprzeciwi i przepis nie wejdzie w życie, bo jest po prostu głupi, tak samo, jak sprawa z neonami i innymi bajerami, które np. w USA są dozwolone, a u nas - nie wiedzieć, czemu - nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się że w licencji na oprogramowanie jest to opisane co trzeba spełnić aby oprogramowanie było legalne, jeżeli nie jest to być może zostanie to wprowadzone, nie wiem jak to jest np AM ale np MicroSYF (czyt Microsoft) piszę że mui być nośnik, certyfikat i dowód zakupu, a dokładnie to minimum dwa z tych, jeżeli ich nie ma to kontrolujący ma prawo domniemać ze soft moze być piracki i moze zatrzymac sprzet (jako narzedzie przestępstwa) z zainstalowanym oprogramowaniem do wyjaśnienia. A tak naprawdę jest bardzo łatwo sprawdzić czy oprogramowanie nawigacyjne jest legalne, np automapa jest rejestrowana i aktywowana poprzez internet, np piarat automapy w danych o licencji pokazuje głupoty lub mowi ze nie wczytano jeszcze map tak samo jest z tomtomem, miomap jest przypisane do nośnika lub sprzętu itd Zresztą nie mozemy mowic ze wywalilismy fakture, paragon bo myslelismy ze nie jest on nam potrzebny, fakt nie zanajomosci prawa czy tez licencji nie zwalnia nas z jego przestrzegania

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tomtoma i kupilem go legalnie,ale nie pamietam ,co zrobilem z rachunkiem ,a pudelko wyrzucilem(prawdopodobnie z karta z kodem aktywacyjnym tez) i co-zabiora i jak mam udowodnic,ze to jest moje-to bylo rok temu...to oni mi maja udowodnic wine,a nie ja swoja niewinnosc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w to wbijam :polew: Banda baranow. Pewnie najbardziej bedzie dzialac straz miejska :sick3::wallbash: Mam bekerka kupionego na alle. Nie mam rachunku i korzystam z automapy ze wszystkimi mozliwymi dodatkami. Bardzo dobrze sie sprawdza :D Jak cos to wyciagam karte i po problemie :) A karte mam zawsze ori w domu navteq :kox:

Co sądzicie o straznikach miejskich ?

W krakowie dostaje na ich widok wysypki :angry: Sa najgorszymi pajacami jakich znam. Jezdza i szukaja dziury w calym. Dzis widzialem jak gosc roznosil uloteczki rozklejal na slupkach elegancko a ci (napisalem z duzej z rozpedu czytam i zmieniam piiiiierdo ich w calej rozciaglosci) jada i nie zeby ominac jechac dalej tylko sie musieli kurfa przypruc i mandac mu wpiepszyc....h ze zblokowali pas ze korek sie robi h z tym on musi prowizje od mandatu dostac. pojebana instytucja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kierowcy muszą brać pod uwagę, że podczas rutynowej kontroli może być także zakwestionowana legalność oprogramowania GPS. Sprzęt zostaje wówczas odebrany kierowcy za pokwitowaniem, zabezpieczony i poddany ocenie biegłych.

ze niby wymontuja na drodze rns-a? :cool1: albo system multimedialny z A6 C6 czy A4 B8 :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kierowcy muszą brać pod uwagę, że podczas rutynowej kontroli może być także zakwestionowana legalność oprogramowania GPS. Sprzęt zostaje wówczas odebrany kierowcy za pokwitowaniem, zabezpieczony i poddany ocenie biegłych.

ze niby wymontuja na drodze rns-a? :cool1: albo system multimedialny z A6 C6 czy A4 B8 :polew:

I jeszcze zrobi to nasz poczciwy pan policjant :polew: :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kierowcy muszą brać pod uwagę, że podczas rutynowej kontroli może być także zakwestionowana legalność oprogramowania GPS. Sprzęt zostaje wówczas odebrany kierowcy za pokwitowaniem, zabezpieczony i poddany ocenie biegłych.

ze niby wymontuja na drodze rns-a? :cool1: albo system multimedialny z A6 C6 czy A4 B8 :polew:

I jeszcze zrobi to nasz poczciwy pan policjant :polew: :polew:

i jak nie macie kluczyków to on będzie wyposażony w cztery pilniczki :naughty:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pedały :angry:,Straż Miejska pedały :angry:,Policja pedały :angry: i w ASO pedały :angry:,z tymi ich cenami za ori mapę :angry:,do qurwy nędzy :wallbash:,przecież jak skasowali za navi tyle kasy (kilkanaście tysi),to te płyty powinny być za free na wieczność :kwasny:

PEDAŁY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...